je?!! Jf? 5?s Belangrijk Bericht l OF DE VERDRUKTE WEES VI. Dikwijls in trouwen Listen van Vrouwen Vriend of Vriendin, hebt gij al opgemerkt welke weidaad het is te kunnen weenen Het hert is opge kropt van verdriet, loopt over van heete tranen, cfie tranen stijgen naar d'oogen, ze vloeien over de wan- §en; 't is een ware ontlasting, een verlossing van ang en stikkend verdriet. Zware lasten kwellen u; uw hoofd is geprangd en gefolterd, ge lijdt door twijfel en schrik; ge stort uw gemoed in dit van eenen vriend; aanstonds is uw last verlicht; in duisternis komt klaarte, door de geheime nis derzielen-wereld. Na zijnen eersten Soldatenbrief geschreven en ver zonden te hebben, zag Adriaan den toestand met meer gerustheid in. Waarom angst hebben en verschrikt zijn Hij had veertien dagen, drie weken tijd. Geheimen of duisternissen moest hij niet vreezen. De Baronnes stelde de deur wagenwijd voor hem open; zijn besiuit was dus genomen; hij zou vrolijk deel nemen aan dit Leven van Vermakengoed opmerkzaam zijn en daarna ronduit zijn gedachten meêdeelen aan Vader en Suikernonkel. Van 's anderdaags af ging hij met den Ridder-Sui kernonkel naar 't Kasteel. Vader zou thuis blijven; een Man van 70 jaar verlaat niet geerne zijn aangenaam verblijf, zijn zetelstoel en zijn gewoon leven 't ge- ruisch en gedruis der feesten gaat hem niet meer; de Markies ging niet meê, maar zou bijwijlen een halve dag komen overbrengen op 't Kasteel van 't Luilek kerland. Dien naam verdiende het; een lustig en aangenaam verblijf mocht het daar genoemd worden 't Kasteel zoo groot als een Abdij; ruime speelplaatsen, prach tige eetzalen, lachende speelzalen hoven vol schoone welriekende bloemen; vijvers, een uitgestrekt Park; zonnige en Iommerijke zitplaatsen. Elk in volle vrijheid; 2 maal daags bijeen aan een rijke tafel, lekker eten, fijne wijnen, zang en muziek.. Afgewisseld, om in geen verveling te vallen; en dit al les opgeluisterd door een Mevrouw-Baronnes die haars gelijke niet had in beleefdheid, gulhartigheid en om de wenschen van elk te voorkomen; hierin werd ze weerdig bijgestaan door hare dochter, de jeugdige en bevallige Flavia. Zal iemand verwonderd zijn, als wij schrij ven dat de jonge Fransche Officier Adriaan verrukt was en als betooverd door de aangenaamheden van dit aard- sche Eden Zijn Oom zegde hem meermaals, Adriaan,heb ik het u niet gezegd We zijn hier honderd uren van de ver veling, en duizend uren van 't verdriet. Zoek waar ge wilt, nergens zult gij een tweede Cerqueux vinden. Adriaan nam die woorden gretig op en Suikernon kel dacht reeds den slag gewonnen. Twee dagen nadien, Menonkel sprak half lastig Adriaan Menonkel Adriaan, kunt gij een Mevrouw droomen gelijk de Baronnes? Zulke orde! Zulke beleefdheid, en met haar oogen alles bestieren.. Hier is waarlijk goede orde en volmaakt geluk! Vreugd! Niets ontbreekt hier... Wat kunt ge meer menschen Menonkel, een weinig poëzij zou niet misstaan. Poëzij In zake van huwelijk, wat is dat Iets vaag, iets hol 1 Neen, Menonkel, in zake van huwelijk is de poë zij de vlucht van twee harten naar een hooger geluk. Och, Adriaan, wij leven op de aarde en zweven niet in de lucht... Met uw dichterlijke droombeelden Menonkel, zijn het dichterlijke droombeelden, de zangerige eenheid van twee harten ineengesmolten voor altijd Ban bah er kan daar iets van zijn, maar uw poëzij is hier zeer slecht geplaatst... In 