II Loopende Nieuws Open brief aan fsl. Moeyersoen Aalst. - Woensdag Soidaten-Geld Opmerking. Volg! ns recht en rede 't Soldatengeld moest zijn 1 fr. ck tgs en per hoofd. Er mag dus geen spraak zijn van Af .notting.maar van Uitbreiding en van Vermeer elering. Daens gaat vrijdag naar Brussel en zal er Inlichtingen zoeken over't Pensioen. Het wordt een Begankenis naar den Osbroek, voor 't Park... Het Huis-Strickx jjigt reeds plat. In plaats van een stinkende Mestplein, zal men daar hebben een liefelijke en aangename Volkshof. Al 't omliggen de vermeerdert in weerde. Gelukkig gedacht, aldaar het Vrede-Park Klinkt die naam niet zoet en goed Zacht gematigd weêr. Goed voor Menschen en Vruchten. Die geen geleerdheid heeft In veel beschaming leeft. Denkt aan di^ woorden geliefde Stadsgenoten in lange Werkeloosheid. Kaarten, Kaatsen, Wandelen, goed maar besteedt toch eenige uren van den langen dag, om een nuttig Boek te lezen gaat naar de Wijkscholen het is een allerbeste gelegenheid. Voor die weinig of niet geleerd zijn, de beginsels zijn moeielijk, maar niets zonder arbeid de Vruchten zijn des te zoeterhet is toch zijn Levensbaan te bewandelen in ongeleerdheid. In de plaats van alle openbare Besturen en Machten, ik zou gedurig opwekken, om den Tijd nuttig te gebrui ken, de Voordrachten bij te wonen; in de Vakscholen te leeren Teekenen, Naaien. Borduren kan d'Am- bachtschool niet helpen Ik zou Plakschriften uit hangen, Prijzen geven heeft Schepene De Hert hier niets in te zeggen Waar de Wil is, is de Weg. Verheven en aandoenlijk. Ze zeggen dat er Dijnsdag zoo eeuwig veel volk was in Schaarbeek'Kerk, voor de Uitvaart van Soldaat Petit. 22 minuten duurde de Offer... Maar in Sint- Martens-Kerk, zoolang die Hoofdkerk bestaat, zou er ooit zooveel Volk geweest zijn, als Dijnsdag, te 9 ure, als de oude Deken Roelandt, geknield vuor't Kruis beeld, met al zijn Volk den Roozenkrans bad voor de Soldaten aan 't Front. „De kloekste Mansmenschen hun oogen vol Tranen hadden. met Grondregels Boeren en Hoveniers zien joviaal den Regen, als 't op tijd weêr warm en droog worJt, maandag welk uitverko ren schoon weêr, 't was Zomergem en Wareghem, Vlaanderen en Brabant, eten en drinken; - Te GENT worden nu 4o Familiën van BaraKkemans on dersteund.. Dat de Gaz daar te Gent hun GOUDMIJN is. Met suvere in- sichten werken, geeft Vrede en Vreugd. - AALST-MIJLBEEK of Mijlbeek- Aalst, de nieuwe Koster, uit Beriare ge komen, is nog altijd met zijn Familie in Engeland. Een zeer ervaren jonge Ambt genoot vervangt hem. Pater Abraham a Santa Clara, geeft veel Lof en Eer aan de Kosters, doch voegt er ook bij: Men vindt soms Kosters die hun Kerk zoovol stof laten, alsof het ge durende het geheele jaar Assche-Woensdag was. Ter wijl hunne voornaamste oplettendheid bestaat in het ledigen der ampullen, en om de kerklampen te doen vasten, ten einde de olit tot huisseiijk gebruik of over de sla te kunnen aanwenden.. Die Pater Abraham leefde over 2oo jaar. Waartoe dient de bekomme ring over toekomstige onzekere dingen Niet dan om u droefheid op droefheid te geven. Laat iederen dag zijn kwaad genoeg zijn. Over MEIRE Het Petruske Coppens dat ik nog bezocht he i te Brussel, in de Poelstraat, woont nu t'Haaltert bij zijn Peter. Die andere Coppens, mijn dappere Vriend, stelt het zeer wel in Amerika. Een Brief van hem laat het weten. In den Lande van Aalst afeissching van koebeesten, mits betaling. De deugd verhelpt 't gemoed, en hoedt het hart voor smart. KLACHTEN Die klachten te doen hebben over Werkloozenfonds, eiken voornoen van lo tot 12 ure zetelt het onpartijdig Komiteit in de Pontstraat, ne vens d'Arme Klaren., Te Bottelare stond d'anderweek woensdag al Koorn gepikt en in bussels. Wilt gij, verdragen worden, verdraag een ander. Te Dendermondc is 't Plan opgemaakt voor een nieuwe Stad Kardinaal Mercier is onlangs Dendermonde komen bezoeken Nog 4ooo MECHELAARS, meest rijke menschen, zijn buiten hun Stad en buiten hun Land. Kleinig heden berispen wij in de andered en onze grovere mis prijzen zien wij