Zonder Gemeenteraad 't Broed Het Brood Op zijn Amerikaanse!?. Neep Dp Speleer Soldaten-Brieven Jaargang, '1 Zeli-ondetTicbl Ja, Aalst is zonder Gemeenteraad De jongste openbare Zitting was 4 Maart Het is nu meer dan 2 maand, 't Is ver van eiken Zaturdag te vergaderen, gelijk vroeger beslist en uitgevoerd werd Volgaarne nemen wij aan, dat Voedings-Ko- miteit en Klachten-Komiteit het werk van den Gemeenteraad zeer verlichten en onschatbare Diensten bewijzen. In die Komiteiten zijn alle Gezindheden ver tegenwoordigd, ook de Geestelijke Stand; niet slecht ware het aan de Oversten der Kloosters eok Raad en Hulp te vragen; tot in 1790 waren de Abten van Affligem, vanNinove en de Over sten van ander Klooster-Gemeenten geroepen in al de groote Staats-Vergaderingen. Althans, aan den Gemeenteraad, gekozen en aangesteld door de Bevolking, blijft de macht van Bestuur en Toezichtkrachtens de Wet moet de Gemeenteraad in openbare Zittingen de Stadszaken onderzoeken en beslissingen ne men, die het Kollegie van Burgemeester en van Schepenen uitvoert. In Gent, Brussel, Antwerpen, overal zijn Voedings-Komiteiten die verstandig, ieverig, ©pofferend werken gelijk hier. Maar nergens wordt de Gemeenteraad miskend, zooals hier. Of zou hier geen werk vallen buiten het be reik der Voedings-Komiteiten Geen werk in Aalst 1 g'hebt het SOLDATEN-GELD Van over 2 maand 5 weken ten achter er was stelling beloofd alles te zuiveren met de 500,000 fr.. Dit geld is nu beschikbaar. En alle veertien dagen, eiken vrijdag, de Moeders en de Vrouwen trekken droef naar huis.. M. de Burgemeester is van goeden wil wie houdt hem tegen Is 't de Schepen der Financiën, M. Moeyersoen Een Schepene van Financiën moet spaarzaam omgaan met de Financiën maar nu, voor de Voeding van 't Volk, mag men niet zeggen Sparigheid wordt wreedheid. G'hebt het Volks-Onderwijs Mag de koste lijke tijd verkwist blijven In de geheime zitting van 13 April heeft de Raad beslist dat putten en grachten moesten gereinigd worden, daags nadien, ik zie met ge noegen dat er gewerkt wordt op de Ledebaan; twee dagen later, de werken liggen stil. Denderhoutem heeft beter manieren; ik zag daar vrijdag op ai de banen veel Volk aan 't werk; al wie begeert van de parochie, mag 2 dagen per week komen werken, 8 uren daags, aan 1,50; alle grachten worden gezuiverd, alle banen effen gelegd, als dorschvloeren. En de Rekeningen, de Begrootingen Reeds van in de Nieuwjaarsmaand, de Democraten vragen, dringen |aan Burgemeester Van den Bergh schrijft aan Hospiciên en Armbureel. De Schepene van Financiën is daar eindelijk'; nu gaat alles onderzocht worden. En 't is half-Mei geworden Gaat men niets betalen voor 1914 Er zijn Bedienden en Leveraar:: die hun geld dringend van doen hebben. Of is ALLES betaald de hooge Ambtenaren, die wegliepen en Aalst in de zwartste ellende lieten, zijn ze betaald?.En vele Bedienden die naar hunnen post niet kwamen 't Katholiek I Muziek de Burgerwacht enz. enz. En voor 1915 Gaat men voort, zonder Be- I grooting of Plan En 'teerste Voedings-Komi- teit? Heer Karei De Wolf zal rekening geven van als hij aan 't Bestuur is gekomen, daar mag men gerust op zijn; maar de rekeningen van 't oude Voedings-Komueit Bij veel menschen brengt de Oorlog een lam lendigheid, maar in Besturen mag dit niet.. M."Schepene Moeyersoen mag niet langer wachten Rekeningen en Begrootingen neêr te leggen of te laten weten in 't openbaar welke beletsels of hinderpalen in den weg staan. DAENS. Maandag zijn veie Broaden naar 't Beliort gedragenna zorgvuldig onderzoek door M. De ivolf én een Bakker, was de Uitspraak dat zulk Brood niet mag geëeien worden H L O T E Het Brood der Demokraten is goed Een nieuw Heidendom rijst op Een ontelbaar getal Werklieden een leven heeft, bijna gelijk aan dat dat Heidensche Sla ven de Kristene Zeden moeten herst e l d worden Één soort van Brood, voor Arm en Rijk. nadat de helft der Winst in het Reservefonds is gestort. Naamlooze Vennootschap tot bereiding van Melkprodukten HOLLA IV Dl A Bergemeerschestraat, 20, Aalst Gepasteurizeerde volle Melk in verzegelde flesscbei* Bijzonder aanbevolen voor Kinderen en Zieken, Gepasteurizeerde volle Melk Roomboter, fijnste kwaliteit De zevende cordracht, waarschijnlijk de laatste, is| Zondag aanstaande. Het is een eer voor Aalst en ook eenï geluk dat zulke Mannen hier komen. Het is aangenaams •m hooren voor de Taal, en ook voor de Wetenschap,! want elk draagt er aitijd iets van meê, dat goed te pas] komt voor zijk eigen of voor den Evenmensch. Hoofdopstel !er=R£Stiiurder P. DAEMS-MAYART, Volksvertegenwoordiger. Drukkers-Uitgevers FRANZ DAENS ZUSTER. Boekdrukkerij der Werf, 2 snelpersen, goede en spoedige bediening, aanbevolen. is woensdag begonnen in 19 wijken elke Leeraar moet ten minste elke week twee lessen geven van anderhalfuur, om te beginnen. Ik hoorde het Maandag zeggen Voor Rijke Menschen is 't Brood een bijstuk Maar voor Werkende Menschen is Brood het bijzon derste Voedsel. En wat zien wij gebeuren in Aalst Zondag achternoen werd Daens binnengeroepen in een Huis der Moorselsche Baan, een zeer net en proper huis, op de kaskes en muren veel Heilige Beel den en Portretten. Ze lieten hem daar een Brood zien, zoo hard als lood, zoo zuur als brek, het STONK. Daens droeg een snee meê van dat Brood Elk walgde ervan, d'Honden en de Peerden zouden er ziek van worden. Al 't Brood is zoo niet, maar toch de Klachten zijn groot en redematig Indien in 't VoeUings-Korniteit eenige Werkende Huismoeders zaten, ge zoudi een Sernade hooren met Groskès. Overal hoort men zeggen Ja, en hun Inzichten en Werkingen zijn ook goed Van over 40 jaarde Daensen en velen hunner Vrien den waren sterk doordrongen van Volksgedachten Door den Wereldbriel van Paus Leo werden zij op gewektdoor't begin van Stemrecht konden zij een Volksmacht inrichten. In den Wereldbrief verklaarde Paus Leo Let op als 't u blieftMoeten HERSTELD worden. Hoe kon dit geschieden Enkel en alleen door een Vrije Kristene Volksmacht. De oude Vader Abt van Afflighem, zegde uitdrukke lijk De Daensen staan voor een groot en goed werk, maar zullen er onder bezwijken. Dit was ten deele de waarheid. Veel is geleden en opgeofferd, maar van bezwijken was of is geen schijn. 'Jfi Onder de Kristene Zeden is 't voornaamste artikel DE WERKENDE BROEDERLIEFDE. Als de Heiland der Wereld voor eene uitgehonger de menigte de Brooden vermenigvuldigde door een Mirakel, dan was er maar Niemand kloeg, omdat niemand rede had van kla gen. Het was de broederlijke gelijkheid. Zoo zouden de Kristene Democraten het ook willen in Aalst, DAENS. is een Dorp uit de Omstreken van Amsterdam; het telt in de verre verte geen tien duizend Zielen De Gemeente bezit een Gazgesticht dat ze zelf uitbaat. In Zitting van den Gemeenteraad, gehouden den 29 April heeft men de Rekeningen voorgelegd van de Gazregie en bevonden dat de Gemeente ruim 5000 Gulden (of ruim 10403 frank,) over 1914, voordeel heelt van het Gazbedrijf. Dus, voor éen jaar, in een geringe Buitenge meente, bijna 21 duizend frank winst gedaan met het Gazbedrijf... Aalst! AALST! Gentsche Steenweg bij M. Lecuivre is een brief toege komen uit Leuven, gedagteekend 21 Augusti. Over 2 Carabiniers der Hooge Vesten, Aalst, is nieuws, door hun eigene brieven. De eerste heeft 3 maand in een Hospi taal van Engeland gelegen. Nu zijn de wonden genezen en hij is terug naar Frankrijk. De andere stelt het ook zeer wel. Over Franz niets 1 't Wordt een doolhof van angst en schrik, van hoop en vrees. Men zou niet kunnen gelooven welke aandoenlijke Brieven de Soldaten naar hun Familie schrijven. Die ze leest, huivert van aan doening. Nu, ver van Familie en Vrienden spreken die Brieven Liefde voor hun Huisgezin en Vaderland... Hier ook heerschen dezelfde deftige gevoelens... Moge wel dra een heilrijke Vrede alle pijnlijke scheidingen wegne men 1 In Amerika, zonder geleerdheid, g'en telt voor niets.. Een ongeleerde nrensch is een ongeslepen diamant... Die geen geleerdheid heeft, als droeve doolaard leeft. In Amerika Waar 8 a 10 Huishoudens wonen, zendt de Staat een Onderwijzer. Geleerdheid moet er zijn... Hiein Aalst, wordt grouwelijk veel tijd verloren... Ie erige Vlaamsche jonkheden, met Amerikaansche ge dachten, hebben hun sioutmoedig plan opgeklaard in De Werkman 't gaat er op los 't is reeds aan gang... Een school op zijn Amerikaansch in elke Volkswijk 20 a 30 en meer Leermeesters, leerzame Voordrachten.. Eere aan u, ieverige, vernuftige, goed-durvende Jonkheden 1 Uw werk beloond en bekroond zal worden. Levering aan huis twee maal daags van Melk, Boter en Eieren, Flesch I Liter fr. 0,30 1/2 0,15 per liter uitgemeten 0,24 1/2 titer 0,12 in pakjes van 1/2 kilo i/4 prijs van den dag Alle dagen versche Eieren. Onze artikelen zijn gegarandeerd zuiver, versch en va* prima kwaliteit. Wij maken er u attent op, dat al onze Melk gepasteurizeeii is, dat wil zeggen, behandeld volgens de methode van den be kenden Dokteur Pasteur, waardoor alle schadelijke microben en bakterien vernietigd worden.

De Werkman | 1915 | | pagina 1