't huwelijk eerst en vooral de wezentlijkheid en achterna de dich terlijkheid. Eens getrouwd met de rijke en schoone Flavia, ge kunt dichterlijkheid hebben, zooveel gij wilt en begeert.Adriaan! Adriaan! hebt ge geen oogen in uwen kop Waarom die vraag, Menonkel Ziet ge dat niet, van Ludovic, de eenige zoon van den Burgemeester-Kasteelheer Wat zou ik zien, Menonkel Hoe Wat zou ik zien Dat hij bezig is het gras van on i r uw voeten weg te maaien. Gedurig is hij rond Flavia e; in d'oogen van zijne trotsche geld zuchtige mama lees ik nijd en vlijt om die glorie, dat gelu en dien rijkdom voor haren Ludovic weg te halen. V/at zou ik moeten doen, Menonkel Domme vraag Adriaan, laat gij die gelegen heid ontsnappen, z'is weg voor aitijd. Wat zult gij l spijt hebben, als die schoone kans u ontsnapt!.. Jon-, gen, ik geef u nog 8 dagen tijd... Is de zaak niet ge- j klonken, uw Menonkel is weg, voor altijken voorts van de rest geen centiem meer van mij, nu of later, vergeet het niet Daarover viel Adriaan in diepe mijmering en schreef zijn TU EEDE SOLDATENBRIEF Goetje Vriend Felix, Dank voor uwen goeden brief, ik heb hem dezen morgend ontvangen en hem met aandacht en genoe gen gelezen en herlezen. Ja, gij hebt gelijk, het ware kinderachtig van mij nentwege de voorstellen van mijn Oom te verstooten, enkel uit eigenliefde. Ja, mejuffer Flavie is weerd iets voor haar te wa gen de nederlaag ware geen schande, als er schan de bij is daarover ben ik t'akkoord met u. Maar, anderzijds, de opmerkingen van mijn Va der zijn ze niet ernstig Ik heb het u nog gezegd Mijn Vader is klaarziende, toegevend, opgelicht van liefde voor mij. Na mij aangeraden te hebben zeer voorzichtig te zijn, nu zegt hij geen woord meer, maar zijn oogen dringen diep en liefderijk in de mijne zijn oogen zeggen mij Wat is het leven zonder liefde Op de 8 dagen dat ik hier ben, wat heb ik ge zien Och God, ik heb een-Dochter gezien, wonderbaar schoon, een Moeder wonderlijk behendig ik heb een leven gezien van glans, glorie en rijkdom daarvoor is in mij meer bewondering dan ontroering... Aan Moeder en dochter ontbreekt iets, dunkt mij. Wat ont breekt hen Ik kan het niet rechtstreeks zeggen, maar zal het doen bij vergelijkenis. Luister goed, bid ik u Er is hier een jonge dochter Liza ongelukkiglijk zonder naam korts na de dood van haar 'v ader, ba ron d'Arsoix, werd zij hier gebracht door zekere Jean Maubert er. ontving een goede opvoeding. Zoo schoon als mejuffer Flavie is zij niet maar toch zeer minne lijk. Van den eersten dag mijner aankomst op 't kas teel had ik haar gezien, doch weldra was ze gansch uit mijn gedacht ze komt en gaat zoo stil, spreekt zoo zacht, dat hare aanwezigheid niet opgemerkt wordtmen zou zeggen een Zwaluwe, die komt, wegvliegt en terugkeert. Zij is mejuffer en geen me- juifer, dienstmeid en geen dienstmeid. Zij komt met al 't groot Volk aan tafel, doch is en verdwijnt daar ook als een schaduwe. ('t Vervolgt). Algemeen jVederlandsch Verbond TAK AALST Mijnwerkers en Werkeloozen. Aan de Heeren Eigenaars, Landbouwers en Werklieden Van Cauwenberghe Albert De Wet voor Allen uitlegging en toepassing der Wet op de Werkongevallen Zuivere beste PETROL Prijzen van den dag te bekomen bij Emile ROGAERTS (Brusselsch Hof), Botermarkt, 3, AALST Klèerverwerij en K i eu w vvasschen alsook Bonnetterie en Espadrille waren Justin en Dominique BAEYENS, Is verschenen, de Almanak