Oorlog tegen den Oorlog Le 'otivement Werking voor den Pacifisle, De Werking voor den VREDE; de Oorlog der Balkons gekost had 6,145millioen in geld en 348,000 man in bloed 3600 millioen franken, op voet van Vrede 7ÏOO millioen voor 3 millioen 800,000 Soldaten, 8milliards fr. zouden gesiegen zijn voor 4 millioen 2oo,ooo Soldaten in tijd van Vrede Moeten wij zeggen dat die Aanhalingen diepen indruk maakten, des te meer daar ze gesteund waren door bijna al de Burgersbla- deo... De Pacifist voegde erbij Europa heeft 160 milliards schuld, meest voor Oorlogskosten, dit maakt voor intrest en zuivering 5 milliards fr., voeg dit bij de 5 millioen Soldaten die niets winnen, zoodat men mo t vaststellen dat de Gewapende Vrede elk jaar aan Europa kost de schromelijke som van Twintig Milliards fr. Aieuws over den Oorlog is er niet. De Gazetten zijn verward als Torens van Babe! Het een Bericht spreekt het ander tegen De Suikerfabriek is ingenomen door de G'Allieerde, z'is weêrom gepakt door de Duitsche, ze staat al zes maal in brand en ze smelt niet AALST, Goed Mieuws Londen. Alen zegde alom de Oorlog is met meer mogelijk. Horige snood, besmettelijke Ziekten D talrijke Drogredens voor den Oorlog, De Oorlog is een Straf, 't is de Wil van God GEKIT. Beestenmarkt. JL Over 't Drukwerk van de Stad, van de Komiteiten en over al an der Werk en Leveringen. Men zegt met rede na den Oorlog zullen de Par tijtwisten meer bedaard zijn, meer verdraagzaam, het gezamentiijk lijden zal meer Vriendschap bij de Men schen gebracht hebben. Ja, ja, maar zou men nu niet moeten beginnen met overal de Evenredigheid in te brengen en overal de kozijntjeswinke's te siuittn. Ach, hoe schoon, waren alle Ingezetenen gelijk, voor Werk en Leveringen Men zie toch niet boos op bij deze opmerkingen. Geëerde Mensehen van Aalst en elders, uw werk der VOEDING een goddelijk werk is. De strijd tegen Misbruiken en Onrechten is als de Smeltkroes voor 't goud, om uw Werk en Opoffering reiner en ver- dienstiger te doen opkomen. Aalsl. - Lede. - Voordracht. Een oude Rentenierster vermoord. Zellick-Jette Wreede ramp Loopende Aiieuws Dat Volksvertegenwoor diger MASSON, Sche- pene van Bergen, doodgeschoten was, is geloochen- straft. Och, in troebele dagen, hangen donkere vla gen. Er zijn buitengewoon veel Aardappels ge plant. Mochten zij blommen met rede, op de tafel in tijd van Vrede. Volk uit Brugge is bij ons geweest, het is daar gelijk in Aalst, 0. zijn O. Kortrijk en Namen, ik verwacht antwoerd. Vriend Plancquaert zal dus in Aalst komen Zitdag houden Zaterdag 26 Juni, van 8 tot 10 ure. Burgemeester Max is niet ziek, zooals rondgestrooid was. Integen deel, zijn Belgisch woord isGoeden moed in tegen- sqoed. Erembodegem, Resschebeke, bij Aalst, is overleden het oudste mensch der Parochie, Barbara 96 jaar AI wat eindigt, is kort. De ouderdom heeft het koud op aarde, zonder de zonneschijn der jeugd -■ D'ander week te Brussel in 't Park, ik hoor dat de üoeverneur van West-VIaanderen 5 dagen gevang heeft gehad; hem was ten laste gelegd dat hij geld Aardappels. L't met juist Zitdag van Adv. Plancquaert in het Lokaal Volksverheffing Zaterdag 26 Juni, van 8 tot i0 uur EEN REMEDIE 5c-sT3»«*iaagr Van over veel Jaren ontstond een groote Schrik over de kolos sale Bewapeningen ln Europa. Ook de Gewapende Natie deed angstig grouwelen. Men vroeg zich af Wat zal het zijn, als die Vuurberg eens zal losbersten Die millioenen Soldaten 1 die mekanieke Moord tuigen die Vernielingstuigen in de Lucht, in de Zee 1 Die angstigheden ontstonden overal,er werden Bonden gesticht, Vereenigingen, er hadden groote Vergaderingen plaats te Berne, ia Zwitserland, verscheen een Maandschrift Dit Maandblad had overgrooten bijval en weldra had elk Land van Europa zijn Pacifist Blad Door sterke beweegredens en Sta tistieken werd de Oorlog bevochten. Zoo haalde men aan, dat Men rekende uit, dat in 1880 de Zes groote Mogendheden van Europa Duitschland, Oostenrijk-Hongaria, Frankrijk, Engeland, Italië en Rusland aan Oorlogskosten uitgaven de som van en 30 jaren later in 1910 die som geklommen was tot daarbij dat al de kleine Landen deelnamen aan de immerstijgende Bewapening, zoodat in 