'HU1. li Holland HAALTERT-WELLE Lars \forttfed AALST Affiighem - Pax. 45* Jaargang. $8 Juni lt)ï 5. 2216. D E Mm y?l ui 5»ï Zelt-Onderricht. 3* S.- co 23 5" 5 s a.§ - 3. Dit schoon groot werk, door Priester Deens en zijn Democraten zoo ieverig behertigd, aan 65 fr. voor een begin; de Tijding, die wij uit goede bron gingen put ten, heeft overal groote vertroosting aangebracht;., moge de uitvoering alras komen De 65 fr. zijn vol gens d'eerste Wet... Voor de nieuwe Wet wordt in geschreven.. D'eerste betaling moet voor Dec. 1915 geschieden.. M. Jan De Neve, Voorzitter onzer Zie kenfondsen, namens de Demokraten Lid van 't Ko- miteit der Pensioenen, is altijd bereid inlichtingen te geven, in zijn huis Lange Zoutstraat, 24, of eiken Zondag van 10 tot 12 ure, in 't Lokaal De Volksver heffing. Groot nieuws De Kamer van Holland, op vraag der Koningin ingewilligd heeft en éenparig min lo stemmen, het Gezantschap met den Paus her steld.. In Holland zijn er ruim 2 millioen van ons Kristen Geloof.. Enkel eenige fanatieke Protestanten laten een lange lip hangen... Bleef de Oorlog duren, tot uitputting van alle Oorlogvoerders, het zou wel kunnen gebeuren dat men als Scheidsrechters zou vragen De Paus van Rome die, zonder wereldlijke macht zijnde, als een hoog godsdienstig gezag ver heven is, en de Koningin van Holland... Blijven vech ten is immers onmogelijk. Ook een schoon en goed werk Tranen van Vreugd stoften en hun leven lang een zoete geheugenis beweren; MAAR die ijskoud, onverschillig blijven of die partijdig en hebzuchtig te werk gaan, hoe zal hun hert geplaagd en geknaagd worden!.. In DE WERKMAN van 7 Oogst 1914 LEVEN VAN PRIESTER DAENS groot boekdeel, dik papier, met Portret en Geschrift van Priester Daens, ('t is een boek dat 2,50 zou mo gen verkocht worden; per privilegie is 't nu 1 fr. In dit Boek is heel de Kronijk der Kristene Volkspartij. De Kerk van Weslmalte Naamlooze Vennootschap tot bereiding van Melkproaukten HOLLA1VDÏ A Bergemeerschestraat, 20, Aaist Gepasteurizeerde volle Melk Roomboter, fijnste kwaliteit afgebrand. Diefstal re Aalst. Kort rijk. Werkm Visscher Maas straft den Booswicht die zijn meester geleverd heeft.. Leest en verspreidt De Werkman. In 't volgend Nr volgen wij Vonved in zijn Gevang bij Ko penhagen. Hoofdopsteller-Bestuurder P. DAENS-MAYART, Volksvertegenwoordiger. Drukkers-Uitgevers FRANZ DAENS ZUSTER. Boekdrukkerij der Werf, 2 snelpersen, goede en spoedige bediening, aanbevolen. Klein begonnen, door kleine mannekes, maar komt groot in omvang en neemt gedurig uitbreiding. In de Volksscholen er gaan er af, en er komen erbij. Dit Zelf Onderricht is een geluk voor Aalst en een Eer. <3 Cj Pi a C*. 5. ffo s Onderstand aan Krijgsgevangenen in Duitschland, Zetel Kapellestraat, 12.De rekening tot einde Mei 1915 is verschenen Maandelijksche bijdragen 759,25 Opleg door 2 Familiën van gedeeltelijke krijgsgevangen 4,00 Bijzondere giften 536,00 1299,25 Uitgaven 140 pakken van 5 fr. aan 140 Krijgsge vangen 700,00 Giften aan 't Nat. Komiteit te Brussel 20,00 Een zegel in Caoutchoe 4,50 inkasseering der bijdragen-kosten 5,50 Briefwisseling 7,00 Drukkosten (geene) 0,00 Reiskosten 0,00 BALANS Ontvangen 1299,25 