V V H Loopende Nieuws KOLENHANDEL Aalst. - Gemeenteraadzitting Maandag ten 5 ure. KERSTDAG de Goddelijke Diensten, plechtig en hartroe rend volgens gewoonte; in dezen wreeden Oorlogstijd, in al dit verdriet, in die weedommen, in die wanhopige toestanden, het Goddelijk woord Komt tot mij die belast en beladen zijt, en IK u verkwikken zal... En 't Evange lisch woord Bij den Heer is overvloedige barmhartigheid. Op KERSTMIS ten 5 ure en half bij de Capu- cienen St Job, Lof en Sermoen door Pater Berthold. Toon door uwe daden, al zpt ge nog jong en klein, wie ge zijt- De zucht naar het nieuwe voert ons gestadig naar het oude terug. Door lezen verzamelen wij ken nis, maar het denken moet het kaf van het ko ren scheiden. De Leening van 10 MILLI ARDS is door den Duitschen Rijksdag ge stemd de Pruisische Landdag vergadert don derdag 13 Januari. In HOLLAND is groo ten papiernood; hout om papier te maken, kan uit de wouden van Noorwegen niet komen; de Papierfabrikanten spreken vaH groote denne- wouden te koopen in Drunen, Baardrijk, Loo nepland en Waalwyck. In Griekenland gaan algemeene kiezingen zijn; Moord le Nederhrakel. Diefte te Gentbrugge. Volksverheffing Zijn toegekomen 500,000 Mlog. allerbeste grove HUISKOLEA is het Broodmerk der Samenwerkende Volks bakkerij DE VOLKSVERHEFFINGvan elk gevraagd om het best uitgebakken Brood. Waarom zoeken Vrienden, voor versche Mossels Aalst Dijnsdag De kortste dag maar ook de donkerste; smok kel regen, vetten mist, gelijk te Londen, maar aan de Theems is de mist grauw-groen. Rond 3 ure in Volksverheffing zijnde, elk knielt voor een Processie Berechting Veel Studenten, een groot getal Priesters, M. den Deken; ever 50 k 60 jaar, elke Berechting was een kleine proces sie der Gebuurte met veel licht. Het is E. H. Van Wassenhove, gewezen Superior van ons St Martens-Collegie die in stervensnood is en bij droef. Moge de ziekte keeren! Hij woont zijn Schoonbroeder Brouwer Van Mol. Aalst-Woensd Garing, hangt uit, dat de Avondtram van 7 ure 15 uit Assche bollen zal Vrijdag 24 en Vrijdag 31 dec. SintSiLester. Dank! In Volksverheffing zijn gemaakt voor 't Komiteit lo4o hemdens. Ik op den Tram zat bij Herdersem die mij zegt dat een Amerikaan 5 millioen geeft voor ons Krijgsgevangenen in Duitsland. Dst is nog een Sommeken. Te Gent, jspla, alles stil, met groote letters hangt uitgeplekt een Tooncelst. VREDE op aarde. In Sint-Baafs komende denk ik altijd daar te zien en te hooren Volksbisschop Lambrecht, de Sint Antonius a Padua der Vlaanderen. Vijf aanhoudingen Mod ril van Merxem. Moord le Eischen. Burgelijken Stand van Ninove. Eriem-w et boekje voor Burger en Boer of mijne plichten en mijne rechten in zake van Erfopvogingen Zijn aanwezig Burgemeester Van den Bergh, Sche penen Bauwens, De Hert, De Wolt, Moyersoen, Raads- hetren Bethune, Btancquaert, Boone, Daens, De Windt, Van Gyseghem, Vernaeven, De Valkeneer, Van den Steen Het is 5 ure 25 als het noodig getal aanwezig is zou men niet kunnen beginnen op juists uur, klokslag? Die »u best oppassen, verliezen hunnen Uostelijken tijd. Na lezing en goedkeuhing van 't verslag der vorige zitting, 4 Oct. Burgemeester Van den Bergh. 