LARS VONVEB E KONINS SER N00R0ZEE i De Kaatsspelen. OF VIJFDE DEEL. II. Na 48 uren Die woorden, door Amelia uitgesproken, brachten al d'aanwezigen in de diepste ontroering. Hij leeftLars Vonved leeft, zijne Vrouw had de eerste van al eene tint des Levens op zijn wezen be spied. Dunraven nam 't laken weg en overwreef de borst; Mads Nielsen drukte de voeten op zijn opene borst er werd gesnikt en geweend, half zinneloos van vreugd Hij leefto Hemeler komt beweging in zijn lid maten zijn oogen gaan open Er komt leven en warmte in dit lichaam, hij herkent zijn Vrienden 1 Zijn lippen gaan open; weldra gaat hij spreken Hij is ge red Hij leeft Zoo was het inderdaadlangzaam, bij gradatie, kwam Lars Vonved terug tot het leven, en juist als de 48 uren geslagen waren, liet hij een lange zucht, zag rond zich en sloeg d'armen omhoog als iemand die ontwaakt. De groote kabien stond opgevuld, bijna al de man schappen waren bijgesneld en zelfs de verhardste zee wolf weende als een kind. Het leven ik leefDank zij God-Almachtig Ik leef Dit waren de eerste woorden van Vonved de Dene marker, als hij tot zijn zelve terugkeerde; dan drukte hij teederlijk zijne Vrouw aan zijn kloppend hart, als ook zijn moedig zoontje. III. - En nu? 24 uren nadat Vonved uit zijnen doodslaap was ontwaakt, was hij zoo kloek en zoo welvarende als vroeger; hij had in zijn geheugen al wat kwam te ge beuren; hij vernam met ontroering de dood van zijn Overgrootvader; ook maakte hij nadere kennis met Bertel Rosting, een jonge vermaarde schilder, die ei- gentlijk zijn neef was, in de Familie van baron van Koemperhimmel opgebrachteen dik geheim om sluierde zijn geborte; er was niets in, waarover hij of iemand zich moest schamen. De Schildpad vaarde nog altijd diep in de Balti- sche Zee; Lars Vonved scheen gelukkig buitenmate hoe kon het anders Na zijn gevang in dien diepen kerker, als hij ging gerabraakt worden, wonderbaar ontsnapt aan een schandige pijnlijke dood en terug bij zijn Familie en Vrienden. Wat zijn gedachten en voornemens nu waren, daar over sprak hij geen woord, noch aan Amelia, noch aan Bertel, noch aan zijn vertrouwelingen. Enkel be merkte Amelia met schrik dat zijn haat tegen Koning Frederik nog gloeiender was geworden. Er was overeengekomen dat baronnes Kcemper himmel naar 't Eiland Beloêzou gaan, nabij de kust van Holstein; dit eilandje was de eigendom van heu ren man z'hadden daar een aangename Villa, drij dienstboden, twee a drij Familiën van Visschers wa ren de eenige bewoners van dit Eilandje. Alles moest gebeuren in 't grootste geheim; niemand mocht weten dat Lars Vonved nog ieefde. Op dit Ei land kon Lars Vonved rijpelijk nagaan wat hem te doen viel. De Schildpad vaarde erheên in den donkeren nacht en bracht Vonved, zijn Familie en Bertel aan boord; deze laatste, een diepe denker, die meer leefde in zijn kloeke kristene ziel, dan in een teêr en ziekelijk li chaam, was ten uiterste geschokt door al die gebeur tenissen en viel ziek als zij aan Land kwamen. Vonved vond het verblijf aldaar uitermate goed doch na eenige woorden gewisseld te hebben met de Baronnes, keerde hij terug op De Schildpad en be loofde's anderdaags terug te keeren.. Aan zijn Lui tenanten Dunraven, Lundt en Mads Nielsen, drukte hij op 't hart de grootste stilzwijgendheid;., na eenige dagen zou hij aan al 't