So I daten get d De Vruchten a&S Uit Aalst naar Denderhoütem, Oultre, Nlnova Dokter Speleers Z.M pl'l '2§jr Het Bovennatuurlijke DE Tit A MS. Over Telefoondraad Looiende Nieuws Te Gent zijn gewonelijk 8 a 900 stuks Vee op de Woens- dagmarkt. Woensdag waren er te nauwernood 500. Smaak is kuischheid van den geest. Hoe dieper Brabant in naar Goyck, hoe beter Aard beziën.. Hoe schoon is toch onze Viaamsche Taal. Aardbeziën, Aardappel, Sneldraad... In 't Fransch, Pomme de terre, Telegraphe Dr Speleers gaf ook treffende voor beelden van de rein- en klaarheid der Viaam sche Taal.. Vlamingen, houdt uw schoone Taal in eere, spreekt ze, doorgrondt ze, geeft als Vlamingen Viaamsche uithangborden in 't Viaamsche Gewest... Aan de grens van Erem bodegem is een uithangbord A la bonne Bière. In 't goed Bier, klinkt dat niet veel beter Geen rijker kroon dan eigen schoon. Te Melle is de Policie Commissaris naar Duitschland ge voerd. Veel Volk toonde harteieed als hij ver trok.'k Heb hooren zeggen op den Tram Oordegem-Gent, dat er Patotters geplant zijn volgens gewoonte maar d'opbrengst een der de min riskeert, door gebrek van nieuw plant soen uit Holland ook dat er nog zeer veel pa tatteren liggen. Zonder Pétooters, wat zou het werkende menschdom doen 1 V/eet u zeiven te eerbiedigen en niemand zal u doen be schaamd worden. Theofratus. De Soffraan kost 2oo fr. den kilo. Een soort van fijne machienkolen, vroeger 19 fr., kost nu 135 fr. "J: Donderdag nanoen ontvingen wij onder rouwband een Bericht alsvolgt Mijnheer Denis Ceuterick, de Familie Ceuterick en de Familie Menschaeri melden u met innige droefheid het pijnlijk en onherstelbaar verlies dat zij komen te ondergaan door het afsterven hunuer teerbeminde Zus ter en Nicht JUFFROUW MARIA-THF.RESIA GEUT RICK Lid van de Congregatie van O. L. Vrouw en van het Genootschap van den Wekelijkschen Kruisweg geboren te Oultre den 24 Maart 1865 en er godvruchtig ovuleden den 4 Mei 1915, voorzien van de H. Sacra menten: Och God M. Denis Ceuterick, onze Vriend en mede- Ka.,didaat voor de Kamer, zijn brave krisielijke goed- hertige Zuster, nog zoo jong V/elke 'narde wreede slag Kost wat kost, ik moet morgen naar Oultre.. Vrijdag 7 Mei 10 inif uten voor 6 ure... De lucht is beneveld.. Zou 't niet regenen Als voorzorg den Re genscherm.., Op 't Plein van Chirka, een Arbeider mij gerust stelt.. Zacht aan gang, gelijk met de Peeroen.. Op 't Plein tusschen Osbroek en St Job, 7 felle manskerels die mij geruststellen... Wat verder in Sinte Michiels, i:< verwissel mijnen regenscherm tegen eenen stok; langs Lokerer.-veld door 't oude deftige Ter-Joden, Anderen- broek aan ons linkerhand, ik zeg ons, want een vnend mi' ingehaald heeft terwijl 2 andere zullen volgen op rij wiel.. Moedig opgestapt door de Vondelen. Vriend Jan had ons aangeduid als een goeden weg tot aan Dender hoütem Kerk dar, rechtsaf nevens Ninove,maar een betere weg, een baantje tusschen de gouden slooren ons aange- racen was door Parochianen-Baanbewerkersdoch er staat geschreven Die beter zoekt dan goed, Dikwijls dwaalt en misdoet. Nevens 't Lokaal, was ons gezegd we geraakten er ver af, diep in Leeuwbeek, beneden de oude Kapel, 'twas t en half voorbij; Daens zond zijnen medegezel voorop, geraakte in een schoon Hofstedeken aan een i is,poos met kanneken melk en boterham, waarna de lange el- grnnagie werd voortgezet.. Men zag mij vriendelijk ach terna om te zien of ik niet verloren liep... Braai