Lijden Lijden Madame Justinne Loopende y. IKl S Sander De Vos. Gent. - De stad Gent. Goudmijn heeft in de Gaz. Gemeente-Kiezingen. Denderleeuw, bij Aalst. Te Denderleeuw weten ze van niets. De weergalm. Uit een opstel van een schooljongen over het peerd. Wees zoo goed 4' De Werkman te lezen en te verspreiden, alsook te zorgen \oor Annoncen. Het is van de Soldaten, aan '1 Front, in d'Hospitalen, of in de Hollanscheen Duitsche Kampen van Krijgsgevange nen dat Zielsroerende brieven aanko men' De jongens studeeren er op, dag en dag, en storten in die brieven de innigste gevoelens van hun hert. GE LUKKIG die kunnen schrijven die ONGELEERD is. is tegenwoordig zoo ongelukkig, hij wordt dikwijls misleid. 'Burgemeester Max van Brussel, ziek ge- jesckreven, half dood, laat weten dat hij zeer ^ge zond is en later met genoegen ann zijn verbliji te Grats zal denken... Hij is een man van Eer en van^Piicht. Daarbij de Nav. Ch. schrijft: De cel die men zelden verlaat, aangenaam wordt. Er wordt vreeslijk geschoten in de liefelijke gcberg- ten tusschen Italië en Oostenrijk... De smeerlap van den Oorlog 3 dagen in Park-Duder, geweest. Vriend Rene mij Zondag kwam bezoeken, en uitriep met Eronde- gemschen iever Hier zou ik villen wonen! 500 BELGISCHE VLUCHTELINGEN hebben Hol land verlaten en zitten in Engeland... Waarom nog verder gaan van hun Vaderland Op Chip ka zijn VRACHTBRIEVEN te koop voor de Likeurhandelaars. De uitvoer van IJZER is door Holland ver boden. Dagelijks te Brussel, 12,000 Noenmalen aan 45 centie- aier De Engelsche Generaal Scott-Moncriefi is gesneuveld. Een Zweeds vrijwilliger bij 't Fransch Leger schrijft, dat hun Re giment, van 4200 man in den slag bij Atrecht, op 9 Juni3400 man verloren heelt dood, gekwetst en gevlucht. Te BRUSSEL als een troepte Volk bijeer.staat om te diskoereeren over den Oorlog, ze noemen dat den Etat-Major. 1 e PARIJS is aangekomen generaal Gouraud zijn rechterarm is afgezet en heeft braak in zijn twee beenen. lr, RUSLAND is de Oogst iels of wat boven middelmatig, 't Zal moeite kosten hem binnen te krijgen, bijna al 't jong kloek Volk in den Oorlog zijnde. Te VORST op een hoogte nabij Park Sint-Gillis en Park Duden, de nieuwe Parochie Sint-Augustinus, had eene voorloopige Kerk, nu is men begonnen aan de Groote Kerk een goed gedachtwerk voor 't olk. Een werkzaam leveneen gelukkig leven is. Vriend Jan, den nieuwen Boer, is er een sprekend bewijs van. POLEN, ze zou den het oud beroemd Polen willen herstellen. Voor't woord Polak, elk neemt af zijn k'iak. in kleine Volkeren zit meestal een groot hert. Stanislas, de afgestelde Koning van Polen, heeft wonderen verricht in Elzasen L.orreinen. Om voort te gaan met Koning Petius-Edmondus, in de wandeling Mon, eens ging hij naden noen uit, met zijn paraplu, incognito, en twee van zijn Ministers, zijn Minister van Onderwijs, die hem Lees- en Studie boeken aanbracht, en zijn Minister van Financiën, die hem aller- hande vreemde Munten leverde, ze zochten naar hein verscheide uren, zonder hem te vinden. ft Vervolgt). Maandag gingen we naar Brussel om een bezoek te brengen aan onze verminkte Soldaten, die in het Paleis des Konings ge herbergd zijn. Van 's morgends 6 ure waren we op weg en gezamenthjk met andere vrienden, kwamen we rond half tien te Brussel aan. Na eenige boodschappen gedaan te hebben, begaven we ons naar het park Duden waar Volksvertegenwoordiger Daens ons afwachte. J Het weder was oprecht aangenaam; van tijd tot tijd eenige zachte waterdruppels die den grond bevochtigden, en dan weêr- om de flikkerende zon die ons van op haren hoogen troon als toe- lflchitc. We wandelden rond in het prachtige park, tot het tijd wierd ons naar de stad te begeven om het middagmaal te nuttigen. Het was éen uur toen we aan de V ischmarkt in het restaurant van «Madame Justine» binnentraden. Met den lach op het wezen, zien we eene dame vooruitschie ten, de hand drukkende van onzen Volksvertegenwoordiger en •ns ook i eleefdeüjk onze plaats aanwijzende. Gezet: i zijnde, maakte de persoon dier dame op ons een ze keren ir ruk. Ik zie e nog van tafel tot tafel rondloopen, daar en daar een rriende'.jk woord toelichtende aan de verbruikers en dit alles met