oopenck'; Nieuws Parlement GAZ Nieuwe Keus «toet UITZWEETEN. Daens zou zijn stuk gestaan hebben, Daens zou gesproken hebben dat de zaal daverde; Daens zou voor het eerlijk recht der Vlamin gen machtig en koppig gesproken hebben. Daens vraagt niets voor zijn eigen; dat men daar noeme wie «en wil, maar dat men nóg voor den Winter iemand «aar Gont sture die aan ons zoo ongelukkige Wer kersbevolking recht doe wedervaren. Daens. Nog een lesje uit Holland Te GENT Koornmarkt, In den nieuwen 'Boer, staat «iet arduinletters op den gevel. Vryhuys, vry erve, 1672. Vn'j, is dat eigen huis? Nog GENT M. Volksv. Verhagen, tot 2 jaar vestingstraf veroor deeld, had 3 dagen tijd om alles in orde te brengen Daarna Partenzia... Nog GENT: M. De Hemp- tinne heeft 3 jaar vestingstraf. Nog GENTDaens was Woensdag te Gent als in St-Anna-Kerk de Lijk dienst plaats had van Soldaat Verstraeten, gesneuveld voor 't Vaderland het was een geweldige strooming van Volk naar de Kerk het hoog Altaar werd be stormd voor den Offer, die 49 minuten duurde. Geen ziel die niet diep ontroerd was ASSCHE BER- CHEM Drij mansmenschen, elk geschouderd met twee zware knapzakken, die mij aanspreken. Het wa ren drij vrienden van LEDE die naar Charleroi trok ken ze werken daar sinds lang, nu winnen ze weinig ®aar worden goed geholpen door 'tKomiteit, dat ze redelijk voorikunnen. Zoo moest het overal zijn. Te BRUSSEL is overleden M. Rossel, stichter van Le Soir, de gazet die leeft en rijk wordt door haar Annoncen. Donderdag, 2 September, was Daens te Biussel, rue du Choeur. te wege bij een goede vriend te gaan, als het begon te regenen, neen, water te gieten. Een BrusseSsche Arbeider die daar ook stond te schuilen, zegde Houdt het niet op van rege nen, de PETOITERS rotten en 't is den Hongersnood op ons kazak. Oei, 't water kletst en klettert op de kalseisteenen... Zou vriend BAUDE nu op zijn ronde zijn D'ander week kioeg men dat hij te' Oultre niet geweest was... En ons ander ieverige medehelpers: de twee Van der Meerschen, Jacobus, Van der Vorst Soorcen, Nicodemus, waar zouden ze nu zijn Op de' baan, om De Werkman te verspreiden, een woord van Vrede en van Rede, van ware Liefde voor den Gods dienst en voor den Evenmensch, schoon Verhalen, 't is verdiensiig, maar lastig werk. VRIJDAG, nog altijd regenvlagen, Daens kan Biussc-1 niet verlaten, hij sla- aienteert naar DOKTER JOUX in de Zuidlaan ko mende, hij vindt 't huis gesloten die teedere Vriend van Priester Daens en van hem, zit in Engeland, 't is een klein betje te ver, om erbij te gaan... Daens is op weg naar Sint-Jans-Hospitaal, maar gaat eerst bij een Vriend, die hem koestert en verzorgt... Ja, ja, ziek zijn is ongezond. Over den Suisse van Sinter Goelen nietsIedermaal ik den Toren van Erondegem zie, komt rue Montagne Oratoire minzaam in mijn geheu' gen, mij verinsschen en verheugen. Lukas. Marcus, den Oor log. Marcus. Ja den Oorlog Lukas. Een wreede servi tuut 1 Marcus. Al meer dan een jaar, Lukas Lukas. - Onbeschrijffelijk, Marcus Marcus. Wie kan dat be schrijven, LukasWie zal 't ooit kunnen I LukAS. Marcus, ze vechten al over 't jaar, mis schien zijn al 4 millioen mensehen dood; en we weten eigentlijk van niets, 't is al contradikse. Marcus. Zou 't waar zijn, Lukas, dat de Rus niet meer achteruit trekt Lukas. Wie weet het, Marcus, maar om van iets anders te spreken, 't PARK in d'Osbroeken Marcus. Een schoon werk en een goed werk Lukas. 