Loopeüüe Nieuws Droeve Reis van Aalstenaars. Ziehier het afbeeldsel van den VREDE zoete rust, kalme vrolijkheid, aanvallige Lente, vreugd voor Menschen en Die ren zoo is 't in Amerika, dank, ja dank aan de Volksmachtelk die van góeden wil is, leeft er ge lukkig... En in ons Euro »a? Ziehier het Afbeeldsel van der. OORLOG dat het wreed lijden in dezen tijd de Nakomelingen leere en spa- re D'ander week woens dag, op den Tram, waren 13 Wagons KOEBEESTEN, opgeladen te Geerdsbergen. De PAUS heeft verkregen van de verschillige Mogendheden, dat AL de krijgs- Eevangenen nu hun Zondagrust zullen hebben. Ie OKEREN is de wekelijksche Veemarkt opgeschorst, door Muil- en Poatplaag. D'ander week hoorde Daens te Gent zeggen dat te DENDERMONDE zulke bittere Armoê heerscht. De Paus af de Vader van alleGelosvigen, al de Kristenen zijn he» even lief, en hij vraagt niets dan vasten Vrede en verzachting in dies lijden gelukkig voor het Opperhoofd der Kris- tenheid, dat hij zonder wereldlijke Macht en zonder Leger is... Nu zien we klaarlijk de ongelukkige toe stand van vraeger tijden, als de Paus moest deelne men aan de Oorlogen. Te BRUSSEL moeten de Duiven nu afgemaakt, behalven de geringde. - Is t wender dat DENDERMONDE in vreeselijken hongers nood komt Al de rijke menschen zijn er weg ook de Rechters kunnen geen huis vinden in de Stad. JAN, JAN, JAN PARK, maandag lo en half op uwen 5st niet geweest bij Moeder Liessens. 1 e Mh- 1ELEN is de Varkensmarkt van eiken Zaterdag nu heropend. Mond- Klauwzeer en Pootziekte zijn par ten za. - Die de Noodlijdenden verstoot, verstoot üod. - Als er geen ROGGEMEEL komt, zal tjent weldra nitgepeperkoekt zijn. RUSLAND gaat wederom één milliard leenen... Door den Oorlog groeit overal de schuld aan, d'Armoede en d'Ellende. Nem-na in d'ETAPPE GENT hangt nu uitgeplakt dat al de kopereoi, looden, zinken, metalen potten, mooren, mar- ■litten, patteelen, kastrollen, pannen, taljooren, scho tels en consoorten moeten aangegeven worden, op boet van 1Ó,0C0 mark. Oorlog 1 al 464 dagei Grouwelijk Al 464 dagen vernielen, verwoesten, verarmen, minken en moorden In 't beschaafd en Ïeleerd Europa Men ziet nu de wreede gevolgen er Gewapende Natie.. In Amerika zijn meer dan looo sterke Bonden tegen allen Oorlog Om GEDU RIG in Vrede te leven, zonder vrees van Oorlog, door Rechten Handel, Gematigheid en Scheidsgerecht, in geval van moeielijkheden.. Zoo gaat het in Amerika n zoo kan 't overal gaan. He Levensmiddelen te Brussel De Bloem kost in de winkels 1,50 per kilo. In 't Ko- miteit 50 c.; voor een huishouden van 7 menschen 12 kilo in de week; de Boter in de Crié 6 fr, den kilo; de versche Eiers moeten 25 c. betaald worden op geleide zijn er niet meer, d'AARDAFPELS staan 12 a 14 fr.; per kilo 14 k 15 c. den kilo; de Rijst staat 60 c.;'t Verkbnsspek 2,2o den kilo; Socissen van KaSP 3 fr. den kilo; 't Broodsuiker 85 c. den Kapfé i* IKmniteit 2,65 den kilt, in de winkels 3,50. Het is in de terken dat wij bij ons KristeH Geloof het Vaderland terug vinden. J Het is de Kerken dat machtigen troost de Zielen op wekt en bijstaat. Het is in de Kerken dat de groote Waarbeden ver kondigd worden. DE GROOTE WAARHEDEN gelijk in Sint Augustinus Kerk door M den Pastoor, zondag over 8 dagen in d'Hoogmis en in de Mis van 11 ure, waar veel rijk Volk komt. Beminde Kristenen, zoo prcêkte die man Gods, in dezen droeven tijd zijn er rijke menschen die doen werken aan vermindering van prijs dit is eene zonde, dubbel wraakroepend. Er zijn Eigenaars die tegen alle reden, menschen dieniet kunnen