VOMV DE KONING DER NOORDZEE OF DERDE DEEL. II. Een welverdiende straf Zoo zwoer Mads Nielsen en vaarde naar het Eiland je waar hij woonde, in een arme kleine hut. Daar haalde hij uit een kas eenige vuurpijlen, ging naar den oever der Zee, stak ze af en wachtte een lange wijl. Toen zag hij in de Zee een blauwe vlam, in ant woord op zijn teeken. Daarop antwoordde hij met een tweede vuurpijl in groen Ücht. Een Zeeschip ver scheen in de verte 't was de Schildpad nogmaals werd het teeken beantwoord. Een boot werd in Zee gelaten die boot kwam aan land, luitenant Dunraven zat erin, Mads deelde hem de droeve gebeurtenis meê; de boot vaarde terug naar De Schildpadweldra zouden de Mannen daar weten dat hun heer en meester gevangen zat. Dat is numero 1, zei Mads tot zijn eigen en nu nu mero 2; vandaag nog zal er recht geschieden. En de Visscher, die anders zoo Jom en zoo traag ging, al waggelende, naar de manieren van 't Zeevolk en volgens de bewegingen van een Schip, nu ging hij niet, maar liep, eerst om zijn hut vast te sluiten en dan in zijn bootje naar Svenddorp te varen. Daar stond 't Volk met troepkes bijeen om te klap pen over de groote gebeurtenis. Mads was er gekend van groot en klein hij mengde zich tusschen de Svendorpenaars, en hoorde weldra dat zijn meester aangeklaagd en geleverd was door zekeren Knap Naelen, onderofficier geweest in Denemarks Leger, weggejaagd voor zijn goei deugden, en nu een man van wanorde en verkwisting. De Portretten ziende van Lars Vonved, had hij in zijn eigen gezegd Dit Portret trekt goed op Kapitein Vinterdaelen die hier altijd over en weêr komt. Toen zwierf hij rond 't Kasteel der Koningen, zag Vinterdaelen in zijnen hof wandelen, zegde vast 't is hij 1 en ging onmiddelijk bij den Distrikt-Comman- dant die in 't begin ongeloovig was, maar eindigde met Knap Naelen te gelooven en alle noodige maat regels voor de aanhouding nam. In stilte trok een Compagnie Soldaten naar het ge heimzinnig verblijf; aan alle wegen en uitkanten wer den Schildwachten geplaatst, terwijl de Kapitein met het gros der gewapende macht binnen rukte en tot de aanhouding overging, zoo als men weet. Mads ging in verscheide Bierhuizen en vond einde lijkzijnen man; Knap Naelen had eenige daa'ders op afkorting gekregen en trakteerde ferm, Mads ziende: Hola, riep hij, holé, Mads, ik heb er d'hand op gelegd, hé 1 Een schoon werk 1 Ja, oude zeewolf, en gij die daar altijd over en weêr gingt, noeit hebt gij zoo verre gedacht 1 Knap, elK is zoo slim niet als gij.. Ge ziet niet verder dan de Labberdaenen die zoo dom zijn zich door u te laten vangen. Och, Knap g'hebt gelijk, niemand dan gij was bekwaam tot zulk feit. Ook zal uw beleoning groot zijn, ten minsten 500 daalders 1 O gij sukkelaar 12500daalders! geen schelling min Alia, Naelens, 't is fameus, en ik moet niet vra gen of Koning Frederik u zal dankbaar zijn. Als gij in leven blijft. Waarom zou ik nu sterven, Mads? 't Is waar, Knap, hooge waardigheden u ver- g0ecj smaken 1 Ze snakten naar Regen, maar woens- wachten. Maar zijtge zeker, Heer Naelen. dat Koning dag nanoen heeft het te Gent water gegoten, sedert Frederik u die kolossale som betalen zal den Dulivé heb ik het zoo niet weten regenen. Of hij mij betalen zal, dom schepsel 1 Koning; Een allernuttigste Werk is het Zelfonderricht, en Frederik is mijn schuldenaar voor 2497 daalders, want iu^t alderbest. Van over éen Maand was een Hulpgeld reeds heb ik er 3 ontvangen. Daarbij geheel Denemar- toegezegd van