ONDERWIJS VEREDELT S Door eigen krachten groot N. B. De Heeren die aan dit edel werk zouden willen medewerken, gelieven zich laten in te schrijven bij de Leden van het voorloopig Bestuur, wier adressen hier volgen Robert De Gendt, Geeraerdsbergschest.w. 171 Leopold De Luyck, Bisschopstraat 6 Sander De Vos, Peperstraat 46 Theophiel Hofman, Moorselbaan 143 Jean Luyckx, Zonnestraat 45 Florent Moens, Varkensmarkt 15 Lécnard Podevyn, Kleinen Bolleweg 35. HOPKEESTEN: De prijs is verhoogd tiè vremde Koopmans sprongen er tusschen don derdag gingen z'aan*50 centiemen. !>e oude Begraafplaatsen van Aalst. 'i Historiek >asi Aalst üawlen of Bioemekes Frfeni wel boekje voor Burger en Boer of mijne plichten en mijne rechten in zake van Erfopvogingen Hoe droef dat men langs de straten, honderden men- schen ziet slenteren, zonder te weten waarheen Met de handen in de zakken gaan ze hier, dan daar eens loeren aan het venster van den goudsmid, bij den fotograaf of chachelaar, of zij gaan eens hooren wat men hier, dan wat men ginder van den oorlog vertelt, om een einde verder een leugen te meer in de wereld te zenden, of het eene of ander kleingeestig gedacht nog een weinig te verdraaien oin overeen te stemmen met hun eigen ver stand Meer nogheeft men zelfs niet te b treuren, dat he- dan, in dezen droeven tijd, het tuischen moet worden verboden En toch, 't is zoo, maar kan het anders Alles ligt stil geen nijverheid nteer die nog kan leven, geen handel die nog gaat, en 't werkelooze Volk verslijt de korte dagen van _t heilzame leven als een machien zonder stuurman, als een vaartuig zonder roer Nu, ik sprak daareven van kleingeestige gedachten, die hun oorsprong vinden in de werkersklas. Verre van hen dit teil kwade aan te rekenen, want ik wil algauw bekennen dat het hunne schuld niet is. Immers, kan de heide vruchten geven ais een rijk be meste akkergrond Of nog beter kan de wilde plant, de zoete vruchtengeven van een weigekweekte peerelaar? Ehwel hoe wil men van den mensch dan schoone, groote gedachten vergen, als hij in 't wild is opgegroeid; als men hen van 7 jaar op de taqrieken leidde, tusschen de razende wielen, aan het sla'.eiijk werk, zonder zich verder te bekommeren met den geest die hij bij zijn geboorte kreeg.... Die moest maar zichzelven ontwik kelen hij was gekweekt en 't was te zien om den kost te verdienen of anders was er geen brood in de schapraai I Maar nu zijn ze zonder bezigheid, is er nu dan niets te doen voor hen Jawel 1 Een hovenier zegde mij laatst, dat hij op een afgeënte, in 't wild gegroeide kerselaar, de schoonste vruchten won.... en ais wij nu eens den geest der onwe tenden snoeiden en inentu n met princiepen en gedach ten,zouden wij niettot denzelfden uitslag kunnen komen? Als men iemand leeren wil, is liet een kind of een vol wassene.. Maar het kind moet kunnen begrijpen, wils kracht hebben en goesting hebben o'm te leeren, terwijl .de volwassene begrip genoeg hee't om te verstaan wat nutde geleerdheid atwerpt bij ondervinding Dat hebben ze te dikwijls ondervonden in de werkhuizen waar zij ar beidden; in den tij J ciat zij onder 't leger dienden en nu bijzonderlijk, nu dat er in de samenleving zooveel ge sproken wordt van dingen die zij nooit anders hadden hooren noemen. Ehwel en als men zoo het aangename, het aantrek kelijke van de wetenschap gebruikte om hen aan te lok ken, het nuttige er bij te leeren, zou het geene hartelijke voldoening zijn, als men naden wreeden oorlog zou mo gen zien dat er honderd, t»ee honderd meer zijn in ons stedeken, die zich vrijer mogen bewegen in de Samenle ving, omdat het hen is geleerd