't PARK VAN VREDE. Markus. Ja, Lukas, 'tPark van den Vrede.Over- lest, er vielen daar woorden, er ging kwestie en em- bras komen, grove woorden, toen eensklaps iemand zegde Hier niet te twisten We zijn hier in 't PARK VAN VREDE. (Tableau). Rampzalige Uitvindingen Donderdag morgend IN AMERIKA HERDERSEM, goed Nieuws 't Soldatengeld is uitbetaald. Dank s WIEZE 't onverschil van 1 week Soldatengeld NIET BETAALD, blijft bestaan. Ons Koe. Aalst. Dijnsdag. Frisch maar schoon weêr. Goed voor de Hop en d'Eer- dappels - 't Is de Selderum, die groeit uit zotten - Sedert zon dag is de Duitsche Wacht weg aan de Koopwaren-statie, maar nu is het schietplein aan de Duit- schers DONDERDAG 9 Sept., 5 ure, Zitting van den Gemeenteraad Daens kan er niet zijn Volkomen rust hem opgelegd islaats ons hopen voor eenige dagen, of mis schien is 't liéken afgezongen. Er mag geen SUIKER meer komen uit Denemarken. In BRUSSEL is de Choma- ge de groote hulp. iQÏonnD'-4gervanlTALIË z'in 19,320 Priesters van de 745 Aal moeseniers zijn er reeds 40 ge sneuveld. Als men jong is wil men sparen Voor des levens avond nood, En doorgaans wie is er de erver t Is ons mag're nicht de dood Hoe is 't mooglijk, sprak Serdjoor Dat de wilden hun neus doerbooren En zijn vrouw die droeg een paar Zeer zware ringen in hare ooren. De Vaartplaats. van de meest gebruikelijke Woorden en Spreekwijzen Vlaamsch en Fransch gevolgd van eenige dichtstukjes en vermeerderd met de Declina- tiën en Conjugatiën, ten gebruike dergene die de fransche taal be ginnen te Ieeren, door Bernard Quanonne, oud Professor fe Gent prijs 1 frank Pastoor Kneipp Ook de kleine stad Zeist (bij lange geene 10,000 inwoners) waar zoovele AalsL-rsche Soldaten in het interneeringskamp ver blijven, is het gasbedrijf in handen van het bestuurder Gemeente. De nettowinst van de gasfabriek, alhoewel de prijs der gas maar tot 6 centen beloopt, bedroeg voor 1913 guldens 19,457,15 1914 18,947,77 Voor de twee jaren dus guldens 38,405,42 of meer dan zeven en zeventig duizend frank, 't is te zeeeen ee- middeld 38 duizend 500 frank per jaar 1 Hier te Aalst heeft de Bewaardersmeerderheid van den Gemeen teraad, het gasbedrijf aan rijke kapitalisten weggegeven, met alle de schoone winsten. Ondertusschen heerscht er armoede in de stadskas. In die stad zijnde, vernamen wij dat de Godshuizen het Wees huis, in de Kerkstrant, heeft verkocht aan het Bisdom. Daar komt het Bisschoppelijk Kollegie, hetwelk de verwoeste gebou- wen der Veemarkt gaat verlaten. Het Bestuurder Godshuizen gaat alle zijne gestichten Zieken- Weezen- en Ouderlingenhuizen in het zelfde beluik brengen ten einde met meer gemak en mei minder kosten te kunnen besturen. In Aalst is er van zoo iets ook al spraak geweest, klaarziende menschen hebben hier, zooals te Dendermonde en ook nog el ders uitgerekend dat de vereeniging, ineen enkel beluik, van alle de gestichten van Weldadigheid het bestuur ervan veel ge makkelijker en, bijgevolg, veel spaarzamer moet maken. Maarte Dendermonde en elders wordt er naar de klaarziende menschen geluisterd; in Aalst luistert men slechts naar intriganten en knoeiers. ls vreesl'jk gesteld.. Het groot Gebouw der Hooge- school nabij 't Stadhuis, ligt gansch plat, maar aan d ander Lokalen mankeert weinig of niets, weshalve de Leergangen zul len opengaan den 16 Nov. 10 ure. 1° voor de Mijnen, burgerlijke Ge bouwen, Kunsten en Koophandel. NAMEN Vriend G- naar d'aangeduidde plaats gegaan, uwe vriend was er met. Te Namen loopt 'ne chenapan van 30 iaar icolion A\e\ 11_ v r - 4 1 *-• .cnamuiiuupi ne cut: nap an van hij gaat bij menschen die krfgsge vangen en hebben in Holland en trut- seld er geld af, zoogezegd om Brieven in Holland te brengen. AntWftriiftll Hoe mo8en de Vrienden het stellen Wat zijn I er hedendaags pijnlijke scheidingen Vriend Ch... aan oude Peerdenmarkt, mijn hartelijkste groetenissen Een arme dompelaar, 30 jaar, zonder werk, zonder geld, zonder eten was bij rijke menschen gaan stelen, en werd betrapt door de Mevrouw Nooit had hij iets gestolen. Rechter Bareels, dit inziende moest de