Behangpapier Gent. Gedurende den Oorlog Ouze oude Hoeven en Molens. I. Aan de Nieuwstraatpoort. Na de daad, zonder beraad Vlijmend spijt, voor langen tijd. Stoute dieven liet wreed valsch ftieuws over een ill oord poging alhier is dijnsdag overgenomen in 8. P. Te Brussel een Dochterken van 10,1., ÏVaaisterken trekl per week 5 f$. Chomage. advokaat Plancquaert houden in Aalst zaterdag 7 Oogst in Volksverheffingen Zondag 8 Oogst in Vrije Klok, te Ninove van 9 tot ii ure. Groote Kiatsspelen. Ziekenfondsen. zeggen in een Voordracht het zijn aï Leugens,^Leugens ;f Bloedig drama Ie Brussel Over Ik hoorde eens over Openbare Gezondheid Het is in d'eerste jaren, van 1 tot 5, dat moet gelegd worden degrondsteun van Kloekte'en Gezondheid. Het voorstel der Democraten, om de] Kinder- kes in de Ziekenfondsen op te nemen van aan hun tweede jaar, is dus een groot levensbelang Gebrek aan klein Geld. is het Broodmerk derSamenwerkende Volks bakkerij DE VOLKSVERHEFFING, van elk gevraagd om het best uitgebakken Brood. Kolenhandel Volksverheffing44 Indien gijjeen deftig Mans-Kostuum wilt Indien gij Modestoffen voor Vrouw-Kostu men en Kleederen wilt Indien gij deugdelijke Kinder-Kleederen, Bloezen, Rokken, enz.,wilt; Ga bij DE LlFORTRÏE-DAENi; Rozemarijnstraat, Aalst Waar gij dit al zult vinden aan prijken zonder opslag. Intusschentijd zal het verbrand Magazijn dei Molenstraat weder opgebouwd worden HET wordt moeilijk om krijgen. In 't Huis -Ifin S>E IMKVE, Lange Zoutstraat, nr 24, Aalst, is een ZEER GROOTE voorraad ingedaan voor den Oorlog en blijft te koop aan voordeelige prijzen. Bericht aan de Schilders en Behangers. Men neme de gelegenheid te baat. De Sehryver-Smet, Sluietstraat, 2 Marmeren Schouwen, Grafzerken, Dorpels, enz, door 't Huis Joris?DE NEVE-STERCK, St Job, 54, Aalst 't Goede en 't Kwade vinden ontwijfelbaar het begin van hun Belooning of van hun Straf in dit leren, door het Geweten van den mensch; doch wat is het Geweten? Een inwendige weer klank der stem van den Oppersten Rechter, die ons aldus aankondigt de Justicie die gaat ko men. Kardinaal Dechamps. Een Land, een Mensch die zijn plicht doet, mag altijd gerust zijn en welgemoed. - Och, wat ontmoet ik Vriendschap en Liefde op de laatste stappen mijner Levensbaan. Daens. 't Boek van Pastoor Kneipp of het leven van den wonderbaren man, alsmede Voor-schriften en Raadgevingen over voedsel en kleeding, alsook om te verkloeken en te genezen door het Water. 4Je uitgave, 0,70 LEVEN VAN PRIESTER DAENS Vooraleer onze geschiedkundige kapittelkens voort te zetten, does wij opmerken, dat tot in 1575 h*t jaar met Paschen begon en slechts nadien op 1 Januari. Den meer dan gewonen weetgierigen lezer verwijzen we naar de Meeting-, Land- en Prijzijboeken van 't stedelijk archief en voornamelijk naar het Noticy boeck van de prysy van huysen binnen Aelst 2 January 1672, in het archief der Sint Martenskerk. Aan 't kasteelken ter Linden was aanhechtig een pachthoefken ghenaempt 'tgoed ter Linden, in 1562 verkocht door Diederik Buyl aan Hendrik van der Meere vervolgens zag men het in eigendom van schepen Jan Coecke, die in de Kapellestraat waonde, (Schepenenboek 1654, register 744). In 1710 was het, met waters, meersch, kof en hoplochting, 9 bunder groet. (Men verwarre tHoff ter Linden niet met het Kasteel der Verdeeme- ■is, dat slechts van 1775 jaarteekent de hoeve, waarvan we spreken, staat wat verder en is heden bewoond door Frans Uyttersprot). tHoff te Raffelghem treft men reeds in 1477 aan. Het werd, den 30 April 1726, door de weduwe van Jan de Waepenaert, heer van Kerrebroeck, verkocht aan Joost van Moorter. Dezes weezen verkoch ten, in 1765, de hofstede ofte casteelken, duyve keet, schuere ende stallinghen, boomen ende haeghen, metten visch in