LIZA 1 Belangrijk Bericht OF DE VERDRUKTE wees V. SOLDATENBRIEF N° 1 La Roche Lean, 28 Maart 1853. Zeer geliefde Felix, Mijn duurbare Kameraad van Collegie en Gar- nisoen, over eenige dagen onze Stad Rijssel verla tende, had ik beloofd u aanstonds te laten weten waarom mijn Oom mij drij maanden voor het zes- maandelijksch verlof eensklaps naar huis deed komen. Ware het niet dat belofte schuld is, zou ik u thans schrijven Ja voorwaar, we zijn immers altijd goede vertrouwbare rienden geweest, uw hart lag in mijn hart en mijn hart in het uwe. Weet dus dat mijn Oom mij voor een mast van 't Paradijs heeft gebracht; bovenop hangen aan den ring twee millioen en een kontrakt van huwelijk met de schoonste Dochter van Normandië. Kom, jongen, zegt mijn Oom, als gij boven ge raakt, alles is vooru; geraakt gij er niet, gij hebt niets. Welnu, mijn lieve Felix, ge ziet mij hier staan, •nder dien mast van den morgend tot den avond, vraag ik mij af Zou ik klimmen of zou ik niet klimmen Riskeer ik het mij niet, zal ik geen eeuwig spijt hebben Be reik ik de millioenen en het kontrakt, zal mijn jong hert gelukkig zijn Vriend, wat zoudet gij doen in mijn plaats? Zeg het toch Óm u in staat te stellen mij goeden raad te geven, zal ik u bekend maken met alles, met de namen, de zaken en de kansen. Dikwijls heb ik u gesproken van ons aanminne lijk Normandië, ge weet ook wie mevrouw d'Arsoix is; ge kent hare groote fortuin; haar kasteel en haar portret heb ik u geschetst; hare dochter Flavie is het evenbeeld der Moeder. Welnu, beeldt u in dat mijn Oom Ridder de Fogny «lij den avond mijner aankomst botselings zegde Adriaan, we gaan morgen naar 't rijk Kasteel ge zult mejuffer Flavie ten huwelijk vragen mevrouw d'Arsoix zal ze u geven met éen millioen; ik, ik voeg eréen millioen bij ..Voila Maar, Menonkel, heb ik geantwoord, als me vrouw d'Arsoix noch Dochter noch millioen geeft Dan, dan geef ik ook niets. Bonsoir Daarop zijn wij over drij dagen naar 't Kasteel gereden mijn Vader, mijn Oom en ik. Ik heb het u reeds gezegd, vriend Felix, het is daar een pracht gelijk in 't Hof van Oostenrijk. Mevrouw de Baronnes ontving ons met glorie en staatsie; wij werden in de salons gebracht die we melden van schoon en rijk Volk. Ik zal u de bijzon derste convieven doen kennen, beginnende met de Baronnes, een Vrouw van wonderbare schoonheid ze ziet er maar 35 jaar uit, al heeft zij er 45 z'heeft de manieren en de majesteit van een Koninginne en is oprecht aanminnelijk. «Nevens haar heb ik opgemerkt M. Le Burcier, Meyer van Saint Mamin, en zijne dame, een stijf, trots, droog schepsel; sir Burfrey, een Engelschman, maar al veel jaren in Frankrijk; mijn Vader acht hem hoog, als een verstandig, rechtaardig, zeer beleefd, maar vrijpostig en hartelijk man; wij maakten daarook kennis, met den heer Le Burcier, 28 jaarM. Ludo- vie, hoog opgeschoten, schoon en reeds Secretaris- Genera ;T der Prefektuur; ook met M. Ruelan, jong Geneesheer, levendig van opzicht, fijn van gestalte, sedert 18 maand in de streek, van groot aanzien en zeer gezocht En Flavie, zult ge vragen 't jong Baronnesken. Wat zal ik u zeggen, Vriend Fèlix Een zeer be vallige en zeer schoone jonge dochter, zoo beleefd, zoo gemanierd en zoo spraakzaam als hare Moeder. We zijn daar 2 uren in de salons gebleven. 