over het hoofd. - In Aalst hangen d'Eiers nu uitgeplakt door de Kommandantur, aan hoogstens 15 centiemen. Op Kermis was't lo c. en Aalst bleef gansch eierloos. Te LEUVEN, 't is Vriend BAUDE, die vroeger naar Leuven gingen een schoon beschrijf zijner Reis deed, dat in de pan bleef; nu deelt hij meê: De Mannen die daar werken als werkeloos hebben 3 fr. daags en 3 dagen te mogen werken; die 4 kinders hebben onder de 16 jaar mogen 4 dagen werken 5 kinderen 5 dagen en meer dan 5 kinderen, de geheele week. Daarbij de Hulp der Ge meente. Elk daar nijg kontent van is, zegt Baude... Spijtig dat niemand in 't Sottegemsche is om den achtbaren Vriend Baude na te volgen voor 't versprei den van De Werkman. Hij was de Vader van allen die in ellende waren. (Zoo staat op het Doodbeeldeken van Deken Petrus De Hert). ST-GILLIS. i Zaterdag morgend bestatigde I Mad. M..., rentenierster op den steenweg van Vorst, dat dieven in het huis waren gedrongen en al de meubelen hadden doorzocht. De dieven, geen geld vindende, hebben zich meester gemaakt van verscheidene garnituren, .pelsen van iooo frank waarde, van een balkleed van 250 frank en ver scheidene todetvoorwerpen. Een onderzoek is ingesteld. ST-GILUS-DENDERMONDE. De familie Petrus Pieters, land bouwer, Moerstraat alhter, wien verleden jaar drij jonge frissche zonen bevielen, zag ze zich deze week in vier en twintig uren aan een en de zelfde ziekte onttrekken. rt Is droevig voor die arme brave familie na een iaar bekommernis. Op de Bnisseïsche Markten I Godsdienstig ftieuws. Goede Raad. In Gent hangt uitgeplakt Aan de Stad Gen?, Heer Schepen en Volksvertegenwoordiger, Schrijf ik, Daens, deze opene Brieven, om U onaangenaam te a(n, uit wrak of aanvalzucht Neen, voorzeker neen; ge zijt immers mijn Broeder in Kristo en ia Patria; maar elks kleed moet soms eens uitgeborsteld^ worden; en als ik U vrij en vrank op 't Kapittel breng, gelijk in d oude Ab dijen elke week moest gebeuren, ook voor Abt, Proost en Pnor, dan is liet uit Plicht, m in deze allerdroefste dagen kloeke be sluiten te doen nemen, en tot nut van 't algemeen goede wegen te banen voor een betere toekomst. Het moet niet gezegd worden, dat na half October, als meer dan 25,000 Aalstenaars in hunne Stad terugkeerden, meest al len kleine Burgers en Werklieden, het staat rotsvast dat van dan af alle Politiek, alle Partijschap dood was en begraven. Nood scherpt de zinnen; broederlijk werden de handen ineen- gelegd, om enkel in d'oog te houden de goede Orde en da voe ding. In de talrijke Zittingen van den Gemeenteraad, geen woord, geen zweem politiek lange neerstige en zorgvuldige beraadsla gingen, onder 'tstreng onpartijdig voorzitterschap van Burgemees ter Van den Bergh; goed doen verheugt, verzadigt het hert; meer maals hoorde ik Raadsheeren zeggen als zij vriendelijk het Stad- kuis verlieten Welk verschil tegen vroeger! 't Is een plezier zulke zittingen bij te wonen! In de Stad had men ook het gelukkig verschijnsel van degroote Fabrieken, die hun Werkvolk mild hielpen, zoodat de zielen van Werkgevers en Werkers vreêlievend en dankbaar toenaderden. Winter van I9I4 15, ge laat in Aatst een zeer aandoenlijk ge- keugen. Naar de komst van den Schepene van Financiën werd gesnakt, want een Stads-Leening was noodig. Eindelijk na de Reis van M. Valkeneer naar Holland, Engeland en Frankrijk, M. Moeyersoen keert terug in Aalst. Geen onderzoek, Mr, over uw lang wegblijven, later zal de Be volking haar oordeel véllen. Verzachtende omstandigheden kunnen aangebracht worden; doch tusschen de Zorgers en Zwoegers te- rugkeerende, die hier een soort van Nova-Zembla doorstaan had ken, terwijl een zoet verblijf in Engeland U getroeteld en gebian- ket had, uw hooge toon van Ottoritair, misstond hij niet groo- telijks En is het niet de heldere reine waarheid dat door U, door U alleen het woord politiek in de Voedings-Kommissie, in den Raad en in de Stad gebracht werd Och hoe v reed, terwijl de vaste voornemens waren: Na den Ooriog, die hevige hatende Partijschap weg, gelijk nu gebeurt