H gpapier Gedurende den Oorlog n< lernd Onze oude Hoeven en Molens. II Aan de Zoutstraatpoort. Brussel. Familiedrama Dubbele Moord Ie Eekloo Maldegem - Diefstallen f is het Broodmerk der Samenwerkende Volks- i bakkerij DE VOLKS VERHEFFING j elk gevraagd om het best uitgebakken Brood van Gevang-Leuren Valschrmuilesij Verleden week kwam de zaak voor de recht bank. De valschnninter, een gevangene, kreeg g jaar gevang, een bewaker 3 jaar. In beirek met deze zaak en andere misdrij ven, werden nog andere bedienden tot kleine straffen veroordeeld. adyokaat Planequaert zal Zitdag houden in Aalst zaterdag 7 Oogst in Volksverheffing en Zondag 8 Oogst in Vrije Klok, te Ninove van 9 tot ii ure. Kolenhandel 44 Volksverheffing44 Indien gij een deftig Mans-Kostuum wilt Indien gij Modestoffen voor Vrouw Kostu men en Kleederen wilt Indien gij deugdelijke Kinder-Kleederer Bloezen, Rokken, enz., wilt Ga bij DE LAFORTRÏE-DAENS, Rozemarijnstraat, Aalst Waar gij dit al zult vinden aan prijzen zondes opslag. intusschentijd zal het verbrand Magazijn der Molenstraat weder opgebouwd worden. HET I I Ik heb *fe» weg gevonden it Zelf-OndesTicht in Aalst RAMPEVMISDADEN DAGELUKKES wordt moeilijk om krijgen. In 't Huis .Jon SOE AEVE, Lange Zoutstraat, n' 24, Aalsl, is een ZEER GROOTE voorraad ingedaan voor den Oorlog en blijft te koop aan voordeelige prijzen. Bericht aan de Schilders en Behangers. Men neme de gelegenheid te baat. PORTRETTEN VOOR PAS-PORTEN 2 voor o,5o; 4 voor o,75; 6 voor i fr. ter Drukkerij Van den Abee!e,Peperstr. Ninove De Schryver-Smet, Sluieistraat, 2 Marmeren Schouwen, Grafzerken, Dorpels, enz Yoediug Het Üaalsspel- Herdersem opgebracht voor de He-1 soni va» 141 fr. voor de j DING-AALST. Yurigen heeft de Y'OE- Dank! 't Boek van Pastoor Kneipp ot het leven van den wonderbaren man, alsmede Voor-schriiten en Raadgevingen over voedsel en kleeding, alsook om te verkloeken en te genezen door het Water. 4de uitgave, 0,70 LEVEN VAN PRIESTER DAENS Om Fransch te leeren Voor de eerst beginnende; Vlaamsch-Fransch) in 8 oefeningen, aan 10 centiemen, ge ziet, 't is goed koop. Oude hoeven zijn ons hier, bij name, weinig bekend gebleven. Slechts in 1642 troffen we het pachthof liet Hauten Hant aan, en, eene eeuw later, het huis de baut Keete, van Peeter Kieckens (1711), aan de huidige Kerk- hofba'an. De eenige belangrijke bijzonderheden, die we bezitten en deze zijn zeer talrijk hebben betree op de hoeve van 't kasteel van Regelsbrugge. De eigenaar dezer heerlijkheid, Raas van Liedekerke, verpachtte de afhankelijkheid, 8 bunderen groot, in 1460, aan Gillis Wynant. Ten jare 1663 was de eigendom - teghen de beke ende straete met het kasteel verkocht.(Akten 296). Het hof werd herbouwd in '835, volgess het jaartal in den gevel der huidige hoeve aangebracht. Dit gemis aan bescheeden nopens de voormalige hoe- ven van de Zoutstraatpoort en Sint Job wordt ons ruim schoots vergoed door wetenswaardigheden nopens de •ude molens. We zijn gelukkig, deze opzoekingen thans voor de eerste maal in druk te kunnen geven. An de Hoelstrate, up den cruswegh daer men te Re- eelsbrugghe waert gaet, (Schepenenboek 1409, register 530) en an 't Gorrestraetien ('t Schorrestraetjen 1466) buyten de Sautstraetpoorte, (Notitieboek der pachten van 't Hosoitaal 1368-71 en 79) stonden ree ls windmolens 1« de 13= eeuw. De eene, op «'t Wintmolenveli» behoorde In 1429 aan Claus Schoteleir; de andere was in 1463 afge broken en vervangen door het huis van Thomas Hoye waer de wint meulen up plach te stane.. (Schepenen- boek 1463). De eerstgenoemde windmolen zag men nog ia 1597 en zelfs in 1642. Later moet hij afgebroken zijn. Op den Hooghen Hoesen Cauter verhief zich, op het goed van den Armen, den oliewindmolen vanjan Tack (1682), die bij zijn overlijden (21 December 1708) eene som van 66 po. d groote legateerde tot het vervaar digen van koperen pilaren in het koor der Sint Martens- kerk Die molen, met huis en toebehoorten, was in 1715 geprezen op 3,800 guldens. In 1770 behoorde den wint stamp molen met twee