van SA'OECK Te bekomen aan 6 eens op ons Bureel. MARKTEN «0» DE TWEE MAÜHS Als Jesus gekruist was op den Kalvarieberg, twee Vrouwen s, hadden het voorrecht bij 't Lijk te waken het waren Maria On- bevlekt en Maria de Zondares, als om daardoor te toonen dat de Onbevlekte Liefde en de berouwhebbende Liefde zich de hand j mogen geven om nevens Hem te gaan, die op de wereld is geko men niet om de rechtvaardigen op te rechten, maar om de Zon daars tot berouw op te wekken. (Uit Fabiola van Kardinaal Wiseman). De driften moeten onderworpen zijn aan de rede en de rede moet ze geleiden, bestieren en onderwerpen. Laat gij u leiden door uw driften Gij wordt slaaf, de goede orde wordt in uw hert gestoord; 't is een meester die zich onderwerpt aan zijne Leerlingen, een Voerman die zich laat geleiden door zijn paard. (Uit de Deugd voor alle Staten). De Amcrikaansche Arbeider werkt het minst, ontvangt het hoogste loon, omdat hij het meest ontwikkeld is. Dr D. Stracke S. J. in zijn schriftVolksslaap en Ontwaken. De talrijke Mijnwerkers uit de Denderval lei, meest Vlamnigen, eenige Brabanders uit Pamel en omstreken, kunnen geen certifikaat halen hun Werkboekje en hun kaartje vaa Spoorweg zijn een onbetwistbaar bewijs. Te bekomen op ons Bureel. GROOTMOEDERS VERTELLINGEN aan 10 centtemen De geleersde Kat en Asschepoefster. Duimken en de Toovernimf. Ezelsvel. Blauwbaard Koning Welbemind. Roodkappeken. De behendige Princes. SNOECK'S VERHALEN 48 bladzijdes aan 10 «entiemen. In elk boekje zijn 4 Vehalen, allerschoonst. APOTHEhERSBOX - 2b XDAGR! ST. Zondag aanstaande 12 December 1915, zal de aootheek van VAN CAELENBERGH, Leppoldstraat, openblijven van 12 's middags tot mir dernacht. mid- Ik heb de eer het publiek kenbaar te ma ken dat ik voorzien bed van eene partij schoone Hofbouwpianten, zooals Noordkrie- ken, Espeliers van 2 jaar. Noordkrieken py- ramiede'-- van 2 jaar, Noordkrieken stammen en ander Kersestammen; Noordkrieken van 1 jaar, Pêchen Espeliers van 2 jaar, pyramie- den van 1 jaar en stammen, eene schoone verzameling van beste soorten Roozen, Flam- boozen, Jenevers en Aalbeziën, Doornplan- ten en Erlaar, Pruimen, Peeren- en Appel- stammen, olies in de vroege en beste soor ten. Komt zien en oordeelt, zien is koopen. N, B. Terwijl alles met den Oorlog ia dubbelen prijs is, is 'net met de planten het tegenovergestelde; het is bijna maar halve prijs voor schoone waar; op aanvraag gelast ik mij ook met planten en rangeeren; ^en voor gemak van komando zal ik den 2'" en 4" Zaterdag van iedere maand in de zaal de Volksverheffing verblijven van 9 tot 11 uur; in geval van afwezigheid kunt gij uw be stelling doen bij den Heer Pieter- Daens of ten mijnen huize Boomkwee ker, Boschkant, 145, WETTEREN (nabij de gev/ezen herberg De Vogelenzaig. Op 27 Dec. a. s. zal deze Maatschappij eea prachtig Kunst concert houden, ten voordeele onzer Aalstersche Krijgsgevangen. met iwr Tboaas Lathouwers prijs 1, Bijzonder zwart voor rouw. In werking sedert 1880. Onverbeterlijk, onafgaan- baar, schoon er, goed werk. St JOR1SSTRAAT, 35, AALST (Een 2ótal meters van de Botermarkt) Goede winst voor de Uitverkoopers. AALST Zaterdag 5 D ec. j Aardappelen de 100 kil; 11,00 a 0,00 t Ajuin de 100 kilo 00,00 #00,00 Boter per 3 kilo 12,00 a 00,08 f Eiers de25 3 50 a 0,08 Vigg. per kopp. (250 stuks) 0,90 a 130 - Astet, dnfckwij Fr. Daens Taster.

De Werkman | 1915 | | pagina 4