LARS VONVE DE KONING DER NOORDZEE Magazijn van Kleerstoffen OF IV. De Straf van den Verrader, of waar de Geldzucht iemand kan brengen. Let op, Vrienden, sprak Lars Vonved, de Verra der staat daar En hij toonde met zijn vinger een matroos die zich achter zijne gezellen scheen te verbergen. loris Nielsen Joris Nielsen is hi] de verrader? Ja, men ziet hethij draagt zijn schelmstuk op 't we- ZCEn de matroos werd vastgegrepen en zou op staan- den voet vermoord zijn geweest, hadde Vonved niet geroe^ien^ten Breng hem hier j dat twee van u hem vasthouden. Twee der kloekste mannen volbrachten dit bevel. Stilte, gebood Vonved, stilte. Deze man is de verra der ik'klaag hem aan... Stuurman. De stuurman naderde. Haal den koffer van Nielsen. Terwijl Nielsen in doodschrik lag, gingen vier man zijnen koffer halen. Doe hem open, riep de kapitein en zoekt of de 150 specie dalers er niet inliggen, de op-rekening van 't verraad. Ze zijn hem in een leêren zakje gegeven. Voor 500 specie dalers heeft hij zijn meester verkocht. Inderdaad, men vond niet alleen 't geld, maar brie ven waardoor 't verraad onbetwistbaar werd aange duid. Op nieuw wilden al de matroozen den verrader Dood den verraderin de zee levert hem ons overschande wraak Stilte gebood kapitein Vonved, en zich tot den ellendeling keerende, die voor zijn voeten lag, sprak hii plechtig en met een soort van medelijden Nielsen Nielsen wat hebt gij te verantwoor den!.. Spreek, spreek zonder vrees. De ellendige kon niet spreken, maar een uiterst ge weld doende, rukte hij zich los, viel voor Vonved op zijn kniën en bad O kapitein Vonved, vergiffenis Ge bekent dus uwe misdaad Helaas ja maar vergiffenis Recht, riep kapitein Vonved lukkige. Vergiffenis, o vergiffenis! Ik vergeef u, man, uit ganscher harte, gelijk ik hoop dat God u zal vergeven. Maar de Wet, die ons allen verbindt, moet uitgevoerd worden. Officieren en Matroozen, 't is onze plicht van in dees geval ons kontrakt te doen uitvoeren. Nielsen be kent zijne misdaad. Ik vergeef hem uit hart en ziel, en de Hemel zij mij getuige ware mijn leven alleen in Maar wij zijn door eene sta recht, on ge- gevaar, ik zou hem vergeven. Maar w plechtige overeenkomst gebonden. In onze Wet staat dat degene die verraadt of zoekt te verraden ter dood zal gebracht worden als de twee derden van 't scheeps volk het willen, 't Is de eerste maal dat die schande ons gebeurt. Moet onze Wet uitgevoerd worden Dunraven, gebood Vonved met ontroerende stem, maak den appel en dat iedereen op zijn eed ant woorde. De eerste afgeroepene was een sterke Noorweger hij hief den rechten arm omhoog, stak de drie vingers uit en sprak Hij is plichtig en den dood schuldig. Ik veroor deel hem tot het vonnis der plank. De andere namen werden afgeroepen en zestig kee- ren klonk hetzelfde doodsvonnis. Niemand sprak een woord voor den verrader, die daar ten gronde lag, bij wijlen een smeekend gezucht latende. Bij de naamaf- roeping beefde hij in al de lidmaten van zijn lichaam. Doch, als Vonved het vonnis uitsprak, kreeg hij den moed der lafaards voor de dood, rukte zich los en ging zich voor de voeten werpen dergenen welke tot nu toe zijne vrienden geweest waren, doch allen ver- stooten hem. Recht hem op, gebood Vonved bindt hem ar men op den rug doet een kanonbal in lijnwaad en bri ng eenige enden touw. De matröo en volbrachten dit bevel in eene plechti ge stilzwijge iheid, terwijl de schuldige, het wezen vol dikke druppels zweet, op