Ni ieuws. A ff Kerstdag-Nieuwjaar. 43* Jaargang December fl9ï5. N° 2242. f rv? Aan onze Demokraten Priester "Daens veel handschriften nagelaten heeft in 5 a 6 talen, hebreeuwsch kende hij zeer goed. Zon dag, bij het doorsnuffelen van handschriften, vond ik in fijn schoon half rond geschrift, de kopij van een Sermoen door Priester Daens gepreêkt den 24 Decem ber 1871 te Houtem De lessen van het Statteken-Bethlehem. Ik trek er eenige regels uit, bijzonder gepast voor dezen wreeden OORLOGSTIJD. De Zaligmaker-Verlosser, zoo sprak Priester Daens alsdan in zijn volle jonkheid, onder al zijn roemrijke titels, draagt hij ook dengene van VADER DER ARMEN. Pater Pauperum gij bijzonderlijk, o rijken en welhebbende menschen gij aan wie de blinde fortuin de goederen dezer aarde in uw lot heeft toegeworpen, gij moet komen tot den stal, tot de krib be, om er noodzakelijke en heilzame lessen te ontvan gen. 't Is een wonderbaar en nieuw mysterie dat ik u aan kondig, een mysterium vobis dico, (het misterie van het nieuw Testament). Jesus heeft niets noodig en Je sus heeft alles noodig, Hij heeft niets noodig volgens zijn Almacht, Hij heeftalles noodig in gevolge van zijn medelijden. Het medelijden heeft hem aangezet om zich te belasten niet alleen met al de misdaden maar ook metal de ellenden. Ja, gelijk het een Kerk leeraarheett gezegd,'tis Jesus alleen die de almoes vraagt in den naam van al de armen hier heeft Hi; honger, daar heeft Hij dorst, hier lijdt Hij koude en daar is Hij door ziekten aangetastoveral roept Hi u dringend toe Wat gij doet aan den geringsten der Armen en Noodlijdenden, is aan Mij, aan Mij-zelven gedaan 1 Welk geluk dan te kunnen geven en in deze wreede tijden zooveel gelegenheid te hebben te geven! Vader landsliefde en Godsdienstliefde vragen en pramen ons. Overal zijn Armen en Noodlijdenden gansch buiten hun schuld... Weg dus alle vitterijen, weg alle schijn redens om niet te geven! Zelfs alstusschen honderden en duizenden eenige ondankbaren zijn of eenige ver kwisters, dat is geen rede tegen de goedhertigheid. Laat ons met deze gedachten 't jaar 1915 eindigen en 't nieuwe jaar 4916 beginnen wat er ook gebeure, dan zal 't jaar ons goed, en genadig, en zalig zijn. jonge LAZAKUS. Lazarus, Aalst - Alijlbeke - Binnestraat Twee schoon Koeibees- ten die men ging stelen met inbraak en in ben de. Naamlooze Vennootschap tot bereiding van Melkprodukten H O L L A i\ D I A Bergemeerschestraat, 20, Aalst Gepasteurizeerde volle Melk Roomboter, fijnste kwaliteit Nieuws uit China. Droeve ramp te Herdersem. Talrijke schepen liggen in de Vaart op grondgebied Herdersem tot aan 't Sas. Diefstal te Ninove. Belangrijke diefte te Brussel. De genaamde Louis H..., wonende Paleizensfraat, te Laeken, was sinds .Au gustus 1914 naar Duitschland verfjok- ken. Thans is hij teruggekeerd en heeft met verwondering bestadigd dat dieven alles opengebroken hadden. Al het zil verwerk, bestaande uit een honderdtal lepels en vorken, tté-en koffiebenoodig- heden, waren verdwenen, alsook eene verzamlling juweelen van groote waarde, gouden en zilveren medailjen, kleedpren, tatellinnen en veel kunstvoorwerpen. Diefstal te Gent. Alderliefslen, hctft God ons bemind door zich voor ons ic slachtofferen, zoo zijn wy ook schuldig malkanderen te beminnen.s Niemand en heeft ooit God gezien, naait; indien wij malkan deren beminnen, zoo blijft God in ons en zijne liefde is in ons voltrokken Apostel Joannes. Hoofdopsteller-Bestuurder P. DAENS-MAY ART, Volksvertegenwoordiger.1^ Drukkers-Uitgevers FRANZ DAENS ZUSTER. Boekdrukkerij der Werf, 2 snelpersen, goede en spoedige bediening, aanbevolen.