j Derde Brief aan de Socialisten; van Aalst Geachte Lieden, Als de Socialisten van Aalst naar hunnen Vooruit van Gent schrijven Dat Daens in zijn Gazetten liegt en lastert, dat hij een vuile poli- i tiek voert, zegt, spreekt Zijn zij het niet die liegen en lasteren tegen Daens V En wat een vuile politiek aangaat, nooit zal Daens een acht- bare Stadsbediende in de Gazet aanvallen en bespotten, voor een geschil of twist tusschen j Vrouwen... Mogen de Socialisten zoo spreken? t Ten derden, geachte Menschen, Als de Socialisten tegen Daens schrijven j Dat hij uit Aalst gevlucht is en te Gent op zijn j gemak leefde, dan voeren zij een hatelijke, een •;j valsche en misdadige taal. Te Gent gelijk I t'Aalst is Daens altijd op zijnen post geweest. In de Kamer tredende, zijn woord is geweest: Ik zal trachten in woorden en werken zóó goed te doen aan iedereen, dat mijn tegenstrevers, zelfs mijn vijanden, mij zullen moeten hulde brengen, is 't niet in woorden, dan toch in hun hert.. Te Gent werd rijpelijk onderzocht: Gaan wij terugkeeren naar Aalst De geruchten lie pen dat Aalst open was voor in maar niet voor uit te gaan. Daarbij, zoolang, zoolang de vij andelijke Legers tusschen Gent en Aalst lagen, was het niet te vreezen dat Aalst tusschen 2 Oorlogsvuren kon geraken Het werd dus goed geoordeeld te wachten. 1 Als Gent gevaarlijk werd, dan heeft Daens de menigte Vluchtelingen gevolgd naar Brugge, Blankenberg, Oostende. Ik was in Oostende rond 8 ure 's avonds, als verscheide Treins l vluchtelingen afstapten; vele Aalstenaars waren T erbij; ze wisten niet waarin of waarheên dan ben ik naar 't Stadhuis geloopen bij Burge meester en Schepenen, en heb verkregen dat er aanstonds voor eten en schuilplaats werd ge- zorgd. 's Anderdaags van af 7 ure was ik daar terug. Is dat mijn gemak, mijn vermaak zoeken Zal men durven zeggen Eigen lof, eigen praal Neen, Geliefde, wat ik deed, was niets dan mijn plicht. De werkende Menigte mij verhe ven heeft, hooger dan ik ooit kon denken; mij met Vriendschap en Liefde omringd heeft, meer dan millioenen waard.. Is het dan mijne plicht niet mij aan 't Werkende Volk toe te wijden, alles op te offeren, ja desnoods mijn eigen te verkoopen! Die Plicht is mijn Leven, mijn Troost, mijne Vreugd, de Bloem van mijn laatste jaren of da gen. DAENS. Aalst 4 Mei 1915. Brussel. Diefstal. Grandglise. Nog de misdaad. Kortrijk. Diefstal. Oostacker. De Moorderij te Deuderhoutem. Nieuwerkerken, bij Aalst. a— Oplossing der Raadsels. Xieuw Raadsel. Niets nieuw onder de Zon. I s Van 'n Rechtbank, te Aalst Aalst - Vrijdag Aalst. - Dijnsdag De Ledebaan blijft vol vuile poelen en stinkende moerassen.. Dijnsdag van 4 ure 's uchtends tot 7 ure, een malsche regenvlaag geweest; eiken druppel was een Nikkelstuk. St-Martens-Kerk I Geachte Menschen, Die mijn twee vorige brieven gelezen heb, i: moet al wie rechtzinnig en eerlijk oordeelt, niet zeggen r De Socialisten zijn tegen de welbekende i waarheid als ze schrijven We zijn tegen den "W Godsdienst niet. Hunne werken en schriften r toonen dat er nooit grootere vijanden van den ■Ij) Godsdienst geweest zijn dan de Socialisten van ons Land.» Daarbij de ondervinding leert ons Al wie Socialist wordt, verflauwt in zijn Geloof, wordt op den duur ongeloovig, tot zijn eigen ongeluk en tot ongeluk zijner Familie. Een Persoon van hooge Geleerdheid riep het eens uit Godsdienst, grootste goed dat er kan be- staan Ongelukkig de mensch die u mist en r wee den Ellendeling die u uit de harten wil rukken Victor Hugo, een der grootste Schrijvers van Frankrijk, verklaarde uitdrukkelijk voor de Nationale Vergadering te Parijs in 1848 Mijne Heeren, de plicht van ons allen, Bis schoppen, Wetgevers, Priesters, Schrijvers, Volksvrienden, onze plicht is van door alle middelen te werken om de hoofden te doen hemelwaarts verheffen.» RAMPEN, MISDADEN ONGELUKKEN Een belangrijke diefstal van pelsen en kostbare huiden werd gepleegd bij M. O. P., rue Monsieur, onder welke men telt 398 bunsings, 75 skungs, 10 jakhalzen, 1000 mollen, verders luipaards, marters, hermelijnen, vossen, otters