V V H WELLE, bij Aalst BERICHT KOLENHANDEL Gedurende den Oorlog Onze oude Hoeven en Molens. UI, Aan de Molenstraatpoort. De Zaak van Wieze St Gillis. Aanhoudingen. Gent. Botsing. De werkstaking in de Streek van Charleroi. De Vrienden, welke aangesloten zijn bij een der Afieelingen van de Christene Volkspartij, en die het bezoek niet zouden ontvangen heb ben va» een der Afgevaardigden, 't zij bij ver- getenheid, woonstverandering of niet te huis te huis te zijn, worden vriendelijk verzocht zich onmiddelijk met hun trouwboekje te begeven bij den Voorzitter JAN DE NEVE, 24, Lange Zoutstraat. Volksverheffing grove HUISKOLEN D'Onwetendheid in Aalst AALST Kaatsspel-Houtmarkt Jan Neet is het Broodmerk der.Samenwerkende Volks DE VOLKS VERHEFFING, van De Neve-De Lange Zoutstraat, 24, AALST Buitengewone keus van Behangpapier in alle soorten en prijzen. Linoleum, Toile-Cirée, Tapijten, Carpetten, Foyer, Matten, enz. Wol, Peerdshaar, jriuimen en be- noodigheden vooi Matrassen. Indien gij,een deftig Mans-Kostuum wilt Indien gij Modestoffen voor Vrouw-Kostu mén en Kleederen wilt Indien gij deugdelijke Kinder-Kleederens Bloezen, Rokken, enz.,wilt; Ga bij DE LAFORTRIE-DAEl\S, Rozemarijnstraat, Aalst Waar gijjdit al zult vinden aan prijzen zondei opslag. Intusschentijd zal het verbrand Magazijn dei Molenstraat weder opgebouwd worden. PORTRETTEN VOOR PAS-PORTEN 2 voor o,5o; 4 voor o,75,; 6 voor i fr. ter Drukkerij Van den Abeele.Peperstr. Ninove De Schryver-Smet, Sluiet straat, 2 Te koop in ons Bureel De nieuwe Belgische Aegociant of tafel van Rekenkunde (Vervolg). Langs den kant van Poperode en ten Roosen de mid- deleeuwsche hoeve van ridder Raas van ten Bornckcn, waarin ten jare 1258 de abdij ten Roosen overgebracht wlerd een gedeelte ervan werd door deze vrouwenge meenschap tot 1580 in pacht gegeven en nadien door haar zeli uitgebaat. Het Hof van Rassegem (1446). 't Schabbeken-Uyt, van Margriet van Hoorebeke m 1781 van Joanna-Catharina Plutteau. In 1723 was de hoe- re 2 dagwanden en 40 roeden grootzij schonk haren ■aam aan een drankhuis en aan eene wijk, die jaarlijks tan Sint Huibrechtsaltaar de mis van 't Schabbeken-uit deed celebreeren eene hofstede toebehoorende aan den Aalsterschen geschiedschrijver Romaan de Visschere f1664) het Hof van Hoorebeke, aan het Catechismus straatje, in 1797 bewoond door Lodewijk Boeykens, in 1828 door J.-B. van Hoorebeke-Callebaut, en heden door Jozef De Leeuwde Claye, aan de Roosen en den postweg naar Baasrode, betrokken door Adriaen Key- meulen (1751) 't Bollewerck, van den schepen Dom mer (1787) 't hof ter Schuren (1442) het Walleken (1668), in 1710 van de Paters-Jesuïten, heden bewoond door Adolf Van de Velde 't Geldhof, dat zijnen naam geeft aan de Geldhofstraat, draagt in den gevel de jaar tallen I6I7-I6I8 ten jare 1731 was het den Gtuden Ueaw getieeten en alsdan verkocht door Albrecht de Bie aan priester Alexander-Franciscus de Groote het behoorde in 1845 aan Jan Herelle en thans aan Lucien Moreau, die het verhuurt aan Paulinus Boeykens de hoeve den Bergh. aen den Huysmansmeersch (1687) van den brouwer Gaspard de Craecker (1739) in 1762 gekocht door J.-B' Beeckman en verhuurd aan de weduwe van Jan van de Maele (Wettelijke passeeringen bl. 196) Beze boerderij besloeg eene oppervlakte van 565 roeden. Het Hof ten Hamme maakte vroeger deel van het burchtslot van Ham, hetwelk een weinig hooger op naar Herdersem stond, en waarin de H. Gudula geboren en «verleden is (t 8 Januari 712) het had opvolgenlijk voor eigenaars de heer van Neyghem Cornelis CaWllau, burgemeester van AalstCatharina Cabéliau (1606)Cor- aelia Cabéliau, eega van Pieter de Coloma baron An- toon de Coloma (1710)ridder Jan de Waepenaert (1762) huurders Gillis Beeckman (1710)J.