Uitgaven 737,25 Batig slot 562,25 De Voorsitter Eugéne Moens-de Hase. Sekretaris Prosper D'Hoir. BEMERKING 1° Den openbaren dank 2° Orde en stipt heid, hoe deftig, hoe schoon!. Volgaarne deelden wij zulke Rekening mee 1° Van de VoedingsKomiteiien; 2' Van de Srad over 't gebruik der 500,000 fr. De Paters-Josefieten leeren De I goede orde leidt tot God. wordt bijna OVERAL REGELMATIG betaald.. Eere en dank aan de Gemeenten die deze heilige zaak werkdadig behertigen i. Later, als de VREDE teruggekeerd is, zij die nu hun plicht doen met iever, liefde en opoffering, zullen Oorlogstijd IS ALS EEN BRANDRAMP de meerderheid komt om te biusschen en te redden, er zijn er die hun leven in gevaar brengen; zijn er Zieken, Oude Menschen, Kinderen in den brand, Pompiers en ander moedige mannen loopen in 't Vuur, vreezen wonden noch dood, maar g'hebt er ook die komen om te stelen en te rooven... SOLDATENGELD. Aalst is een der weinige Gemeenten die ten achter blijven., 't Is droef om op te merken, doch verzwegen mag het niet worden. Het algemeen gedacht was dat het geld der Leening eerst en vooral moest dienen voor de achterstellen van 't Soldatengeid... Welke geheime macht is ertegen opgekomen? In EREMBODEGEV1 is afgekort met goede hoop van vereffening; in HERDERSEM op de derde maand dat niets gegeven is.. staat te lezen alsvolgt De Minister van 't Inwendige heeft voorgesteld in 'zitting van 4 Oogst 1914 de inroeping der klas 1914, ook een Wetsont werp voor de vergoeding der Soldaten, ze zal op den ouden voet zijn aan al de Soldaten, men zal betalen elke week EN PER HOOFD Aloude vermaarde, herstelde Abdij, wat ligt ge daar statig en gerust in een plooi van den grond tusschen Hekeigem, Moorsel, Meldert en Mijlbeek PAX is het wapen van 't Klooster-Affüghem... Tegenwoordig is de toeloop buitengewoon naar 't Heiligdom van O. L. Vrouw van VREDE. Vrede laat ons bidden en werken voor Vrede in d'Huishoudens, Vrede in de Gebuurten en Gemeenten, Vrede in Binnenland en Buitenland... Er zijn uit Aalst vele wegen naar Afilighem... Langs den Afflighem-dreef, langs de Langestraat-Mijlbeek, langs Greffierkes, langs d'hoogte van Bouchout, met den Tram of te voet, daar ligt Aalst in een vallei onder uw voeten... Daens is daar dikwijls geweest met zijn Moeder zaliger van over 63jaar. Vader Daens werkte daar als schaliedekker, en Petrusken ging met zijn Moeder om 't geld bij Lespirken, een klein Waalken, eigenaar van 't Bisschoppelijk Huis... Later ging Daens daar dikwijls en was thuis bij den vermaarden Jaarschriftmakcr Sophiekes Jan, uit de Bou- choutstraat... Over 35 jaar schreef Daens de «Laatste Novicie van Affiighem en later in feuilleton geheel de Geschiedenis der Abdij. Met al de hoogwaarde Abten van Affiighem was Daens in de beste betrekkingen en is het heden nog, God zij gedankt Levering aan huis twee maal daags van Melk, Boter en Eieren. Gepasteurizeerde volle Melk in verzegelde fiesschen. Bijzonder aanbevolen voor Kinderen en Zieken. Flesch 1 Liter fr. 0,30 1/2 0,15 per liter uitgemeten 0,24 1/2 liter 0,12 in pakjes van 1/2 kilo 1/4 Alle dagen versche Eieren. Onze artikelen zijn gegarandeerd zuiver, versch en van j prima kwaliteit. i Wij maken er