^ Ee beste der Vreugden is de Vreugde die men an deren aandoetnu is er middel de Noodlijdenden te doen tranen storten van vreugd, als wij ze helpen met goed Hert en ware Liefde. Die nu hardvochtig blijven, wat zullen ze later knaging en spijt hebben LAATxTE WAARSCHUWING Ze zijn geopend 1 Wat De Leergangen in de Volksverheffing. Vandaag Donder dag, de 2Jt les om goed te leeren lezen en schrijven; morgen voor degenen die verder gevorderd zijn en overmorgen nog eens, voor degenen die nog niets kennen, telkens om 7 uur. Is het nog tijd om zich laten in te schrijven Voorzeker en voor de Studiekring ook, die Zondag om 9 1/2 uur stipt zal geopend worden. Doch, we raden aan, niet langer te wachten, eer het te laat is, dat men niet meer volgen kan. Zijn er niet nog inrichtingen die nog moeten geopend worden? Ja, de Boekerij Zondag morgend, om 11 uur; de leeszaal voor de Studiekring, Zondag namiddag om 2 sur en voor het publiek Maandag namiddag, om 3 uur. En de zaken slaan goed Heel goed, ons Werkvolk begint de oogen open te zetten en ziet de toekomst in. 't Is wel gewenscht 1 Ik vernam met eene ware voldoening door Volksvertegenwoor diger Daens, de instelling eener zoogezegde Onderwijsvereeni- ging, die voor doel heeft, gezien de ledige uren waarvan velen kunnen beschikken, U onledig te houden met elkander onderling te onderwijzen. Loffelijk gedacht 1 Edel streven want wat is 'ne werkman zonder wat geleerdheid Onder u zijn er misschien velen die zeer jong de schoolbanken verlieten om reeds iets bij te brengen bij Moeders kranige inkomst, Vader won al niet veel, en beiden dikwijls ongeleerd, begrepen nooit dat ne mensch niet geboren was om altijd slaat te blijven, maar dat we allen voor plicht had den ons te verheffen. 't Is nooit te laat om bij te leeren. De jonkheden in Vlaanderen bijzonder hebben er alle belang bij zich ook in stiel of vak te ontwikkelen door dit verwaarloo- zen, worden ze nooit een ervaren Ambachtsman, velen houden zich ongelukkiglijk bezig met die soort vermaken die.soms het li chaam, maar niet het verstand ontwikkelen,en 't gevolg daarvan, ze blijven soort halve gasten of kroeten en zien anderen vooruit gaan. De jaloerschheid volgt, twist met de makkers, zwarte ge dachten tegenover de meesters enz. enz. en eindigen met eene volledige ontmoediging en dienen zich zeiven tot last. Bij u, jonge dappere, zal dit het geval niet zijn, terwijl uwe Broeders en Partijgenoten ginder tegenover het Vaderland hun nen plicht kwijten, heb gij de uwen begrepen tegenover u zeiven. Onderwijst u, verlicht uw breir en verstand, 't is toch zoo hard u zien bezigheid te weigeren door reden van onwetendheid. Een leerrijk boek is een der beste Vrienden. Leert fransch, tracht ook als werkman de oorsprong van alles te kennen, wat gij dage lijks behandelt, en dit, geloof mij, zal u doen waardeeren bij uwe meesters. Geeft Voordrachten onder u Moed dus, willen is kunnen. VOLKSVERHEFFING moet het