a mm eeateraad Kinderen, af si 45* Jaargang. 25 Juni 2218. tm HEBT UWE OUDERS LIEF. Zitting van dijnsdag 22 Juni 1915. DAGORDE Kerkfabrieken. Rekening 1914. 2e Teeken- en Muziekschool. Art. 5 Gemeenterekening 1913. Gemeen te- begrooiing 1915. Nu spreekt Raadsheer De Windt en betwist vele cijffers de toestand is niet rooskleurig, maar de tegoedvind moet toch in Stadskas ko men, hij vraagt juistdre cijffers over de Reke ningen. M. Moeyersoen zegt Ik ben ermeê bezig... M. De Winde, komt heftig op, legen de Sommatie van met 190 duizend fr.'te moeten toekomen, hij rekent uit, dat het komen zou op 8 centiemen per hoofd en per dag. M. Moeyer soen zegt dat bij de 190 duizend fr. nog ander hulpmiddelen zijn, daarbij in de Zomermaan den is min nood; M. De Windt zegt dat ontel bare Huisgezinnen gansch uitgeput zijn, de H. Schepene zegt dat Raadsheer De Windt politiek maakt, en die zijn Begrooting niet stemmen, ook politiek maken, M. De Windt doet een he vig protest, M. Daens voegt erbij dat mijnheer Moeyersoen de eerste is die 't woord Politiek aanbrengt... Het gaat donkeravond worden,... M. Moeyersoen dringtjaan.mioet allesinzenden, de Raad schijnt hem niet te volgen, Schepene Bethune en [Raadsheer Clercq vragen dat, als de 190 duizend fr. ontoereikend zijn, de Raad er nog zou bijstemmen, indien zin wordt de Leening aanvaard en de Rekening lgl3 goed gekeurd... M. Daens vraagt "voor het overige der Dagorde een volgende zitting, ai ware het Zondag. Er wordt beslist dijnsdag 29 juni een OPENBARE Zitting te houden, om 5 nre. «SïfoZ wordt in een onderaardschen Kerker gebracht in vromej houding brengt hij generaal Poulsen in woede. Nu wordtr het verhaal buitenmate boeiend en trajiek. Het groot Woordenboek-Calle.waert, volledig FranschVlaamsen en Vlaamseh Pransch 6.00| Hoofdopste!!er=Bestuurder P. DAENS-MAYART, Volksvertegenwoordiger. Drukkers-Uitgevers FRANZ DAENS <5 ZUSTER. Boekdrukkerij der Werf, 2 snelpersen, goede en spoedige bediening, aanbevolen. SS Dees verhaal zal het hert der Kinderen ontroeren en bewegen. Dit Dochterken van 9 jaren gaat 800 mijlen afleggen, te voet, in een strenge Winterkoude. Aanwezig Burgemeester Vanden Bergli Schepenen De Wolf, DeHert en Moeyersoen Raadsheeren Blancquaert, Boone, Daens, De Valke neer, De Windt, Somers, Van Gysegem, Van den Steen, Vernaeve. Sekretaris Reyntens leest het Proces-Verbaal der vorige Zitting, dat goedgekeurd wordt. 't Wordt 5 ure 15, 5 ure 20; de Raad is in getal niet; rond 5 ure 25 komt M. Van den Steen binnen, wordt har telijk begroet en de Zitting wordt geopend. Schepene Bauwenc blijft afwezig; nogtans is eik gelukkig te verne men dat de geleerde Vlaamsche Schrijver gansc'n hersteld is. Mr Eeman is ook afwezig, ziek, maar aan de beterzij. M. Burgemeester Van den Bergk staat recht, (al de Raadsheeren volgen zijn voorbeeld); M. de Burgemees ter doet een krachtige vurige aanspraak van Lof en Dank aan Amerika en aan Spanje, die ons Beigenland van den Hongersnood hebben 'bevrijd en meer en meer voortgaan jons edelmoedig hunne milde hulp te verieenen. Herken- tcnis en dankbaarheid zijn voor eeuwig in alle harten ge schreven. M. de Burgemeester .stelt voor die dankbare Hulde in 't Proces Verbaal ie schrijven en aan 't Gezant schap van beide Landen te sturen. Raadsheer de Bethune,naam der Rechterzijde, voegt zijn bedanking bij die van M. den Burgemeester. Raadsheer Daens doet namens zijnen Groen dezelfde verklaring; Amerika zendt ons niet enke! Voedsel en Kleederen,-maar geeft ons het voorbeeld hoe de Oorlog kan vermeden worden niet door de Gewapende Natie, maar door gematigheid en goede overeer komst, hij geeft in bedenking of het een of ander Gedenktteken hierin deze Raadzaal aan de Nageslachten niet zou herinneren .de Weldaden van Amerika en Spanje. Raadsheer. De Windt zegt dat er geen spraak meer is van Groepen, maar dat Gemeenteraad en Bevolking het eens zijn, om de welsprekende woorden van den heer Burgemeester toe te juichen, in den vurigsten Dank aan ie Vereenigde Staten. (Teekens van goedkeuring