BOEKEN Brief aan de Socialisten van Aalst „Vooruit" loopt op zij! Heb ik, Volksvertegenwoordiger Daens, ooit de hulp van mijn Ambt geweigerd aan iemand? heb ik ooit naaf zijn gezindheid gevraagd Ben ik onverdraagzaam geweest Vraag het aan al de Socialisten der Kamer, of ik niet ge zellig en vriendelijk was, samenwerkend in den Strijd voor't Volk, maar recht staande, als het Kristen Grondbegin aangerand werd. Met Priester Daens, Franz Sterck, Advokaat De Backer, Smid Lambrecht, met alle Demo- kraten noem ik mij waarachtig en inderdaad Kristen De mokraat; Hektor Denis zaliger, een der vernuftigste Volksmannen der Wereld, gaf eens een griek sche tekst tegen de Kristene Leering, daags nadien stond Priester Daens recht en toonde zoo klaar dedwaling en de verkeerde vertaling, dat de teergevoelige heer Denis in geen twee dagen naar de Kamer kwam, Anseele, in zijnen aanval op het celibaat der Kloosterzusters," en Kamiel Huysmans in zijn spotternij over de Schepping, hebben onder vonden \vat een Kristen Demokraat is hunne drogreden werden aanstonds zoo krachtdadig beantwoord, dat de voornaamste Katholieken mij kwamen gelukwenschen. En toch had Priester Daens, en toch beb ik de achting derTegenstrevers. Hoe mag het dan komen dat de Socialisten van Aalst sedert eenigen tijd in Vooruit Pieter Daens afschilderen voor al wat laag en gemein is? Ik schrijf Leugen en Laster in De Werkman; ik voer een lage politik ik ben geldzuchtig Priester Daens was ook geldzuchtig. Daens is uit Aalst gevlucht en zocht zijn vermaak te Gent terwijl zij zich daar opofferden voor 't Volk. Waarom toch die plotselinge woede Is't omdat deDemokraten, zoo miskend, ver nederd, misacht, bij 't Volk verheven zijn, en steeds hooger in achting klimmen door hun inrichtingen en werKingen voor algemeene en goedbedachte hulp Of is het omdat Daens in zijne Werkmande Socialisten het masker afrukt van Eerbied aan den Godsdienst, met hetwelk zij in den Vlaam- schen Buiten willen dringen? Foei, foei, voor groote menschen, welke lage vuile valsheid Na jaren en jaren alles wat Godsdienst is, begekt en bespot, na het bestaan van God geloochend te hebben! Een jonge iVriend, die nog al aanteekent, zal in dees Nummer eens het boeksken dier felle Socialisten opendoen. Nu, leugen en laster in de Werkman. Al de Nummers liggen ter beschikking Elk is uitgedaagd éen enkele leugen te vin den, of iets dat den schijn heeft van laster. Bijzonderlijk ln het droef Tijdvak van Oor log houden wij eraan alle politiek daar te la ten, niet te denken aan de versterking onzer Partij, maar aan de goede Orde, den inland- schen Vrede en de Voeding van ons Volk, Kleine Burgers en Werklieden. Handelen de Socialisten zoo lezen wij niet in elk Nr van «VooruitVerspreidt ons blad, om na den Oorlog ons Socialismus versterkt te zien. Lage poIitiek-Daens schrijven de Socialisten van Aalst. Een politiek- Daens bestaat er niet, maar wel een politiek der Kristene Volkspartij.. Die politiek, ieverig zijn, opofferend voor 't Goede, wordt geacht door al hare rechtzinnige tegenstrevers. Wij trachten wel te doen en zien niet om. Na den Oorlog zal 't Volk oordeelen. En de geldzucht der Daensen De Socialis ten hebben den droeven moed Priester Daens uitzijn graf te halen, hij die alles opofferde en stierf, armer dan arm. De Socialisten van Aalst durven Vroeger, vóór een kiezing, riepen zij uit Brussel een Advokaat-Socia ist, om hier een reeks Voor drachten te geven tegen den overleden Priester Daens, maar na zijn tweede Voordracht, moest hij met schande staken. Onze GeldzuchtMijn 400Ó franken Wei geren de Barons en Millionnairs die 4000 fr. Weten de Socialisten niet welke verplichtingen de Vertegenwoordiger eener Volkspartij heeft Vergeten ze dat er 2 kiezingen zijn geweest op 2 jaar Die Socialisten van Aalst, willen zeniet meer weten wat over eenige jaren gebeurde met Volksvertegenwoordigers Anseele en Bertrand? In Katholieke Schimpgazetten werd hun aan gewreven dat zij boven hun 4000 fr. nog vele winstgevende ambten bekleeden. Anseele had ten minste 20,000 fr. 