't Woord is aan M. Daens, voor twee ondervragingen. Raadsheer Daens. M. de Burgemeester, de eerste zal gedaan worden door Collega Blanckaert. M. de Voorzitter. Welnu, 't zij zoo. Raadsheer Blanckaert. Geachte Heeren, als verko- zene der Werklieden, heb ik de plicht rekenschap ie vragen aan den Heer Moyersoen, Schepene van Finan- tiën, over het niet samenstellen van eene Commissie tot onderzoek voor 't inrichten van eenen kosteloozen Zie- kenbor.d der kinderen van 1 tot 6 jaar voor noodlijden den, wsnsch die de algemeene bijtreding bekomen had van den Gemeenteraad. Ik ken, Mijne Heeren, den benarden toestand der Stad, en denkt niet, Heeren, dat wij iets zullen vragen dat on mogelijk is, wij willen zeiven het onze bijdragen tot het vinden van middelen voor de verwezenlijking van ons voorstel. Want, denkt er aan, Geachte Heeren, dat de noodlijdende werkman zijn hart zoo gevoelig is als het deze van den burger. En wanneer hij dan zijn lief kind ziet lijden en hij onmachtig is, omdat hij door d'omstan- digheden verplicht is werkloos te blijven en alzoo in de onmogelijkheid gebracht is, de noodige geneeskundige zorgen te laten toedienen, denk wat er moet omgaan in 't gemoed van dezen werkman, hoe t ij de maatschappij moet verwenschen die zulke wantoestanden laat voort duren, wanneer het voldoende zou zijn, aan deze eenige kleine opofferingen te doen. Nogmaals, Mijne Heeren, vraag ik dat deu Gemeente raad bij zijn besluit zou blijven van 29 Juni 11., en dat hij den heer Moyersoen zou gelasten zoohaast mogelijk een Commissie tot onderzoek in te stellen. Denkt er ook aan, Heeren, voor de toekomstdat men zoo den weg baant cm de onverschilligen te overtuigen en te bewij ?en wat heil er besloten ligt in den Onderlingen Bijstand wees verzekerd, Heeren, dat de uitgaven die we ons nu zouden getroosten, een hoogen intrest zouden afwerpen, want op korte jaren zult gij ondervinden dat den Armen, voor hetgene aangaat geneeskundigen dienst, eene merkelijke vermindering zou waarnemen op zijn bu ijet. Ik vraag dan aan den heer Schepene van Finantiën, den wensch van den Gemeei.teraad niet meer overt hoofd te zien. Schepene Moyersoen. —Mijne Heeren, volgaarne zou ik die Ziekenfondsen voor Kinderen ingericht zien doch als M. Daens het hulpgeld der S'ad op 6000 fr. beraam de, zag ik aanstonds dat zulke som niet kan toegestaan worden. Alles moet dienen voor de Voeding. Ik vinde mij gedwongen u te verklaren dat de toestand onbeschrijfelijk slecht wordtonze l.eening gerat"'"* goedgek. alle andere geldbronnen blijven geslot ons persoonlijke verantwoordelijkheid hebben wij moeten geld leenen nu zijn er die hun geld terug vragen. Straks weten wij niet wat doen, om geld te hebben voor de Voe ding der noodlijdende Bevolking. Ge ziet dus dat, met den besten wil der wereld aan de vraag van M. Daens geen gevolg ka» gegeven worden. Reeds heb ik erover gesproken met Voorzitters van Ziekenfondsen. Maar ik moei u herhalen geen centiem .mag afgekeerd worden van de Voeding. Raadsheer Daens. Heer Schepene, ja, in dezen wreeden Oorlogstijd aan 't Bestuur zijn, is lastig en bit ter ook zal geen bitter