en zelfs wilde zwijnen. De vrouw en haar man, Jos. Picron, hielden op het gehucht Fayt, eene kleine herberg. Toen zondagavond, rond half negende klanten ver trokken waren, ging zooals wij zegden, Picron uit, om in de buurt tabak te koopen, terwijl zijne vrouw, Elisa Wuilbert, met het jongste zoontje, een knaap van 10 jaar, alleen thuis bleef. Terwijl de vader uit was, kwam de oudere zoon, een jongen van 15 jaar, na den avond bij geburen doorge bracht te hebben, naar huis. Toen op zijn kloppen de deur niet geopend werd. ging de jongen op zoek naar zijn vader, en te zamen braken zij nu de deur open. Een schrikkelijk tooneel kregen zij te aanschouwen. De moeder lag ten gronde het hoofd met bijlslagen verbrijzeld en naast haar het tienjarig zoontje, wiens hoofd van het lichaam was gekapt. Zooals wij zegden, was diefstal de aanleiding tot de moord geweest, want eene som van 1500 frank was ver dwenen. Donderdag nacht zijn dieven binnengedrongen in de leertouwerij van M. Albert Liebaert, IJzerenwegstraat. De touwerij is gelegen in de Loodwitstraat. De dieven hebben 20 stukken leder, hebbende eene gezamentlijke waarde van 400 frank, gestolen. Klacht is ingediend. Bij den landbouw er Benjamin Hemelsoet, op de wijk Lourdes, is eene koe aangetast van de poot- en muilplaag. Hij had de koe nog maar onlangs gekocht. 't Is een wreede moorderij geweest; in den donkeren avond, 5 kloeke manskerels die valsch en heimelijk in een herberg en bakkerij dringen en lafhertig den Baas aadvallen, terwijl hij daar op zijn kinderkes waakte. Ge lukkig dat vriend De Vuyst zich moedig en koelbloedig verdedigde en die 5 booswichten in bedwang hield, tot dat er hulp opdaagde. In de Gazetten van Gent stond de moedige Belg doodziek en van zijn Heilige Rechten be diend, maar de duizende en duizende menschen die Zater dag nacht en Zondag ter plaats kwamen, hebben hem gezien, vol wonden en kwetsuren, maar nog vast en kloek te been en Jen Donderdag na de moord zag ik hem in Aalst met Dokter Pauwels. Een der Bandieten zit vast 't is een geprofeste dief de 4 anderen, waarschijnlijk van 't zelfde akkabiet of slachtoffers der slechte Gezelschap pen.... Men komt daarin, bijna zonder het te weten. Gaan drinken, getrakteerd worden, 't Is een schoon okkasie, het zal niet uitkomen Ge moet niet benauwd zijn Drup pels drinken om verassureerd te zijn... Inbreken, dief worden, en heden of morgen gevangen en in den bak Dan komen spijt en berouw, als het te laat is. Maandag zijn drij mannen uit Liedekerke gecon- frontreerd te Ninove met M. De Vuyst; hij heeft ze allen herkend. Op een weide nabij de Plesj, stonden vier muttens, in den nacht van Zaterdag tot Zondag is de schoonste der 4 geslacht ter plaatst de kwartieren van 't vleesch zijn meegedaan, maar 't vel hebben ze laten liggen. Een streng onderzoek gebeurt door de plaatselijke overheid. BERGEN. Ter oorzake der uitbreiding van het mor.d en klauwzeer zijn strenge maatregels tegen derzelver uitbreiding genomen, vooral in de omge ving van Bergen. In heel de provincie zijn de veemarkten geschorst tot 1 Augustus en de verkoop aan de deur is verbo den. Op de besmette hoeven mogen de honden en de kiekens niet buitenkomen. HOEI. De Overheid heeft bij drie graankooplie- den beslag doen leggen op 150,000 kilo haver. Deze heeren hadden die haver bij het begin van den oorlog gekocht tegen 30 frank de iOO kilo en zij ver kochten ze nu aan 80 en 90 centiemen de kilo. NAMEN. Men heeft ontdekt dat de armen, die te Dinant kaarten krijgen met welke zij bij de bakkers brood kunnen halen, door zekere bakkérs verplicht worden eenen opleg te betalen. De Burgemeester, wien dit feit ter oore is gekomen, heeft daartegen een streng verbod uitgevaardigd. GEWELDIG GESCHUT, Zondag hoorde men te Gent en overal elders, geweldig kanongebulder, ko mende ud de richting van het Westen en het Zuid- westen. In den avond zag men in dezelfde richtingen zeer duidelijke lichtstrepen, heel goed gelijkende aan bliksemschichten. LAM. MAL. Vervloekte Oorlog, wreede tijden, Gij die 't menschdom zoo doet