is voor de Voeding, elk zijn gedachten behouden, om samen te wer ken voor een neerstig Bestuur, voor een betere Volks-opleiding, om het verblijf in Aalst aangenamer te maken voor iedereen. Mr Mocyersoen, wat de Kristene Demokraten aangaat, hier ge lijk overal hebben zij een ware ieverige werkende Liefde getoond voor de noodlijdende Menigte en in den langen bitteren Winter was hun oude Volksvertegenwoordiger bijna van de straat niet. En gij alleen, mijn waarde Collega, gij alleen hebt in den Raad durven spreken van jacht naar Volksgunst en uw woorden hebt gij bevestigd door valsche getuigenis, namelijk dat Daens op den koer van 't Landhuis kwam als d'achtvrstellen van 't Soldaten- êeld gegeven worden en dat hij tot het Volk zou gezegd hebben lat hebt gij aan mij te danken Mr Moeyersoen, dat is zoo valsch als den broekzak van judas. Ge kunt het vragen aan M. den Sekretaris Reyntens en aan den Kamerling; we waren afgesproken dat ik dien vrijdag op 't Stad huis zou komen voor de Rekeningen, om 8 ure en half. Rap door 't Volk gaande, heb ik enkel den goeden dag gezegd, zonder meer Mr Moeyersoen, zijt ge reeds zoo hoog in de lucht gevlogen dat gij als den Oppermeester de gedachten en d'herten doorgrondt Handel ik zoo met U Aan U bijzonderlijk heeft Aalst de groote weldaad te danken dat de GAZ voor 30 jaar is afge staan... Heb ik uw inzichten willen doorpeilen en doorgronden En de Stadskas die oude Grammatika 1 Daarover een derde kapittel. DAENS. 1 - lT rlTT T*T O Sm* 7 Het aantal beesten op de markten der slachthuizen van Gureghem gebracht, vermeerdert. Woensdag waren 175Ö kop pen er; vrijdag waren er oneindig meer. De prijzen vêi minderen dus ook" merke lijk. Ossenvleesch wordt thans 10 tot 2o centiemen per kilo goedkooper ver kocht dan vroeger. Voor 't kalfvleesch is de prijsvermindering gevoeliger en gaat zelis tot 40 centiemen. Dezelfde prijsver mindering is waar te nemen op het ander vleesch. Het gevogelte blijft schaarsch. De groote Brusselsche kiekens worden ver kocht van 6,50 tot 8,Oo fr. de middel bare aan 5,50 tot 6,75 fr. duiven betaalt men 0,90 tot 1,20 fr. 't stuk. De prijs van de boter klimt, daar de aanvoer steeds vermindert. Vrijdag ging de boter 3,80 tot 4,30 fr. De eieren blijven omtrent 14 en 15 fr. de honderd (of 14 a 14 bentiemen stuk). Gruyérekaas komt niet meer toe. Hollandsche bollen komen nog en deze worden aan 2,00 tot 2,40 fr. de kilo ver kocht. Het fruit blijft aan de gewone hooge prijzen dit zal wel hier bij komen, dat veel fruit wordt opgekocht om er confi turen van te maken. Van den anderen kant kan Frankrijk ons zijne meloenen en Reine Claudes niet zenden. Ook de groenten blijven redelijk duur. j Deken Roelandt Is innig bekommerd ore door zijn Kerk troost en moed te geven aan zijn Volk. Bik mag vrij ko men geen stoelgtld wordt gevraagd zoo celebreerde hij onlangs een Plech tige Mis voor de Gekwetste en Krijgs gevangen Soldaten van Aalst. Laat ons meer dan ooit naar Gods Huis gaan met cl'inzichten vas he t Pauselijk Ge bed. Volksbisschop Lfbmbrecht Mag hij aanroepen worden, ais een Viaamsche St-Antonius Padua Het Bisdom van Gent geeft de antwoord op zijn Doodbeeldeken. O duurbare en heldhaftige Bisschop, de vriend onzer herten, 't daarboven in den hemel dat wij voortaan u zullen zoeken, u smeekende, vanuit den hoogen voor het Bis dom van Gent, uw zoo vroegtijdig onderbro ken apostelschap te willen voortzetten. Gij hadt de heilige eerzucht Christus rijk op de aarde alom uit te breiden nu aanschouwt gij den luister van dit Rijk in d# gelukzalige eeuwigheid Regnet Christus. O mensch, in uw gewoel om te verzamelen groot goed, Gedenk, gedenk bij tijds dat gij verhuizen moet. Ik verbied voor den 21 Juli, het sluiten der magazijnen, het vieren van feesten in de scholen en andere feestelijkheden. Overtredingen, evenals het uitgeven en verspreiden van aansporingen om die feesten te vieren, zullen volgens de oorlogswetten streng gestraft v/orden. Graaf von WESTARP, Generaal-Luitenaat en Etappen-inspector.

De Werkman | 1915 | | pagina 2