Ninove Loopende Nieuws Oroeve Overweginprs Verjaardagen, Kristus op het Krüis Wat niemand dacht dat zou kunnen voorvallen,^ is nu gebeurd. Ons klein Belgenland, is nu wederom nei Oorlogstooneel van Westelijk Europa gelijk onze Voorouders het ondervonden in vorige Eeuwen Ons Landeken is overweldigd en Krijgshaftig bezet, reeds bijna één jaar geheel de Wereld heeft d'oogen op ons gerichtwij zijn het die meest van al door den Oorlog lijden hier alleen liggen Handel en Werken bijna stil Och, wat zou er geworden van ons, zonder de Vereenigde-Staten van Amerika Spanje mag erbij zijn, maar Amerika! Dank en Glorie aan Amerika aan de Hulp en aan de goede Instellingen van Amerika Veel werd er over gelezen, het Leven in Amerika, volgens de mededee- lingen van mijn vriend Jan Santens, de Jan's munten uit in verstand en vriendschap maar nu ondervinden wij wat Amerika is. Die 't Ooede doet, het Goede ontmoet. Dat zal Ame rika ondervinden wat ons aangaat, het Goede is Alle Partijdigheid weg eendracht is machtgeduld en goede moed, 't zal beteren, 't zal beteren laat ons innig vereenigd zijn voor broederlijke hulp en moedige bijstand. De goede gedachten Ons Lijden verzachten. 't Zijn lastige wreede pijnlijke tijden maar ze kun nen zo veel goed aanbrengen. Daarover zal onze derde Brief aan M. Moyersoen handelen in ons vol gend Nr. Elk is zeer hartelijk gegroet. DAENS. In Aalst moeten al d'Uithangborden terug pp d'Herbergen, anders 30 marken boet. - De vrucht is, gelijk de zucht is. Te Denderhautem, Anderen broek, is schielijk overleden Al.De Sadeleer, Gemeen teraadslid der Kristene Democraten, een man van hooge en welverdiende achting; te Brussel is de Gaz aan de Stad: er zijn 5000 vijfcens-verbruikers en 40,000 andere. Daar ook, gelijk te Gent, Lokeren enz. is de GAZ een Goudmijn voor de Stad. Te Welle zijn de fijnste en kloekste Boterhammenvan ons Land. Experiencia docet. Die spreekt bij ondervinding, mag geloofd worden. In Rusland is sedert 20 jaar zulke overvloedigen Oogst niet geweest. Doch er is te wei nig Volk voor't pikken en inhalen. - Te VORST, op 't Elektriek, werken vele kloeke Mannen uit den Lan de van Aalst; veertien uit MEIRE werden onlangs ge boet op den Tram en een der 14, zekeren Bauters, uit de Boschstraat, is opgesioten geweest in 't Gevang.— Ze takseeren dat bij 't Leger van Engeland 843,000 getrouwde Soldaten zijn en 't onderh«ud hunner Fa milie al 25 millioen pond scherlings gekost heeft. In Zwitserland hebben de Spoorwegen nu d eerste 6 maand 1915 min ontvangen dan in d'eerste zes maan den van overjaar de som van 3,850,000 fr. 't Is nog al een itemmeke verschil in de differencie. Al doende leert men.— D'Hop zal een halve was zijn. M. Rey- naert, de Burgemeester van Kortrijk, mijn oud-Col lega is overleden, 82 jaar. Mijn innig rouwbetuich. EXTEROOGEN Een Ouderling van Erembode- gem zegt 't Is zeer simpel, ka'.isjsap in den mond het vocht op een stukje lijnwaad, en op 2 dagen, 't is gedaan. Langs NINOVE staan de Patakkers al 13 fr. op struik. Dat 't wrrreed is De oude Kristene Eendracht. Te Ninove ging de Liberaal M. Violon rond in de kunst rijke Abdijkerk en ontving in de schaal meer dan 2oo fr. voor de Noodlijdende. In 't Land van Ni nove wordt Amerikaansch Ossenvleesch verkocht aan 2,25 den kilo. Amerikaanselie Plezierboot gekanteld Honderden Slachtoffers Chicago, 24 Juli. Het Reutersbureel meldt dat hier een plezierboot is gekanteld en dat 3oo personen er het leven bij verloren. Londen, 