de wallen, aan Joannes de Vuyst. Alles had te zamen eene grootte van 394 roeden en half. De hofste de het Breedt Byl stond aan de Beek, palende aan den Posthoorn, in de huidige Nieuwbeekstraat opvolgen- lijk behoorde zij aan de familie de Paepe (1661) en aan Adriaan Roels (1709). Ten jare 1766 had de eigendom eene waarde van 855 guldens. Naast het Bollewerck kenden onze voorouders eene behuisde hoistede het Wit Huys (I7U) van Barbara van den Brempt, door r"en wind ingevallen (1714). De hoeve besloeg, ten jare 1720, eene uitgestrektheid van 2 dagwand en 40 roeden en behoorde toen aan de kinde ren van Martinus van den Bossche, die dezelve dit jaar verkochten. Het Wit Huys, in de nabijheid van het Magelyn, waerde ballien gestaen hebben, (1745) was nog gekend in 1819, en gaf zijnen naam aan de tegenwoor dige Withuisstraat. Het Waeffelhuys (1674-1695) stond op eenen grond, in de nabijheid der Beek. Men denkt, dat het aan het Hospitaal toebehoorde. Eene andere welge kende hoeve was de Duyve Keeie, die haren naam schonk aan het huidig Duivekeetstraatje. Zij stond op het Mem leschetteveld en behoorde in 1671 aan Mynheere van Maesdam. De Keete, wesende een Leen, groot 228 roeden, werd in 1711 ook de hoeve ter Meuleschette geheeten. In de I8C eeuw bestonden nog de volgende naamvoe- rende pachthoeven in het Schouwbroek; den Kriecke- laer (1700) Grootmoeders-stedej (1722) den SprinckhaentYlAO) en Stfooris, van .Frans de Bundel (1705). Witte Bloem is te bekomen voor de Zieken, aan 1 fr. den kilo En 't Komiteit koopt ze in voor 53 fr. Is dus 47 c. winst... Er zijn misbruiken van Geneeskundige certificaten. De 'Coöperatief Les Prolétaires Hubois spreekt van Wit Brood en Zwart Brood te. doen komen uit Holland. Op eene Hofstee te Saint-Leonard-Ben-Thin, zijn 90 kiekens en hanen gestolen. RAMPEXMISDADEN ONGELUKKEN MOORD IN AALST alle twee fel en gezond, maar slechte concordancie over 2 jnar vaneen weggaan; zij was jaloers en hij niet voorzichtig; 2 a 3 maal kwamen ze weer saam, ge trouwd zijn en scheiden, 't is zoo somber wreed; doch na eenige dagen, 't was wederom laguerre en wegloo- per.; de wortel van't kwaad was niet weg; vrijdag avond, een kwatong komt aan Jeanne zeggen dat Louis aan de deur ran zijn Oudershuis staat met een jange Dochter van 18 jaar;'t was al over den elven. De Vrouw loopt zien in vlam en vuur van koleire ze valt geweldig uit; hij riposteert en slaatzij had de beestigheid altijd een mes bij haar te hebben ze brengt hem 2 steken toe, eenen aan den pols, de an dere in zijn her!; hij wilt naar 't Hospitaal, valt en is DOOD; zij gaat gerust naar huis, in 't geducht dat het enkel een kleine wonde was; als zij de dood verneemt, valt zij in een krisis van wanhoop! VIER LEERDENDIEVEN zijn te Brussel aangehouden; twee hunner gingen bij M. Crockaert, Konstan tinopelstraat, 2 paarden stallen'; als ze terug de paarden kwamen halen, werden alle 2 geschabarnakt, alsook 2 die ze kwamen koopen. Alle vier stonden reeds te boek in 't Prison van St Gillis. Zekere M. D. Henri, uit d° Groenselstraat, Brussel, stond aan de Beurs op den platform van den Tram twee manskerels waren daar ook eensklaps wordt M. Henri gewaar, dat een der 2 individus zijn gouden horlogie en keiing had gepikt; hij grijpt hem vast en roept om hulp; maar reeds was de goude horlogie met dito keting overgeleverd aan den anderen, die ermee debie was. De dief is zekeren Jan Battist uit de Ca- pucienestraat. In den ouden lijd zouden z'hem vast gezet hebben, totdat 't gestolen goed terugkomt. 