waehtwoord zijn en voor al tijd uwe leus blijven, anders zijt ge geen Kristen Demokraten. A. Minon, Brussel. De mensch heeft een ingeboren trotsheid. Zoo meint elk dat het best van al gaat ia ZIJNEN tijd en in zijnen BESTEN tijd. Dit is een groote dralingTen tijde van Lazarus waren de menschen zoo slim en zoo arglistig als nu er waren geleerden en schrijvers ge lijk nu de Boekdrukkerij bestond nietdoch men had veel handschriften op perkament. Nu, Lazarus was waarlijk dood Familie, Vrienden en Geburen waren naar de Begra ving gekomen z'hadden den steen op 't Gfal zien leggen ware er bedrog geweest, de vij anden van Óns Heer zouden het niet gezwe gen hebben, maar met triomf aangeboekt. door den Heer verrezen, was zeer dank baar, jegens zijn Goddelijke Weldoener na de Hemelvaart getuigde hij zoo kloekmoedig de Godheid Kristi, dat de Joden hem uit ket Land banden met zijn twee Zusters. Ze vaar den naar Marseilje in Frankrijk. Lazarus werd er de eerste Bisschop en bekeerde er veel mensehen. dat ka- is den De diefte was beraamd en ging gepleegd worden op Kerst avond, vrijdag, bij VrouwVinckMeert.de man zit krijgsgevan gen in Holland; hun huis In den Olm, is afgeschoten door 't Bom bardement, maar destal is biijven staan, terwijl de Familie recht over is gaan wonen bij d'Ouders. Stoute dieven hadden den slag gereed gemaakt en waren reeds in afspraak met een Verheeler uit Baardegem of Meldert; om ae Beesten weg te voeren hadden Levering aan huis twee maal daags van Melk, Boter en Eieren, Gepasteurizeerde volle Melk in verzegelde fiesschen. Bijzonder aanbevolen voor Kinderen en Zieken. Flesch 1 Liter fr. 0,30 1/2 0,15 per liter uitgemeten 0,24 1/2 liter 0,12 la pakjes van 1/2 Idlo 1/4 Alle dagen versche Eieren. Onze artikelen zijn gegarandeerd zuiver, verscb es vas prima kwaliteit. Vjj maken er n attent op, dat al onze Melk gepasteuriseerd is, dat wil zeggen, behandeld volgens de methode van den be- feoadea Dokte ar Pasteur, waardoor alle schadelijke «Icrobsn ea hskterien vernietigd worden. Uit Peking wordt geschreven meraad Yoen-Shi Kaï gevraagd Keizerlijken Troon te beklimmen doch Yoen-Shi Kaï weigert, zeggende dat hij President wil blijven tot een gunstiger tijdstip voor de krooning. Ik hem geen ongelijk geven kan. Zondag waren 6 Schipperinnen naar Aalst gekomen om winkelgerief tus- schen licht en donker weÊrkeerende, ze moeten naar een schip aande7 Dagwandf door de strooming golfde 't water als in een zee de boot slaat om met de Schip perinnen, 5 konden gered worden, de zesde, een dochter van 19 jaar, spoelt voort, vindt hare dood in 't water. Zaterdag nacht zijn stoutmoedige die* ven bij Mevr. Sertin, winkelierster, wjens man in Amerika vertoeft, binnengedron gen, hebben alles behendig doorsnuf feld en eene som van ruim 100 fr. uit de schuitlade meegenomen. De misdadigers moeten van alles goed op de hoogte ge weest zijn, zulks heelt 't africhten huijner misdaad bewezen. Ook 200 fiesschen wijn werden rjjede- genomen. De policie heeft een onderzoek ingesteld. Vrijdag avond, rond 7 1/2 ure, hebben onbekerlde schurken, op verschillende plaatsen der stad, de koperen kranen, aan de woningen geplaats, toebehoorende aan den dienst van de waterleiding der slad, gestolen. Een onderzoek is inge steld.

De Werkman | 1915 | | pagina 1