eene ware nederigheid die indruk miek. Zie, daar komt ze tot onze tafel, het wezen bestraald met eenen zoeten glimlach. Onze Volksvertegenwoordiger zegt haar dat we dezen achter- middag naar het Paleis des Konings gaan, om een bezoek te brengen aan hare lievelingen, de verminkte soldaten. Dit woord lievelingen» deed me met meer aandaeht luisteren. Immers, dit was wel het gepaste woord, want door de samen spraak vernam ik dat ze als eene moeder is voor hen die verminkt zijn voor het Vaderland. Geen gekwetste, verblijvende in Brussel, die den naam met kan van Madame Justinne. Aan het üjdensbed is die naam als een zalvende balsem die pij nen en smarten doet vergeten. En kan het anders Dagelijks staat haar spijshuis open voor de verminkten aie daar, bij die goedhartige moeder, komen middagmalen. Hoe dikwijls reeds is zij ook vol medelijden naar het paleis ge- weest, om ginder aan hare lievelingen die nog de lijdenska- mer niet verlaten, wat hulp en troort te-brengen! En wanneer we haar hoorden spreken, dan steeg onze bewon dering hooger om hooger. Alleenlijk eene vrouw kan met zooveel medelijden en goedhar en toen ze ons het prachtig geschenk liet zien dat «hare lieve lingen haar uit erkentelijkheid hebben aangeboden, dan veran derde hare nederigheid in eene gelukzalige fierheid. Wedrooraden Zie, daar worden we als wakker geschud door het binnentreden van .vier verminkten Treurig schouwspelvier kloeke jongelingen...... de eene het rechterbeen verloren, de andere de rechterhand onbruikbaar, de derde verminkt aan oog en been en de vierde garsch verbrand. Ons hart klopte heviger om heviger, we voelden het bloed sneller loopen bij het zien dier ongelukkiger. Als eene moeder ontving ze hare lievelingen en zette zich bij hen aan tafel, terwijl de meiden vier lekkere noenmalen opdien- O, we waren ontsteld, toen we zagen dat die jongens in hunnen ongelukkigen toestand nog gelukkig zijn, we dachten dan aan hen die sneuvelden of verre van ons ergens begraven zijn Veel tijd van droomen hadden we niet, we moesten onze be zoeken afleggen. We namen dus afscheid van deze goede dame Jusunne en van hare lievelingen. En nu, hier aan de werktafel gezeten, sturen we u, Dest<- Dame, onze oprechte dankbetuigingen voor het goede dat u doet voor onze gekwetste soldaten. En gij, «hare lievelingen», gij zult hare verdiensten hoo„ schatten, hare goedhartigheid in acht nemen en later, als er betere tijden zullen aanbreken, dan zullen we misschien nog samenko men en zullen we dan de dagen van bekommernis en ellende her denken en herhalen wal al goeds Madame Justinne gedaan heeft. Zeer merkweerde cijffers I Getrokken uit Het Volk De Werkem aan Port-Arthur 2,221,944 fr. Voor 't Werkloozenfonds 816,j44 fr. Aan de Volkss«ep ..E305,78y Ir. 30,500 Personen komen om soep. In Juni zijn 18,27o porties per dag gegeven. Vroeger aan 15 */0 met wit brood, nu coor den opslag 22 centiemen. Melk aan jonge kinderen 45,837 Ir. Aan't Bureel van Weldadigheid 250,000 lr. Aan de Vluchtelingen :r' Soldaten Geld Stedelijke Ambulancie 6,49? lr. Aan komiteit Krijgsgevangenen 3,500 fr. Aan de hulpbank verschoten 220,000 ir. Gent leende daarenboven nog aan verscheidene Gemeenten tot heden de som van 1,635,925 franken Hoe is dat mogelijk te Gent Omdat Gent een Dees jaar is de jaarlijksche herziening der Kiezerlijsten opgeschorst, zoodat dit Artikel uit de Begrootingen mug. Voor Aalst is dit 2500 fr. Man Job zaliger die schreef De Wereld een dal van Tranen is. Leefde hij nog, zou hij nu niet zeggen Ik zie de Wereld niet, van de zuchten en tranen Als ik deze regels schrijf in mijn Park maandag 12 Juli, al 342 dagen in OORLOG. Wie zou dat ooit kunnen denken hebben 342 dagen in Oorlog 1 Ben menschenslachterij onbeschrijfbaar Op de Slachvelden, in d'Hospitalen, smart en lijden 1 Ik sprak onlangs met iemand die 13 uren op 't Slachveld lag, zonder hulp! Millioenen menschen, werkloos, gebroodroofd 1 In onze schooneen rijke wereld! 