O E K E N Brief aan de Socialisten van Aalst Ik vraag aan iedereen Als de Socialisten schrijven en roepen We zijn tegen den Godsdienst niet Handelen zij dan niet, als de Bandieten die inbreken en stelen,maar eerst hun wezen zwart maken, om niet gekend te zijn V A L S CH zijn is boos en lafhertig. Wat hebben de Socialisten niet gedaan, om d'Eerste Communie uit te roeien Priester Daens schreef het zoo dikwijls De Socialisten maken deel van een ongeloo- vige Volkspartij. "Daartegen heeft men de. Kristene Volkspartij. Ware de origeloovige Volkspartij verbonden of verwant met de Liberale Partij, zou zij de macht hebben die ze nu bezit? Voorzeker neen. Een Volkspartij moet op haar eigen bestaan en gansch vrij zijn. Bijgevolg, die de Kristene Volkspartij hinderen en beletten van vrij te be staan, versterken het Socialismus. Hoogleeraar de Harlez, van Leuven, was zóó overtuigd van deze Waarheid dat hij schreef: De Werkende Klas zal vrij Kristen Demo- kraat zijn of vrij ongeloovig Socialist. Graden of trappen in 't Socialismus Na de gazetten van 't Socialismus eenigen tijd gelezen te hebben, de Arbeider verzuimt zijn Kristene Plichten, wordt vijandig, spotachtig, waar de Vrouw hem volgt, is 't Kristusbeeld en 't beeld der Moeder Gods uit het Huis, zelfs uit de slaapkamer, er wcrdt getrouwd enkel voor de Wet, de Kinderen worden niet gedoopt, men sterft zonder te biechten of berecht te worden. Is dal, ja of neen, een ongeloovige Wereld In de Walen is die laatste graad bereikt, en het is om Vlaanderen in dien toestand te bren gen, dat de Socialisten van Aalst voor bijzon dere zending kregen den Vooruit te verspreiden op de Buitengemeenten. Als gunstige omstandihheden had men Dat er weinige Vlaamsche Gazetten zijn Dat er Partij-Pacifikatie is Dat elk gretig is naar Soldaten-Nieuws Dat een Katholiek Kopstuk van Aalst eigene Opheffing betracht in optroeteling jvan Socia listen... Die den toestand ernstig inzien, zullen zeggen Zoo is't inderdaad Daens, aan welken Bisschop Lambrecht za liger schreefIk dank en zegen uwe werkingen om ons geliefde Werkvolk van Vlaanderen bui ten het Socialismus te houden Tegen mij heeft Vooruit geschreven dat ik lieg en laster in mijn Gazet. In mijn eerste Brief heb ik die Kopstuken van Aalst uitgedaagd hun gezegde te bewijzen. Ze zwijgen. Ze brachten mij toe van vuile politiek te ver richten. Ik vroeg dat ze die woorden zouden staven door een enkel bewijs, of mijn werken en mijn schriften, mijn woorden in den Gemeenteraad en elders, niet allen met goed gezond oordeel zijn, om meer vriendschap en rechtvaardigheid aan te brengen, voor goede hulp aan Noodlij dende, voor Soldatengeld, om goed ie doen aan elk, kwaad aan niemand Ik vroeg dit, en nogmaals ze zwegen En nu In hunne dolle woede schrijven de Socialisten van Aalst naar hunnen Vooruitj dat Daens uit Aalst gevlucht is en te Gent op zijn gemak ging leven 19 9 19 9 Is 't mogelijk grooter onwaarheden voor den dag te brengen Bij het losbersten van den Oorlog schreef de Regeering aan al de Senators en Volksvertegen woordigers en gaf den raad dat elk in zijn Ar rondissement zou blijven, omredewil zij daar meest goed konden doen. Daens heeft stiptelijk dien raad gevolgd Terwijl de Duitschers in- en uitkwamen, is hij altijd in de Stad gebleven, geheel den dag tusschen't Volk, inde Straten, wakendeen zorgende als Raadsheer en Volksvertegenwoor