wettoepassen, 6 maand gevang, doch maakte die straf voorloopig, op GENT Ik vroeg er onlangs wie zl'jn de beste Vlaamsche Predi- r, kanten van Gent mij werd geantwoord Pater Rutten de Pater Prior der Augustijn n en Onderpastoor Coppens, een Land-van- Aalstersche. Onlangs hoorde ik in de Kerk der Augustijnen Pater Van Inthoudt. Ik moet zeggen hij predikte hoog welsprekend, verheven ge leerd; soms verwekte hij zielsopvoering. In Sint-Margaretastraat' 16 gaf men onlangs een briefke van 10e fr. in plaats van 5 fr. der stad Gent' Nu worden onzichtbare duikbooten gemaaktde buitenwanden ziin mei kwikzilver bedekt, de kleur var, 't water. Ware 't niet beter dat de menschen looddom waren, in plaats van hun verstand zoo moorddadig te gebruiken Adolf Peffauii. de wijdvermaarde Luchtreiziger, is dood- p geschoten door de Duitschers in zijn Vlieggetuich, met hetwelk hij dood neerviel in de Fransche lijnen 26 i van kleine mecanicien, grooten Vlieger geworden; luchtreizen gedaan in Frankrijk, Beigie, Duitschland, Italië. Rusiand, Marokko. Amerika Den 3 Nor. 1913 deed hij te Gent roekelooze toeren in de iucht- 200 000 menschen sjoerden naar hem. van d'ander week aan den overkant der Vaart zijnde voor den Tram, ik zag op de Vaartplaats staan een felle dikke statige Heer Aalstenaar, geen Aalstenaar en toch Aalstenaar Stadsgenoot, geen Stadsgenoot en toch Stadsgenoot. Hij zag gram naar de kalseien die men opbreekt voor een Ho- I veken hooren, kon ik niet, maar 't was zichtbaar dat hij Dragonders spuwde heid'P beestigheid die Loskaai vernietigen 1 Wa beestig- is alle Arbeid zeer hoog in achting. Het is gebeurd in een Statie dat een rijke Engelsche Milord een pakskesdrager noodfg had en hem toeriep He daar Kom eens hier 1... Geen antwoord Hii herhaalt zijn geroep... Geen antwoord Hij doet zijn klachten aan den Statiebaas, die hem zeet Mijn heer ge moet hem zeer beleefd aanspreken; dat is hier'de ge woonte Zijn Arbeid is uw geld waard In Amerika geen Hertogen, Graven, Markiezen of Barons Geen Eereteekens of Decoratiën I. Eerlijkheid en Werkzaamheid zijn de eenige middels van onderscheiding, ook slimheid en be- nenaigneid. Refrein. Mijn koe heet Mie, hoe vinde dat Zij heeft van mij dien naam gehad, All® Mie op, toe, haast u wat, De dauw maakt nog de grazing nat. Ons ile is wit gelijk de zonne Haar nek plooit als een rijzig riet, Als zij zich neerbuigt bij de bronne, Die daar suizend henen vliedt. De kikvorsch kwakt, de musschen sijippen, Ze schrikt, want ze verschiet zoo ras, En 't water druppelt van haar lippen, Als perelen van wit gelas. Mijt koe eet Mie, enz. Ons Mie is altijd ingetogen, 't Is daarom da 'k haar geerne zie, Geen meid uit 't dorp heeft schooner oogea, ueen schooner oogen dan ons Mie Daarbij, zij is ons schat op aarde, Haar mest is voedsel vdor ons veld, Haar boter heeft een groote waarde' Haar melk is eiken dag versch geld. Mijn koe heet Mie, enz. Laatst zag ik in ons groene weide, Een schoone jufvrouw uit de stad, Zij^droeg een kleed van zwarte zijde, t Gras maakte haar bottintjes nat Zij streelde Mie in zachte namen, En zei 't is als eene witte blo'm En als wij weer naar huis toe kwamen Ons Mie was daar niet fierder om Mijn koe heet Mie, enz. Laatst zag ik, o 'kzal het nooit vergeten, Een beestenkoopman op ons hof, Maar, 'k heb het stalleken toegesmeten, Hij heeft haar niet gezien, Godlof Ons Mie en wii ik nimmer derven, Dat stadt vast en voor gewis, Zij zai in 't zelfde stalleken sterven, Waar dat zij in geboren is. Mijn koe heet Mie, hoe vinde dat enz. Q(lVShffkfi,k0mt,?Vrfemeest?r Gheeraerdfs terug, hij zal de Stad betrekken en t kolossaal Hofken doen wegnemen. zijn leven en zijne raadgevingen om door t Water te genezen. prijs 0,70

De Werkman | 1915 | | pagina 2