342 dagen vechten, niet wilde dieren, maar redelijke Schepsels God, geschapen naar 't evenbeeld der Godheid. Ik lees in 't geliefkoosde boek van Priester Daens: Ser mons choisis de Bossüet De mensch, in zijn lichaam, min sterk, min behendig dan het dier, overheerscht alles door eenen sprankel der Godheid die in hem is de wilde en sterkste dieren maakt hij dienst baar voor hem; hij dringt diep in de aarde, stijgt in de lucht, zelfs de kracht der lucht dwingt hij hem te dienen; de mensch is Koning der Schepping. En in ae Oorlogen, al de menschelijke kracht dient tot ver nieling en moorderij Is dat een straf van God, de wil van God DUIZENDMAAL NEEN, die woorden zijn de grootste Godslastering die kan uitgespro ken worden. Waarom dan bidden Om hemelschen troost te hebben, gelijk men bidt in alle lijden; ook gelijk de tegenwoordige Paus ons leert Opdat de gedachten van Regeerders en Volkeren zou den veranderen. Zie Gebed van Paus Benedictus XV voor den Vrede. Oud Europa, richt u in gelijk het jong Amerika, gelijk die 48 Vereenigde Staten, en voor eeuwig en altijd is 't gedaan met die wreede barbaarsche Oorlogen. DAENS. Een VARKEN van 80 kilos is gesto len te Ukkel, bij boer Van de Perre, eerst gedood ter plaats en dan meege pakt. Een JONGE KRAWAT van 16 j., Henri Broumiche, dienstbode te Ham- sur Heuve, heeft 5 coupons leêr gesto len bij de weef Berlinger. Hij gaat aangehouden worden, als 't hij niet al is. Wreede ramp 3 kinaerkes verdronken In den Dender, donderdag van d'an- der week, rond 9 ure. De Gebroeders Karei en Victor V.. alsook Willem D..., zouden achter d'haag geloopen zijn, in plaats van naar School te gaan, zouden gaan zwemmen zijn in den Dender en alle 3 verdronken... Kinderkes van 6 tot 8 jaar Zou dat echt zijn Er wordt zooveel gefabeld in de Dagbladen, dat ik eerst wil beter ingelicht zijn. De kleine Joris wist nog niets van den weergalm of echo. Ems schreeuw de hij in de weide Ho, hop I Aan stonds riep het in het nabijstaande bosch ook ho, hop. Hij riep daarop verwonderd VV ie zijt gij 1De stem riep ookzijt gij Hij schreeuwde: Gij zijt een dommerik en dommerik weerklonk uit het bosch. Joris wierd gram en riep van langs om leelijker schimpnamen naar het bosch loe. Alle klonken getrouwelijk weder. Nu ging hij door geheel het bosch, op zoek achter dien zoo gemee- nen jongen om zich op hem te wreken, maar kon niemand vinden. Vergramd liep bij naar zijn huis, en deed zijn beklag aan zijne moeder dat eene bóoze jongen, in het bosch ver doken, hem uitgescholden had. De moeder sprak Dezen keer hebt gij u zeiven verraden. Gij hebt niets ge hoord tenzij den weergalm van uw eigene woorden. Ga eens weder buiten, en roep een vriendelijk woord naar het bosch en aanstonds zal u ook een vriendelijk woord wederkeeren. Be merk het voor uw welzijn. Aldus gaat het ook met de men schen: spreekt gij hen vriendelijk aan, gij krijgt een vriendelijke antwoord zijt gij bot, zij zullen u óok niet beleefd zijn. De doenwijze van andereniegens ons is gemeeneiijk maar de weergalm van onze doenwijze jegens hen. Het peerd is een dier, heeft vier pooten, aan iederen hoek een. Var. achteren heeft het nog een, dat is een steert. Van voren heeft een peerd een kop die open gaat. Dan ont staat een gat, daar doet het peerd eten in. Boven op den kop zitten de ooren, daar hoort het peerd meê... Achter de ooren heeft het peerd manen. Daar houdt papa zich aan vast als hij van ons peerd Maks, valt. De peerden zijn verschillig geverfd. Andere heelemaalniet. Eenige peerden dienen ook bij de soldaten. Magere peerden heeten ka juiten. Sommige kajuiten gaan dood. Andere worden geslacht. Dan wordt er biefstuk van gemaakt. Mama trekt er den neus voor op... Het peerd is van onder van ijzer. Dikwijls krijgt hijdaar nieuwe teenen aan. Als de draaimolen komt, dan is hij van hout. Dan kost het een centdat doen we geern, en we hebben plesier. Als de man het niet ziet, dan kost het niets. Gij zult des avonds altijd blijde zijn, als gij den dag wel hebt overgebracht. Zooveel zult gij voortgang doen, als gij u zeiven zult hebben geweid gedaan. Is er in u iets goeds, denk dat er in de anderen nog iets beters is, opdat gij de ootmoedigheid moogt bewaren. O Waarheid die God zijt, maak mij één met u, in eene eeuwige liefde. Heb geen groot gevoelen van u zeiven. Die wel zich zeiven kent, wordt klein in zijne eigene oogen, en is met den lof der menschen niet gediend.

De Werkman | 1915 | | pagina 2