Honderd Franken,door den Burgemees- ken, ja geheel de wereld gaat weten dat ik het ben die ter, de Schepene vara Onderwijs had er Vrede mede... den gevreesden Bandiet heb ontdekt en doen aanhou- gn nu zendt men de Leeraars van Oost naar West, die j bij een bijzondere Vriend van Lars Vonved bracht 1 —Kunt ge dat? --Ja, ja. Waar is hij Dat zal ik u zeggen, als ge mij den helft der be looning afstaat.. D'Eer is voor u. j En gc zijt zeker van uw stuk, Mads Naeien, z:o zeker als ik u zie.. Het is een bij- j zondere Vriend van den Zeercover. j Naelen sloeg zijn hand ia die van Mads. De koop was dus gesloten «Nu, Naelen, waar is hij Op een geheime plaats in 't Eiland Thoroe. Ik zie hem dagelijks. Is hij alleen Gansch alleen. Gewapend Zijn eenig wapen is een dolkmes. Wanneer gaan wij er op los Dezen avond nog, mijn boot ligt aan Zee. Kom binnen een uur en we varen er op los. Een uur later, Mads zit in zijn bootje en zag Heer Naelen komen afgedaggerd. Nog menig drankhnis had hij bezocht; zat was hij niet, maar goed in den wind, een ferm stuk in zijn kraag. Aan Zee zijnde bleef hij pal staan. Mads, uw bootje is zoo klein. Heer Naelen, de kleinste booten zinken nooit 1 De Zee is zoo woelig De beste tijd om visschen en menschen te vangen. Mads, indien wij morgen gingen Heer Naelen, zijt gij verschrikt gij, de kloeke held moet ik alleen wegvaren Neen, ik kom. Nu vaarden ze in dat bootje, gevviggeld en gewipt op de woelige golvingen der baren. Een groote hond lag aan de voeten van den visscher. Mads roeide en sprak geen woord. Reeds waren ze een uur in Zee. Naelen zag gedurig op... Mads bleef zwijgen. Eindelijk Mads, sprak Naelen met heftigheid. Welnu We zijn reeds 't Eiland Thoroe voorbij. Ja, ja 1 En uw beloften 1 Nog eenige oogenblikken. Mads, bedriegt ge mij 1 Neen 1 Schurk, deugniet 1 Mads scheen die scheldwoorden nie: te hooren roeide gedurig voort aandachtig sjoerde hij in zeeruimte eindelijk hield hij stil en recht staande Naelen, zegde hij, ik heb beloofd u bij een vriend van Lars Vonved te brengen, die vriend staat hier voor u. Doemenis, riep Naelen, en wilde zich verdedigen, maar de sterke vuisten van Mads knelden hem vast en weldra lag de ellendeling op de bank in den boot. ('t Vervolgt). Bei et Bon Goed en Schoon. Het Werk van Geld te leenen op Vaste Goederen, aan kleinen Intrest, zonder Hipotheek, op éen dag waren ZES aanvragen, bij M. De Windt. Dirk Martens vraagt van Geld te leenen op Zilver, op Goud en Dinamiet, zegge Diamant. Admirabile, de Werkmanstuinen, of Bouwgronden, aan ons Werkvolk gegeven, om Aardappels te plan ten, ze staan wonder schoon. Wat zullen ze lekker en ij è.üfsL van het Raadsel. Op! en de den. Ja, sprak Mads met gemaakte driftigheid, ter wijl hij met zijn grove vuist op zijn voorhoofd sloeg, Naelen, g'hebt gelijk Een labberdaan ben ik Hoe dat, Mads Hoe dat?.. Kom eens meê, ik moet u alleen spreken... Alleen met hem zijnde Heer Naelen, zoo sprak de Visscher.. Indien ik u Honderd Frank meeten eerst nog voor den Gemeente raad komen Grouwelijk ongeluk. Nieuw Haadsel. Vrede en Vriendschap Moorse!Heilig nieuws. Aalst - Fijnsdag 5 ure nanoen. MARKTEN fxarmss LARS VOXYi: IX GEVANG Benevens net klooster der Visitatie werden ook nog verscheidene huizen der buurt beschadigd, alsook het dak der kerk. terwijl ook een inwoner der Gerardstraat, door een stuk eener bom, aan het hoofd werd gewond. In de herberg St-Amand was een der jDuit- sche luchtvaarders dwars door het dak en de zol dering in de