25 Juli. Het aantal verdronken passa giers, bij het in den grond zinken van den plezierboot Castland, wordt op omtrent 12oo geschat. Tot nn toe zijn 5oo lijken opgehaald. De kajuiten van het schip boden een ontzettenden aanblik. De lijken van vrouwen en kinderen liggen er opeengehoopt. De ongelukkigen hebben wanhopige pogingen gedaan om zich te redden. De lijken werden vooral gevonden in het onderruim van het schip. Hart roerende tooneelen hadden plaats. Men veronderstelt dat het schip minstens 25oo personen aan boord had. De passagiers, die op het dek waren, zijn grooten deels gered geworden door de toegesnelde istoomboo- ten. Dezen die in de kajuiten waren, konden zich on mogelijk redden. De lijken werden door sleepers van boord wegge bracht. De vrouwen hadden bijna allen schrammen in het aangezicht en verscheurde kleederen, wat een wanhopigen strijd doet veronderstellen. Volgens de verklaring van de bootslieden hadden de menschen- massa's zich allen op eene zijde bevonden, en hadden zij aldus het kantelen veroorzaakt. Zulks wordt niet voor mogelijk gehouden. Van Vervaerkes Boeken hebben wij nog een kleine voorraad. Oostcamp waar ze gedrukt werden, heeft veel geleden. Hoe het met die Drukkerij aldaar gestaan en gelegen is, is onbekend, ge lijk vele zaken duister en onbekend zijn. Om Fransch te leeren AALST. Donderdag 22 Juli werd in Aalst uitgeplakt Boekdrukkerijen. Werd in Aalst het Drukwerk een klein betjen ordentelijk ver deeld, elke Boekdrukker ;ZOu ten minste Vijftien Honderd franken per jaar hebben. Wij hopen wel dat het Voedings- Komiteit zal willen bekend maken hoe de Drukwerken verdeeld zijn geworden. Welle fSÏOFlV) Zondag 1 Oogst W»ene ^ssuip; Kermis,GROOT KAATSSPEL met den dikken Bal, om 2 1/2 ure. Denderhautem Wees zoo goed De Werkman te lezen en te verspreiden, alsook te zorgen \oor Annoncen. Clara - En de Rissen, Sara G'hoort er ze wijnig ai Lig- ^zeQvemoezen?kzeg mor éen dingen: Dat den Oorlog een gesloeten Poerdoes es, ze vechten ronderde grond Clara En ons Terrassiers, in den Osbroek, bara. Sara Clara, ze moeten ejer stik stoon, in alius, en een wois Sarttrwoil me dad invalt, wor zitj onzen Berremeester r?igt Qn Malkus die op ons Groote MCtarore- Mor, Sara, Wen zien oi Wen hooren nimmendalen van... van... menheer, menheer... Sara. Sprekt rechtaf, Clara, worom dor on hekkelen Clara Van menheer Oeeeste, Sara f Sara. Ha, Clara, onze Preesantant 1 Clara - E ia, Sara, wor mag en lerants zitten Sara. Clara, volges stobele reformoches zou t en hij op zij Kasteel zijn, hoeven Brissel, in Ikke!, me ver van,Veust, Clara. Wor onzen Donsj in een groot Park zijn celleken keeft, 72 trappen hoog, as ge da peist. aviani Sara. En hij moet dor te voet op, den awe Man Sara.'-ÏSintjehe'iligf móederAnna.^n ons Petjen, die nog geen 7o joir teltj, esdikkels t'enjen osam, van op onze zoldertrap firn. - Zo je nie penen. 'Ja Woeslt t» Don. al somiemeB ^oW|- .«.«.ur. O». X» Bonderwolken van een bloiven, hoe beter. nifrpsten Clara. - Wa meer es, Sara, Donsj en pit dor mor oitresten as en hij te Brissel moe zijn veur zijn Volk, hij zitj hij dor gheel •n gans in 't groen van de Boemen. „tifipprt en Sara. O groene Vlag, o kleer der Weide hij stideert schrijft dor. Clara. - Gelijk Pawelus op zijn eiland Patmos Sara. En zij zeker. Clara, dat hij verfrist naar hois komt, *et Ertikels en me Gedachten. Clara. Alia, Sara, God zij gedankt en nog veel jaren... 