Brussei Sold a te nge ld BOEKEN AAN ONZE KLANTEN. J. DE LAFORTRIE DAENS, Aieuws ui'. Ternalh Een Generaal Gevangenen teruggekeerd. in groote verlegenheid. Nuttige, leerzame en verzeltelijke te koop in ons Bureel en bij de Verkoopers onzer Gazetten LEVEN VAN PRIESTER DAENS Om Fransch te leeren Keukenboeken Het spaarzame Keukenboek door Cauderlier, 't Boek van Pastoor Kneipp Jan De Licht cn zijne bende, naar de echtste br»nnen bewerkt door E. Ternest 3,00 Huishouding en Landbouw Wij hebben het genoegen U te laten weten, dat ons Kleedersloffen-Maga- zijn gaat heropend worden in de Uo- zEMAiiu.xsTUAfcT (nevens den afgebran- d«n ijzerwinkel Thielemaus). Op Maandag 29 Maart aanslaande. Inliisschenlijd z^l ons vroeger ma gazijn in de Molenstraat weder opge bouwd worden. In deze droevige omstandigheden hopen wij de gunst onzer talrijke klanten te blijven genieten. Rozemarijnstraat, AALST Woensdag d.v.w moesten de jonkheden van 92 to' 97 komen teekenen, niet om ingelijfd te worden bij het Duitsch Leger, maar als verzekering voor iater. in 't ge woel te Ternath zijn 2 jongelingen doodgeschoten. De twee dooden zijn De zoon Bergé, 19 jaar en den Vulder ivan Ophalteren zijn zoon. Zoo is mij gezegd op den Tram door een jongeling van Ternath, die naar Brussel I kwam met een mande Boter en Eiers. Vandaag, maan dag, zegde hij, werden de Slachtoffers begraven Ter nath en Omliggende zijn opgewonden al d'Herbergen moeten gesloten blijven. De Consul van Amerika is ter plaats geweest. Zoo 't schijnt waren de Jongens opgeko men met een Belgische Vlag. Hoe is 't in Brussel Zeer stillekes, weemoediglijk gelijk overal. Ik ben er maandag geweest en heb er vernacht; 5 kamers bij De- mokraten zijn er te mijne beschikking; overal komt har telijke vriendschap mij tegen; in de straten is nog al be weging van Schoolgasten en Studenten, van Heeren die naar hun Bureel en Ka: toor gaan; van reizende passan ten; maandag reden veel Warktieden naar Brussel, tot i zaterdag; pracht ziet men in de Straten ef op de Bolvaars niet; veel rijke Liën zijn uitlandig gelijk overal; 't Park is gesloten, er zijn barakken in afgetimmerd voor d'Otto's. Ik benfin de Kamer geweest. Hoe is 't daar 1 Soldaatachtig; voor elk Ministerie staan twee 'Schildwachthuizekes met strepen van schitterende kleur jrood, wit en zwart; op al de vensteis van 't Koninklijk Paleis staat 't roo 1 kruis. De Kamer is een hoojdwacht van Duitsche Soldaten. De Vteding is heel goed; in alle wijken heb ik Volk zien opschuiven om Brood en Soep; niemand moet daar bedelen op Sinte Cathelijnen-markt worden d'Aardappels verkocht aan 17 a 18 centiemen; per zak 100 kilo, 13 a 15 a 16 fr.bij Liessens hoorde ik zeggen dat vele Schepen gaan toe komen, derhalve afslag in spe. Waar 2 of meer Zoons in 't Leger Jzijn, hebben d'Ouders recht op vergoeding voor eiken Zco;i Ja, in Aalst betaalt men tot 3 Zoons. In Sonnegem is een 'geval alsvolgtDe Vrouw en't kind van een voldaat zijn dood. Hij woonde bij zijn Moeder. Heeft die Moeder nog recht V Neen. .Zij heeft onkosten gedaan voor Ziekte en Begraving kan ze daarvoor iets trekken De Burgemeester zegt ja; de Sekretaris zegt neen. Wie heeft gelijk '1 De gezonde rede en goedhertigheid zeggen met Hen Burgemeester JA.. Moge het zoo geschieden. AALST (35272 zielen, Burgemeester M. Van den Berg) Nu regelmatige betaling aan al wie in 't Leger dient, nog 5 weken ten achter; eens de Leening'goed gekeurd, alles wordt gezuiverd en 't wordt een effene Daan. OULTRE (1323 zielen). Veel klachten, groote onre gelmatigheid, dikwijls geen geld, maar barsche woor den. NINOVE (9278 zielen) Burgemeester M. Dr Behn. Regelmatig om de 14 dagen. Iedereen die een Soldaat bij 't Leger ïeeft, trekt. j DENDERHOUTEM (4907 zielen.) Burgemeester d. Schouppe. Tot over eenige weken er waren groote edens om te klagen. Nu is er beternis. Die niet zegt iat hij wacht, moet betaald worden. OTTERGEM (540 zielen, Burgemeester M. Schok- fcaert). De klas van 14 heeft nog niets ontvangen l'ander zijn ten minste 9 weken ten achteren, 't Is Iriipf Tp'Rrnndpcrem is de kins van 1914 al hetaald. oef. Te'Erondegem is de klas van 1914 al betaald. HOFSTADE (3181 zielen) Burgemeester M. Van den Bossche. Nu begint men regelmatig te betalen en d'achterstellen in te korten. 