-B. Beeckman §762).Het Verbrand Hof of de oude hoeve der heer lijkheid van Poperode, eigendom der graven van Aalst Stille eeuw). Eerst in 1776 verschijnt het hof onder de be aaming van het Verbrand Hof. Ten jare 1780 was zij be ■roond door den brandewijnstoker Karel-Lodewijk Van Assche en heden door Gustaaf Boeykens. In den schapen mil leest men de jaartallen 1781 en 1791. Jacob Dooreman, gheseit Molenysere nam In pacht van de erven Goosen Bierhals twee watermelenen ghe- «taen ende gheleghen deen by den andren op eenen Bam e*de waterloop ten Roesen, daer af de eene es eene coo remolen ende dandre eene slachmelen, ende dit eenen termyn van neghen jaeren lanc... Beide molens waren verpacht voor 14 schellingen groote, boven 8 zakken koorn, 24 stoopen raapsmout en 200 raapsbroolen 'sjaars, (Schepenenboek 1456, register 563). Joost de Rlddere had in 1711 de meulens daer hy op woont in pachte van Mevrauwe d'Abdesse van den Roose (Sche penenboek 339). Jan van Herse'.aere was in 1660 pachter van den coorenwatermeulen en ten jare 1866 zag er als mulder Petrus-Jozef us Podevyn. Op Poperode plach reeds in 1446 een te staan. Op Krekeldries, aan de huidige Beekstraat, draaide 1523 de windmolen van Triestram van den Neste, en daar werd in 1710 het stampkot afgebroken. Ten jare 1663 waren er te Aalst vier koornwatermolens, (Ordonnance politique I658-I7II, register II). wet en De Graef v«t fteatbodegemVferr Lo»k en D'Hoir Lewis. Be opbrengst is voor de Krijgsgevangenen en het Voedings Komiteit. Plaatsen Banken 0,05 fr.Stoelen 0,10 fr. Zondag 5 September, groote beslissing der over winnende partijen. Hst Bestuur RAMPENMISDADEN ONGELUKKEN Te WIEZE zijn den nacht van Donderdag tot Vrij dag, dieven gekomen op 't veld van M. Van Langen- hove (Bosmeêhuis), en nebben verscheide mandelen Haver gestolen. Vrijdag morgend is de diel ontdekt, als ze kwamen Huiszoeking doen, was de Haver reeds uitgedorschen. Bij Jozef De Smet zijn zelfde nacht 100 kilo Ajuin gestolen. De ajuin staat circa 14 fr. Denderhautem Vondelen). Een wreed, wreed geval, in 't Huisgezin van Louis Roelandt; terwjjl de Moeder gaan melken was, een 7 jarig kind in 'ne ketel Zemelwater vallen, erg ver brand en ondanks de beste zorg bezwijken. Vader Roelandt zit met zijn oudste zoon in de Fransche vel den aan 'tüo^stwerk, volgens zijn gewoonte... Droe Een wen s«* wintmolen als nij terugkeertEu niemands schuld ende Moeder kan haar bedde niet maken nevens de kinderen. Veel wierd er sinds eenigen tijd gestolen in de bad huizen van St-Gillis. Vrijdag namiddag zag een op zichter een twaalfjarig kereltje in de kabienen slui pen hij volgde hem en betrapte den jongen dief op het oogenblit dat hij de zakken van een badgast door zocht. Men vond in zijne zakken nog vier geldbeugels met geld. Het is zekere Louis V..., wonend» Van den Brandenstraat, men heeft hem aan de policie overge leverd. Een zekere O..., oud 52 jaar en woonachtig te Tweebeke, gaf zich uit voor kapitein Blampain, der gendarmerie, gekwetst aan het front en gereformeerd. Waar echtgenoten of kinderen in 't leger waren,bracht hij zoogezegd nieuws, terwijl hij terzelfdertijd nieuws kwam halen. De beurzen gingen natuurlijk gemakke lijk open. Vrijdag werkte hij te Schaerbeek en maakte er een tiental slachtoffers. Eene vrouw der Josephat- straat, bij wien hij ook om geld aandrong, verwittigde de policie en deed hem aanhouden. Kortrijk. Donderdag nacht zijn dieven binnen gedrongen in de fabriak van M. Centner en Van de Moortele, gele gen Staceghemsteenweg, en hebben er 9 zakken ruwe koffie, wegende ieder 50 kilo, ter waarde van 900 fr., gestolen. De koffie was bestemd voor het Voedings- 'komiteit. Dehleeckere Adhemaar, beenhouwer, wonende O. L. Vrouwstraat, 19, had donderdag rond 12 1/2 ure 's namiddag, zijn rijwiel onbewaakt laten staan op het voetpad voor zijne deur. Een rappen dief is er opge sprongen en mede vertrokken. Maandag morgend is de heer Bovie Georges, 26jaar, kok, wonende Kouter, 7, per velo rijdende langs de Visscherij, in botsing gekomen met een wagen, gela den met 'strooi. Bovie werd ten gronde geslingerd en den rechtervoet gebroken. Reeds verscheidene malen was vastgesteld