't Zo ons varen mosten wij jer den Donsj kwoit zijn. Sara. Clara, dat zeggen er vele me a. 28 Juni. Aartshertog Frans Ferdinand te Sarajewo vermoord.) 28 Juli. Oostenrijk verklaart Servië den oorlog. Gedeeltelijke mobilisatie in Rusland. 1 Augustus. Algemeene mobilisatie in Duitschland. Duitschland verklaart Rusland den oorlog. Algemeene mobilisatie in Frankrijk en België. Duitsche troepen bezetten Luxemburg. Duitschland stelt een ultimatum aan België. 2 Augustus. Fransche vliegers in Duitschland. De Duitsche krufser Augsburg bombardeert Libau 3 Augustus. Duitschland verklaart Frankrijk en België den 001 log. 4 Augustus. Engeland verklaart Duitschland den oorlog. Duit sche troepen rukken bij het Vierlandenpunt België binnen. 5 Augustus. De Duitschers vallen Luik aan. Voor de eerst b eginnendVlaamsch- Fransch) in 8 oefeningen, aan 10 centiemen, ge ziet, 't is goed koop. 2° Nieuwe Keus van de meest gebruikelijke woon en en spreekwijzen Vlaamsch en Fransch 1,00 3° De Boeken van Vervarcke, in band, om op 3 maanden tijd Fransch e spreken 3,50 Zelfde boek, maar korter, 3,25 (Uit de Sermoenen van Bis schop Bossuet). Kristus, werpt uw oogen op Jesus en laat u ontroeren door net aien zij ner goddelijke wonderen. Daarvoor vraag ik u niet dat gij met aandacht het een of ander treffend afbeeldsel van den gekruisten Kristus zoudet aanschouwen; een ander schilderstuk heb ik u voor te stellen een levende en sprekende Schilderij, lie een na tuurlijke uitdrukking geeft van den stervenden Kristus: het zijn de Armen, mijne Broeders, in welke ik u opwek heden de Passie Kristi te aanschou wen. Nergens zult gjj een natuurlijker afbeeldsel vinden. Jesus lijdt in de arme menschen, hij kwtjnt, hij is uit gehongerd 'in een ontelbare 'menigte arme menschen. Ziedaar dus in de Ar men Jesus Christus lijdende, en we zien ook, tot ons ongeluk, Jesus Chris tus verlaten, Jesus Christus veracht. Al de Rijke Menschen moesten loopen om de aime menschen te helpen, en de rijke menschen zoeken enkel om rijk en wellustig te leven, zonder te den ken aan de smart en de wanhoop in welke zoovele Kristenen gedompeld liggen 1. En erger nog Jesus op ziin Kruis werd gelaaid met edik en gal... En ziet men nu ook niet dat vele rijke- menschen hunne arme Medebroeders verstooten, beladen. Misprijzen en ver wijten, om hun armoede (Zoo schroef die groote Bisschop in 1662. Zijn dezelfde Waarheden nu niet toepasselijk 1) Bekendmaking Door vloekwaardige misleiding van enkele personen heeft zich de bevol king van Aalst, hoofdzakelijk vrouwe lijke personen, tot eene mij onver staanbare demonstratie laten mislei den. Ik zie mij dus genoodigd aan de bevolking van Aalst tot verders Gkene paspoorts meer uitgeven te laten en allen nog geldige papoorts voor Nietig te verklaren. Verdere verordeningen heb ik mij voorbehouden. Aalst, den 21 Juli 1515. von Kathen, Etappen-Kommandant. 40 fr. prijzen 20 fr. gratis vooruit Inschrijving bij de kinderen Standaert, L. Lezy, wed. Langelet en Hip. Hey- man, Dorp. Goede zitplaatsen aan 0,05; ten voor- deele van ket Werkloozenfonds. Volgens inlichtingen uit goede bron werken de werkeloozen hier 2 dagen per week en trekken 6 fr.; 3 voor on derstand en 3 frank bijleg. Ook is hier de nachtwacht ingerichtde dienst doende wacht begint 's avonds om 9 ure, tot 3 ure 's morgends; die nacht dienst telt voor 2 dagen werken. Eer en dank aan d'Heeren Burgemeester en Leden van het Comiteit; het is een schoon voorbeeld, navolgingswaardig.

De Werkman | 1915 | | pagina 2