Volk Di° Kouter van Leeuwheek, zouden er grooter zijn in g'heel ons Land Het Groot Veld is zijn naam En hoe luisterlijk De Zon is er glansrijk doorgekomen, t Wordt een lucht als't reinste kristaal... Ach, Vriend Tollens, uw gedicht Naar 't land naar 't land naar dreven en landouwen 1 Gods almacht zweeft langs berg en dal, Wie wil gelooven en aanschouwen Vermuff' nu r.iet in muur en wal Wie, jong opnieuw, de schoonheid wil genieten, Die neervloeit uit des Vormers hand, Wie d'onden mensch zich uit wil schieten, Kom meê naar 't land 1 Ik ga en ga, schep lucht, frischheid en gezondheid, ik mijmer en droom... Die Denderhoutemsche Velden, groot en breed en mild, gelijk de Ziel van Advokaat De Backer, hoogzaliger, zijn geest, zijn kloeke Volksgeest blijft Den derhoütem bezielen. 10 ure- daar is 't Kruisbeeld, 't Geestelijk, 't lijk gedra gen door' Congreganisten; Mr Ceuterick zijn oogen rood- geweend, ander Familieleden, een talrijke Stoet van Ge- buren en Vrienden; Mansvolk en Vrouwvolk dat zich in getogen kerkwaarts begeeft.. Hoe hertroerenddie Kristene Lijkdiensten Die Kerk, uitwendig zonder kunstwaarde, is inwendig zinrijk, mistiek geschilder 1, de Vigiliën in kerkzang, die indrukt en ontroert twee geiezene Missen, de Mis van Uitvaartbijna niemand die de Kerk verlaat... De Offer! die aandoenlijke Plechtigheid de Celebrant, die telkens zegt, ais hij de Patene te zoenen geeft De Vrede zij met U l ^Hier de Offer, men zou gezegd hebben Ik ben in een groot Stad; Mansvolk uit Oultre, Ninove en Omliggend, Vrouwen uit alle standen, zou er iemand thuis gebleven zi ;i En elk met eerbied, vele menschen die weenden, tranen van Mederouw en Dankbaarheid want de eer waarde Overledene een Kristinne was van heldhaftige Deugd en buitengewone Opoffering onderwege hadden wij de Volkeren haren Lof hooren verkondigen; te Ninove in de Volkswijken hoorden wij zeggen Den Armen van Oultre is gereneweerd Mild was Zij om het Huis Gods te versieren, aan hare Parochiekerk schonk zij een Kruisweg, maar even groot was hare mildheid voor het noodlijdend Volk Gods een Ziekenfonds der Kristene Volkspartij zag zij met vreugd opkomen en tot hoogen bloei stijgen, voor welk goed Werk Zij vervolging leed, maar ook de Genade ontving van openbaar de Vrije Kristene Democratie te belijden en krachtig te steunen. In de Geschiedenis zal zulks, prijken als een schitte rende en duurzame eerepalm, ingezien de Ondervinding bewijzen zal, dat een groot deel der Vlaanderen aan het ongeloovig Socialismus is ontsnapt door een vrije Kristen Volkspartij. O Dood 1 die Weldoenster van 't Werkende Volk zoo vroeg weggecukken Groote Geheimenis Antonius i van Padua was rauwelijks 33 jaar... De Volks-Bisschop I Lambrecht had de 42 jareq niet bereikt, als hij ontrukt i werd aan 't Volk en aan zijn Familie, j Kort voor 12 ure had de Begraving piaafs daar ook j werd bitter geweend.. Op dat Kerkhof en in die Kerk i kwam levendig in ons geheugen de kloekhartige Smid Lamerecht, van Oultre, ook ons te vroeg ontrukt. Op de baan naar Ninove zagen wij den onversaagden Held aan stappen; te Ninove spraken wij met veel hartelijke Vrien den; te Denderhoütem sprak alles ons van Advokaat De Backer, die nimmer of nooit op zijn Oebortedorp en in de Kristene Volkspartij zal vergeten worden.. Weemoedig legden wij de lange baan af, te voet; in naam van alle Kristene Demokraten hadden wij ons droeve Plicht ge kweten... Om de eerwaarde Overledene te vereeren, laat