geworden, hoe men spre ken moet, hoe men zich gedragen moet in het huis of het bureel van Mijnheer, omdat zij kunnen schrijven en le zen, de schoonheid begrijpen van dc kunst; hunne be langen berekenen en al wat fransch kunnen spreken, iets dat hedendaags zoo onmisbaar weri. Maar daarvoor zijn er avondscholen, zult ge zeggen. Goed en wel doch zijn de avondscholen soms niet te ver? En mag men wel van die inrichting, alhoewel schoon in princiep, alles vergen wat men er van verwachten mocht Als de Avondschool geopend wordt, is men soms ver wonderd van de nieuwe leerlingen die wachten aan de poort, naar de uur die weldra een nieuw schooljaar zal openen doch drij maand nadien, is men niet min ver bluft bij het zien van de weinigen die de leeraar nog te onderwijzen heeft. Wat is er gebeurd Ze waren nochtans alien met den zelfden iever, met met denzelfden wilskracht bezield V Ja maar.... de moed en de wilskracht van den mensch is roo broos De jongens uit de hoeken der stad zijn 2 a 3 maal ge komen. Den 4dcn of 5dcn keer, ne kameraad ontmoet en zie... ze waren bij tijds niet meer.. Ziedaar, hoe eene les ontsnapt, hoe zij onbekwaam werden uit de volgende nog wijs te worden en zij lieten het steken. j if Dat is eene reden, maar nog de bijzonderste nietHet volgende zal voorzeker meer bijgebracht hebben. Moet de leeraar lessen geven voor een vijftig of zestig- tal kerels, dan ook zal hij er hebben, die daar nu juist toch niet zitten met de zuivere gedachten om te leeren. Vandaar dat soms eene Avondschool verandert in een poetsenhuis, als de meester niet krachtdadig genoeg kan optreden om eerbied af te dwingen en vandaar ook dat in zttlk geval de ernstige leerling liever thuis blijft, dan nog langer daar zijn tijd te verspillen. K Nemen wij nu een leeraar, die alles wist op zijn effen te houden. Maar zie, één dag is hij opgewonden hij is lastig en slingert den naam ezel naar hier en langs daar. Dit verwekt gelach, en vallen die woorden dan op het hoofd van een ernstige jongen, die waarlijk altijd zijn beste deed, die mensch zal beschaamt zijn, hij zal zich getroffen voelen in zijn eer en zich eene naaste maal niet eens meer toonen. 1 Neen, de leeraar of de leerling kan hier slechts luk ken, wanneer zij vertrouwen hebben en eigen zijn aan malkaar Hoe zuilen wij daaraan verhelpen zult gij vragen, Hewel wilt gij doeltreffend de.onwetenlieid bestrijden, wilt gij't zoete genot smaken op eenige «maanden, hon derd, tweehonderd, uit het boek derbngeleerden te zien schrabben, wilt gij streven naar een hooger, verhevener Aalst, belooft dan uwe hulpt te veileenen, tot het uitvoe ren van een plan, die ik aan uwe goedkeuring wil onder-' werpen en die u zal overtuigen van het volslagen welge- lukken eener heilige zaak Als wij eens eene maatschappij konden stichten, eene vereeniging van heeren van goeden wil, die zich zouden verstaan om den kortsten weg te vinden, ten einde iemand zoo gauw mogelijk, met eene zekere geleerdheid te be gaven Ons vervolgens te verdeelen in de verschillende wijken der stad en zoodoende in onze gebuurten onder richten te geven Hoe dat Ware het niet mogelijk, dat we op iedere wijk, drie heeren vonden, om hunne ongeletterde medeburen traps gewijze op te leiden in de wetenschap Ieder zou al een vriend vinden, die geen stiel uitoefent in geval de Leeraar soms winkel of herberg houden mocht en die wel een kamertje zou leenen waar 4 of 5 man hun intrek zouden kunnen nemen om daar te samen, ongestoord, de onmisbare wetenschappen te doorgron den. En zal dat zoo dan beter gaan Ja.... en zie hier hoe Ten eerste hier leeft de leeraar en de leerling ais