2 ure van saluades, van complimenten, van vleierijen. Me vrouw de Baronnes was zeer ingenomen met mij, dan sprak ze veel met mijn Oom; de Baronnes schijnt in bijzondere kennis te zijn met mijn Oom; na den noen kwam nog veel groot Volk; aan tafel was ik nevens de Baronnes geplaatst, schuins over mejuffer lavie ik moet het u zeggen Zeer aangename uren heb ik daar doorgebracht; 't was een glanzend, zeer aange naam feest; na den dinné werd op de piano gespeeld en gezongen mejuffer Flavie zingt zeer schoon, kunstig en vol gevoel. Mevrouw d'Arsoix deed mij al lachende het ver wijt, dat ik van d'ander Vakancie daar enkel éénmaal was geweest ge kent de rede Er is daar een soort van rentmeester Jean Maubert, die mij onbeschoft de Jacht heeft verboden. Voor u w penitencie, zei de Ba ronnes, zult gij hier drij weken verblijven; ge moet weten, 't Kasteel is zeer groot, er kan ten minste 50 i En "nu vriend Feh'x, wat zoudet gij doen in mijn plaats Weike vraag zult ge zeggen. De Dochter is schoon, de FoAuin is aanzienlijk; de Moeder lonkt u vriendelijk toe .'Wat kan u tegenhouden Wat mij tegenhoudt, ga ik u aanstonds zeggen Ware hier enkel tóraak van een Handelszaak, ik zou Menonkel zijnen raad volgen; hij is daarvoor de ge schikte man; maar.1., maar er is spraakwan Huwelijk, van mij te verbinden voor altijd, van mij te verbinden voor de toekomst, van een leven bij mijn leven te voe gen. Zich bedriegen in zulke zaak is ernstig, al de millioenen der wereld, een missing of dwaling niet herstellen kunnen Hier zou ik niet mijn Oom, maar mijn Vader oiueten raadplegen; ik heb in hem een onbepaald vertrouwen; in de zedelijke beoordeelin gen is hij welwillend, maar klaarziende; de schijn be driegt hem niet, hij heeft een diepe kennis van 't men- schelijk hert. Welnu, ik heb altijd bemerkt dat hij voor baronnes d'Arsoix niet is en toen Menonkel m;j zijn projekt meêdeelde, heb ik gezien dat tusschen 'nem en Vader een soort van redetwist was ontstaan. Vader raadt mij aan voorzichtig te zijn. Wat verstaat hij daardoor Wie zal het mij zeggen Vader en Me nonkel schijnen eens te zijn de beslissing aan mij over te laten. Maar nogeens gevraagd, wat moet ik doen Voorwaarts gaan mij blootstellen aan een weige ring ofwel lukt alles, voor een schoon, contrakt mij blootstellen aan een slecht huwelijk Geld hebben, eer, maar geen geluk V/eet wel, Felix, dat ik niets bezii, weinig of niets; het millioen dat Menonkel mij geven zou, kan de gelijkheid niet daarstellen.. Wat zal Menonkel doen met net overige zijner Fortuin? Als die overige midioenen aan mij niet komen, zal het mij niet doorgesteken worden Vriend Felix, dit verschrikt mij. En nogtans dit huwelijk bekoort mij. Zie ik ervan af, zal het mij niet eeuwig spijten Wat doen wat doen Wijze Felix, ik verwacht goeden raad van u. Zeer dikwijls hebt ge mij bijgestaan tegen garnizoens gevaren, helpt mij nu voor de toekomst. Gansch aan u, Vriend, in de eenvoudigheid van mijn hart. ADRIAAN. P. S. Bij de Personen op 't Kasteel, heb ik iemand vergeten, 't is waar ook nauwelijxs waren wij bin nen of op een teeken der Baronnes, ze verliet de zaal, 't is een Juffer Lisa, een niet herkende dochter van wijlen baron Antoon d'Arsoix, gansch zijn fortuin, zeer aanzienlijk, is aan de Baronnes gekomen, Juffer Lisa, een nederige schoonheid, heeft de jaren