ons overal de Noodlijdenden beminnen, helpen, bijstaan en de Ziekenfondsen ondersteunen. Er is een macht boven alle menschelijke machten, een macht, oneindig die niet dwalen of falen kan. Licht, Firmament, Zon, Maan, Sterren, Vruchtbaarheid van 1 den grond, alles toont het ons. G'hebt de Zon, daar han- I gende ai duizende en duizende jaren, altijd gelijk, nooit I moetende hersteld of verbeterd worden. die Zondag zijn zevende Voordracht geeft, om 10 ure voornoen, hij sprak over de Gezondheid dat de Zon moet in de woningen dringen, en o. a. zegde hij Niet enkel dient de Zon tot licht en warming, maar in de Zon nestralen ligt een sterke ontsmettingskracht. Laat dus in de kamer waar een zieke mensch ligt, de stralen der Zon binnendringen. En als alles een bovennatuurlijke macht toont in het onbezielde, wat moet het dan zijn in de wereld der zie len Nu, in de schoone en godvruchtige Maand Mei, is het niet ongepast eens te spreken over de oneindige goed heid der Moeder Gods. Ziehier o. a. een onloochenbaar feit. Korten tijd na de VERSCHIJNINGEN TE LOUR- DüS, de fransche Gazetschrijver Henri Lasserre, oud 50 jaar, was bijna blind geworden hij kon niet meer lezen of schrijven, een Sekretaris hem helpen moest Welk verdriet voor dien Gazetschrijver!!! Een goede vriend, een Protestant, zegt hem Henri, in uw plaats, ik zou aan Lourdes denken Gij, Protestant, zegt dat Waarom niet Ze spreken langs alle kanten van wonderbare genezingen. Lasserre trekt zijn schouders op... Hij stond sinds lang zwak in zijn geloof... Een gedacht zwerrelt in hem Moest Ons Lieve Vrouw mij genezen, ik zou moeten als Kristen mensch leven De Vriend-Protestant dringt aan Lasserre doet een flesch water komen uit de wonderbare Bron die flesch is op zijn kamer,... hij aarzelt nog eindelijk, hij ont stopt de fiesch, hij bidtO Moeder Gods, ik bid u, ge nees mijne oogen, ik zal wederom een getrouwe dienaar worden van uw Goddelijke Zoon... Lasserre bevochtigde zijn oogen, tweemaaldan blijft hij stil dan neemt hij een boek... Goede God, roept hij, heilige Maagd Maria 1 Hij die over 5 minuten geen woord kon lezen, leest nu twee bladzijden van kleinen druk Tranen borrelen uitzijn oogen hij valt op zijn kniën. hij bidtH. Moeder Gods, zonder vlek ontvongen, dank, eeuwigen dank ('t Vervolgt). Nu zijn er 3 nieuweDen Maandag, Woensdag en Vrijdag, 7 ure 's avonds uit Assche naar Aalstds vraag is ingediend voor den Zaterdag 7 ure uit Assche- .Aalstdé werken hernemen veel Volk brengt de week door in Brussel en keert den Zaterdag avond I terug naar Aalst, te voet, om Zondag noen wederom te voet naar hun Werk te reizen... Den Zondag zijn ze versch man, en doen geerne de reis te voet. Maar den Zaterdag, na een lange week en slechte voeding, dan is 't lastig. Woensdag over 14 dagen kon de TRAM UIT 00RDEGEM niet meer voort, zijn asem was te kort om iangs over den Berg op den Steenweg te ge raken achteruit getrokken, al zijn krachten ingespan nen, vruchteloos De Breydels, de Beenhouwers uit s 't Land van Aalst, waren er op, met 4 wagons koe beesten, ze stapten af, met andere kloeke mannen, om voort te duwen, terwijl de oude Reizigers recht stonden om te verlichten,'vruchteloos De Tram liet zuchten die men tot aan Massemen kon hooren... Dan werd de Tram den helft afgehaaktals de eerste helft op steenweg was, werd de andere helft opgehaald, dan wederom vereenigden ju judoor Vlierzele, Erondegem, Brpe,-chaarbcek, al de V Huizen, den