klagenden toon riep O kapitein Vonved, genade ik zal voor eeuwig uwen slaaf zijn genade Genade medelijden waarom zou men met u medelijden hebben Gij die ons verraden hebt, om ons allen op 't schavot te brengen. Ja, ik heb slecht gedaan maar kapitein Vonved, heb compassie met mijne vrouw en mijn kind. Ha, uwe vrouw en uw kind Maar heb ik ook geene vrouw en geen kind Mijn arme vrouw, zij zal honger lijden. Ik zal er voor zorgen, sprak Vonved, ik zweer het. Ach, kapitein, om de liefde van mijn broeder Mads... Zwijg van uw broederWare hij hier, hij zou u met eigen hand dooden. Ach, kapitein, laat mij 't leven ik vraag anders niets laat mij leven. De Kapitein zweeg droef en norsch. Dan kroop de Judas naar luitenant Lundt, een der jongste van 't Scheepsvolk, beroemd voor zijn edele en goedhertige ziel. Heer Lundt, zoo bad hij, in Godsnaam spreek voor mij ten besten; we zijn van dezelfde Prochie. Eilaas, ja, ja Ge waart nog een kind, ik heb u dikwijls op mijn armen gedragen; ik heb dikwijls op d'hooge rot- geklefferd om voor u vogelen te zoeken. Geheel Familie zag mij zoo geerne.. Heer Lundt, spreek toch éen woord voor mij... Doe mij toch niet sterven 1 De jonge Zeeman sidderde van ontroering. Want voor iemand die niet bedorven is, zijn de diepste ont roeringen deze der kinderjaren. De veroordeelde had dit verstaan en hechte zijn laatste hoop aan dien vriend zijner jeugd. Heer Lundt, bad hij, gij kunt het, red mij 1 Lundt werd zoo rood als vuur. Lars Vonved be merkte het en had medelijden met zijnen jongen Offi cier. Nielsen Joergen Nielsen, sprax hij welke helsche geest heeft u toch aangezet tot zulk een helsch schelmstuk Och, heer Lundt, die duivelsche geest was het geld Dat vervloekte geld Ik wenschte dat er nooit geld op de wereld ware geweestDoor 't geld heb ik mij laten bekoren Nielsen, wij allen zijn aan bekoringen onder worpen... Al wat gij over mij zegt, is waar, en pijnigt mij.... Al wat ik bezit zou ik geven om hier niet aan wezig te zijn... Met al de kameraden heb ik u ter dood veroordeeld... Ware er een middel ik zou u redden... Maar ik kan, ik mag niet... Ge moet sterven... Sterven Heer Lundt! sterven... Bij de ge dachtenis van... Zwijg, riep de jonge officier, met een stem vol tranen ik bid u, dring niet aan... Mijr. hart breekt 1 Nielsen, weet ge wat ge mij vraagt Ik zou ten beste spreken voor den Verrader die onzen braven goeden Meester geleverd heeft voor een handvol goud Gi die wist dat onzen Meester ons bemind gelijk zijn bloed, dat hij de afstammeling is der Koningen van Denemarken Gelijk wij allen, gij hebt den duren eec gezworen hem te redden en gij verraadt hem Neen neen, neen Ik mag, ik kan niet. En op zijn hoofd zijn twee handen drukkende, waar tusschen de tranen zijpelden, liep hij achteruit buiten 't gewoel der matroozen,.. Vonved die ook de oogen vol tranen had, volgde hem. Lundt, zegde hij, ga weg in mijn kabien. Als gij het toelaat, heer Vonved, en als de kame raden het niet kwalijk opnemen. Neen, neen, Lundt, elk begrijpt uw smart, gij kunt hier niet blijven. Voor ons allen is het pijnlijk een Verrader te straffen... Ga beneden, ik bidt het u, gebied het u. Al snikkende en zijn handen wringende, daalde de Officier in de kabien. Nielsen, zoo sprak Lars Vonved, God is getuige dat ik uw leven zou sparen, indien dit tegen de recht veerdigheid niet streed. Beveel dus uwe ziel aan God; gij gaat den dood der verraders sterven. Nielsen zag dat alle hoop verloren