diger, dat zal heel de Stad getuigen. Dikwijls ging hij op-'t Stadhuis. Den Zaturdag voor het Bombardement was hij gedurig aan Werf, Molenstraat en Vaart Tot 's avonds laat was hij op de Markt, bij de Vluchtende Familiën op't Stadhuis en zag daar met ontroering hoe Stadhuisbedienden, Policie-Agenten naar de Brood- en Suikerbak kerijen der Marktom eten voor de Menigte, en hoe d'Herbergiers der Groote Markt Bier aan brachten. Het is in zulke Tijden, dat men de ieverige goedhertigheid ziet der Aalstenaars. Dei? Zondag 27 September rond 7 ure bracht Daens zijne Familie naar den Gentschen Steen weg, daar ging hij over en weêr, bij de Vluch telingen, 's avonds zag hij van op d'hoogte der Kapel-ter-Linden de Branden aan de Vaart, rond 7 ure was hij op de Markt, Schepene De Wolf liep over en weêr, Baron Bethune wan delde op de Markt met een hooge Belgische Militair, dan ging hij slapen, boven het oud Kerkhof, ten huize van M. Corael. 's Anderdaags al heel vroeg, ging hij 't Stad in, aan de Jager stond een Barrikade van Kar ren en Wagens. Daens verkreeg den doortocht weg en weêr, voor verscheide Landbouwers, die hun Koebeesten moesten gaan voeden. Dan is Daens naar de Werf gegaan, al over de Markt die vol Soldaten lag, in de Molenstraat kon men bijna niet door,gelijk Soldaten en hun Paarden daar dik stonden. 1Schepene De Wolf ging nog altijd over en weêr. Daens is rond 8 ure in zijn Huis gaan eenige Boeken halen en Water en Brood geven aan Mol, dan is hij uit de Stad gegaan, men zag er geen levende Ziel, op de Markt aan 't huis-De Wit stond een Bar- riKade met Mitrailjeuse, om den aftocht der Belgen te beschutten. In 3 a 4 kelders zat nog Volk verschuild. De Gentsche Steenweg was vol Vluchtelingen. Daens ging op en af dien Steenweg. Rond 4 ure ging hij te voet naar Wetteren, de Statie kon er 't Volk niet slikken verscheide opgevulde Treins voerden't Volk naar Gent. Na zooveel mogelijk gezorgd te hebben voor Schuilplaatsen, ging Daens bij zijnen vriend Linus te Evergem. 's Anderdaags al zeer vroeg was ik te Gent in 't Feest'Paleis die het niet gezien heeft, kan er geen gedacht van hebben in de drij groote zalen was 't een kampement van stroo met zak ken voor hoofdkussen, elke Familie was goed afgescheiden op d'estraden zaten duizenden, hun beurt afwachtende om te gaan eten. Ik ben daar gebleven met ons Volk, als ik in de Stad niet moest zijn bij ander Vluchtelingen. Over mijn Familie wist ik niets. j Plancquaert is mij komen opzoeken in'tFeest- paleis en bleef daar voor raad en hulp aan de Vluchtelingen. Den woensdag verzocht de Di- rektie ons in de groote Feestzaal een aanspraak te doen aan de Menigte voor de maatregels van orde. Dien dag trok Daens met een lange trein Aalstenaars naar Zulte en Kortrijk. Acht dagen nadien wilde hij terug naar Kortrijk, hij ging een Heer van Lier naar Antwerpen brengen bij zijne oude zieke Moeder. Te Zulte was Daens op 2 stappen van zijne dood en kon in Kortrijk niet meer gerakenToen bleef hij te Gent, zoolang er Vluchtelingen waren. Men zag hem in 't Feestpaleis, in d'ander Lokalen, in 't Hos pitaal de Bijloke, op 't Stadhuis, hij had er een Lokaal op de KoornmarktIn den Nieuwen Boer, en hield er den Zondag voornoen een Vergadering met aanspraak. Daarvan zijn duizende en duizendegetuigen. De Direkteurs van 't Feest'Paleis zegden Daens is de eenige Volksvertegenwoordiger