VONV DE KONING DER NOORDZEE OF DERDE DEEL. Ilf. Volks-Gerecht In dit klein boo je op de woelige Zee stond Visscher Mads eensklaps recht Naelen, sprak hij, ik heb beloofd u te brengen bij een der mannen van Lars Vonved. Welnu Bezie mij wel, ik, Mads Nielsen, ben een der beste Vrienden van Lars Vonved Gijgijsprak Naelen, met trillende stem. Ja, ja, ik voor hem zou ik door een vuur loo- pen, voor hem mijn leven geven Hij is mijn goede MeesterIk eer en bemin hem gelijk ik God bemin daarom ga ik u straffen. Schurk, riep Naelen en sprong recht;.. Hij was een kloeke manskerel; maar de Visscher die macht had als een peerd, daarbij de overtuiging dat hij een heilige plicht vervulde, Mads had heni rap overmees terd, plat neergelegd en hield hem vast met ijzeren hand Naelen, sprak hij met vuur in zijn stem, mijn Meester hebt gij geleverd voor 2500 Specie daalders; 3 specie-daalders hebt gij ontvangen, dat is alles de andere zult gij nimmer zien! Ach, Mads, ge gaat mij toch niet dooden Ge verdient duizendmaal gedood te worden. Och, ik bid, ik smeek u. Zwijg, lafaard, zwijg En in zijn woede spuwde Mads in zijn wezen. Arravang. riep hij. Op dit woord sprong een groote hond van Jutland van onder een hoop drooge netten, liet 2 rijen scherpe tanden zien, hield zijn fonkelende oogen op Mads ge vestigd. Mads deed een teeken; de hond sprong op Naelen, zette zijn voorpooten op zijn borst, als wilde hij zeggen Moet i'< doorbijten Arravang, houd goed vastOp 't eerste teeken, bijt de keel af Naelen werd door hevigen schrik bevangen, zijn oogen puilden uit, dikke zweetdruppels bedekten zijn wezen, hij voelde op zijn borst de klauwen en op zijn wezen de heete adem van den vreeslijken hond. Heer Naelen, sprak Mads, hem loslatende, een enkel bewegir.g en'Arravang u de keel atbijt. Toen haalde hij verder in den boot een sterke koorde met welke hij Naelen stevig vastbond aan han den en voeten. Op een teeken liep de hond Arravang weg. Naelen huilde van de pijn; de koorde deed hem ge weldig zeer, daarbij de woorden Voor die 3 daal ders hebt gij uw leven verbeurd O, zijn slechte daad wrong en knaagde hem 1 Ge heel de wereld zou hij gegeven hebben voor eene daad, over welke hij korts te voren nog groote roem droeg. Zoo is het altijd Op een slechte daad, na een korte voldoening, komt spijt, knaging en walg. In zijn ijlzinnigheid verwenschte en bedreigde hij Mads, om korts nadien lafhertig te bidden en te smeeken. Doch Mads vaarde gedurig voort, verslonden in zijn droeve gedachten, bijwijlen stampte hij gram moedig met zijn voeten op Naelen SchurK laf aard, geldbeest, gronde hij; ge weet niet wie gij ge leverd hebt; iemand die moest heerschen over Dene marken de laatste afstammeling der Waldenaars Daarbij de braafste en gocdhertigste mensch der we reld. Wilt ge welen hoe hij met mij gehandeld heeft Mijn eigen Broeder Oei, wat ging er nu gebeuren Door 't opgolven der schuit had Naelen op eenigen afstand een andere Visscherssloep gezien, en al de krachten zijner longen inspannende, had hij een scherp geschrei laten hoo- ren, waarop een machtige stem als antwoord gaf Holé hé Mads voorzag wat er ging gebeuren, als hij niet da delijk handelde; hij legde aanstonds het roer stil, trok uit zijnen band een lang dolkmes en stelde het punt op de bors' van Naelen dat ze reeds het vel raakte Bij de eerste kreet, het eerste woord steek ik u 't hert af. Een siddering doorliep de ledematen van Naelen, hij zag wel dat Mads