woord over mijne lippen komen maar ons voorstel werd hier zoo eenparig gunstig ont vangen de kinderkes beneden de 6 jaar bij de Zieken fondsen brengen 1 aldus geheel de Fainiliën helpenden beschermen in geval van ziekte 1 de Stad ontlasten 1 Een Komiteit van Onderzoek was uitdrukkelijk gewenscht en gewild door den Gemeenteraad, in zitting van 29 Juni, waarom toch 6 maand wachten?... Zes weken na de vraag heeft ons Krisiene Volkspartij op eigen kosten zulk Kinder-Ziekenfonds ingericht 600 kindeskes zijn nu be schermd 3000 zouden het moeten zijn. Nu wat de Fi nancien aangaat, in 't putje van verleden Winter, hei was hier akelig zwart e-i wreed, toen deden de Kristen Democraten hier de vraag een Komiteit van Raad en Hulp te noemen, onpartijdig, uit al de Stadsgenooten, Geeste lijk en Wereldlijk, die macht en invloed hebben. M. Moy ersoen was hier nog niet. Schepene Moyersoen. - Ik zou vroeger weergekeerd zijn maar M. De Valkeneer zal u zeggen dat ik langer wegbleef om geldmiddelen voor onze Stad te zoeken Raadsheer Daens.Dit voorstel A M. de? Burgemeesternam de taak aan, ken. Schepene Moyersoen. Daar weet ik niets van. Raadsheer DaensM. de Burgemeester - vestigen. De heer Voorzitter. Inderdaad, M. Daens, 't is zoo. Raadsheer Daens. Eenige dagen later toonde M de Burgemeester mij 'ne lijst met vele namen en nog eenige dagen later zegde hijEr is mij gezegd daarmee riog wat te wachten. Hoe spijtigZulk Komiteit zou een sterke Macht ge weest zijn voor de Voeding en een deftig Oezag voor Aalst in 't Komiteit van Gent. nu zijn we daar een Zeroken. Eh 't Komiteit voor een Kinderen-Ziekenfonds, ep min dan 5 minuten is 't gedaan M. de Burgemeester, de heer Schepene van Financiën, de Geneesheeren-Raads- hearen, M. De Valkeneer, de Voorzitters der Ziekenfond sen. Na eene korte woordenwisseling zegt Schepene Moyersoen, dat hij de Voorzitters der Ziekenfondsen zal bijeenvragen. Raadsheer Daens. Zoohaast mogelijk als 't u blieft. De heer Voorzitter. Nu de tweede IGndervraging over'i Onderwijs.'t Woord is aan M. Daens. (Vervolg in V. Nr. Voor eens dat het Gemeenteraad is, zal een uit gebreid getronw Verslag welkom zijn). In die groote gemeente tusschen Sottegem en Ronsse, ik heb er altijd veel vrienden geteld, o. a. een groote M. Elant, die nevens de Pastorij wsont, is wreed be stolen, rond de 1000 fr. in pqpferen geld, terwijl hij ia t valavond eens uitgegaan was. 44 44 aan 38,00 fr. de 1000 kilog. vrjj t'huis geleverd geene zakken inbegrepen. Aan een onzer Magazijnen genomen, Brusselsche- steenweg, huis M. Van Vaerenberg-Coppens, bij M. Meert, Hoveniersstraat, genaamd Bremkens en bij M. De Backer, Brabantstraat, 8 en 10, aan den prils van 1,8£S de 50 kilogr. Bestellingen worden ook aanvaard ten lokale Volksverheffing. Gaat bij H. Ylagschaert, Withuisstraat, 42, AALST en ge zijt kalant. Aankomst, Maani Woensdags, Donderdags. Gewaarborgd versch. In 't groot en in 't klein. <7 zit landbouwster, 70 jaarbij haar woont niemand aan een dochterken van 50 jaar 's nachts zijn 3 manskerels, laffe schurken, in huis gedrongen, terwijl 3 ander buiten op wacht stonden de oude Vrouw en haar klein