die hier komt. En de Socialisten van Aalst schrijven dat ik daar mijn vermaak en mijn gemak zocht 't Vervolgt. DAENS. Nieuwe aardbeving in Ilalië Eene nieuwe aardbeving heeft plaats gehad te Porte Pattoli, in de provincie Perense. Be halve de talrijke gebrokene ruiten, werd geene schade aangericht Niettegenstaande dat, is de bevolking zeer gejaagd en heeft den ganschen nacht in tenten geslapen. De vijfde Voordracht van II' Dokier Speleers Over Trams: Op vraag van Handelaars uit Aalst zal te be ginnen 7 Mei eiken Vrijdag een Tram zijn uit Assche naar Aalst om 7 ure 's avonds, indien men hem deed voortrijden naarOordegem-Gent 't Publiek zou zeer dankbaar zijn... Een Tram 's Vrijdags rond 7 ure uit Gent zou zeer wel kom zijn en groote diensten bewijzen. Aardappels ia Aals l. In ons Zeehave lag een groot Waieschip met over de Twee Honderd Duizend Kilo's. Er be gonnen onaangename geuren uit te wasemen. De Stad heeft ze aangekocht, de slechte worden uitgezocht, van kant geworden en ik hoor er nijg op stoeffen. Aalst. Donderdag. Welk aanminnelijk, aangenaam, verrukkelijk weder, een dons van zacht groen op deBoomen getooverd wordt, het Veld wordt een onafzien bare Bloemruiker. Spijtig dien grouwelijken Oorlog Moge hij welhaast eindigen Gisteren is begraven in Sint-Martenskerk iemand die gedurende veertig en meer jaren de Bloem en het Sieraad was onzer Hoofdkerk, M. Camille ROOSEN, Balju en Koster onzer Hoofdkerk. Vier Dekens hielden hem in hooge achting, door mijne Reis naar Gent kon ik in den Lijkdienst niet zijn, het speet me,doch die verdiensi rijk man mag het Rijk der t Eeuwigheid niet binnen, zonder een oprecht woord van Eer, Lof en Dank. Nuttige, leerzame en verzettelijke te koop in ons Bureel en bij de Verkoopers onzer Gazetten LEVEN VAN PRIESTER DAENS groot boekdeel, dik papier, met Portret en Geschrift van Priester Daens, ('t is een boek dat 2,50 zou mo gen verkocht worden; per privilegie is't nu 1 fr. In dit Boek is heel de Kronijk der Kristene Volkspartij. 't Boek van Pastoor Knelpp of het leven van den wonderbaren man, alsmede Voor-schriften en Raadgevingen over voedsel en kleeding, alsook om te verkloeken en te genezen door het Water. 4dl: uitgave, 0,70 De Wet voor Allen met uitlegging en toepassing der Wet op de Werkongevallen door Thomas Lathouwers prijs 1,00 Om Fransch te leeren Voor de eerst beginnende Vlaamsch-Fransch) in 8 oefeningen, aan 10 centiemen, ge ziet, 't is goed koop. 2° Nieuwe Keus van de meest gebruikelijke i woor en en spreekwijzen Vlaamsch en Fransch 1,00 I 3,J De Boeken van Vervarcke, in band, om op 3 maanden tijd Fransch e spreken 3,50 Het grootWoordenboek-Callewaert. volledig Franscn-Vlaamsch en Vlaamsch Fransch 6,00 Zelfde boek, maar korter, 3,25 MOKDERTAAL, voor leeren te lezen en te spreken het Vlaamsch of het Fransch in drij maanden tijd 4.00 Erfenis wetboekje voor Burger en Boer of mijne plichten en mijne rechten in zake van Erfopvogingen door Hipp. Janssens, oud Bediende van het Bestuur der Erienisrechten prijs 1,00 over de Voorzorgen tegen besmettelijke Ziekten, is Zondag 2 Mei, 10 ure voornoen. Er is veel Volk, maar te weinig Werk volk... Spijtig Het zijn nogtans de Werklieden die meest bloot gesteld zijn aan besmettelijke ziekten. Elk gelieve het voort te zeggen aan de Werkende klas, om beter op te passen voor de twee laatste lessen.

De Werkman | 1915 | | pagina 3