1914 de Krijgslasten in Europa tot is hier de natuurlijke Vraag niet Van waar zal dat eeuwigste Geld blijven komen Voeg daarbij de Werkende Volkeren die tot meer macht en tot meer ontwikkeling konren, rot besef hunner weerdigheid; alom hoort men zeggen Hoe stom en dwaas te gaan vechten tegen Menschen die men niet kent die men nooit gezien heeft Oorlogvoerders kwamen verzoenen en verbroederen aan de voeten I RAMPFA' van den Aoostel. dat is de Wil van God. DAENS. van den Apostel, dat is de Wil van God. DAENS. En nogians de Oorlog is er wat ons onmogelijk scheen, zien wij onder ons oogen reeds bijna elf maand worden Steden en Landen verwoest en vernield het schoone Jongelingschap van Europa wordt weggemaaid of verminkt Ramp en Wee drukken •p millioeneii Menschen; ontelbare brave harten worden gezaagd en afgeknaagd door angst en verdrietbij den Oorlog komen Nu wij in die schromelijkheden gedompeld liggen Is het nu de tijd niet van ernstige Overwegingen te doen en van kloeke Besluiten te nemen Die in 't Vuur van den Oorlog zijn, zwijgen nu Maar het is gelijk wie Franschen, Duitschen, Russen, Engel- schen, Oostenrijkers, Hongaren, als ze nog naar huis geraken, en daar de akelige toestanden zien In 1871 de jonge tevroeg gestorven Frederik III, van Duitsch land, riep weemoediglijk Droeve gloriol van den Oorlog 1 Moge deze Ooi log de alderlaatste wezen En de mannen dei Twintigste Eeuw, zullen ze nu niet zeggen in alle Landen van Europa Het moet gedaan zijn met die meer dan beewige Oorlogen 1 ou ie en nieuwe, zullen wij in dees Nummer en in volgende, uit een weg ruimen en vernietigen. Men hoort dikwijls zeggen Blasfemie I Godslastering tegen de Opperste Goedheid De Werkende menschen hebben meest Godsdienst, en zij zijn het, die meest door den Oorlog lijden. Het zfjn de menschen die hun eigen straffen door den Oorlog... In alle slach van Ongeluk en Lijden, de menschen bidden meer dan anders. In zijn schoon Gebed voor den Vrede, Paus Benedlktus bidt en doet bidden, opdat Regeerders en Volkeren tot betergedachten zouden komen.' En de Wil van God is dat alle Atenschen hier gerust en geluk kig zouden leven. De Wil van God is dat men aan niemand mag kwaad doen, zelfs aan zijn hevigste vijanden niet in onzen Akt van Liefde beminnen wij iedereen, terwijl de Oorlog een Duivel- sche Haat is. Vrijdag, te Brussel zijnde, op den Feestdag van 't H. Hart, korts voor 7 ure, Daens daalde de 84 trappen af, van zijn hoogverheven Kamerke en ging naar Sinter Goelen, opgevuld van Volk. Kardinaal Mercier deed er een Pontifikale Mis en voor den Gloria hij zong PAX VOBIS, Vrede over de Ledebaan aan 't slechtste deel is een onderaardsche goot gelegd met groote steenen buizen raeu verzekert dat er goed gezorgd is voor den afloop der Waters... Dank voor dat goed nuttig werk. D'ander week was de Beestenmarkt zoowel voorzien dat de helft onverkocht bleef... De geruchten liepen van nieuwe schikkingen voor afslag. Een Zeppelin heeft bommen geworpen op een inrichting waar 2000 personen vergaderd waren. Ge'ukkig dat het dak van gewapend beton was en weerstand bood. Daens, uw gedacht is Linea recta, geliefde, alles gelijkelijk verJeelen. Is dat moeielijk Ter contrarie, 't is zoo eenvoudig als een kind, en zoo gemakkelijk ais of 't op wielkens liep aan elk zijn werk of levering geven, aan rede lijken prijs en voor een gelijke som. Zullen er dan geen reklamen vallen Ja, van die jaren lang alles of veel te veel hadden; maar zulkdani- gen zouden veel beter doen te zwijgen, want volgens recht of rede, die NIETS hadden, zouden een tijd lang moeten hjn schade inhalen. Hoe is 't nu eigentlijk met de Drukkerijen Burgemeester Van den Bergh gaat rond met zijn drukwerk; M. Val keneer volgt dit schoon voorbeeld; het eigentlijk Stadwerk blijft gelijk vroeger, inter NOS, voor de Vrienden, en Baron Bethu e, Voorzitter van de Voeding, Voorzitter van de Kanten, Voorzitter van de Voordrach ten, afgevaardigde voor Gent, bijgevolg Burgemeester adalinema, geeft bijna uiisluitelijk al het drukwerk aan een drukkerij, DIE hij bemint ge lijk zijn eigen zelve. 