bij de 4 a 5 Leden van het iPubiiek.) Raadsheer Bethum heeft te spreken voor de Staats bedienden, hij zal het deen in de Geheime Zitting. De heer Burgemeester Het was ook mijn inzicht. Mijnheeren, ik heb zondag op 't Kasteel van Overhaul kennis genomen van eenige der oude Proces-Verbalen en mag u verzekeren dat het zal puik zijn. Raadsheer Daens vraagt 't woord om te spreken over de Evenredige Vertegenwoordiging. In begin Maart waren verscheide bestuurplaatsen open in Hospiciën en Armbu- reei; bij brief van 6 Maart kondigden de Kristene Demo kreten een ondervraging aan, omde Evenredigheid toe ie «passen. Zonder op die vraag te letten, hadden de benoe mingen plaats in een quasi-gelieime Zitting. Dan was de Gemeenteraad 3 maand dood en begraven. Nu ast het niet de zaak der Evenredigheid te bespreken. Een enkel woord. Nu elk zegt Na den Oorlog bedaring der Partij twisten en meer Vriendschap nu ook dat in Aalst de Evenredigheid zoo goed werkt in 't Komiteit der Voeding; men heeft daar Katholieken, Liberalen, Socialisten en Democraten benevens Priesteis Heeren, wat zoo goed ;s voor de Voeding, waarom het weigeren voor de Bestie ring Na de lange moeilijkheden en d'affronten met d'Hospiciën, waarom nog aarzelen In het doorsnuffelen van de Stadsverslagen heb ik bestadigd Van 1842 tot 1880 talrijke giften var. 5000, van 10 en meer duizend franken, sedertdien, niets meer. Schepene Moyersoen doet teekens van ontkenning. Raadsheer Daens. Ik zal de cijffers in De Werkman meêdeelen en elk zal oordeelen. Zou het niet komen door le partijdigheid van 't Bestuur Raadsheer De Windt sluit zich ten volle aan bij de voorden vanM. Daens. Wij blijven standvastig bij ons gedacht dat de Evenredige Vertegenwoordiging niets na- leel kan bijbrengen, maar voordeel onder alle opzichten. Niemand het woord vragende, zoo gaat men over tot le dagorde Eenparig goedgekeurd. Schepene D''Hert. Mijnheeren, wij hebben goedeg- vonden den helft der Jaarwedde te gevenZoodus 8937 fr. voor de Teekenschool in plaats van 13,600 fr. en 6231 fr. voor de Muziekschool in plaats van 10,934 fr. Raadsheer DaensDen helft der Jaarwedde voor die op hunnen post waren. Zou het niet mogelijk zijn de Tee kenschool te openen Veel Jonkheden hebben nu den tijd zich te bekwamen in het Teekenen. Schepene D'Hert verzekert dat men met moeite tegen October zal gereed zijn. Schepene De Wolf is gaan zien de schade is zeer groot. Raadsheer Daens. Dat men dan haast beginne, om toch gereed te zijn met October. Art. 3 en 4 wordt eenparig aanvaard. Schepene Moeyersoen spreekt een geslagene uur met bladzijden vol cijffers Raadsheer De Windt heeft ook bladzijden pro-patria vol cijffers. Schepene Moeyersoen begint met te zeggen dat de toe stand zeer duister is en de Stadskas in den ellendigsten toestand. In 1913 ging het te kort gedekt zijn; 1914 ging in weêrv.il min verkoop van Stadsgrond, ging de toe stand klaar cn effen komen; maar de Oorlog is alles ko men verwarren en verderven. Min ontvangsten en zware onkosten. Einde 1914 gaf 700,000 gewone ontvangsten en 800,000 fr. gewone uitgaven, 295,000 fr. te kort. Voor 1915 hebben wij enkel veronderstellingen, eene zaak is zekerDat de uitgaven merkelijk vermeerderen, bijz. met de Voeding, terwijl de Ontvangsten gedurig zakken voor de 5 eerste maanden van 15 bedragen de gewone inkomsten enkel 24,000 fr. Om een weinig evenwicht te behouden, is een Leening naodig van 340,000 fr.; is ook noodig een vastelling der uitgaven voor de Voeding; van de 500,000 fr. blijven over 190,000 fr. met die som zal 't Voedings-Komifeit moeten voortdoen tot einde 1915 Hier doet de heer Schepene een geweldigen uitval-tegen M. Daens en zijnen Werkman-, ze beschuldigen mij van te veel op de 500,000 fr. te nijpen, van hardvochtig te zijn, alsof het zijne schuld ware dat het Soldatengeld zoo lang achterbleef. Als men uit 4e Besturen is, gelijk M. Daens, dan kan men gemakkelijk tusschen 't Volk loopen, om de Volksgunsten in te oogsten. Als Schepene zal ik mijn plicht doen, zonder vrees of opzicht. Weet