was en viel in de zwartste wanhoop men legde eene plank over de zee twee matroozen hielpen den veroordeel den op die plank men bond de koord met den kanonbal aan zijn been. Kapitein Vonved deed den hoed af; eene plechtige stilte heerschte Nielsen werd met twee koorden op de plank over zee gelaten nu liep er een bloedig zweet over zijn voorhoofd zijne oogen puilden uit een groenachtig: schuim stond op zijne lippen. Stuurman, riep Vonved met donderende stem, houd u bereid om den kanonbal in zee te werpen en gij, matroozen, doet uwen plicht. Vuur Een schot brandde los men liet den kanon bal in zee zinken Nielsen schoof van de plank en volgde den kanonbal tot op den grond der Z06. Hier het geld riep Vonved en hij smeet de 150 specie dalers de zee in, erbij voegende Zoo vergaan al de verraders ('t Vervolgt). BRIEF WISSELING Filteries de Buggenhout ORDRE DU JOUR 1° Rapports du Conseil d'administration et du commissaire. 2° Approbation du bilan et compte de profits et pert es. 3° Nominations statutaires. ROZEMARIJNSTRAAT, DE LAFORTRIE-DAENS, Rozemarijnstraat, Aalst Jan De Neve-De JMeee Lange Zoutstraat, 24, Aalst MARKTEN -i.mjjix 23fi Veil lcn In ons Bureel zijn Postkaarten van Felix Van Geyt, BAM- BRUGGE, krijgsgevangen in Duitschland, 7CC4' Bat. Baracke- 56 A. Scheuenleicelle, Hanover, Duitschland, reeds dikwijls heeft hij geschreven naar veelderander adressen, naar zijn Vrouw, hij denkt dat nog niets te rechten gekomen is. Ook van Henri De Bruyn, DENDERLEEUW, Statiestraat, Baracke 56, Cellelager, (Hanover) Duitschland 1" C. 2° B. alle twee zijn in volle gezondheid en ongedeerd, en vragen mij de kaart aan hunne Vrouw te behandigen, hetgeen aanstonds is gedaan; de Post dagteekenden 18feb. Te koop op ons Bureel, BEENHOUWERS-PAPIER~ Société Anonyme BUGGENHOUT Le Conseil d'administration a l'honneur d'inviter Mes sieurs les actionnaires a assisler a l'assemblée générale ordinaire qui sera tenue au siège social a Buggenhout le mardi 11 Mai 1915, a 10 heures de Matin. Par suite des événements récents cette assemblee n'a pu avoir lieu 4 la date prévue par les statuts. Pour pouvoir assister a l'assemblée, MM. les action naires sont prévenus qu'ils seront tenus d'etre munis de leurs titres ou d'etre porteurs d'un certificatde dépot de leurs titres a la Banque Centrale de la Dendre, a Alost. Wij hebben het genoegen onze Klanten te laten weten dat wij ons MAGAZIJN VAN KLEERSTOFFEN voor Mans- en Vrouwkleederen heropend hebben met een gansch nieuw assortiment van GOEDEREN, in de hoek-om der Molenstraat, nevens den afgebranden Ijzer winkel de Ster. Wij durven hopen dat onze klanten in deze droeve ora- siandigheden ons niet zullen verlaten. Intusschentijd wordt het Magazijn der Molenstraat we der opgebouwd. Behanger-Garnierder, Buitengewone keus van Behangpapier in alle soorten en prijzen Linoleum, Toile-Cirée,Tapijten, Carpetten, Foyer,Matten, enz. Wol, Peerdshaar, Pluimen en benoodigheden voor Matrassen- Versiersels voor Feesten, plaatsen van Rouwkapellen. Stors, Gordijnen, TafeltapijtenEngelsche Beddens, Salon-Garnituren ia alle prijzen. In de Photografie VAN DER MEERSCH, NIEUWSTRAAT, 51, 2 Por'retten aan 0,50 c., onmiddeiijk geleverd. AALST. Zaterdag löApril Aardappelen de 100 Kilo 00,00 a 8 00 Ajuin de 100 kilo 40,00 a42,0C Boter per 3 kilo 10,15 a 11 00 Eiers d e 25 3.00 a 3,30 Viggenen per koppel (250 stuks) 75.01 85 O Aalst, drukkerij Fr. Daens Zuster, Werf.

De Werkman | 1915 | | pagina 4