OE KONING DER NOORDZEE BERDE DEEL. VII. Verliest nooit den moed, in tegenspoed Séeland was eigentlijk geen Bisdom, maar een soort van Patriarkaal, nabij Kopenhagen, voor den kerkelij- ken Dienst in 't Hof en in d'Hoofdstad. De Bisschop had eigentlijk geen gezag in de Lu- theraansche kerk, maar zijn godsvrucht, zijn geleerd heid, zijn goedhertigheid, zijn streng en weerdig le ven hadden hem een groote zedelijke macht verwor ven; daarbij zijn hooge jaren 85 jaren had hij bereikt en had een kloek lichaam en levendige geestkracht kewaard. De reis naar Seéland vroeg verscheide dagen, maar ze geraakten er toch. Juist ging hij uit, op herderlijk bezoek, als Mads net Amelia en 't klein Wilhelmken bij hem kwam. Met ontroering hoorde hij Amelia verhalen wie haar man was en in welken toestand hij zich bevond; har telijk zegende hij het kind en sprak zeer bezadigd Ja, ja, uw duurbaren Vader, Kolonel Ovrig heb ik goed gekend; samen gingen wij in 't vuur; ik heb hem zien vallen en zien sterven.. Heb betrouwen in den Heer, algoed en almachtig.. Aan Otto Gam, de Goeverneur van Kopenhagen, heeft hij een groote dienst bewezen.. Samen zullen wij erhenen gaan.. Er is geen oogenbiikte verliezen. Otto Gam telde 9 jaar min dan de Bisschop hij was lang en mager, lange sneeuwwitte haren hingen hem over de schouders en een grijze baard kwam bijna tot aan zijn borst. Zoo trok hij op een oude Leeuw, met bruin gerimpeld wezen, een neus ge kromd als die van den. arend, dikke wenkbrauwen ever diepe en scherpe oogen. Hier ook herhaalde Amelia wie ze was, wat haar Echtgenoot was en wat ze kwam doen Mads had niet noodig er iets bij te voegen. In d'oo- gen van den ouden Gouverneur kon men lezen dat hij een ware achting had voor Lars Vonved, hetgene hij moest zwijgen; maar de naam van Kolonel Ovrig ont roerde hem. Hartelijk omhelsde hij den kleinen Wilhelm. Kolonel Ovrig, sprak hij, geen dag of ik denk aan hem; mijn kameraad in 't Leger Die mijn leven ge red heeftZonder hem ik was dood.. Alles v/il ik doen om zijn schoonzoon te redden;, die ten anderen Da oude Otto wilde zeggen: weerdig is van te leven; doch hij hield die woorden voorzichtig achterbaks. En nu, ge spreekt van baron van Kemperlim, een man van hcog gezag en grooten invloedhij ook zal zich den braven Ovrig herinneren. Laat ons zonder verwijl naar zijn Paleis gaan. Het geval wilde dat juist die Baron aanwezig was. Overigens, oude menschen verplanten zich niet gaar ne; voor hen bijzonderlijk Nergens dan thuis smaakt het Broodje zoo goed, Nergens dan thuis is de ruste zoo zoet. Juist kwamen ze daar op den noen. Ware het niet geweest voor den Bisschop van Séeland, ze zouden solemneel afgewezen geweest zijn de baron, een soort van antiek standbeeld, leefde afgezonderd als een Prins; niemand on ving hij, die met eerst was aan gemeld; bijzonder d'uren zijner maaltijd wilde hij streng geëerbiedigd. Hij ook vestigde al zijn aandacht op de woorden van Amelia; bij hem ook was de gedachtenis van Ko lonel Ovrig in eerbied gebleven.. Zoo ziet men dat een mensch, die zijn eigene achting verdient door een deftig, eerlijk, manhaftig leven, nog geacht en geëerd wordt nog lang na zijne dood. Die brave Kolonel Ovrig, zoo sprak de oude Ba ron tot zijn eigen; veel jonger dan wij.. Zijne weduwe is met hare dochter naar Hamburg gaan wonen. Zoo verloren wij haar uit 't gezichtEn de weduwe is dcod En haar eenig kind is de Huisvrouw van Lars Vonved. En uw vraag is, hoogwaarde Bisschop, Ge neraal Otto Gam - Onze vraag is, sprak