lijden, Ja veel veel volk ter slachtbank nam En doet sterven als een LAM. Waarom al dat bloed vergieten, Of malkanderen dood te schieten! Zoolang 't geen vrede wezen zal Zegt de Franschman sa va MAL. Frans DE RYBEL. Als ik het raad, is het dan goed, Van het dier dat is zeer zoet, Ik heb het gezien hier op den Dam Men toont het mij, het was een LAM. Ik keer het om en het was niet goed, Want ik was MAL aan mijnen voet. Benoit BLANCKAERT. Mijn eerste kan Aken niet missen, mijnheeren, Het stond er reeds honderde jaren en meer Er wordt met mij.i tweede geloofd en gelasterd, Geprezen, bespot en de waarheid verbasterd. Mijn heel, dattzijn dieren, aardige snaken, Die door hunne poetsen de menschen vermaken. In 't oude Frankrijk werd er meê gelachen dat men een dans meester benoemde voor eene bediening, waar men een reken kundige noodig had. Wij kennen, in Vlaanderen, een plaats waar men patattermarchands aanstelt om te trachten de misda digers een broeksken te passen, terwijl men er broekskenspas- sers gelast met den aankoop van patatten. Edoch maakt dat de rekening der parochianen Aalst nu 'a Fransche stad geworden In den Amerikaanschen winkel worden de beurtdagen aan de koopers op Fransche kaartjes aangeduid. Dat is verkeerd, heeren van den Americain 1 is er nu beslist geen spraak meer. Waarom Dat hebben wij uit den mond van leden van het Gerecht ver nomen en dat zullen wij in een volgend nummer bespreken. Zeggen wij voor als nu dat wij dien tegenslag te danken hebben aan menschen die maar niet verstaan, dat Tel brille au second rang qui s'éclipse au premier 31 April Om 2 ure aan de Koopwaren-Statie zali ger; de brave Tram heeft te veel koopwaren moeten opnemen en is ten achter. Hij rijdt moedig Monteci- torio op, naar Erembodegem,'Hékelgem, Assche. Een allerschoonste weer d'Hop schiet, op verscheide plaatsen zijn de staken in de grond; de leste Aardap pels worden geplant; ik wensch dat ze groeien en ge dijen gelijk overjaar en in Viiede mogen op tafel ko men, als lachende Rozen; daar ligt het rustige Affli- ghem; wat verder de oude grijze kerktoren van Moor- sel; rechts steekt de spitse kerktoren van Meldert tusschen 't geboomte.. Assche, die oude fiere heer lijkheid van Brabant, de Reizigers worden bestormd en meegetrokken naar de rijtuigen en karrekes. Ik ga te voet, 't weêr is toch zoo schoon; de zonne blikkert zoo zacht door 't jong loover der oude Olmen alle 5 voet zijn Aalstenaars en Brabantsche kennissen die mij den goeden dag toeroepen... In een plooi van den grond ligt Cobbegem, wat verder Brussegem, Rijne- gem.. Ik stap af te Wolfergem, in d'herberg waar de goedhertige en spraakzame Siska woonde; zij hield veel van De Werkman.. Zie eens hoe prachtig Zel- lick daar ligt in een bloempark, wanl 't is al bloem dat ge ziet in een reine blauwe lucht.. Geen bladje verroert, 'tis als een Schilderij-De Sadeleer.. De weg is te lang voor mijn jaren. Ik stap af in De Zwaan, een oude afspanning, dikwijls ben ik daar geweest met Smid Lambrecht, de jonge baas die met een verrokke pees vast zit op 2 stoelen, weet het nog ik eet daar smakelijk 2 breede boeren-boterhammen met platte- kees, dan spoed ik mij naar den Tram, maar ben te- genhoudendoor alderhande goede kennissen. De roemrijke Hoofdkerk van Aalst, eiken dag der we«k van 6 ure, kort Lof, Koozenkrans, het Gebed voor den V.-ede van den Paus, samen gebeden, Benediktie en VlaamsA Gezaag door al't Volk. Er wordt geen sloelgeld gevraagd... Vrienden Werklieden, Vrouwen, Kinderen, laat ons oppassen. WnP!l«ui4»0' Goede malsch' Regenvlagen, vrcn.-3ti.jp,. groeiend weêr.aster rond 3 ure werd uitgeplakt De Duiven moeten opgesUten tot 's noenens, en los tot 7 ure...'s Avonds was'teen aider Bericht. AI de Duiven moeten gedood BURGELIJKEN STAND DEK STAD AALST GEBOORTEN: Mannelijk4; Vrouwelijk 10— 14 HUWELIJKEN F. Coppens, tw. met J. Van M-èghem, tw. OVERLlJDENS F. Brison, wc Rummens, zO. 78 j. Esplanadestr. J. Walgradf, katoenb.56l- Oud.d.m.stw. M. Van Nuffel, landb. 30 i- Denderstr. 3 kinderen onder de 7 jaar.

De Werkman | 1915 | | pagina 3