Ariwooravau D&ens Doopende nieuws. zich ontrukt aan op de uitstrooisels dat hij den Arbeid der Komiteiten. De Zittingen des Gemeenteraads DE PARLEMENTEN 't BELGISCH Parlement ligt in de patatten. DUITSCHE Rijksdag is geopend met overzicht der Frjnten en van 't Proviand Graan en Aardappels in overvloed; verders in de rede. De RUSSISCHE Doe ma is vergaderd geweest incognito In ITALIË ant«voorddegen 400 Kamerleden op den appel. Voor zitter Marcora sprak over 't Leger ^n omdat Reina e Regina niet rap genoeg rechtstonden, riepen eenige Socialisten Viva e Republicain JIAPAN heeft de Keizer in 't Parlement verklaard dat de eendracht met tngeland verzekerd blijft In ROUMENIE geeft de Throonrede een vast voornemen van Onzijdigheid. WIEZE, bij Aalst, Wieze-bosch, zeer vermaard, Wiezt-Bosmeê, lekkere gezonde drank, Wieze-Bier, in Brussel zeer gewild, Wieze Uorlogsbrood voedzaam en smakelijk is de erkende misgreep van een week Soldatengeld al hersteld In HOLLAND verschijnt een Gazet De toekomstige Vrede in vier talen Fransen, Engelsch, Duitscn en Neerlands. Maken duurt lang, vernielen gaat rapper. De PAUS werkt om op Kerstmis een Wapenstilstand te hebben van 4 dagen. Dat is het Ambt des Plaatsvervangers Kristi Den vrede prediken en 't Lijden verzachten. De gezondheid komt bij druppels, maar vliet met liters weg. GRIEKENLAND werkt om waarlijk ONZIJ DIG te iblijven 't is moeilijk Zonder tijde lijke macht is de toestand van Paus Benediktus XV zeer, zeer netelig en moeilijk... Wat moet het geweest zijn, als de Paus zijn Staten en zijn Leger had Kon hij buiten den Oorlog bliiven En moetende mee vechten, welke verergernis, welke godsdienstige scheuring!.. Zonder tijdelijk gezag of tijdelijke macht, d'Apostelen en Missionnarissen wonnen alle bekende Landen voor't Kristen Geloof... Wij mogen niet be- vreesd zijn van een ernstig onderzoek. -- Een Dron- Voeuing, bijzonderlijk voor de Steden die het meest geleden heb- j kaard deugt VOOr niets meer... Jonkheden wacht U wel in die -chandige gewoonte te vallen. In ITALIË gaat groot gebrek komen aan Drukpapierer zijn bijna geen spoorwagens om de grondstof aan te bren gen... Overal slaat 't PAPIER op de riem van 3,50 is nu 5 60 fr. en 't geld er moet nevens liggen. EN GELAND is den Persoonlijken Soldatendienst niet genegen... 4fery well, milords het eeniggoed ideaal isZoo weinig Soldaten mogelijk overal, ueberal, partout. De SOCIALISTEN van den Duitschen Rijksdag hebben hunnen Aanvoerder LIEBKNECHT afgekeurd, omdat hij te dikwijls spreekt, tegen hun gedacht, zooals Schepene Moyersoen zijn Komtteit over 't hoofd zag, waarover een replement volgde in De Werkman. Geen akten van Despotismus mo- gen geduld worden. In FRANKRIJK moet de klas 1917 binnen den 5 Januari 1916. Oei, in de VAART van PANAMA is 10 millioen kubieke meters grond ingestortde scheepvaart is onmogelijk tot 1 Januari... De gansche herstelling is een werk van 10 maand... 