de oude Bisschop, dat wij samen bij Koning Frederik zouden gaan. - Samen bij den Koning zouden gaan - ja, voegde de oude Otto Gam erbij, en hem ge- nade vragen voor den Schoonzoon van onzen overle den Strijdmakker en Vriend. f De zaak is dringend, sprak de oude Bisschop. Reeds vroeger werd Lars Vonved tot de doodstraf j veroordeeld.. Dit Vonnis blijft.... Nu is nog enkel het I handteeken des Konings noodig. Wie genadig is, j verwerft genade, hier en hiernamaals. Gaat de oude jj goede Vriend ons verlaten Neen, hoogwaarde, neen, Otto Gatn, bij al wat I mij heilig is, ge ziet mij vereenigd gelijk in de Veld- j slagen.. Laat mij als Aanvoerder de vra,ag doen. Van al de Koningen die Denemarken regeerden, was Koning Frederik een der bijzonderste rechtschapen, dapper, goedhertig; bijzonderlijk den Boeren vereer den en beminden hem, want 't was hij die de Boeren al de rechten had gegeven der Burgers eener vrije Stad. Gewonelijk verbleef hij in zijn Paleis van Frede- riksburg, 5 mijlen van Kopenhagen. Al wie een ern stige rede had, werd daar bij hem toegelaten. Juist had de Koning genoenmaald en zat rustend neêr voor een groote eiken tafel in een ouden eken zetel zijner Studiezaal; allerhande papieren iagen voor hem Smeekschriften, dekreten, maar ook doodsvonnissen. In den gang hoort men trage afgemetene stappen, een ligt getik op de deur; drij maai doet de Koning een zilveren bel rinkelen; de deur wordt langzaam ge opend en een bejaard man, in eei gewaad van goud, zilver en vloer van schitterende kleuren, verschijnt, 't is de Ceremoniemeester van't Hof; hij buigt fijn grijs hoofd drijmaal voor den Souverein dan j recht staande als ren kaars, een ivooren stok in d'hand, zegt hij statig en langzaam Sire, zijn Excellencie, baron Jansen Kamperlim vraagt een verhoor. Kamperlim roept de Koning, grimlachende, hij zal ontvangen worden. Sire, zijne Excellencie de Militaire Gouverneur van Kopenhagen, Generaal Otto Gam vraagt eer; ver hoor. Gam Wat mag die oude Grolpot van mij wil len, murtnerde Koning Frederik, zonder op te zien. Sire, de Bisschop van Séeland vraagt.... De Bisschop van Séeland ook, zegt de Koning, met verwonderde oogen opziende; dat is ioieus Welke rede mag mij dien aardigen trio aanbrengen De Raadsman, de Krijgsman, de Bisschop i Dat ze binnenkomen 's Konings wil geschiede altijd, galmde de KAmer- ling met eentoonige plechtige stem; dan bracht hij den ouden Otto Gam binnen, gevolgd van bar in van Kamperlim en den bisschop van Séeiand. Terwijl ze langzaam vooruit kwamen, richtte de Koning zijn oogen op, als wilde hij onderzoeken wat ze kwamen doen. Generaal Otto Gam was verre van er uit te zien als een onderdaan, die een gunst komt vragen. De oude Grolpot, zooals de Koning hem noemde, had in zijn oogen iets vreeslijk en bedreigelijk. Hij deed een stap voorwaarts, de andere bleven aan de deur en bogen diep en eerbiedig hun hoofd. Zoo gaat het bij de gekroonde hoofden, ik heb het ook eens gezien. Op een teeken des Konings deed de Kamerling de deur toe; Otto Gam zag sterlings naar den Koning; allen zwegen; in d'Hoven der Keizers en Koningen, men moet zwijgen tot de Keizer of Koning u aan spreekt. Zoo vraagt het d'etiket. Welke rede brengt u in mijn tegenwoordigheid vroeg de Koning met goedheid, terwijl zijn doordrin gende oogen beurtelings naar de drij bezoekers gin gen. 