keuken terecht gekomen. Onnoodig te zeggen dat hij op den slag werd gedood een ander soldaat *iel In de Gerardstraat op de zol dering van een huis en bleef ook dood. Gansch den dag door was iiet eene ware be gankenis der nieuwsgierigen naar de plaats des onheils en bleef het verkeer'onderbroken. Nu en dan deden de soldaten sommige overblijvende bommen ontploffen. Goed Nieuws. Al d'achter- steilen zijn betaald, er zijn er d:e over d'hoacerd franken ontvingen. Nu volgt regel matig betaling. Daar is vreugd en voldoening en niet gekwor en gemor gelijk in Aaist... In Audegem ook regelmatige betaling. Terwijl maandag morgend d'Ottomobiels rond Berchem en Evere niet reden, maar vlogen, dat ze bijna den grond niet ge raakten, met mitrailjeuzen gericht tegen de Engelsche Vliegma- chienen. Te Berchem werd een man die naar Brussel Vroegmarkt ging, de twee beenen afgereden. Och armen toch! Welke smert voor de Familie! 05S1U BUSDRU1D OFSLACHTVELD. Het is wreed en ongehoord Lijk de oorlog 't volk vermoord, -Men tracht alies uit te vinden Om rna'ikanderen te verslinden. Kon men aan dien man verkonden Die 't BUSKRUID hee t uitgevonden, De rampen die er door gebeuren Hij zou zijn uitvinding betreuren. Frans DE RYBEL, Aalst Mijlbèek. Mijn eerste aan 't geweer Mijn tweede aan de baan, In 't hseie ziet men thans Veel in Gazetten staan. 'lalsï. Zaterdag rond 10 ure, bracht men een jongeling te voet met zijn VELO. Aan de 5 Huizen was die Velo aangesla gen. Nu roept elk die eraan denkt Hoe spijtig dat Aaist geen Tram heeft op Ter joden, Den- derhoutem, Ninove, Kerkxken, enz!.. Ja dat is erg spijtig; verscheide Volkrijke Gemeenten liggen zoover buiten de Wereld. in dezen droeven tijd. Naar het woord van Sint Antonius De Vrede is de Dochler der Recht vaardigheid. Omwille van Vrede en Vriendschap MOET Onrecht en Misbruik bestreden worden. Bijgevolg De Werkman vraagt opentlijk wat gezegd en gefluisterd wordt Handelt Baron de Bethune recht en vriend schappelijk, ais hij een Drukkerij die hem nauw aan 't hart ligt, overlast met drukwerk, terwijl vele kleine Drukkerijkes zonder werk werk'zitten? Voor een gesneuveld Soldaat uit een arme Fa milie, heeft Geestelijkheid en Komiteit een Lijk dienst doen celebreeren, zeer plechtig door den grooten toeloop, door de Vaderlandsche Vlag in rouw en door het weemoedig brommen der Bra- ban?onne onder den Offer. Sint-Martens-Kerk van Aalst mag er een les aan nemen. AI de Vruchten snakken naar Regen gelijk een dorstige hert naar een waterbron heden is de dag begonnen in zware bangte wat rammelt de donder en vallen dikke druppels nat. Proficiat. Woensdag morgend Een mal- sche regen dezen nacht. BURGELIJKEN STAND DER STAD AALST GEBOORTEN Mannelijk 5 Vrouwelijk 6 11 OVERLIJDENS A. Van Herreweghe, m. Gilbos, meubelm. 52j. K.t. Z. L. De Vulder, we Sergant, zb. 75 j. Zonnestr. M. Meersman, v' Goedgezelschap, zb. 51 jOud.dmst. F. Van Belle, m. Vermoesen, Iandb. 68j. won.Meldert C. Tas, wr Van den Abeel, tw. 47 j. Gentschestr. A. Van den Broeck, w° Camu, bez. 63j. Lange Zoutstr. G. De Luyck, m. De Cock, tab.bew. 52 j. Brabantstr. F. Walgraef, m. Van den Steen. Iandb. 72 j. Moorselb. C. Mnerman, w' Verdickt, zb. 67 j. Nievwbrugstr. 2 kind. onder de 7 jaar. AALST. Zaterdag 5 Juni Aardappelen de 100 kib 00.00 a 8,00 Ajuin de 100 kilo 00,00 aOO,OC Boter per 3 kilo 9,72 a 11,2S Eiers de 25 3,75 a 4,00 Viggenen per koppel (250 stuks) 95,00 110 Aalst, drukkerij Fr. Daens Zuster, Werf.

De Werkman | 1915 | | pagina 4