Schaapstal, 't Roklijf, naar Aalst... Een half uur ten achter... Doch Assche was blijven wachten... Woens dag wederom een lange zware (ram met 4 wagons koebeesten... De Beenhouwers gingen hun macht eens toonenz'badden er te Gent een glas dobbelen en trip pelen opgezet, de Tram zou over den Berg, gelijk Jan door den Sneeuw... Doch er waren nu twee Lokomo- lieven aan en elk mocht blijven zitten. Aalst blijft wreed ten achter. In Wieze komt goede afkorting; M. de Burgemeester van Moórsel is de 7 weken van achlerstel aan die Vrouw van Wieze komen brengen, l Eer en dank In Erembodegem schikt men in Git en 14 dagen alles te vereffenen. Och, 't weze zool Want 't is geld voor bloed-opoffering. Scl'.oonaarde betaalt re gelmatig; Zondag 9 Mei schikken ze 2 weken te betalen, zoo was alles effen maar voor 1914 betaalt men ni t 1914 heeft recht gelijk al d'ander. M. Matthys is daar Burgemeester. Een Vrouw van Hekeigem, haren Zoon uit 't eerste Huwelijk is Soldaat, er is een Dochter uit 't eerste huwe lijk 14 jaar; haar tweede Echtgenoot is soldaat. Waarop heeft zij recht Ze moet trekken voor haten Zoon, voor haar Echtgenoot en voor haar kind. Zoo is de VVet. T j<r is toch een kloek en deugde- jOli"4.Z JLiJ Gi' 'ijk voedsel, te oordeelen naar 't geen wij te lezen vonden in den Bochumer Enzeiger, van Donderdag 22 April 11. Geen Aardappels zonder Haringen. De hooge Vleesch- prijzen hebben het Magistraat van Neukölln er toe be- wogen te zorgen dat de bevolking het vleeschgebruik eeniger mate beperke en daarom meer haringen zou fretten. Met dat doel hebben de leden van het Magi- straat besloten dat er, in de winkels door de stad ge- opend, geen aardappels zullen geleverd worden, tenzij aan personen welke te zelfder tijd ook minstens drie ha- ringen zullen aankoopen. keert de Oogit sober nijg, zoo sprak Erembodegem. Lede voegde erbij 't Koorn kaduk gekreveerd van de kou, voegde Erembodegem erbij de Terf kan nog goed ko men, zegde Lede.als de nachten warm worden 's Nachts als wij slapen, zegde Erembodegem. dat ons eten groeit. De patatten 1 ze beginnen schoon uit te komen, zei Erembodegem 't heeft een schoon planting geweest, sprak Lede voor 't Beesten eten is 't nijg soeber, zegde Erembodegem. 't Lijsemeel geldt stikken van jnenschen, 48franken, viel Ottergein inde rede voor 't Tarwemeel vroeg hij ons eens 70 fr.zegde Erembodegem de Doschjgc hebben zijnen wickel gesloten, 't zal hem 'nen dierenkeer zijn. Bouwen z'al aan den Hoogeweg Neen, 't blijft stillekes azoo eenige n enschen wonen navenant ze kunnen.Ottergem, den Oogst? Bij ons goed, goed. Lede Dat is lareteit. Erembode gem De kwakgrond is kapot. WelleAlles redelijk wel. Erembodegem: Geheel de Goei-zij is't wel. Welle Bij ons zijn er patatten al aangekuild: Kerkx- ken, 76 jaar, kloeke man 't Koorn is achteruit, Klavers goed. Erembodegem, is Primus 80 jaar. Kerkxken Op 26 jaar 3 honderdjarige. Pastoor Van Hoeimisse was 91 jaar en diffrente maanden, 3 Jubiiés, 25 jaar pastoor, 50 jaar priester, op 55 jaar op de zelfde Gemeente. EREMBODEGEM, bij Aalst, heeft 5000 marken boet voor vernieling van Telefoondraad, Efapp. Insp. 4, Gent 3 Mei. Het zijn dikwijls vreemde Landloopers, aan zulke zaken ptichtig, elk gelieve dus te waken. ZWIJN AARDE, daar is de Burgemeester verwittigd dat hij 5000 marken boet heeft en die straf nog zal verzwaard zijn, als binnen de 7 dagen de Plichtige niet aangebracht wordt. :U)

De Werkman | 1915 | | pagina 2