1 De Voordracht door M. Dr Rubbens een krieuze historie Zondag 6 Juni, het Komiteit van Voordrachten Baron Be thune, Voorzitter, M. Rubbens. Spreker, één Liberaal, één Socialist, 2 Katholieken (geen Kristen Demokraat) stonden te wachten maar enke! 3 mannen en 2 kinderen In De v\ ERKMAN had men geen bericht gewild en aan 't Komiteit van t Zelf Onderricht had men de vraag niet gedaan de Voordracht te melden in hun 50 Schoollokalen... De Voor dracht werd uitgesteld tot 13 Juni. Dan waren Plakschriften gedrukt, Strooibriefkes rondgestuurd... en een Bericht ge- plaats ir..„ VooRüiT van Gent... Och erremen, blind koppig Sektarismus Het is gelijk een trotsche koppige Madam die in 't water viel en er uilgehaald werd toen zij op vaste Land was en den man zag die haar leven had gered, NEEN, zegde zij, ik wil door u niet geholpen worden en de dwaze tuit sprong weêr om t Water in en verdronk MISDADEN ONGELUKKEN Die een Dienstmeid kan houdtn en het niet doet, uit zurigheid of uit gie righeid, is zeer dom en dwaas.. Te Brussel, rechtover den tweeden Vijver van Elsene, huis n' 10, is de weduwe Delaroche vermoord in haar huis, don derdag nacht van d'ander week.. Als de werkvrouw 's morgends kwam, vond zij de deur open en de madame wreedeiijk vermoord; 't lijk lag op den grond; den Moordenaar hoorende de trappen oploopen, dan was zij rap op gesprongen. Dief te was de oorzaak geweest.. In den donkeren nacht een oude dame gaan aanvallen in haar huisEn kloeke mansmensch zijn gewapend zijn Is er iets lafhertiger? Met Velos opgepast Het is aan 't orde van den dag Dat er weggeloopen wordt mei Velo's die buiten slaan, aan Huizen en Herber gen Donderdag van d'ander schen Ze'lick en Berchem karreken stil blijven voor week, tus- moest ons een lange zij met u... Zondag, Sint Antooiu*, Daens was op Sint Jobs, in de Kerk van de Paters, v»or't Lof van S en half, dat gedurig aanwint, hij hoorde er, in a wonderschoon Sermoon van Pater Medaris, dat Vijanden en had aangebracht VOOr Staatsbedienden. RouwstoetVlaggen in rouw, de Gees telijkheid, eer. Lijk door jonkheden ge- drager, een-talrijke Familie, een onaf zienbare menigte van Volk en Volk datnogaitijd achteraan kwam. Een man van hoog gezag of van groot aan zien.. Na de Rouw-Eer aandsn Overle dene en zijn Familie, wij vroegen in d'Herberg waar de Trams staan, wij hoorden het droef geval In de Familie der Weduwe Verhej- den, een groot Boerenhof, vele Zoons, o. a. de Pastoor van Huyssingen, de zoon Emiel, 29 jaar, zaterdag uit Brus- sel komen, met een iedige wagen, be- i spannen met 2 paarden, op de spoor - baan Jette-Zelück getroffen door een Lokomolief, de twee paarden dood, Einiel en de knecht ijseiijk wreed ge wond. Emiel stierf zondag rond 11 ure in zaal 12 van Sint-Jacs-Hospitaalen of de knecht het zal overleven, is zeer twijfelbaar... De wieede slag op die brave Weduwe en haar Huisgezin, maakte in geheel de Gebuurte een al lerpijnlijkste indruk. 3 1 gelijk De Werkman geschreven heeft Over eenige weken waren er die hun Aar dappels niet wilden laten 14 fr... En nu komen ze dezelfde Aardappels pre senteeren aan 10 fr. Dc nieuwe Aar dappels, zoo goed en zoo wel gelukt, komen af, zegevierend en overweldi gend. In 't Genlsche spreekt men van 9 a 10 fr. in de leemstreken en 8 fr. hoogstens in de zandstreken. saMMgsaai Toen mijn Peere nog jonkman was, ging hij zich eens laten scheren bij 'nen groeten barbier.Als de operatie gedaan was, gaf hij den krabber eenen frank Hij wachtte een oogenblik en vroeg dan Krijg ik niks weer Wij geven nooit weer, zei de man van zeep en borstel. Mijne Peere trok een vies gezicht en ging er van door. Eenigen tijd later was hij verplicht bij denzelfden bar bier terug te gaan, omdat hij haastig was en ergens anders wist te loopen. Terwijl men hem nu onder 't mes hield, had de krabber veel last van de vliegen. Op een gegeven oogenblik riep bij zelf uit Ik zou ik weet niet wat geven m van die vuile vliegen af te zijn Dat kost u twee franks, zei mij nen Peer en ge zijt er van af. De barbier gaf de twee franks. Awel, zei hij? Awel, zei mijnen Peere,vang eene vlieg, zeep ze in en scheer ze, en vraag dan ook 'nen frank, gelijk ge aan mij gedaan hebt over veertien dagen en al uw vliegen zullen op een ander gaan.

De Werkman | 1915 | | pagina 2