familie bijeen ieder durft vrij zijn gedachten zeggen en men is zeker dat iedereen verstaat, zonder hetwelk geene gesamentlijke en goede opleiding mogeliik is. Ten tweede diensvolgens zal er meer iever, dus meer wedijverirg en tucht heerschen. Nu, ik sprak daar even van drie heeren in iedere wijk. Men kan de gewone geleeidheid, als ik het zoo noemen mag, verdeelen in drie trappen.'t Is te zeggen er zijn er die hoegenaamd niet lezen of schrijven kunnen, die het gebrekkelijk doen, en dan, anderen, die al tamelijk goed lezen en schrijven kunnen en zelfs al een woordje fransch verstaan. Op die trappen zou men kunnen steunen om de gebu- rente verdeelen en afzonderlijk, volgens hunne begrippen op te leiden. Zoo zou het in ieders Dereik zijn te leeren en na eenige» tijd zouden de eersten in staat zijn te schrijven en te lezen de tweeden zouden vaster in hun schoenen staan en de derden reeds meer in de Fransche taal en de rekenkunde gevorderd zijn, Nu om de eeniocnigheid van het leeren weg te nemen, is er in den huidigen tijd een goed middel en wel het volgende De menschen hooren dagelijksch spreken van onder- ztêers, bestuurbare luchtballen en tal van andere dingen, waar de mensch gaarne over mede spreekt; 't is immers iets uit het niet alledaagsche en als men nu en dan eens eene voordracht gaf over die eigenaardige monsters, die hedendaagsch zoo het ontwerp zijn aller gesprekken. Als men hen die monsters eens leerde kennen, hen dit onge loofbare uitlegde, dat zou het aangename, het aantrekke lijke zijn, waarop zij zeker zouden afkomen, lijk de muis op het spek. Zoo zou het nuttige met het aangename vereenigd zijn en weinige lessen zouden verzuimd worden, want wie weet of de meester hen niet weer met eene aangename verrassing zou vergasten.... En was het tegenoverge stelde dan toch eens waar, dan was het eene kleine moeite de gebuur eens naar de redeBS te vragen zijner afwezigheid en persoonlijk aan te wakkeren, moest het noodig zijn. Ge ziet, het middel is er, om in ons stedeken een ware drift naar geleerdheid te doen ontstaan, en aan ons nu, die een zekere graad van geleerdheid bezitten, aan ons, dit schoone streven niet te verwaarloozen, maar te werken tot verheffing van ons Volk, dat met recht zal mogen aan spraak maken op die schoone leuze Aalst, den 28 Maart 1915 FL. MOENS. (Vervolg) Van oudsher begroef men initie kerk. Nopens de beaardingen in de O. L. Vrouwkerk, waarschijnlijk ten jare 1183 opgericht en in lööü afgebrand, zijn ons geen bezonderheden bekend. Ter Sint-Martenskerk werd in alle de absidiale kapellen begra ven en plaatste men de zerken veelal tegen den muur, de ex voto's aan de zuilen, en soms, zooals deze van Hendrik du Smet, heer van Ronkenburg, neven een altaar. De edelen, ma gistraten en priesters werden in het koor (Junus chori) ter aarde besteld en de obiit 's in het triforium opgehangen. Gemeen lijk kostte eene zinking in het koor vijf ponden groote, doch wanneer het nen weldoener der kerk gold, zag men van dit recht af. (Lees Stadsakten van 1710, waarin den plechtigen lijk dienst van schepen Judocus Arents beschreven staat). De op den grond liggende grafzerken onzer Collegiale verdwenen ge deeltelijk in 1768, bij het leggen van een nieuwen vloer. Na 1784 (wanneer het begraven in kerken en bijzondere plaatsen verboden was) geraakten vele gedenkteekens verloren of ver kocht. Eenige grafsteenen bleven nochtans rond de kerk staan, tot ver in de verleden eeuw Ik herinier mij heel wel de grafsteenen rond de kerk, en hoe menigmaal wij, kinderen, ons daar lieten afrijzen. Waren alsdan uwe Grafzerken ver- schenen, wij zouden meer eerbied gehad hebben voor die historische gedenkstukken.... (A.