betalen, op straat jagen a.s honden. «Er zijn Winkeliers die aan hun waren veel meer willen winnen, dan in tijd van Vrede Ook een groote zonde... Het is mijn plicht u te vermanen... Luistert gij naar mijn woorden niet, Gods oordeel zal des te strenger op u vallen. Godsdienstig ftieuws. Het is nu dat Vriendschap en Liefde zouden moeten heerschen. Te Bri SSEL Uit Mtlle. Uit Somergem. Poging tot diefte in het Vêedings-Komiteit van Jumet. Geld verduistering te Brussel. KUSLAND Een half millioen Vluchtelin gen zaten geschuild in de bos- schen van Wolhynia, Zuid Rus land; 't wordt er zoo koud dat ze gevraagd hebben opgenomen te werden in Steden of Dorpen. LONDEN 't Brood slaat op Kening Jooris zijn nachten zijn min woe lig; maar hij heeft min pijn als hij zich beweegt, een teeken dat hij zeer ziek en krank is. 80 °/o verlies De tijding door Generaal French, dat de Duitschers in de jongste aanvallen te Looz, in 7 hunner bataljons 80 van hun Volk ver loren hadden, wordt van Duit- sche zijde geloochenstraft. De oude wijze Cicero schrijft en leert Eert en beloont de Man die u de waarheid zegt, want hij is uw beste Vriend. De vleier is een kwaaddoener De Waarheid is dikwijls bitter om hooren; maar de Kinderen, Kleinkinderen, Fetstcammissie en al 't ander Volk de Eeuwelinge geluk wentchen; zij heeft 13 Kinderen opgekweekt, nis Pastoer Gordyn hear met minzamen eerbied een kruiske gaf, VMS elk bereerd van nanioening: er is in de Kerk een Innge Offe rande geweest't ead Moederke luisterde aandachtig naar al dl Aanspraken zij is nog zeO opgeruimd van geest en zoo goed van geheugen, dat men mag hopen haar nog een ruimen tijd in leven te zien. Onlangs zong ze nog een Kerstliedje dat met 3S December in DE WERKMAN zal staan. De inschrijving heeft genneg opgebracht vnnr de Feestviering van nu en ia Vredetijd, niseek em haar laatste dagen te verzachten. x i 7 Maart, Feestdag van Sint Willebrordus, Biaschop van Utrecht, die 't Kristene Geloof ging prediken in Friesland en Denemarken, in de jaren 730. November, de Vier Gekroon de Beeldhouwers, de Gebroeders Severinus, Severus, Carphorus en Victorianus Onder kei zer Dialetiaaus weigerden zij een Afgod te betelen, werden in een ziaken kas gesloten en in 't water gewor pen. 9 November, H. Tritonus en medegezellen, jaar 250, on- der keizer Decius, werden levend verbrand, omdat zij de Afg®dea niet wilden vereeren. Hebt toch medelijden met u zeiven, sprak de Heidensche Rechter. De antwoord der Martelaars was Kunnen wij beter medelijden hebben met ons zeiven, dan met Jesus-Christus te belijden, de ware Rechter, die iedereen zal oor- deelen. On* geluk hangt af van enze volherdlng om den naam van Jesus-Christus te belijden. Het Mestaard zaad staat reeds 80 fr. de 100 ki- los, vroeger was het 30 fr. Mostaardeten wsrdt kostelijk. LEKKERKOEK - PEPERKOEK - ZOETEKOEK. Een groo te Commercie voor Gent... Er zijn Fabrieken en groete Magazij nen van Peperkoek, die niet meer verknopen dan aan hun vaste kalanten, het reggemeel antbreekt. Er is een algemeen verzoek schrift gezonden aan het Bui'sche Bestuur. De straf sluipt in het hart van den mensch, zoadra hij een mis daad tedrUft.» Hesiades. Het welvaren en de gerustheid des levens warden verkregen daar het beteugelen der begeerte. Menus Aurelius. Zaterdag morgend, 6 November, een Karrecheeaeken, met 8 Personen in, meest Aalstenaars, o. a. een Advokaat, die in de Koophandels-Rechtbank van Gent moest gaan pleitea, o. a. ook een Fabrikant van Espadrilles en Modest van Jan Dokes, dit Kar- recheeseken had