van juf fer Flavie, doch schijnt hier zeer weinig van tel, zon der naam zijnde en zonder fortuin. ('t Vervolgt). Prijs -Raadsels. Drie Levens van Priester Daens voor de 3 schoon oplossingen in verzen. Twee prijzen per afloting aan M. S. te Wieze en P. T. op Mijlbeek. Nieuw Raadsel. Het eerste een Stad, Het tweede ook een Stad, En 't heele zoo groot als een [Stad Wie raadt dat Aan de Heeren Eigenaars, Landbouwers en Werklieden Van Cauwenberghe Albert Zuivere beste PETROL Prijzen van den dag te bekomen bij Emile ROGAERTS (Brusselsch Hof), Botermarkt, 3, AALST Wreede Onwetendheid In Vlaanderen leeft een achterlijk diepgezonken, over't algemeen onbewust Volk, - ons Volk.. Zoo schrijft de Pater Jesuiet Dr D. A. Stracke. Schepene De Hert, mogen deze woorden in uwe ooren klinken en u uit uwen diepen droeven slaap trekken Te koop in ons Bureel K leer ver werij en Nieuwwasschea alsook Bonnetterie en Espadrille waren Justin en Dominique BAEYENS, Is verschenen, de Almanak van SNOECKj Te bekomen aan 6 eens op en Bureel. De nieuwe Belgische Aegocianf De W et voor Allen aitlegging en toepassing der Wet op de Werkongevallen d»or Thomas Lathouwers prijs 1 ,W MARKTEN «0» APOTHEKERSBONI). - Z NDAGMST. Zondag aanstaande 5 December 1915, zal de apotheek van M. GHYSSELINCHX, Molenstraat, openblijven van 12 |'s middags tot mid dernacht. lk heb de eer het publiek kenbaar te ma ken dat ik voorzien bed van eene partij schoone Hofbouwplanten, zooals Noordkrie- ken, Espeliers van 2 jaar. Noordkrieken py- ramieden van 2 jaar, Noordkrieken stammen en ander Kersestammen; Noordkrieken van 1 jaar, Pêchen Espeliers van 2 jaar, pyramie- J den van 1 jaar en stammen, eene schoone >j verzameling van beste soorten Roozen, Flam- boozen, Jenevers en Aalbeziën, Doornplan- I ten en Erlaar, Pruimen, Peeren- en Appel- 1 stammen, olies in de vroege en beste soor- i ten. Komt zien en oordeelt, zien is koopen. N. B. Tervviji alles met den Oorlog in dubbelen prijs is, is het met de planten het tegenovergestelde; het is bijna maar halve prijs voor schoone waar; op aanvraag gelast ik mij ook met planten en rangeeren; en voor gemak van komando zal ik den 2en en 4" Zaterdag van iedere maend in de zaal dj ji Volksverheffing verblijven van 9 tot IJ uur; in geval van afwezigheid kunt gij uw be stelling doen bij den Heer Pieter Daens «1 ten mijnen huize Boomkweeker, Boschkant, 145, WETTEREN (nabij de gewezen herberg De Vogelenzang. JELLEN e:< MIETJE, gevolgd door een avondpartijtje, in Gent- sciien tongval. Nieuwe uitgaaf. Zeer kluchtig en leerzaam 0,75 Keizer Karei en KwaSbette 0,25 Nteuwe Kabiriet-Sekretaris, in de Vlaamsche en Fransche Brieven Helena en Griseldis, of de Vrouwonperels Jan van Parijs Carbonus en Peccavia Bijzonder zwart voor rouw. In werking sedert 1880. Onverbeterlijk, onafgaas- baar, schoon er goed werk. St JORiSSTRAAT, 35, AALST (Een Sctal meters van de Botermarkt 1,00 j 0,50 0,50 0,50 Goede winst voor de Uitverkoopers. SEBSatSSaK®, in Franks en Centiemen. 01 algemeene Tarief van al de Koopmansrekeningen, in band 0,85 met AALST Zaterdag 20 Nov. 1 Aardappelen de 100 kil.! ii.CKj a 0,0) Ajuin de 100 kilo 00,00 fiOO,Oi Boter per 3 kilo 12,00 a 00,C< Siert; d e 25 3.50 a 0,0 Vigg. per kopp. (250 stuks) 0,90 a Yii Aatet, drukkerij Fr. Daens Zuster.

De Werkman | 1915 | | pagina 4