Scheepsvolk zijn besluit meê- deelen.. Bij't krieken varr den dag keerde hij terug naar 't eilandje Beloë. Hij vond Neef Berthel zeer verslecht; zijn toestand ^baarde onrust; toen zond Vonved zijnLuitenant Lundt naar Kiel, 20 mijlen van daar, met de jacht De kleine stem gerust beloof met Amelia een Geneesheer halen. Voor het avond werd, was Lundt terug met den Geneesheer; hij bleef daar twee dagen en was dar gedwongen aan de Famiiie te zeggen dat er geen hoop van genezing was. Bertel hoorde het zonder schrik het was een deugdzame eerlijke ziel. Roerend waren de woorden van afscheid die hij I sprak teit zijne zuster, tot de baronnes, t«t Amelia en I haar Wilhelmke; doch voegde hij erbij een laatste 1 plicht blijft mij te vervullen, en hij bad. Na eenige oogenblikken verzocht hij Amelia hem Lars Vonved te brengen die in eene andere kamer wachtte. Toen deze binnentrad, richtte hij een treurige b'ik op Vonved, die begreep dat de zieke hem iets toe te vertrouwen had. Hij richtte zich op en sprak met eene zachte Graaf Vonved, wanneer ge wilt dat ik sterve, wanneer ge wilt dat ik ruste in vrede, me mijn laatste wil te volbrengen. Wat verlangt u Gedurende een minuut bezagen ze elkander teederheid, toen Bertel hernam Zult ge mijn laatste wensch, mijne laatste bede aanhooren Wat is dien wensch Zult ge eraan voldoen? -- Er zijn weinige zaken dat ik u in dezen oogen- blik zou ontzeggen, antwoordde Vonved. Bertel zuchtte hoorbaar. Dit antwoord bevredigde hem niet. Hij voelde zijne krachten hem veriaten. Graaf Vonved, mijn teedere neef, aanhoor de bede van een stervende en.... wanneer ge wilt dat ik met vrede sterve,wanneer gij wiit dat ge lang en gelukkig levet... verstoot die niet. Spreek, murmelde de Graaf. Vergeef aan Koning Frederik het leed dat hij u en uwe Voorouders heeft aangedaan,... verzaak aan een wanhopige oorlog tegen uwen Vorst en vraag hem uwe genade, die hij u nu zal verleenen. Lars Vonved sidderde over gansch zijn lichaam en voelde het bloed zich naar het hoofd stroomen. Nooitantwoordde hij met vaste stem. Graaf Vonved, zegde de stervende met bevende stem en vatte de handen van zijn Neef, ik bid u, in naam van uw welzijn op aarde. Genoeg riep Vonved, uwe woorden scheuren met het hart. Ge zijt stervend, Bertel en ge vraagt me het eenigste wat ik niet kan of mag toestaan.... verge ven aan Koning Frederik Moest ik me daaraan plichtig maken, ik zou den vloek mijner edele Voorouders over mijn hoofd halen en niet waardig zijn langer Vonved te wezen. Verge ven aan Koning Frederik Ik zal hem nooit vergeven en zal niet wachten hem een voortdurende oorlog te leveren.. Nooit zal ik hem genade vragen die hij mij ook niet zou toestaan. Hij zal u vergeven! antwoordde Bertel met klem; mijne ziel zegt u dit... Ik ga sterven... ge weet dit, en op den oogenblik dat God zegt Dezen nacht zal uwe ziel voor den oppersten Rechterstoel verschij nen is voor mij de dichte sluier van het tijdelijke en het eeuwige slechts een lichte gaz. Ik ga sterven en ik zie er dwars door. Ik weet dat onzen Koning u zal vergeven. Ik ben er zoo zeker van als ik weet dat mijne ziel onsterfelijk is. Ik verwensch den Koning en zijne genade 1 Ik wil ze niet vragen, zelfs niet aanvaarden, antwoordde Vonved verbitterd. ('t Vervolgt). Zondag 10 October, groot Kaatsspel Pourparié. liet grooten