nauwelijk 20 minuten de gemeente Oordegem verlaten, als de twee disselboomen braken, en 't peerd botseiink neerstortte met al de Reizigers... Gelukkig dat een Brusselaar, die verstand moest hebben met Peerden om te gaan, dat die moedige Brusselaar rechtsprong en het Peerd op den groHd vast hield, anders zou het verschrikte Dier gesteigerd hebben, en er konden erg Gekwetsten ja Dooden geweest zijn, nu waren zij er van af met lichte kwetsuren en kleine wonden. Ze waren nog een dik Uur van Melie, tusschen Massemen en Westrem wat konden de Karrebreukelingen anders doen dan van den Nood een Deugd maken en in Pijn en Smert voorts pik kelen en sikkelen naar Gentbrugge, daar vonden zij Hulp en Troost in een Apotheek, d'Apothekers zijn halve Dokteurs, de naaste week een Verhaal t'hunner Eere.den Advokaat zijnen hoed was plat gesmijsterd, en werd zooveel mogelijk hersteld in de Veldstraat maar in plaats van te 9 ure, het zal wel Noen gew. zijn, als hij in de Koophandels-Rechtbank aan Lieven Bauwens- Standbeeld kon zijn... Ja, Reizen, Reizen is niet plezant, tegen woordig in ons Vaderland. /Tf]vt LEKKERKOEK. 240 zakken Roggemeel zijn per via-Komiteit aangekomen en verdeeld tussehen de 18 Peperkoekbakkers, 'tls nauwelijks genoeg voor 14 dagen hangt uitgeplakt dat de DOODSTRAF van Gravin de Belleville, Louise Thuliez, onderwijzeres, en Louis Severin, apotheker, veranderd is in le venslangen dwangarbeid. 't Begint er maar droevig uit te ziea met de aardappelen. Men voorspelt niets goeds en het zijn alweer de weekoraars die de hoofdrol spelen. Kunnen de aar dappelen niet opgeeischt worden, zooals de tarwe De voerman Van Neste, van Knesseiae- re, kwam van Gent huiswaarts geredei. Gekomen te Somergem, Kruisstraat, struikelde het paard dat in de roê lag en viel. In volle geloop zijnde kon de voer man niet seffens zijnetP wagen tot stil stand brengen. Het gevallene paard werd van het andere verschillige meters mee gesleept. Het dier moest uitgespaBne* en ter plaats gelate:, worden het had ver schillige uitwendige kwetsuren beko men. De geleider kwam er enkel met den schrik van af. Dinsdag morgend, rond 2 ure, zijn dieven gedrongen in de bureefen van bet voedings-komitelt van Jumet. Zij waren bezig de brandkast open te breken die eene belangrijke som inhield, daar 's an derendaags de betaling moest plaats heb ben van den onderstand aan de werkloe- zen. Reeds waren er twee gaten in de brandkas geboord, wanneer zij verrast en op de vlucht gedieven werden door de nachtwakers. Dezen konden de inbrekers niet herkennen. Een onderzoek is inge steld om de plichtigen van deze stout moedige poging tot diefte te ontdekken. Het Parket van Brussel, houdt ziek voor den «ogenblik bezig met esnezaak van geldverduistering, ten nadeele eener gekende Volksverzekering, die haar zetel heeft te Brussel, en verschillige bijbureo- len in de provincie. Het onderzoek moet de handelwijze aan 't licht brengen vas een zekere per soon, die alreeds met de Fransche justi ce heeft afterekenen gehad en die daarna, willende een zekere rol spelen hij eene vooruitstrevende politieke partij, er werd uitgebannen. Deze zaak wordt nauwkeurig onderzocht door het Parket en deexperten. Later meer daarover. 4 ïfi Wanneer komen toch Volks- en Brand verzekeringen aan den Staat AU de Volksmacht zal meer vertegen woordigd zijn in de Kamers, en als de intresten niet meer zoo hoog zullen zijn, die neêrglijden in de zakken van deze die n« de Wetten maken. M. Bitter in den mond Maakt kat hart gezand.

De Werkman | 1915 | | pagina 2