't Vervolgt. Te koop in ons Bureel lie Wet voor A lien uitlegging en toepassing der Wet op de Werkongevallen door Thomas Lathouwers prijst ,00 Petrol per Vat Prijzen van den dag, Te bekomen alle dagen bij M. Bogaerts, Brussels Hof, Botermarkt 3, AALST. Oplossing- van het Raadsel. Nieuw Raadsel. De verzorging van bel kind. Vertrek-men der Trams Belgisch uurj. Te bekomen op ens Bureel Boekskes aan <MÖ c. MARKTEN LARS YOAVED IN GEVANG MOEDERTAAL, voor leeren te lezen en te spreken het Vlaamsch of het Fransch in drij maanden tijd 4,00 met Oplossing MARK. ARK. Oplossing van vroeger Raadsels. 1. Vroeger hadden wij een geit, 2ij gaf melk tot ons genoegen, Msar door dezen droeven tijd, Dien wij voorzeker niet en vroegen, Is tot ons aller verdriet, Zij uit onzen stal verdwenen, En daarmee ge!ijk ge ziet, Melk en Rijstpa? ook met eenen. 2. Nu met deze droeve tijden, Wat ellende, wat verdriet, V/ie kan zich nog eens verblijden, Als men ai die ramppen ziet. En daarbij jr.oet men nog wezen, Op zijn hoede zeker toch Nooit zocals een tijd voor dezen, Voor het schandelijk Bedrog. 3. Nu den Oorlog is aan 't woelen, In ons dierbaar Vaderland, Iedere n zal het wel voelen, Ieder volgens zijnen stand. Maar wie 't meest er zal door lijden, Zonder liegen ik 't zeggen kan, Nu in deze droeve tijden, 't Is wel zeker de WERKMAN. Frans Van Goethem, Herdersem. Mijn eerste ik vrij zeggen mag Is aan de orde van den dag, In Brussel hoog, zeer hoog van faam Mijn tweede is een Vrouwennaam En 't eerste wordt, mijn goede Vriend Doorgaans in 't heele opgediend. Eene moeder vroeg mij of zij haar kind, dat eerst drie weken oud was, ook reeds met kGud water kon behandelen. Ik gaf haar den raad Doop het kind in koud water, wasch het ving af en breng het aan zon der afdrogen naar zijn bedje. Na eenige weken ont moette ik die moeder weer en informeerde naar den toestand van haar kind. Haar antwoord luidde Het is wonderbaar hoe weinig het kind er nu om geeft, als het in koud water komt. Het is veel rustiger, heeft meer eetlust, slaapt veel beter en gedijt opvallend goed.» Pastoor Kneipp. BURGELIJKEN STAND DER STAD AALST 1 6 GEBOORTEN Mannelijk 5 Vrouwelijk HUWELIJKEN L. Vincent, bed. met AL Van Hover, zb. I I Callebaut, tw. met T. De Cuyper, tw. D. De Smet, tw. met G. Meersman, tw. j. Valgraef, schalied. met. N. Slagmulder, tw. A. De Pau, suikeib. met I. De Saedeleer, naaister» OVER Lij DENS L. Van Geit, we Bal, zb. 81 j. Moorselb. V. De Schryver, vve De Noose, zb. 57j. Violettenstr. M. Persoons, modem. 23 j. loorselb. B. Van Huylenbroeck. landb. 27 j. Bergestr. 2 kind. onder de 7 jaar. Van Aalst naar Gert7,10—9,40—11,45—5,40 Van Gent naar Aalst 7,3011,304,00 Van Aalst naar Brussei 7,10-9,40 0.-2,00—5,58 Maandag, Woensdag, Vrijdag 8,15 Van Assche naar Aalst 6,00—8,40— 11,00 D.— 4,40 Maandag, V/oensdag 7,15 STEKJE3B0EK of verzameling van aantrek kelijke kunstjes die met de phosphnor- CTstekir-s kunnen uitgevoerd worden. DE SCHADUWBEELDEN mc-t de hand REGLEMENT i het Grave Jassen. KEGELBOEKJE bijdrage tst de kennis van het kegelen en van de inrichting der ba nen. door Henri Sagers. COMPLIMENTBOEKJE in verzen en in proza DE KLEINE Kabinet Secretaris of voorbeel den van alleslach van Brieven. DIE ZOEKT DIE ViNDT door Théaut. HANDLEIDING voor den Kaartspeler om het iassen to loorcn HET GOEDKOOPSTE Raadselboek van heel de wereld, bevattende meer dan 525 aller schoonste raadsels AALST. Zaterdag 9 Juli Aardappelen de 100 kiln 00.00 a 3.00 Ajuin de 100 kilo 00,00 aOO,O0 Boter per 3 kilo 9,00 a :u,00 Elers d e 25 2,50 a 0,00 Viggenen per koppel (250 stuks) 15'J a 190 Aalst, drukkerij Fr. Daens Zuster, Werf.

De Werkman | 1915 | | pagina 4