dienst- j o-raaut'n'iet I meisje zijn den mond gepropt, gebonden, de oude Vrouw j Tot 8 Ute lompe nevel, te 9 ure op -eslóten op is wreedaardig den kop ingeslagen. De Moordenaars zijn j <j|e duurt tot 2 ure, dan komen de wolken tot 1 I moeten weggaan, zonder geld te vinden. op den gTond- Qoed Nieuws: Op de Trams weid aanvaard.' den lijst opte ma- zal het be moeien weggaan, zonder gel Een manskerel uit de Gebuurte is aangehouden vast t' Oudenaarde. Het Gerecht zet het onderzoek dezer wreede zaak ern stig voort, en dat mtt goede uitslagen. Er werden tot nu toe vijf kerels in het gevang van Audenaarde opgesloten. Deze zijn Richard De '--ever, bijgenaamd Kaat, werk man, 18 jaar oud Camiel Van de Mergel, bijgenaamd Pui, 50 jaar oud, werkman, en zijne twee zoons, Eugeen, 18 jaar en Hendrik, 20 jaar oud. jozef De Staercke, 20 jaar, kuiper, schoonbroeder van Richard De Meyer. Men zoekt den 'gewezen knecht van Virginie Verleyen op. Hij heeft pas het gevang verlaten, waar hij achtmaand straf uitgeboet 'heeftom destijds het slachtoffer slagen te hebben toegebracht, De aangehoudenen wone in de buurt der vermoorde vrouw. Zij dachten veelgeld te .-inden, want zij eischten elk 1000 fr. Het meisje beweert eenige der bandieten aan hunne spraak herkend te hebben. Die groote gemeente bij Antwerpen aldaar is ver moord gevonden in haar huis de weduwe Neyberg niets is gestoien, ofschoon er veel geld in de kas der keuken lag. De Weduwe had 2 kinderen Een Dochter die in Holland woont, en een Zoon die Merxem bewoont, alle twee zijn getrouwd. Schromelijke zaak De Zoon wordt verdacht van zijne eigene Moeder vermoord te hebben. Na een eerste ver hoor is hij gevangen... Oprecht monsterachtig!.. Laat ons hopen, voor d'eer van 't mer.schelijk Geslacht, dat hij onschuldig is. I Een gemeente in Luxemburg, 5 uren vanVirton. De i postbode moest bij de Wwe D.ilem-Warüng met eenen brief, rond 6 ure 's avonds aan 't huis zijn 2 deuren, e=ne voor den winkelhij belt en klopt, nie* md komt; die Weduwe, 70 jaar oud, woont daar gansch alleen hij gaat binnen er was geen lichthij strompelt over een lijk hij loopt in de gebuurte en komt met Volk en met ticht ze vinden de 011de Vrouw dood in een plas bloed die Weduwe had den naam zeer welstellend te zijn en is vermoord voor haar geld. De Wetenschap dér Talen is hedendaags een middel, om vooruit te komen in Ambacht, in Handel en Bedie ningen. De Provincie Henegouw is begonnen in dien zin, en nu is daar een Hoogeschool van den Arbeid. Wie niet kan lezen of schrijven, heeft een droef ellendig leven. Die geen Geleerdheid heeft, in veel versmading leeft. Een geleerd Volk wordt een machtig Volk. (aangifte van 4 Dec. tot 18 Dec. inbegrepen) Geboorten mannelijk I vrouwelijk 3 4 Huwelijken V. Timmerman, tw. met C. Stevens, tw. Overlijdens F. Saelens, S3 j. zb. wed. E. De Vos, brusselstr. J. Wachtelaar, 78j. land. wr M. De Quick, burchstr. E. De Wachtelaer, 89j. vZ M. De Coorde, Edm. De Deynstr. p. breynaert, 77 j. zb. v' Scheer- linck, brusselstr. t kind onder de 7 jaar. door Hipp. Janssens, oud Bediende van bet Bestuur der Erfenisrechten prijs 1,0©

De Werkman | 1915 | | pagina 3