Gent BOEKEN Brief aan de Socialisten van Aalst AALST.~W0ENSDAG7~ öe derde Voordracht van H' Dokter Speleers Raadsel-Prijskamp. Smetlede-öordegem. KLIEREN Oplossing der Raadsels. Aieuw Raadsel. ASSURAiVCIËX. La Vidoire des Flandrcs schrijft ons Nog een ongehoorde Bandietendaad in de Denderstreek. Zijn de eerste Nummers van Lars Vonved te bekomen Ja. Zal dat Verhaal lang duren Ja, maar 't is verdeeld in vier Perioda's. D'Aardappels Twaalf franken in plaats van 5 of 6. De winst is dus al groot genoeg. Te Brussel vroeg men op de Groenselmarkt o,22 c. den kilo 't is halve revolutie geweestin Luxenburg is overvloed van Aardappels aan 8 fr. en te Namen staan ze 18 a 2o fr. ja 22 en meer. 18 April Ik hoor op den Tram dat d'Aard- appels beginnen af te slaan. Op veel plaatsen liggen nog overvloedig veel Aardappels.. Kun nen ze langs hier komen, dan zullen de groote Boeren, die te veel wilden hebben, pikkenden mostaart eten.^Die te veel wil hebben, krijgt dikwijls niets. Afutlige, leerzame en verzettelijke te koop in ons Bureel en bij de Verkoopers onzer Gazetten LEVEN VAN PRIESTER DAENS Re Wet voor Allen uitlegging en toepassing der Wet op de Werkongevallen door Thomas Lathouwers prijs 1,00 verschoven tot toekomende week. Voor de Brieven naar Holland zijn 2 Aalste- naars verwezen tot 6 weken gevang en 2 tot 2 weken. Ze zijn in 't Gevang te Dendermonde. D'Hopkeesten worden raar en staan reeds aan 70 a 90 centiemen. Er begint in Aalst Studie en Leerzaamheid te komen. Talrijk zijn de-Werklieden die de zeer merkweerdige Voor drachten van Doktor Speleers volgen. Gis ter min schoon weer dan maandag, vandaag sombere overtrokkene locht, koude regen, rond 10 ure spande April al zijn krachten in, voor goed schoon weêr, maar de koude wolkerij ver hinderde allen goeden wil, anders is 't malsch groeizaam weêr; rond Brussel worden de gron den die leeg liggen, aan 't Volk gegeven, om er Patatten op te planten, in Aalst wordt dit schoon werk gevolgd. Menschen van St Jobs vragen een schup. Burgemeester V. d. Berg zal ervoor zorgen. Dijnsdag is Daens tevoet naar KloosterAffelgem geweest, door Mijlbeek, het was een Pontifikale Lijkdienst, schoonere er: kristelijkere Dienst heeft Daens in geheel zijn leven niet bijgewoond,dat moet hij zeggen, hij is teruggekeerd met expres-Tram van 11 ure 20 en was voor den noen thuis. ,Melk- boer, schieten ze Geweldig nijg. Wat is dat van den Ittaljaan Binnen eenige dagen zal men iets weten... De Nachtegaal is hier, hij heeft groote kou en sjoert tristig rond. Addios. was nog belangrijker dan de voorgaande. Voorzorgen tegen 'besmettelijke ziekten. De vierde Voordracht is Zondag 25 April, om 10 ure voormid dag, in 't Landbouwershuis, Keizerlijke plaats. Vrije ingang voor iedereen. Werkende menschen, verzuimt deze gelegenheid jiiet, om nuttige kennissen op te doen. Iemand vroeg onlangs den weg in eene brabantsche gemeen te aan eenen boer Kijk, mijnheer Sla eerst uw linkerhand af, dan komt gij ■aan een baantje draai daarna den molen om en snijd het land dat voor u ligt, midden door, loop vervolgens de kerk om en :ge zult u tegen het huis doodloopen. BURGELIJKEiTsTANDl^TTfAD~AALST™" GEBOORTEN: Mannelijk 10; Vrouwelijk 6 16 HUWELIJKEN A. De Freyne, werkman, met M. Van der Biest, tw. A. De Waele, tw. metj. Scheerlinck, tw, OVERLIJDENS M. Clinckspoor vr Callebaut, zb. 63 j, Klottestr. J. Haentjes w" De Haeck, hebergier, 76 j. Dam. R. Petit wr Dierick, winkelier 88 j. Kerkslr. j. Roelandt, m. Van den Bossche, zb. 67 j. Hoogev. A. Lafon we De Witte, zb. 87 j. Brabantstr. B. Troffaes, naaister, 23 j. Groenstr. 7 kinderen onder de 7 jaar. RIJSTPAP. BEDROG. - DE WERKMAN. 