10 millioen kubieke meters! Wie zou er willen onderliggen Goed nieuws voor den TABAK De uitvoer naar Onzijdige Landen schijnt zeker. In AMERIKA komt een kolossale be weging tegen ALLE OORLOGEN 't rou wvolk er in gemengd. Nu het donker avond is als de Tram door Erondegem rijdt, zie ik het huis niet meer van mijn Vriend Coppens. Te GENT, mabij de Visch- markt, om naar Sint Gillis Kerst te gaan, stond een groote menigte op te schuiven om jEerdappels te koo- pen aan 6 eens de kilo, per koop van 12 kilos. voor ons, zoo preêkte heilige Pas- P) toor van Ars, dat de Moeder Gods ook onze Moeder is. Laat ons dat goed indachtig zijn en ons tot de Moeder Gods wenden, gelijk een kind tot zijne Moeder, vol betrou wen en lief e.. O Pastoor vat» Ars, in deze bittere dagen komen uw woorden zoo goed van.pas... Te BRUSSEL is gepreêkt in een groote Kerk; De rijke men schen zijn de Schatbewaarders der armen. De meest vereerende en de nuttigste wetenschap voor een Vrouw is de Studie van het Huishouden.. Deze waarachtige woorden zijn een eerste belooning voor den Landbouw Ingenieur M. Miserez. Al wie in De Werkman aankondigt of be richt, ondervindt aanstonds de vruchten eener ernstige Ruchtbaarmaking Aalst-Üiinsd De Dender stijgt en zwelt. Aide Patotters boven de 50 kilos moeten aangegeven worden. De kloeke man nen moeten nu hun Werkeloozen geld verdienen met elke week éen dag in 't Park telwerken.. Visschen zijn op de Vijvers gebracht.. Nu staat in Aalst uitge- plakt Oorlogs-Boter aan 1 fr. 10 den kilo. Dat er maar éen Aalst is in de wereld en maar éen Schepene De Hert, in geheel ons Land.. Droef, maar 't is zoo Morgen 8 December, Grooten Feestdag van de Moeder Gods; welk geluk welke eerwelke vreugd Een neerstig werk Antonius a Padua Oplossing der Raadsels Nieuw Raadsel. 't begin af, Heeft Daens ooit den Arbeid ontvlucht In de Kamer, was hij niet in al de Zittingen van 1 3/4 en zoolang ze duurde, tot 6, tot 7 zelfs 8 ure. In den Zittijd 1912-13 stelde hij 145 vragen tegen Woeste U, Rens 15, Bettiune 16 er Moeyersoen 1. In AALST, als de woelige dagen aanbraken, was en bleef hij liet nterstig op zijnen post, als Gemeenteraadslid, gedurig wer kende en goeden raad gevende? Ik kan de getuigenis liet inroe pen van M. Geeraerdts, die gewezene Burgemeester is weg; ■aar da' Schepene De Wolf antwoorde Maandag 28 September, ten 3 ure, wie zag hij in Muienstraat en Werf Met wie sprak hij Was 't niet met Daens Wie waren de laatste menschen hie alsdan Aalst verlieten Waren het niet Schepene De Wolf en Daens EN TE GENT ia't Feest-Paleis, in de Bijloke, wie zag men haar De Direktie verklaarde De eenige Volksvertegenwoorhi ger die wij hier zien, IS DAENS. Over Oostende zal ik belangrijke stukken meêdeelen, later, als 't Godblieft. Eh 14 dagen later, terug in Aalst, met de Bevolking. Daens was stipt aanwezig in de wekelijksche Zittingen van den Gemeen- ter-ad, die zoo eerlijk waren, zoo deftig en broederlijk, dat Bur gemeester Van den Bergh maermaals verklaarde Welk verschil tegen vroeger! Het waren, inderdaad, vrije nuttige beraadslagin gen. Gij die Daens en de Kristene Volkspartij beliegt en belastert, waar zijt gij nu Om uw kwaadwilligheid en boisheid nog meer in te brengei, geef ik nu 't woord aan In Zitting van Vrijdag 4 November 1914, ten 3 ure 20; aanwe zig M. Van den Bergh, d.d. Burgemeester; MM. Schepen Bau- wens, M. de