u attent op, dat al onze Melk gepasteurizeerd is, dat wi! zeggen, behandeld volgens de methode van den be kenden Dokteur Pasteur, waardoor alle schadelijke microben j en bakterien vernietigd worden. In den nacht van Zondag op Maandag, om haif twaalf, brak er brand uit in de prachtige pa rochiekerk van deze volkrijke gemeente. Weldra stegen de vlammen hemelhoog een uur later was om zoo fe zeggen heel de kerk verteerd door het aiverslindend vuur. Alleen de sacristij is be houden. met schier al de schatten der kerk. Deze vrijwaring is uitsluitend te danken aan het moe dig optreden der pompiers van Westmalle. Van de kerk zeifs is alles verloren. Enkel staan er nog de naakte muren, die hier en daar dreigend wan kelen. De oude muurschilderingen, op de verschil lende pilaren, welke de beeltenis weergaven van de Apostelen, zijn verloren. De E. H. Pastoor Nelo, die terecht bijzondere waarde hechtte aan die fresco's, had er reeds verscheidene laten her stellen. De preekstoel, de biechtstoelen, de meeste sta ties van den kruisweg, al de stoeien, de commu niebanken, kortom, gansch de kerk, met ai wat er waait en draait, is ten prooi gevallen van het alvernielend element. Rond middernacht stortte de toren in met een donderend en krakend geweld. De zware klok ken kwamen op den grond zwaardoffend neder- pioffen ook de oksaal met het rijke orgel be hoort tot het verleden. Deze treurige ramp heeft niet enkel de heeren pastoors en onderpastoors, maar heel de parochie terneergeslagen. De oorzaak van den brand is tot heden onbe kend. Zondag avond, om 7 1/2 ure, had nog het Lof plaats. Rond half negen werd de kerk geslo ten door den koster Alois De Clerck. En drie, vier uren later stond de parochie zonder kerk. Er zijn geen persoonsongelukken te betreuren. In <1en nacht van Maandag tot Dijnsdag, zijn 125struiken Aardappels ges'olen óp Mijl- boek, achter de Rook -rij van M. Octaaf Van den Bossche, ten nadeel e van M. Frans Van Ket, beenhouwer, Moorselschebaan. Maandag, in den voor middag, werd er ten nadeele van M. Carbones, van Roesselare, een rijtuig (tonneken) in 't geel seschilderd, met 'twee wielen, gestolen, dat hij geplaast had aan do herberg St. Christophe in de Voorstraat. Klacht in ingediend. Maurice Burggrave, wonende Groot Hal lenstraat, 15, plaatste woensdag namiddag rond 5 ure zijn rijwiel aan het huis Van den Berg'ne, Budastraat, en trad er binnen. Na eene korte afwezigheid bestatigde hij dat een dief er mede vertrokken was. Terwijl Clarysse Louise, huishoudster, wonende Klakkaersreke, eene boodschap was gaan doen, hebben dieven uit een kistje eene som van 63 fr. gestolen alsook een zakuurwerk. Haaltert. een groote Parochie met veel rijke Boeren, dc Burgemeester, M. De Sade- leer, schatrijk, zeker millionnair. D'ander week riep hij de Duitsche Legermacht op, te gen zijn braaf werkende Volk; ze stonden daas de bajonnet op 't geweer; Wellï, in de Ge buurte, weinige rijke Boeren, de Burgemees- l ter, welstellend, zonder groota fortuin... Te E Welle, alles in goede orde; Soldatengeid re-1 gelmatig; er moet gespaard worden, zuinig geleefd, gelijk overal... Ach, Haaltert, spiegel u toch aan VV elle I

De Werkman | 1915 | | pagina 1