zijn woord ging houden en lag zoo roerloos als een berd. Hola 1 hé 1 riep men een tweede maal van uit den boot, die zoo dicht genaderd was, dat men twee a drij manspersonen kon ontwaren. Hola 1 riep Mads, met klare vaste stem. - Van waar komt gij Van Svêndborg. Waar vaart gij henen Naar Naksko. Dit was een kleine stad op de kusten van Lalaud. Ge zegt dus Naar Nakskor. Hoe laat is het 2 uren min een kwaart. Dank, Goede reis 1 riep Mads. En de twee booten gingen hunnen weg in verschil- lige richting. Dan stak Mads zijnen dolk in zijn gordel, stond rechten ging aan 't roer. Zoo vaarde hij voort voorbij de eilanden Langland, Lalaud, Forster, langs't Zuiden van 't groot Eiland Séeland, langs d'Eilanden Schleswig, waar talrijke onbewoonde Eilanden zijn. Het scheen dat hij niet vond wai hij zocht. Gedurig bracht hij den verrekijker aan zijn oogen. Nog 2 uren aren voorbij sedert zijn ontmoeting met de Visschers. Ge kunt denken wat Naelen afzag. Eindelijk bracht Mads een gegrol van voldoening uit Naelen, zegde hij. Och, Mads, ik vraag ootmoedig vergiffenis. Naelen, mijn ongelukkige Broeder had uit geld zucht zijn Meester verraden "gelijk Judas! Ik wilde hem dooden met mijn eigen handen. Mijn Meester deed mijn Broeder vonnissen, als ik er niet bij was.. Dan heeft hij mij omhelsd, mij arme Visscher, bij Ko ningskind... En gij hebt dien meester verkocht, mon ster 1 serpent 1 wangedrocht 1 venijnige beest 1 Och Mads, vergiffenis in Gods naam 1 Adderslang 1 Spreek dien naam niet uit.. Door uw schuld gaat een der edelste Schepsels Gods gera- braakt worden. Mads, ik zal alles herstellen 1 Alles herstellen 1 Mij aanklagen, ja 1 Daarbij ge zijt niet weerdig, Lars Vonved te redden.. Wij zullen dat doen, wij, zijn Vrienden. Mads, spaar mijn leven 1 Naelen, door mijn handen zult gij niet sterven Naelen scheen opgebeurd. Door mijn handen zult ge niet sterven. Ge zult leven voor nvv straf.. Ik ga u brengen op een zand plaat; nog nooit mensch is daar geweest; misschien zal nooit mensch daar komen We zijn er... Mads nam Naelen vast als een baal en bracht hem op die Zandplaat. Ziehier, zegde hij,een rak brood en een kruik water. Nog niet genoeg voor éene week In de Zee zijn Visschen, in de diepte van den grond is water. Mads, Mads Mads ik bid en smeek u Wat besloten is, moet uitgevoerd.. Ik ga aan stonds weg. Toen sneed hij de koorde los van zijn handen en voeten,en ging naar zijn boot. Naelen kroop achter hem, hij had bloed in zijn oogen, bloed op zijn lippen. Doch Mads ging onver biddelijk voort, zijn leste woorden waren Rampzalig schepsel, als gij nog weet wat bidden is, bid voor Lars Vonved, dit zal misschien uw vrees lijk lot verzachten en u genade doen vinden bij den Oppermeester 1 Al wegvarende hoorde hij nog lang een pijnlijk ge kerm. ('t Vervolgt) Yerscliillige Berichten Goede en allerbeste WOLLE te koop, aan den ouden Prijs, bij Jan De Neve, Lange Zoutstraat. Wat de VOEDING aangaat, die eenigzins voort- kunnen, moeten den Onderstand weigeren, anders doet men nadeel aan de Behoeftigen. Er moet zooveel mogelijk gespaard worden, niemand weet hoelang de Oorlog nog duurt. Liefderijkheid en Dankbaarheid. Petrol per V a t Prijzen van den dag, Te bekomen alle dagen hij Bogaerts, j Brussels Hof, Botermarkt 3, AALST. Varia >an ieuws I 't VELD zijn beste Kleed aan heeft e« j zijn schoonste... d'Aardappels beloven l veel, maar d'opbrengst zai min zijn, het Plantsoen niet vernieuwd zijnde, ook