1914 trekt niet. Nu is een onpartijdig Komiteit gesticht. M. den Onderpas toor had daar voorgesteld uit ieder Gebuurte 'ne Werkmensch aan te stellen; dit stond veel rijke Boe ren niet aan. Sedertdien werd hij niet meer gevraagd. Daarop had hij in de Vakvereeniging zijne klachten gedaan. De moedige Priester is verplaatst naar Ni no ve. G3JSEGEM (1£47 zielen. Burgemeester De Ciippele) M, Pieters, den Brouwer, doet Burgemeesters-dienst. 1914 wordt niet betaald. Verleden woensdag is een trein uit Duitschland te Schaarbeek aangekomen, met een honderdtal personen, die in 't begin van denoorlog in den omtrek van Leuven gevangen genomen werden. Na hunne invrijheidstelling werden zij naar het toe vluchtsoord gebracht, en velen zijn donderdag te voet «aar hunne dorpen teruggekeerd. Y Een honderdtal anderen, met den zelfden tiein aange komen, werden naar Antwerpen gebracht. Al die lieden kwame*' van Hamburg. Te Parijs onder Keizer Napoleon III, Kolonel B..., in de 60 jaren, lag gevaarlijk ziek, vele vrienden kwamen hem bezoeken, o.a, een gepensionneerde Generaal die veel genegenheid koesterde voor zijn goeden vriend. Zekert n dag kwam de oude Generaal als naar gewoon te vragen hoe zijn oude kameraad het maakte. Hij vond de Vrouw en de Dochter in den gang, die hem tegenhiel den. Snikkende en weenende en voor hem op de kniën vall'nde, smeekten zij hem den zieke eens over zijne Godsdienstplichten te onderhouden. Hij verzocht hen op te .staan, zich bedaard te houden en hem eens te zeggen wat hij doen moest, j óch, Generaal, hij wil van geen biechten hooren... En zoo sterven voor een Kristen gedoopt mensch... 't Zou verschrikkelijk zijn Och, Generaal, hebt medelijden met ons wij zijn afgesnauwd naar u alleen zal hij luis teren.. Als gij het hem vraagt, zal hij biechten. Ik, mijn goede menschen, maar ik zelf biecht nooit! Ik ken hier zelfs geen Geestelijke bij naam. O dat doet er niets aan. Gij kunt u heel gemakke lijk uit den slag trekken. Onze biechtvader zal aanstonds komen... 't ls een heilig man, de Pastoor van Saint- Germain-des-Prés... Een woord van u is genoeg; gij hoeft niets meer te doen. De Generaal stond paf door die onvoorziene opdracht. Hij trok aan zijn knevels, mompelde eenige onverstaan bare woorden en beloofde zijn best te doen. De beide vrouwen zagen dat hij aarzelde, duwden hem langzaam inde ziekenkamer en bleven in de gang bidden, afwach tende wat hun zonderlinge Missionnaris zou vermogen in den gang hoorden zij al wat gezegd werd. De Generaal vroeg eerst naar den toestand en naar sommige kleinigheden gelijk het gaat. Dan zweeg hij stil, j hoeste eens, trok aan zijn knevels en bromde binnens- j monds Weet ge, kameraad, wat ik zou doen, ware ik in uwe plaats Neen, och neen Ik zou in mijn eigen zeggen Misschien ga ik dood. Ja oude jongen, in uwe plaats... Zoo sterven kunt ge niet, daar zijt ge een te brave vent voor... in uw plaats ik... ik... ik liet een Geestelijke halen en ik zou eens biechten Gij biechten Ge lacht ermee. In 't geheel niet... Neen, ik zou biechten... Inderdaad Ja, waarachtig. En bij wie zoudt gij biechten Ik ken hier geen enkel Geestelijke. Ik wel, ik ken er een exellentie... Ban bah 1 zeg ja, gelijk ik doen zou. De zieke had zich opgerecht, doch viel nu weêr terug in het hoofdkussen - hij bleef eenige oogenblikken met gesloten oogen liggen, richtte zich weêr op en zag ernstig en ondervragend zijn vriend aan, als een rechter die een getuige op de proef stelttoen sprak de zieke Kolonel: Welaan als het uwe biechtvader is, haal hem dan. De