dat er gestolen wierd op een kolenschip aan de Zuidkaai Zondag morgend ten half drie zijn de kolendieven op 't feit betrap door de policie. Het zijn twee gekende gasten uit de buurt. Die vrome en verstandige Gemeente, mijn Vriend Alexander De Vos, die maandag naar den Lijkdienst geweest is van den Soldaat Henri D'Haeseleer, ge sneuveld aan den IJzer, voor d'eer en de vrijheid van zijn Vaderland, is mij komen zeggen dat het onbe schrijfbaar is hoe indrukwekkend die Rouwplechtig- heid wa» door den grooten toeloop van Volk en het eerbiedig medelijden, Vriend Baude, 'die maandag in Aalst kwam, zegde mij dat de Offer 21 minuten duurde. Tot mijn groot spijt kon ik niet aanwezig zijn, want innig neem ik deel in den Rouw der achtbare Familie... Dat zjj moed en Troost scheppen in de diepe en algemeene Mede lijding, bezield door Kristen en Vaderlands gevoel. JMa«jjiii«i in iiH niiamiMJi—an—aan Eerstdaags aankomst van 500,003 kilog. allerbeste aan 38,00 fr. de 1000 kilog. vrij t'huis geleverd zak ken niet inbegrepen. Aan een onzer Magazijnen genomen, Brusselsche- steenweg, huis M. Van Vaerenberg of bij M. Meert, Hoveniersstraat, genaamd Bremkens, aan den prijs van 1,&£» den liter. Bestellingen worden ook aanvaard ten lokale Volksverheffing. is zeer ernstig. Er mankeert eene week Soldatengeld. Den 9 April was M. Cooreman, Sekretaris, gaan koei- beesten leveren naar Dendermonde en dan is er geen Soldatengeld gegeven vier Wiezenaars hebben dat aan- geteekend. In Januari 8, 15, 22, 29, en Febr. 5 en 12 is niet gegeven, er is dobbel gegeven den 30 April, den 7, den 18, den 28 Mei en I Juni,ook den 9 Juli,zes maal, dus blijft 9 April nog te betalen... Geheel Wieze is daarmee bekommerd.. Eik kan missen... Kan M. Cooreman die datums betwisten Er kan hier enkel spraak zijn van onvrijwillige missing. is schromelijk. De Leeraars van 't Zelf-Onderricht on dervinden het, in de droefheid huns herten. D'Onwe tendheid in Aalst is grouwzaam. Onder andere is op Mijlbeek een Huishouden van 8 Personen Man, Vrouw en 5KinderetiAader en Moeder zijn zoo onwetend dat zq ifHorlogie niet kennen en niet éen der kinderen kan le zen oi schrijven. Met zulk Volk een schoon Samenleving te weeg. Lokaal Prosper Callebaut. Zondag 29 Augusti, ü4» ronde, groote beslissing tusschen de 8 overwin nende partijen, om 10 ure voormiddag. De Groot Em. 1 bakkerij en Van der PerreBenoit om 11/2 ure namiddag De D Moor Joseph en Hoffman Philimon Callebaut Tros- elk gevraagd om het best uitgebakken Brood De beweging schijnt uitbreiding te zullen nemen Te Montignies sur Sambre weigeren de mijnwerkers in de putten te gaan, alhoewel eene lichte loonsver hooging is toegestaan. Te Gilly, waar ook loonsverraeerdering gevraagd werd, zijn de werklieden niet in de putten gedaald Aan de'mijn les Vallées zijn de werktuigen boven gehaald daar ook dus zou dé staking uitbreken. Te Ohatelineau blijft de toestand onveranderd. Te Chatelet ontbreken slechts een 30 tal werklie den. Te Pont-de-Loup, in de koolmijn Carabinier geen verandering. Men zegt dat er in deze koolmijn mijn werkers zijn die moeielijk aan 2 frank daags komen. In al de omliggende gemeenten hebben de Burge meesters laten weten dat alle samenscholingen ver boden zijn. Militaire wachten doorloopen dag en nacht de stra ten. Behanger- Garn ierder, Versiersels voor Feesten, plaatsen van Rouwkapellen. Stors, Gordijnen, Tafeltapijten, Engeische Beddens. Salos-Garnituren in alle prijzen. AALST Schoenen op maat, sterk en verzorgd werk. Bijzonder Werkhuis voor Reparatiën. Te bekomen Schoenvetten, alsook voor 't Koper en Stoven te kuischen. Verkoop in 't Groot en 't Klein. Matige Prijzen. In de Photografie VAN DER MEERSCH, NIEUWSTRAAT, 51, 2 Por'retten aan 0,50 c., onmiddeiijk geleverd. in Franks en Centiemen. Of algemeene Tarief van al de Koopmansrekeningen, in band 0,85 berekend in Brabantsch courant geld met deszelfe waarde in franks en centiemen. Prijs 2,25.

De Werkman | 1915 | | pagina 3