huysen aan de weduwe van Jo annes Verleysen, die haren eigendom verkocht aan Livi- hus Hendrickx. Ten jare 1753 kende men hier even eens het windt drayende stampcot, commende van voo- ren teghen den steenwegh van Paulus Govaeri. in September 1758 begon Peeter Mertens op den Ziezegem- kouter het opbouwen van een nieuwen molen, die voor de eerste maal draaide den 7 Augusti 1759. De gebroe ders Joannes, Franciscus en Paulus Mertens verkochten dien hollandschen steenen olie wint meulen met een steenen huys, stal, twee gemetste smautbacken, borne- put, etc. wanneer de vinger des tijds 1791 aanwees. De vader D.., wonende Brouwerijstraat, had zijne dochter eene berisping gegeven.Deze wilde zich hiervoor van 't leven berooven en trachtte eerst door een venster j te springen, hetgeen haar verhinderd werd. Daarna sprong zij in een vijver te Elsene, doch werd terug gered, i Wanneer zij 's anderdaags terug te huis kwam, had de vader zich opgehangen van 't verdriet, hem door zijne dochter aangedaan. I 't Is grouwelijk; we nemen dit nieuws uit Le Bien Public vat Gent T'Eekloo, d'hoofdstad van 't Meetjesland, vrouw Josef Aercke, uit de Molenstraat, maandag morgend, als de Vader naar zijn werk was, ziet de kinderen niet beneden komen, Gust 18 jaar, Fons 16 en een dochterken van II jaar; ze gaat zien Fons en 't dochterken liggen ver smacht in nun bloed, den kop doorsteken. Gust de oudste is weg;'t was een booswicht geworden. Ras waren 2 Doktoors ter plaats en Onderpastoor De Wolf. Alle zor gen vruchteloos. De twee slachtoffers bezweken. Gust, 'de vermoedelijke dader, is door de Duitsche Schildwach ten vastgehouden aan de Brug van Mariakerke. Donderdag morgend is ten nndeele van verschillige landbouwers de op het veld staande afgepikte rogge ge stolen; bij M. D'hort waren omtrent Ioo schooven de koppen afgesneden, het onderste deei laten liggen en 't beste medegenomen. Van een ander landbouwer waren 4 konijnen gestolen. Al de bestolene wonen op de grens van Knesseiaere en het is waarschijnlijk ook wel in deze richting medegesleept. Voortdurend te bekomen, allerbeste grove HUISKOLEN aan 1,90 fr. de 51 kilo, vrij thuis geleverd; aan een onzer Maga zijnen genomen (Brabantstraat, 8, Hoveniersstraat, bij Marinas Meert, gezegd Bremkens), aan 1,85 fr. Verzekerd gewicht, spoedige bediening. Bestellingen worden ook aanvaard tec Lokale Volksverheffing 3^ Een Amérikaansch Woord. In de nieuwe Wereld zijn Farmes of Pachthoeven 20 a 30 of 50 uren van een School. Door de zorgen der Regee ring komen daar Onderwijzers Les geven, School houden voor 8 a 10 kinderen; want d Onwetendheid wordt in Amerika aanzien als eer, Melaatschheid. Wederom zijn 4 nieuwe klassen^gestichtIn Binnen straat en Bergémeerschestraat. In Stad-Osbroek in er kei een klas van eerste trap, 't is te zeggen Lseren lezen en schrijven. Veel, zeer veel jonge Stadsgenoten kennen a moch b; de tweede Trap is Goed leeren lezen en schrij ven en de derde Trap Cijferkunst, Spraakkunst, de Fransche Taal. Er zijn LEERAARS te kort. Wie zendt toch al dat valsch nieuws naar de Gazetten Dit zou moeten ge weten zijn en GESTRAFT. >t PARKET is d'ander week in Aalst geweest voor een Zedenzaak te LEDE.. Oneerbaarheid en oneerlijkheid zijn twee vuile plekken in 's menschen leven. T'ANTWERPEN zijn dieven ingebroken bij den herbergier M. POSTOL, inde \an Wezembeekstraat en hebben op 't eerste verdiep een valles meegenomen in welke voor omtrent 3ooo fr. juweelen stak. —Een wreede kindermoord staat voor d'Assisen. De Moeder. 