't Volk geeft nuttige hoofdar tikels maar dikwijls onnauw keurig Nieuws. Dusdanig was de tijding mst grooten titel aar te DENDERLEEUW 3 jonge gasten verdronken waren; daar was niets van. De Beestemarkt was woensdag goed voorzien, prijzen in daling, veel schoon Beesten zijn onverkocht terugge keerd. HONDEN Strenge Verordeninge zijn aangeplakt voor Kortrijk, Gent en >de Gemeenten tot 10 kilometers van beide Steden de uitvoer van H nden is verboden alle honden moeten sterk vastgehouden of gemuilband op den band moeten naam en woonst van den Eeigenaar staan. Bij voorbedachte overtreding, 1500 a3o00 marken boet of 2 jaar gevang. Alle meesterlooze honden worden afgemaakt. Zondag I Oogst t'Herdersem en te Lede. Zondag 8 Oogst t'AALST, Houtmarkt, om 2 ure. Ten profijte der Voeding. Maandag morgend, ik hoor het in Brussel, niet moord maar moordpoging in Aalst-Schaarbeek: de Familiën Neirinckx en Roels die in bisboelje leefde vrijdag, voor 'ne niemendaile zouden zij gekeven heb ben op straat en in gevecht of in Oorlog geraakt; een der Roelsen zou met een flesch op Neirinckx zijnen kop geslagen hebben, dat elk hem dood meindè en hij daar waarlijk voor dood lag, maar door de zorgen van Doktor Hertecant zou hij tot zijn zelve geraakt zijn en naar 't Hospitaal vervoerd.Doch er bleef groote vrees. Zou dat echt zijn. Ik ben benieuwd, om dezen avond thuis te zijn. Op krakeel en op gekijf, Volgt dikwijls bloedend bedrijf. in dat Nieuws uit de Messager de Bruxelles, het feit had plaats over tien dagen, den nacht van Zon- tot Maandag, groote rusie was er ja, in deTerlindestraat, er werd niet geslagen, maar geworpen, de wonde was erg om zien, de linkerwang lag open dat men de tanden kon zien, maar ze was zoo weinig doodelijk, dat de gekwetste met zijn twee Zusters te voet naar de Wacht is gekomen agent Kindermans was van dienst, en is om Doktor Her tekant geloopen, die aanstonds de Wonde heeft gereind en toegenaaid, agent Kindermans hield 't manneken zijne kop vasten zegde Hoe stilder gij u houdt, hoe beter.... Na goede verzorging is 't Manneken te voet naar huis gekeerd... Wie zendt toch zulk valsch nieuws Ze moes ten hem straffen. MonserratstraatZekere Louis Van de'Vyver, 24 jaar, over 4 jaar getrouwd met zekere Jeanne Van Meerbeek, ook 24 jaar; hij Schilder, zij - Borduurster, Woensdag, ik ging in de Burchtstraat eenige Koeken koopen de Bakkerine kon niet weergeven op een mark ik liet mijn kabasken daar met de koekskes, en ging rechtover in een herberg, om een glazeken bier, daar gaf de baas mij 5 eens nikkel en een briefke van I frank... Daarmee terug naar de Bakkerij met mijn twee nikkelkes van 5 eens en kocht er passe-maatjen. Er worden te Gent vierkanten geldstukken gemaakt, onbekwaam te bollen en:te rollen. Voortdurend te bekomen, allerbeste grove HUISKOLEN aau 1,90 fr. de 51 kilo, vrij thuis geleverd; aan een onzer Maga zijnen genomen (Brabantstraat, 8, Hoveniersstraat, bij Marinas Meert, gezegd Bremkens), aan 1,85 .fr. Verzekerd gewfcht, spoedige bediening. Bestellingen worden ook aanvaard ten Lokale Volksverheffing AALST Schoenen op maat, sterk en verzorgd werk. Bijzonder Werkhuis voor Reparatiën. Te bekomen Schoenvetten, alsook voor 't Koper en Stoven te kuischen. Verkoop in 't Groot en *t Klein. Matige Prijzen. alwaar voortdurend te bekomen zijn alle slach van ijzerei Kruisen, Ciment en ceramieke Vloersteenen, Varkenstroggen» enz. Matige prijzen, goede bediening. a'f» De oud-gekende herberg In d» nieuwe Wereld in de Onderwijs straat. n° 19. Zich te bevragen ten bureele dezer. In de Photografie VAN DER MEERSCH, NIEUWSTRAAT, 51, 2 Por'retten aan 0,50 c., onmiddeiijk geleverd. Te bekomen op ons Bureel groot boekdeel, dik papier, met Portret en Geschrift van Priester Daens, ('t is een boek dat 2,50 zou mo gen verkocht worden; per privilegie is 't nu 1 fr. In dit Boek is heel de Kronijk der Kristene Volkspartij. jan De Licht cn zijne bende, naar de echtste bronnen bewerkt door E. Ternest 3,00

De Werkman | 1915 | | pagina 3