Bethune, d.d. Schepen, Raadsheeren Blanckaert, Boone, Daens, Doctor De Clercq, DeSomer, Valkeneer, Van den Steen en Vernaeven. Afwezig Burgemeester Geeraerdts, Schepenen De Herdt, De Wolf en Moeyersoes Raadsheeren De Naeyer, Bosteels, De •lieck, De Windt, Eeman, Van Gyseghem, Sekretaris Rsyntens. M. Bethune was naar Gent geweest voor de Stad en sprak alswilgt Mijnheeren, er is te Gent een Nationaal Komiteit benoemd van v' volle licht fcen door den Oorlog. Daar ik reeds meer dan eens met den Voorzitter van Gent, M Hendiiekx, in betrekking was voor de voeding onzer Bevol king, heeft die heer mij gevraagd als Lid van dit Komiteit voor Aalst en er bijgevoegd een Socialist; gisteren vrijdag hadden wij een eerste Vergadering te Gent; aldaar waren de dienstdoende Gouverneur M. De Baéts, M. Hendrickx, de heeren Schepene Anseele en Lampens, alsook afgevaardigden van de Vlaamsche Steden. De zaak was dus te Gent afgewerkt. F.enige dagen later vergaderde het Hoofdbestuur der Kristene öemokraten en Daens werd gelast naarM. De Baets, d. d. Goe- verneur te schrijven, om eei Demckraat in dit Provinciaal Be- Jtuur te hebben.. Ne 8 dagen kwam de antwoord; 5a 6 regels Dat is deze zaak geen Partijen mochten gemengd worden. Onze medehulp werd dus lompweg geweigerd. In zelfde zitting zegde Raadsheer DAENS Tot elks voldoening zijn de Scholen heropend; doch er is geen Schepene van Onderwijs; dit ambt, 't Volksonderwijs, isnogthans zeer belangrijk. (Schepene Bethune doet teeken dat hij zou aanvaarden). Raadsheer Daens. - Is M. Bethune niet al te zeer overlast Laat ons iemand noemen of kiezen. De heer Voorzitter. M. Bauwens heeft dit ambt nog vervuld; zou hij het niet willen hernemen Af. D' Bauwens. Ja. Raadsheer Daens. Mijne Heeren, wat ik ga zeggen, zal reeds in uw gedacht gekomen zijn. Ons Volk dat zoo geerne werkt, is heden in volkomene werkeloosheid gedompeld. Hoe droef en hoe rampzalig zal die lange Winter zijn, zoo er geen maatregels genomen worden 1 Zou het niet mogelijk zijn voor de jonge liedeu van beide geslachten, ook voor volwassen personen, Leergangen in te richten b.v. van 5 tot 6 of T ure 's avonds Te genwoordig is Geleerdheid en Wetenschap de ziel en de verhef fing in alle vakken en ambachten. In het Boek Instituts Solvay, onpstij lig geschreven, Haan merkweerdige uitslagen te Brussel en te Charleroi bekomen in alle vakken, door bekwaming en on derricht; ik rade de lezing aan van dit leerzaam boek, maar de eerste grondslag moet zijn lezen, schrijven, kennis der Talen. Het geldt hier de welvaart en de verheffing van ons Volk. De heer Voorzitter. Die zaak, door M. Daens voorgelegd, heeft ons reeds bekommerd maar de Duitsche Commandant drii gt aan om aan 't Volk werk te verschaffen; hij heeft ons be loofd het Sas te herstellen en de ijzerenbrug uit de Vaart te ha len. Van onzen kant hebben wij aangedrongen bij de groote Fa brikanten, om zoohaast mogelijk den arbeid te hernemen. Ge ziet, Heeren, dat niets verzuimd wordt. Raadsheer Daens. Daar moet elk van overtuigd zijn. Doch ondanks alles zal een groote menigte werkeloos blijven; de tijd is toch zoo kostelijk; ledigheid is zoo gevaarlijk. De heer