-M. Boone, pastor-deken, Chislehurst, 7 November 1913). In het beluik van het Hospitaal (kant der Achterstraat) en in deszelfs kapel geschiedden de beaardingen, evenals in de abdij Ten Roosen, op het gehucht Mijlbeek, waar nog in 1857 eenen grafkelder met de overblijfsels van kloosterzusters gevonden werd. Waren ook gekend de begraafplaatsen van het Begijnhof, waarin den 29 October 1631 hei godvruchtig begijntje Joanna Dedemaeker aan de aarde is toevetrouwd deze der Sterhee- ren of Wilhelmieten, aan de Houtmarkt, waarin het lijk van den befaamden letterprinter Dirk^^-tens, den 30 Mei 1534, neer gelaten wierd bij het leggerL&fjr onderaardsche goot, in 1888, vervoerden de werklieden, vin uit de Sterrestraat naar het kerkhof, eene hoeveelheid doodshoofden en menschenbeende- ren deze in de kapel der Paters Jesuïeten (Pontstraat), waarin nog eene catacombe bestaat) deze der Grauwe Zus ters of Annuneiaden, in de Nazarethstraatdeze der Capu- cienen, aan de Graanmarkt, enz., allen dienende tot het begra ven der kloosterlingen en kostgangers. ('t Vervolgt). Te midden van den oorlog, dat zal nu waarlijk eeuwig aange- teekend blijven als eene groote gebeurtenis in den letterwe reld dees week verschijnen de T en de 8e afleveringen van De oude straten van Aalst, dit geleerd en streng weten schappelijk gewrocht, waarmede Petrus Van Nuffel onze moe derstad vereerde.. Ket «Handelsblad» van Antwerpen en de Revue bibliographique de Belgique schreven dat het voor Aalst een monument was.. De twee nieuwe livraisons zijn de beschrijving van den kant der Houtmarkt, Hoogstraat en Pont straat die niet ingeschreven hebben, zullen later spijt voelen. De vier laatste afleveringen zuilen handelen over den omtrek der Kerk en de Groote Markt, en tot slot over Mijlbeek en Schaarbeek...'t Is kramik... Er blijven nog eenig_ volledige exemplaars. Men schrijve spoedig in ter Kerkstraat, 9, bij de drukkers-uitgevers. l Zou er leven in komen Die goede aangename Broodwinning, binnens- huize of in opene zomerlucht, was wreed in verval men werkte aan hongerloonen. Pogingen tot opbeu ring zijn gedaan, ons braaf Koninginneken, te Brus sel op de Tentoonstelling ziende de magere Honger- loonen, riep Dat moet eindigen Men Dacht nu om door de Kanten den bitteren nood te lenigen.. Aller best, maar nooit mag bet LOONBEMERK WORDEN Ik verneem uit 't Land van Ninove dat een Ge- meente-Komiteit werk uitgeeft, dat er 1 fr. daags kan gewonnen worden, doch er wordt enkel werk ge geven tot 3 fr.; 3 fr. in de week, 't komt zoet binnen. Anderzijds hoor ik dat er neusdoeken uitgegeven wor den aan 4 eens voor 2 uren werkens, dat men in plaats van 60 eens maar 20 eens wint. Zoo mag er niet ge werkt worden; het zou in Amerika den prijs der Kan ten voor altijd doen dalen.. En dat mag niet zijn. BURGELIJKEN STAND DER STAD AALST GEBOORTEN Mannelijk 9 Vrouwelijk 7 16 HUWELIJKEN T. De Winter, brouw, met C. Duwez, zb. A. Franck, koolm. met met R. Piette, zb. J. Van Miegem, siroopbew. met C. Backaert, tw. A. Buyle, wever, met S. Coppens, tw. T. Van Cauwenbergh, wever, metl. Hoebeeck, tw. OVERLIJDENS J. Mollaert, wrTemmerman, landb. 80 j. Groenstr. J. Verbestel, zb. 15 j. Leopoldstr. M. Van Geit, v' Berckmoes, zb. 37 j. Twijndersstr. B. Hellinckx, m. Eenquier, hoven. 64 j. Ledeb. J. Van Mol, we Steenhout, zb. 75 j. Groenstr. A. Snd, zb. 54 j. Lange Zoutstr. 7 kinderen onder de 7 jaar. Te koop op ons Bureel, BEENHOUWERS-PAPIER. door Hipp. Janssens, oud Bediende van het Bestuur der Erfenisrechten prijs 1,00

De Werkman | 1915 | | pagina 2