bij gebrek aan Vetten 't Koorn is niet fel, deTerf zou kunnen beter zijn, zoo zegde mij in Volksverheffing een Vriend uit Kerkxken, 85 jaar, nog wel en feite been en ter spraak. D'Hop wordt gekwollen door 't Zwert. Te Watervltet is dood geschoten 'ne man die over de Grenzen wilde met door de Vaart te zwemmen, 'ne Mechelaar, zegt men. Rond Aalst d'Aardappels nog niet rijp zijn, en reeds worden er veel gestolen, door plodden en geprofeste dieven. Onrijpe Patatters eten is zeer, zeer, zeer gevaarlijk. Oplossing van het Raadsel. Kieuw Raadsel. Wat ons volgens Pastoor Kneipp te doen staatom gezond te blijven of te worden. Rhumatism en Jicht. MARKTEN LARS VOJVVEI) Ix\ 't GEVA1VG LOOPGRACHT. •""anden en Bosschen, velden en dalen Omkranst is dit al met bloem en festoen, O welk een pen kan u schoonheid steeds malen "Vreikt tot ons hoop gij lief lentegroen Oeeft ook wat vreugd aan hen die ginds strijden feikt hen uw geur ais wat zalig genot, >an Vaders en Broeders met deze droeve tijde» Ohristus, ach Heere, waakt over hun lot Selpt al ons braven behouden in 't leven -iot als men het sein van den Vrede zal geven. A. VAN Driessche, Koeistraat, Aalst. Langsheen nevens elkaar De blikken hericht nrar den blinkenden LOOP, Ligt de dappere schaar Op wacht in de gracht. Wordt er nu hevig gestreden En kunnen zij overwonnen grond betreden. Dan wordt er niet lang gewacht Om te leggen een nieuwe loopgracht. De korste weg van Aalst naar Dendermonde (Koor- naard), is per VUEGMACHIEN'. Oscar Hofman, Aalst-Mijlbeek. =1 F.en werkwoord dat ben ik, een werkwoord in 't heel En werken dat is ook mijn achterste deel. Mijn hoofd is te vinden, te zien ten allen kant, Soms anders van naam 'lijk aan zee heet het strand. Maar, neemt gij dat hoofd in een' anderen zin, Ik prijk aan de kleeren der iijkste vorstin, En toch wordt het meest door den arme gemaakt. Ha sa vrienden lief, hoe daaruit nu geraakt DE KLEEDING. Koude en hitte zijn als twee reuzen tegen wier over- heersching wij gedurig moeten kampen. Goed voedsel en oefening, waaruit een rijk en overvloedig bloed ontstaat, zal veel bijdragen om ons tegen den eerste» dier kwaaddoeners bestand te maken. Beiden zullen wij trotsen en overwinnen, indien wij ons lichaam kloekmoedig verharden en van een behoorlijk kleedsel voorzien. Gelijk de vogel wien God volgens de verschillige jaargetijden een verschillend pluimendeksei schenkt, zoo trekt de mensch des winters een warmer gewaad aan dan des zomers Doch nooit mag hij zich overdadig indoffelen en inbakeren nooit zal hij, dooi het dragen van smalle en spannende kleêren, de gemeenschap af snijden tusschen zijne ledematen en de lucht. Hierdoor zoü hij immers uiterst teêrgevoelig worden en ontvan kelijk voor allerlei kwalen, als zijn vallingen, rhuma- tism, keelziekten, enz... Gekookte selderijknollen meermaals daags geëte* hebben veel menschen van die plaag verlost. BURGELIJKEN STAND DER STAD AALST GEBOORTEN: Mannelijk 4; Vrouwelijk 7 11 HUWELIJKEN H. Hiano, hoofdonderw. met J. Hofmanr zb. OVERLIJDENS A. Van Wesemaei, m. D'Haes, winkel. 78 j. Kodlstr. M. Nieuwlandt, v.b. 59 j. Zonnestraat. T. Guns, vr Delvoye, zb. 47 j, Geeraerdsb.str. 7. kind. onder de 7 jaar. AALST. Zaterdag 12Juni Aardappelen de 100 kilo 00.00 a 8.00 Ajuin de 100 kilo 00,00 a00,00 Boter per 3 kilo 9,72 a 10,25 Eters de 25 3,25 a 4,00 Viggenen per koppel (250 stuks) 95,00 110 Aalst, drukkerij Fr. Daens Zuster, Werf.

De Werkman | 1915 | | pagina 4