18 jaar was van haar 13 jaar dienstmeid en verkeerde al 3 jaar Er zijn geen geen getuigen maar bekentenissen. XE WICHELEN was met esklander aangekondigd de wreede moord van Landbouwer Prosper^ Roggeman; ze stond in alle dagbladen nevens de Moord van Aalst. Nu bestatigen de Geneesheeren dat de man een natuur lijke dood gestorven is. Rond EEKLOO zijn talrijke diefstallen van koren honderden koornaren worden daar 's nachts afgesneden en in zakken weggedragen. Er wordt meest gestolen om te brassen en te drinken.. Doch bittere lange armoede, gebrek en honger zijn ook een bekoring om te;stelen. Te BRUSSEL zijn aangehouden 3 manskerels die 57 Aandeelen van Mechelen wilden verpassen of 15 dui zend ir. Ze zegden dom-weg die Aktiën van iemand ont vangen te hebben. Doch hun reden hongen aaneen als zomerdraad en ze zitten nu te koekeloeren in den bak. De aktiën zijn aangeslagen. Te LEUVEN of beter te WILSELE is een Bierver- kooper met Peerd en Rijtuig in de aart gesukkeld. Man en Peerd zijn verdronken.. Hei schijnt een man van He rent te zijn. Er stond nog al Volk omtrent, maar de red ding was onmogelijk. Mijne Heeren, zoo schreef Kardinaal Redemptorist Dechamps aan de Vrijmetsers Velen van u neb ik zien terugkeeren tot liet Geloof, en wel voor amelijk een uwer hoogst geplaatste mannen, nooit zal ik ae dag vergeten als hij mij het Kruisbeeld toonde dat hij op zijn kamer had doen plaatsen en mij zegde, zijn oo- gen vol tranen Ik heb den weg hervonden. Er was veel voor hem gebeden, maar bijzonderlijk hij ook had gebeden. 'Gedenkt het u niet, Ileeren, de genade van het Ge bed. Geheugt het u niet meermaals gevoelt te hebben de inwendige opwekking die de /.iel dof.t zochten, die de ziel dwingt hare ellende te bekennen, hare verblindheid en die haar tot God doet roepen Heb medelijden met mij. Dit is een eerste Genade; als men gewillig luistert, volgen de anderen. Zekeren dag was ik in Engeland bij een Kristene Familie die een Kerk had doen bouwen; daar bevond zich ook een jonge juffer, de dochter van een Milord die verscheide malen eerste Minister der Koninginne was geweest. Onlangs was ze tot ons Geloof bekeerd. Ik vroeg haar hoe zij tot dit besluit was gekomen en zij antwoordde mij als volgt Meermaals had ik opgemerkt dat onze Protestant- sche Predikanten niet dezelfde taai voerden. Met mijn Familie in Europa rondreizende, ik ging dikwijls iD Kerken, ik hoorde veel Sermoenen, ik hoorde ver scheide Predikatiën en de overtuiging kwam in mij, dat men bij ons de Katholieke Kerk valsch afschildert, dat de Vereering der Beelden, de aanroeping der Heiligen en der H. Maagd volstrekt niet zijn, gelijk s men het bij ons zegt. Een dezer Predikanten deed mij verstaan, dat de Vereeniging der Gebeden Gode zeer aangenaam; is en als wij tot onze Vrienden in den He mel zeggen gelijk tot onze Vrienden op de aarde Bid voor ons, dat dit Gebed meer nederig en met be trouwen tot God opstijgt. Dan wilds ik dit beproeven en zegde tot de Enge len en tot de Heiligen Bidt voor mij, verkrijg in mij het licht in Jescs Kristus. Och, voegde zij erbij, na aldus herhaaldelijk gebe- den te hebben, alles werd klaar voor mijn oogen, dan 1 ging ik te biechten en te Communie, en ondervond wat ik zeer dikwijls in 't Evangelie had gelezen, zon- I der het te verstaan Vergiffenis der Zonden in de 1 Biecht; ik ben het brood van leven, uit den Hemel J gedaald AALST Schoenen op maat, sterk en verzorgd werk. Bijzonder Werkhuis voor Reparation. Te bekomen Schoenvetten, alsook voor 't Koper en Stoven te kuischen. Verkoop in 't Groot en 't Klein. Matige Prijzen. door 't Huis JoRisjDE NEVE-STERCK, St Job, 54, Aal» alwaar voortdurend te bekomen zijn alle slach van ijzers- Kruisen, Ciment en ceramieke Vloersteenen, Varkenstroggen enz. Matige prijzen, goede bediening. SV» hm**»!! De oud-gekende herberg In .is njeuwe Wereld inde Onderwijs straat, n° 19. Zich te bevragen ten bureele dezer. In de Photografie VAN DER MEERSCH, N1EU WSTRAAT, 51, 2 Por'retten aan 0,50 c., onmiddeiijk geleverd. Te'bekomen op ons Bureel groot boekdeel, dik papier, met Portret en Geschrift van Priester Daens, ('t is een boek dat 2,50 zou mo gen verkocht worden; per privilegie is 't nji 1 fr. Ia dit Boek is heel de Kronijk der Kristene Volkspartij. fan De Licht cn zijne bende, naar de echtste bronnen bewerkt door E. Ternest 3,00 2° Nieuwe Keus van de meest gebruikelijke woor en en spreekwijzen Vlaamsch en Fransch 1,00 3" De Boeken van Vervarcke, in band, om op 3 maanden tijd Fransch e spreken 3,50 Zelfde boeic, maar korter, 3,25

De Werkman | 1915 | | pagina 3