afslag I Petrol per m en per Heter Hij M. E. Bogaerts, Brussels Hof, Botermarkt 3, AALST, Sleerverwerij esi ïvieimwasschen alsook Bonnetterie en Espadrille waren Justin en Dominique BAEYENS, Is verschenen, de -Almanak van SNOECK. Te bekomen aan 6 eens op ons Bureel Vertrek-men der Trams (Belgisch uur). JTe bekomen op ons Bureel PastoorICneippzijn leven en raadge vingen om door het Water te genezen en te verkloeken o,70 Boekskes aan 0,10 c. MARKTEN Kg* l ^;Si HERLEVING EN VERZOENING Die aloude sehoone Vlaamsche V olksspelen zijn overal aan 't orde van den Dageen heerlijk tijdverdrijf voor 't Volk, eere aan de Kaatsers, eere ook aan d'inrichters 'die overal de op brengst der Banken opofferen aan Voeding of Krijgsgevan- fenen... Br komen overal kloeke behendige Kaatsers... Maan- ag op de Varkensmarkt speelden eerst 2 Aalstersche par tijen zeer feldan Hofstade en Moorsel, zelden of nooit zag men schooner en juister spelen, soms werd de bal 3 h 4 maal teruggekeerd, eindelijk bleef de zege aan Moorsel. in Aalst, op het schoon Plein der Huizen-Borreman, ten 1 ure stipt, tusschen voorname partijen van Aalst en Omliggende. Wisws. Marcus, Qi ge sjowt zoo sterlincks. VT'VwS.., **-_ Mam». - Och jo-ik, Wisius, ik sla hier op 1 faktion. A£i7| Wisiss. Om te zien -(fin 'JjF of de schachten nog de feie niet jalen 1 Marcus. Wisius, -*%•:T T VI 't es om op te letten of Tt.; I )t\ Vlasschaert niet en M komt me zen mosselen... Zekken Mosselen, zoo kloek, zoo vess, 't es roretijt 1 Prij izen van éen dag, Te bekomen alle dagen Bijzonder zwart voor rouw. In werking sedert I860. (Onverbeterlijk, enafgaanbaar, schoon en geed werk St JORISSTRAAT, 35, AALST (Een 2ötal meters van de Botermarkt) Goede winst voor de Uitverkoopers. Van Aalst naar Gent 7,109,4011,455,40 Van Gent naar Aalst 7,30—11,30—4,00 Van Aalst naar Brussel 7,10—9,40 0.-2,00—5,58 Maandag, Woensdag, Vrijdag 8,15 Van Assche naar Aafst6,00—8,40—11,00 D.—4,40 Maandag, Woensdag 7,15 BURGELIJKEN STAND DER STAD AALST geboorten Mannelijk 9 Vrouwelijk 3 12 HUWELIJKEN A. Roeland!, zb. met M. Van Lierde, zb. OVERLljDENS L. Van Geit, m. Rimbaut, zijdebew. 24 j. Ledeb. N. Baeyens, wc De Sadeloer, zb. 84 j. Leopoldstr. De gruweldaden van Wildemouwe en zijne Spitsbroeders, doorH. Van de Ge- nachte 3 50 Inhoudsmeting vnn het. rond hout en gewicht van het ijzer, zeer dienstig voor Bcschwachters Houikoopmans, Schrijn werkers enz. 100 Thomas Morus, Kanselier van Eng land geweest o,40 Jan De Licht en zijne bende, naar de echtste bronnen bewerkt door E. Ternest 3,Of Leven van Cartouche, hoofdkapitein van eene groote bende Beurzensnijders, Gauwdieven en Moordenaars, enz. 0,75 DE KLEINE Kabinet Secretaris of voorbeel den van alle slach van Brieven. HANDLEIDING voor den Kaartspeler om het W'assen te leeren. GOEDKOOPSTE Raadselboek van heel de wereld, bevattende meer dan 525 aller schoonste raadsels GOOCHELBOEKJE nieuwe uitgave bevatten de eene groote keus van tooverkunste» gemakkelijk om uit te voeren gs DIE ZOEKT DIE ViNDT door Théaut. COMPLIMENTBOEKJE in verzen en in proza AALST. Zaterdag 26 Sept. Aardappelen de 100 kilo 11,00 a 0.00 Ajuin de 100 kilo 00,00 aOO.OC Boter per 3 kilo 12,00 a 00,00 Eiers de 25 3.50 a 0,00 Viggenen per koppel (250 stuks) 0,9U a 120 Aalst, drukkerij Fr. Daens Zuster, Werf.

De Werkman | 1915 | | pagina 4