Voorzitter. Dit zal ernstig onderzocht worden. Als niemand het woord vraagt, zal ik de zitting sluiten. Daags nadien deed Daens aan Schepene Bauwens schriftelijk de vraag hem te mogen helpen in die belangrijke zaak van Vólks- Onderwijs. Hier volgde wederom eene weigering. Daens mocht niet meehelpen.. Menschen, wie gij ook zijtDie aan Daens toebrengen dat hij den Ar- beid in Oorlogstijd gevlucht heeft, verdienen ze 4e Mam aiut van LEUGENAAR EN LASTERAAR ANNONCEN baart gerustheid en vreugd. Dat ondervinden bijzonderlijk de Jonge Lieden, die zich met deze droeve dagen op de Studie toeleggen. En d'HOP Ze loopen rond met 33 k. ONS Hop een goede toekomst heeft. 1196-1231, was de grootste Volks-Predikaat zijuer Eeuw. Mununanuiui i>' GENTBRUGQS Gentsche planten Bruggesche kanten Bijna overal bekend Die twee namen Zijn te samen Een gemeente dicht bij Gent. Fraas De Rybel, Aalst-Mijlbeek Gij hebt uw raadsel goed begonnen Ik heb het gauw klaar gespnnnen lk was tevreden en kontent Want ik dacht op de vlucht naar Gent. Het tweede dacht ik vlugge, Dat men liep van Gent naar Brugge De twee woorden bijeen dan is dnt j Toch wel zoo groot als een stad GE .TBRUGGE j Alb. Van den Brempt, St Jnh. GENT Ledegancb, Vlaandresgenialen dichter, bezong j Het oude Gent, aan vrijheid zoo gehecht, i Gent, de bakermat van neringen en gildea Die wilden wat was recht En wonnen wat ze wilden BRUGGE Kn Brugge, het tweede oud Venetiè, Die wereldstad, wat is ze nu vervallen Museums vertoonen nog haar vroegen luister Eens blonk ze boven allen Ais eene stnr in 't duister 1 GENTBRUGGE Tusschen beide oude zustren ligt Gentbrugge) Als een prieeltje tusschen 't lommerig loover 1 Van honderden blakende tuinen Met blikkerend kleurengetoover En donkergetopte kruinen. Aalst-Mijlbeke h. Th. Mijn eerste is «en deel van d'hoep, Aan 't schip zult gij mijn tweede vilden En t heele rijmt >eer wel met boer, Aan u de beurt, mijn lieve Vrienden. SPAARZAAMHEID j Pa, zei een jor.g manneken, ik bei niet' meer ziek, laat mij opstaan. Neen, mijn' manneken, ge moet in uw beddeken blijvei I totdat uw flesch medecijn uit is: zij heeft gulden gekost. UIT WRAAK Wat zie ik gij, gezworen vegetariaan, gij zijt bezig een fijn brokske haas te eten 111? -* Och, ja, mijn vriend, uit wraak, de haa6 ji mijn kooien op. TANDPIJN EN HOOFDPIJN Een Leeraar schrijftReeds vele jaren za( ik veel af van Tandpijn e:. Zenuwpijn. Geei remedie kon helpen. In 1888, den avond vai sint byvester, was ik wederom razig van d, P1Jn; 's anderdaags was 't Nieuwjaar. Eet vriend had mij aangeraden een koud voc windselen. Daar had ik een geweldige schrik van. Nu riep ik mijn Vriend; hij deed mij iï mijn bed liggen en als ik goed verwarmd was, omwond hij elk van mijn voeten in eel lijnwaad in koud water gedompeld en goed Uitgewrongen; dan trok ik dikke wolie kou sen aan, goed droog. Die schielijke koude veroorzaakte mij een hevige pijn, doch na iu minuten was ik verlost van tand- en hoofd- PJln, ik sliep vast in en stond op, zoo gezond als een blieksken. Rond Paschen kreeg ik «eb valling en had mijn oude pijn terug het zelfde middel verloste er mij af.

De Werkman | 1915 | | pagina 2