16 oplossingen, o. w. 3 in verzen. Ist9 prijs een groot wit brood aan Th. Blanckaert, Aalst; 2de aan Julien Huylebroek, Denderstraat, Aalst; 3de prijs-aan Alice Cautaert, Herdersem.-— Eerste prijs voor verzen aan Frans De Rybel, Aalst- Mijlbeek tweede prijs aan Van Goethem, Herdersem. Proficiat Wij danken al de vreemde streken Die ons sedert vele weken Redden van den hongersnood, Hun liefdadigheid is groot. Men zendt hier veel rijst en bloem Dit alles is zeer welkom, Want daarvan maakt ons Mama RIJSTPAP uit Amerika. Volgens in mijn droom versehijnde Was de Oorlog gansch ten einde, Zij die nog op 't Slachveld staan Zag ik blij naar huis toe gaan, 'k Wilde mijn geval uitleggen Aan mijn Vrouw die mij kon zeggen Hoort eens Sooi, ze schi'eten nog, Ach Mieken, droomen is BEDROG. De Raadsel-prijskamp gaat beginnen Wij zijn nieuwgierig wie zal winnen, Van allen die mee loten mogen De eerste prijs 't is goed gevlogen. Een brood het weegt twee kilogrammen 't Zijn fijne witte boterhammen, Daens, gij haalt er eere van In uw weekblad DE WERKMAN. Frans DE RYBEL, Aalst-Mijlbeek. Eerv. melding (met boek) aan M. Alb. Cornand, voor zijn opl. van 't Raadsel in verzen. Te OORDEGEM wordt voor het opnemen der koe beesten 50 c. gevraagd. Te SMBTLEDE voor 't zelfde werk 2 fr. Waarom dat verschil De Voeding gaat er deftig en re gelmatig; er zijn Bureelen voor Vrouwen en voor Mans donder dag zag ik nabij 't Stadshuis een lange reeks Vrouws personen opschuiven, bijna allen treffelijk gekleed ze worden beleefd ontvangen gelijk in een Bank.. En waarom niet In dezen tijd van werkgebrek en druk, de Stad leent een groote somme geld die later door d'Algemeenheid zal betaald worden: moeten de Wer- keloozen beschaamd zijn of vernederd worden, ais zij om een deel van hun gesamentlijk geld komen Voorzeker neen. Moet GENT leenen denkelijk neen. De GAZ brengt veel op. Nabij 't Justicie-Paleis, in een groenselwinkel, stonden d'HOPKEESTEN d'an- der week 1 fr. 75 c. den halven kilo; ze waren gezui verd, dus zonder afval; 1 fr. 75 den halven kilo. Op Markt-Aalst waren z'in 't begin 29 en zijn gestegen tot 40 a 50 als de vreemde Koopmans in de Markt vielen. Donderdag waren bijna geen Soldaatjes op 't groot Oefeningsplein aan 't Arsenaal, 't Arsenaal mij droeve gedachten gaf. AANDOENLIJK Een Fransch Soldaatje, Vrijwilliger, 19 a 20 jaar, was gekneusd uit den Slach geraakt; bijna g'heel zijn Regiment was gesneuveld of gevlucht hij lag tus- schen lijkenen gekwetsten;rond den avond,hij strom pelde voort naar de Fransche loopgrachten., 'De lig ging der streek hem gansch onbekend was.. Op zijn baan ligt een verhakkelde en verwoeste hofstede. Hij gaat erbinnen. Wat ziet hij Vier Duitsche Officieren dood Een vijfde zieltogende De oogen uitpuilende, de kleur aschblauw Het jong Franschmanneken legt hem nevens den stervenden Officier, om zijn pijnen te verzachten en zijn leven te redden. Vruchteloos, snapt de Duitsche Officier. Dank 1 Maar ik gasterven.. En zooveel hij nog kan, zich neigende naar het Fransch Soldaatje, zoent hij hem teerderlijk.. Dan, zijn hand uitstekende, murmelt hijNiet langs daar... (rechts)maar langs daar (links). Het Fransch Soldaatje gaat links en komt uit in de Fransche loopgrachten. Een man klaagde mij, dat hij 2 liesklieren had, ter grootte van een vuist, én daardoor moeilijk kon gaan; de dokters, die hij raadpleegde, hadden verklaard, dat de klieren moesten worden weggesneden. Ik gaf den wanhopenden man den volgenden raad Neem eenige handen vol hooizaad, giet er warm water over, druk ze goed uit en doe ze dan warm op de klieren en leg gelijktijdig een omslag op het onderlijf om het hooi zaad op de bepaalde