wel, Heeren, dat de schuld der Stad tot 1 millioen kan komen En op wie zullen de lasten vallen Waar zal men ds middelen vinden Het is dus noodig besparingen te doen. Raadsheer Daens. Heeren, tijden van Oorlog zijn noodlottig voor iedereen wie ondervindt liet niet on vermijdelijk moet een Stad gelijk Aalst in overgroole kos ten komen, doch eens den Oorlog geëindigd, volgens ons gedacht, zal de Regeering de Steden en de Bijzonderen helpen, wat ors aangaat wij zouden ook hulp zoeken bij den grooter. overvloed. Heer Moeyersoen, als Schepene van Financiën, gij moet liefde hebben voorde Stadskas. Maar wij, Demokreten, door'tWerkende Volk gekozen, bij wie de Voeding van 't olk de opperste Wet is, ter wijl gij met losbandige Liefde de Stadskas bemint, hin dert of kwelt het u, als wij gedurig tusschen 't Volk zijn om troost en huip te bieden? Heer Schepene van Financen, gij waart hier niet, in den langen somberen Winter, als Aalst zonder voorraad van Eetwaren, zonder kolen, zonder geld, zonder mid delen om een Leening aan te gaan, sombere en donkere da°en waren het in hongerwoede kwam 't Volk naar de Markt geloopen. Dan waren het de magere maanden, nu zijn het de vette niet, maar toch is de toestand beter. Elk snakte naar uw komst, heer Schepene der Stads kas de Leening van 500,000 fr. was bijzonderlijk voor de Voeding M. de Burgemeester gaf zijn woord dat het eerste werk zou geweest zijn de achterstellen van 't Sol datengeld. De heer Burgemeester. Welnu, zc zijn betaald. Raadsheer Daens. Ja, maar na verscheidene maan den en geweldige reklamen. Schepene Moyersoen. Mijnheer Daens weet daar niets van er waren over de 2000 rekeningen te onder zoeken indien hij mij aangesproken had, gelijk die Hee ren daar (hij toont 3 kopstukken van Socialisten in de zaal), die Heeren hebben zich met mij verstaan. Raadsheer Daens. Heeren, 't was een schande voor Aalst,dat dit gering heilig Bloedgeld, arme 50 centiinkes, ten achter bleef. En de besparingen Heer Schepene, kunt gij zeggen dat één centiem teveel is uitgegeven?.. Spreek Brood, Soep, Aardappels, Melk, goede Melk... Kan een Huishou den daarmee voort Dat men eens uw Mevrouw aan zulk rantjoen steile, zal zij ook niet moeten bedelen, ondarks de plakschriften die het verbieden, gelijk honderde en honderden die nooit de hand moesten uitsteken, het moe ten doen, om niet van honger te sterven en die geholpen worden door rijke en welstellende Aalstenaars. Heer Schepene, komt er nu wat meer bij, pitst toch niet af er ontbreekt zoovee! in d'huishoudens. Zie af van uw woord dat men moet toekomen met die 190,000 fr. tot einde 1915. De Voedings-Kommissie verdient die wan trouwende pegeiing niet. Schepene Moyersoen herhaalt dat het noodig is ons aan een vaste som vast te honden, ander hulpmiddelen zijn bijgekomen. Wat M. Daens aangaat, gelijk alle Raads heeren moest hij mij heipen in de zorg voorde Stadskas; ik heb zooveel liefde voor 't Volk als hij maar ik toon het niet met't Volk op te maken, Vrijdag nog, als 't Sol datengeld werd effen uitbetaald, was hij op den koer van 't Landhuis en zegde cr o. a. Menschen is 't niet we! Gij zijt dat mij verschuldigd Raadsheer Daens. Neen. Mr, dat is valsch. Schepene Moeyersoen. 't is mij stellig verzekerd. Raadsheer Daens. Ik zal antwoorden. Schepene Moeyersoen herhaalt zijne redens voor be sparingen in zijnen zin. Raadsheer Daens. Eenige korte woorden Vrijdag ging ik op't Stadhuis de rekeningen r azien, M. de Se- k -etaris weet dat ik daar geweest ben van 9 tot 11 ure. De koer stond vo! \'olk; moert ik misschien per Zeppelin vliegen of door loopgrachten? (gelach); ik ben haasdg doorgegaan, zonder een woord te spreken. Aft dit woord losbandig M. Moeyersoen hindert, dan zet ik een heilige liefde (gelach). De Stadsrekeningen vond ik in goede orde, tot eer van M. de Secretaris; enkel trof ik erin een losbandige lietde, laat ons zeggen een heilige liefde voor Vrienden en Kozijntjes. (Schepene Moeyersoen trekt groote oogen) Zie Annonce HOLLANDIA op de3"ebladz.

De Werkman | 1915 | | pagina 1