's jaars of volgens de re kenwijze der Socialisten van Aalst 55 fr. daags! Voor M. Bertrand was het nog meer. Menlietdie laffe overdrevenheden zinken met den laagsten dienst, doch als zij gedurig opge haald werden, 'men gaf SocialistBertrand in de Kamer een antwoord, zoo klinkend, dat de Ka tholieke Schimpbladen voor den algemeenen Walg moesten zwijgen. En de Socialisten van Aalst rapen die Lupu- narderijen op tegen, mij. Daens, met zijn 4000 fr. Voor Rijke onwerkzame Heeren, 't is een afkorting op Kiezingskosten en ander verplicht- tingen maar voor iemand die van zijn Ambt zijn gedurig werk maakt, die alle dagen Volk ontvangt, die aanhoudend moet reizen, loopen en schrijven, al op zijn kosten, die 4000 fr. zijn zeniet waarlijk een HONGERLOON Zoo is het algemeen gedacht. Dwaas en uitzinnig is dus het schrijven der Socialisten van Aalst, maar het wordt schelms en eerloos misdadig, als men nagaat dat Daens in den langen Winter een Huisgezin had van 16 Personen. Kopstukken-Socialisten van Aalst, g'hebt groot gelijk uw eigen op te freddelen, want ge zakt diep door uw lage onbezonnen heden In een volgendeArtikel-Brief, over mijne Vlucht uit Aalst en mijn Verblijf te Gent, zullen de daadzaken toonen wie liegt en lastert. Volksvertegenwoordiger DAENS. UIT TERJODEN Nuttige, leerzame en verzeltelijke te koop in ons Bureel en bij de Verkoopers onzer Gazetten LEVEN VAN PRIESTER DAENS 't Boek van Pastoor Knelpp 8)e Wet voor Allen uitlegging en toepassing der Wet op de Werkongevallen Keukenboeken In het Nr van 11 April 1915, eerste bladzijde, las ik een artikel, waarin Vooruit zich op den Gentenaar werpt omdat hij schreef dat de Socialisten tegen den Godsdienst zijn. Neen, neen, zegt zij, dat zijn we niet, hoor leugenaar! Dat niet, hoor, wij eerbiedingen alle opinies, onze partij bestaat zoowel uit Christenen als uit andersdenkenden.» Hewel Vooruit zie, dat kan ik toch niet uitstaan. Toon u gelijk ge zijt, dan zal men tenminste zeggen dat ge rechtzinnig zijt. Maar weet ge niet dat ge met kromme sprongen weinig vooruitgang maakt. Neen, ik zou zulke middelen niet willen aanwenden, moest ik uwe gedachten deelen, met de ijdele gedachten hier of daar een Christen mensch in uwe ongodsdienstige netten te lokken. Allez, zeg mij eens, wanneer gij iets gedaan hebt voor die Christenen die in uwe partij leven, zoo gij beweert 1 Laat ons eens uw boekje openen De Journal de Charleroi schreef Het is noodza kelijk, dat de Socialisten hunne kinderen niet meer naar de Mis, niet meer naar de Cathechismus laten gaan. Ook moeten zij hen ontslaan van godsdienstonderricht op de scholen. i De Socialisten, zoo gaat zij verder, laten de opvoe ding te veel aan hunne vrouwen over. Deze bederven door hunne godsdienstigheid alles, wat wij, Socialisten, met zooveel moeite tot stand brengen...!?? Dat is de vrijheid van geweten eerbiedigen 1! Maar wij gaan voort Den 12 November 1913 zegde Terwagne in volle Ka mer Uwe Catechismus is zeer mager. Buiten uwen Godsdienst is er een volk dat zich ontwikkelt, terwijl de Godsdienst achteruit gaat. 