Generaal stormde de kamer uit en liep bijna de twee vrouwen omver. Ik heb mijn plicht gedaan, prevelde hij met ont roerde stem. Nu ga ik maar verder en haal uwen Pastoor op. Meer wil ik er niet mede te doen hébben. Haastig loopt hij naar de Kerk van Saint-Germain vindt den Priester dien hij zocht in de Sakristij en deelt hem alles meê. Let wel op, voegt hij erbij, ge moet aan den Kolonel zeggen, dat gij mijn Biechtvader zijt. Maar, Generaal »Niet te maren anders kunt gij er evengoed van daan blijven. Maar, Generaal, hoe kan ik dat zeggen Men mag niet liegen, al is het zelfs om iets goeds te verkrijgen. Dan, dan weet ik niet meer wat doen Ik wel, Generaal Ja, laat eens hooren. :i Iszeer eenvoudig Volg mij in de Kerk. Om wat te doer. Om te biechten, gelijk in uw goede jaren. Ik, biechten ik Onmogelijk, ik ben niet bereid. Moet men bereid zijn, om zijn gebreken bekend te maken... Generaal, elk misdoet, ik gelijk gij..ls het eer lijk en moedig weigeren zijn schuld te bekennen aan God? Maar eerwaarde Niet te maren Uw stervende vriend smeekt het u, van op zijn sterfbed kom, ik bid het u... Kom, ge zult het u niet beklagen. De Generaal volgde, sprak zijn biecht, ontving d'Abso lutie, en bad eenige oogenblikken in de Kerk, zijn handen op zijn wezen. Dan drukte hij d'hand van den Priester, liep als met vleugelen aan de voeten naar de rue du Bac in den gang zegt hij haastig aan de Vrouw en de Dochter dat alles in orde is in de kamer zegt hij tot den zieke Vrienp, mijn Biechtvader komtnooit heb ik zoo'n pries ter ontmoet. Ge zult ondervinden wat goed het u zal doen met hem gesproken te hebben. Eenige oogenblikken later verscheen de Priesterde zieke Kolonel biechte. Generaal, zegde hij, ik ben verlicht hoe dwaas van niet te biechten... Er zitten Mirakelen in de Biecht. Daags nadien overleed hij en 't was zijn vriend, de Generaal, die het Kruisbeeld op zijn lippen bracht; de oogen van den stervende waren naar die van den Gene raal gericht en die vier oogen zegden klaar en welspre kend Kristus is Licht, Hoop, Liefde, Rusten Geluk. groot boekdeel, dik papier, met Portret en Geschrift van Priester Daens, ('t is een boek diit 2,50 zou mo gen verkocht worden; per privilegie is 't nu I fr. In dit Boek is heel de Kronijk der Kristene Volkspartij). 4° Voor de eerst beginnende Vlaamsch-Fransch in 8 oefeningen, aan 10 centiemen, ge ziet, 't is goed koop. 2° Nieuwe Keus van de meest gebruikelijke woor en en spreekwijzen Vlaamsch en Fransch 1,00 3" De Boeken van Vervarcke, in band, om op 3 maanden tijd Fransch e spreken 3,50 Het groot Woordenboek-Callewaert, volledig Franscn-Vlaamsch en Vlaamsch-Fransch 6,C0 Zelfde boek, maar korter, 3,25 MOEDERTAAL, voor loeren te lezen ea*te spreken het Vlaamsch of het Fransch in drij maanden tijd 4.00 Wie mij zal lezen, zal koksbaas wezen 4,00 Kleine Cauderlier 1,00 Gebakken en Confituren, 2,00 De Belgische Keukenboek 1,00 Praktisch Keukenboekje voor Werkman en Burger, door Mc Goemans Buys 0,50 Beproefde voorschriften voor het vervaardigen van warme en koude Bowl's en van eenige warme en koude Dranken 1,00 De nieuwe Troost der Armen of onwaardeerbare schat van lichte en souve- reine remediün tegen verscheidene Ziekten, Won den, Gezwellen en andere kwalen van 't mensch- elijk lichaam. 14= druk; vermeerderd met een bij voegsel en eenige Remediën voor Paarden en Hoornbeesten 0,50 of het leven van den wonderbaren man, alsmede Voor-schriften en Raadgevingen over voedsel en kleeding, alsook om te verkloeken en te genezen door het Water. 4*e «itgave, 0,70 of Raadgevingen en voorschriften vooral dienstig voor Huishouders en Landbouwers, doorJ.-M.-L. Van den Bosch, Rector der Kapel van Offelken, onder Tóngeren. Zevende uitgaaf. 1,50 Landelijk Wetboek door wijlen Adv. De Backer 0,60 ERFENIS WÊrBOEKJE voor Burger en Boer, of mijne rechten en plich ten in zake van Erfopvolgingen 1,00

De Werkman | 1915 | | pagina 3