plaats te bouden, 2—4 uur lang. Herhanl dat 2—3 maal in de week, wasch bovendien om den anderen dag het lichaam met koud water, dan zullen de klieren gaandeweg verdwijnen. Na ver loop van 3 weken waren zij verdwenen en de man verklaarde, dat hij zich na deze kuur zeer wel ge voelde. Ais er dus'bier of daar op het een of ander lichaamsdeel ophoopingen van bloed ontstaan en zich daardoor klieren vormen, kunnen deze op de aange- geuen wijze worden opgelost en verwijderd De klier- vorming wordt voorkomen door het lichaam te ver sterken en voor een geregelden bloedsomloop te zor gen. Pastoor Kneipp. TROG. ROG. Altijd zeker is den Bakker 's Morgens een van d'eerste wakker, Dikwijls van een uur of drij Is hij reeds in de bakkerij Om de brookens op te maken Als er is aan meel te geraken, Terwijl veel menschen slapen nog Werkt en kneedt hij in den TROG. In Blankenberg als in Oostende Leven de visschers in ellende, Nu met dezen droeven tijd Zijn ze hun broodgewin ook kwijt. Op zee wordt met 't kanon geschoten Waardoor de vischvangst is gesloten, en vindt in geen winkel nog Kabiljauw, pladijs of ROG. Frans De Rybel. .'lijn heele moet elk mensch doorstaan, Twee letters afgedaan En 't maakt ten allen tijd Te vreden en verblijd. Gent, 15 april 1915 Mijnheer Daens, Volksvertegenwoordiger Aalst. Wij zijn gelukkig, Ued. te kunnen melden, dat de Maatschappij de werkzaamheden, te rekenen van 1 Mei aanstaande, herneemt. Er zullen opzieners ter plaatste gezonden worden, ten einde de zaken in regel te brengeu. De genaamde Mr Van Goethem heeft een bezoek aan de Bureelen gebracht, wij hebben hem een voorschot op zijne polis gedaan. Ontvangt, Heer Daens, onze beleefde groeten, In de Ninoofsche streek te Smeerhebbe-Vloerse- gem is weeral een schrikkelijke bandietendaad ge beurd. Zekere Octaaf De Gendt was maandag avond rond 9 ure bezig met zijne vensterluiken op de straat te sluiten, toenopeens in de duisternis, een zwartge maakte kerel op hem toesprong. Revolver op het hart dwong hij zijn slachtoffer geen enkel geroej) te uitten; maar intusschentijd waren drie andere bandieten de woning binnengedrongen. De Moeder, omringd met hare Kinderen rond de stoof, werd in hechtenis geno men de Vader kwam binnen met den eersten bandiet en een gevecht ontstond. M. De Gent werd zoo vrees lijk afgeslagen dat de vloer van het gansch bebloed huis een Slachthuis geleek. Dan begonnen de ban dieten al de Leden van het Huisgezin te binden en gingen de Woning afzoeken. Zij konden enkel een vijftigtal franken buit maken en namen de vlucht langs door de velden. Het Parket van Audenaarde wordt ter plaatse verwachttot hiertoe is niets ge vonden welke het Gerecht op het spoor der daders kan zetten. BURGELIJKENSTAND VAN N1NOVE. 10 April (inbegrepen) tot 17 April (niet inb.) Geboorten: Mannelijk 2 Vrouwelijk 2 H u w e l ij k e n Alfr. Michiels 26 j. kleerm. met J. De Sadeleer23.j. n. J.- V. DeRo, 44 j. met H. C. Soetens, 38j.z. b. Ninove. Overlijdens: M. M. Bultervs, 38 j. z. b. echtg. D. Van Waeyenberg, Oultrestr. M. A. A. Leclair, 76 j. echtg. E. F.Duym Twijndersw. Fr. Verbeeken, 81 j. twijnder, echtg. van E. Van Droogenbroeck, Steenweg van Aalst. 2 Kinderen onder de 7 jaar. groot boekdeel, dik papier, met Portret en Geschrift van Priester Daens, ('t is een boek dht 2,50 zou mo gen verkocht worden; per privilegie is 't nu 1 fr. Ia dit Boek is heel de Kronijk der Kristene Volkspartij. 't Boek van Pastoor Kneipp of het leven van den wonderbaren man, alsmede Voor-schriiten en Raadgevingen over voedsel en kleeding, alsook om te verkloeken en te genezen S door het Water. 4de uitgave, 0,7$ met

De Werkman | 1915 | | pagina 3