't Is buiten uwen Godsdienst dat men de grootste ont dekkingen deed. Ik aarzel nitt te zeggen dat de Gods dienst een hindernis is voor den vooruitgang en gij wilt dat aan onze kinderen opdringen Dat zullen wij nooit gedoogen...!!? O heilige vrijheid, waar gaan de Socialisten met u toch heen 11 In 1877 sprak Anseele op de volgende wijze te Gent: God is de vijand God is leugentaal God met al de kwakzalverij door de bloedzuigers, de monsters, die men priesters noemt. Is dat den eerbied voor den Godsdienst die men in de Gentsche Socialisten, de aanhangers van - Vooruit» in pompt Le Peuple schreef in 1871 Een der eerste plich ten van het Socialisme is, dat eeuwenoude monster, het Kristianismus verpletten. Vooruit en gij spreekt van verdraagzaamheid, van Godsdienst-vrijheid 1 Le Peuple schreef nog in het zelfde jaar Wij kunnen niets anders dan God verachten en vermaledijden, en wij moeten werken om de wereld zoo spoedig moge lijk van zijne bloedige overheersching te verlossen. Van de Velde zegde te Namen in 1892: Het is om den Godsdienst te vernielen dat de Socialisten zich naar de vrijdenkerij keeren, die den zegepraal van het Socia lismus moeten voorbereiden. Christsne volk, zie uit uw oogen Vooruit de Socialisten doen hun masker af Zie toe en gij dan Van de Velde zegde in 1894, in de maand September Het geen wij aanzien als het grootste beletsel tegen de verwezenlijking onzer verlangens, is de Godsdienst. Demblon riep in volle Kamer in 1910 Van uwe ker ken maken wij eens onze meetingzalen. O, ik bid u Vooruit dring niet langer aan bij de Christenen om aanhangers te worden van uwe princie pen 1 Hoor wat gij hen beloofdet... 't is afgrijselijk, 'tdoet zeer aan 't harte 1 En hebt gij vergeten wat gij zelfs hebt geschreven Oh waarlijk, gij moet toch geen greintje consciëntie bezit ten. In 1894schreeft gij De Kerken en Kloosters zullen afgebroken worden, ofwel zullen wij er plaatsen van al- ganeen nut of vermaak van maken 1 En gij durft zeggen voor de vrijheid te zijn; gij durft beweren de voorstaander te zijn van iedereen in zijne opinie te laten 1 Vooruit ik weet wat ge wilt, maar uwe middelen walgen mij. FL. MOENS. Als de Oorlog loeit, als men menschen slacht lijk dieren, als er bij den armen geen brood, geen vet 'is in de schapraai en in 't stoofken geen vuurals kin- derkes ziek worden van den flauwen kost, het ge brek, de koü; langzaam kwijnen ze weg bleek, geel, met blauwe randen om de droefgesloten oogskens slapen ze op 't oude vunzige stroo. Wat lijdt dan een Vader met wat hartbrekende gedachten moet dan die Moeder bezield zijn haar bestaan is nog enkel gebrek, nood lijden,' hongerpijn altijd en geen uit komst in 't verschiet. Aan u dan de plicht, welstellende Burgers, rijke Bezitters, die nog immer baden in den overvloed, om zooveel mogelijk die ellende te lenigen maar ook, anderzijds, is het uwe plicht, noodlijdende, van dank baar te zijn; geene domme beknibbelingen, geene kleingeestige gedachten of gezegdens over iemand die gij soms met opzet belastert, zooals hier tegen woordig het geval is; indien wij in deze huidige om standigheden veel samen gaan met Katholieken, is dit enkel omdat onze plicht het zoo gebiedt, maar niet omdat wij een verknechte Bewaarder zijn gewor den; op dit droevig oogenblik handelen wij Duiten alle politiek, voor het algemeen welzijn, maar niette min blijven wij als voorheen, een trouwe, vrije Kris ten Demokraat. En san dezen die er op uit zijn om*mijn persoon te treffen, zeg ik enkeluwe handelwijze 'is afkeurens waardig, is laakbaar. G. VAN MULDERS. groot boekdeel, dik papier, met Portret en Geschrift van Priester Daens, ('t is een boek dat 2,50 zou mo gen verkocht worden; per privilegie is 't nu 1 fr. In dit Boek is heel de Kronijk der Kristene Volkspartij. of het leven van den wonderbaren man, alsmede Voor-schriften en Raadgevingen over voedsel en kleeding, alsook om te verkloeken en te genezen door het Water. 4de uitgave, 0,70 met door Thomas Lathouwers prijs 1,00 Het spaarzame Keukenboek door Cauderüer, Wie mij zal lezen, zal koksbaas wezen 4,00 Kleine Cauderlier ),00 Gebakken en Confituren, 2,00 De Belgische Keukenboek 1,00 Praktisch Keukenboekje voor Werkman en Burger, door Me Goemans Buys o,5o Beproefde voorschriften voor het vervaardigen van warme en koude Bowl's en van eenige warme en koude Dranken 1,00

De Werkman | 1915 | | pagina 3