Loopexide leuws Gent. Aalst - De Voordrachten I - De Beschuldigden aanhoord, de bewijzen lagen daardikke koorden, breekijzer, groote vijl en een zware ijzeren hamer, met welken 2 maal naar den kop van Chef Gits is gebonkt Op bevel van den Prokureur M. Geerinckx zijn uilen voorloopig in vrijheid gesteld Die loslating is op Aalst gevallen als een karreel- steen door een glazendak. voor welke Baron Bethune aanzienlijke hulpgel den zijn. Lukken ze Neen, neen. Aan wie is de schuld Aan de Bevolking Aan de Voordrachtgevers Volstrekt niet. De Zondag voor Kerstdag was de Spreker M. VAN OVERSTRAETEN, Schoolopzichter; hij had als On derwerp de hoogst belangrijke zaak De Opvoeding van het Kind 10 ure voornoen was een geschikt uur.. En tot •penbaar affront moeten wij zeggen: ER WAS GEEN VOLK,., bijzooverre dat Vooruit een bitter beklach doet. Zondag wederom, ten 2 ure nanoen, een zeer be langrijk Onderwerp ZELFONDERRICHT En nauwelijks 70 man. Wie is daar de schuld van Baron Bethune en zijn Komi- wijze.. AI iets in De Werkman staat, heel de Stad het aanstonds weetDe werkende menigte bemint haar gazetteken en heeft er betrouwen in. Welnu, in plaats van telkens een Plakschrift of een Bericht aan De Werkman te zenden, die kosteloos inlaschtin plaats van die kleine moeite te doen, d'affichen worden irit- -plakt den donderdag morgend als De Werkman .iEDS GEDRUKT IS.. Hoe is 't mogelijk zoo dom partijdig te zijn, ia zen tijd van Gods-Vrede DAENS. Zeer hoog water geweestt'Aalst gelijk met de Deksteenen; veel kel ders overstroomd, 't was hola peerd of de kerre brekt. Dijnsdag was 't water een dikke halve meter gezakt. De la Paresse l'ennui et de l'ennui !e désordre du Cceur. Ledigheid baart verveling en wanordein 't hart. Te GENT heeft de Gemeenteraad 2000 fr. gestemd voor Kerstmis- en Nieuwjaarsgeschenken aan ons Krijgsgevangenen in Duitschland. GENT goed per kas is door den GAZ. Aalst die Goudmijn afgestaan heeft voor 30 jaar. In Gent klaagt NIEMAND en in Aalst klaagt ELK over den Gaz. - Engeland gaat nog 5 milliards Lira's leenen aan den Italjaan. Een Lira is éen frank; Lira en mesel, zeggen ze zoo zoetekeste Roomen. Een frank en half. Uit CHINA wordt geschreven dat de nieuwe Kei zer Yoen-Shin-Kaï het einde van den Oorlog afwacht, om zich te laten Keizer kroonen..- Ik kan hem geen ongelijk geven. - Sint Silvester, Paus, stierf in 'tjaar 338; lang heeft hij in 't gevang gezeten. Sint Sabi- nus, Bisschop van Assisia, wierd onder Keizer Maxi- nus zijn twee handen afgekapt en zoo in 't gevang geworpen, waar hij stierf,anno 304. St Augustinus schrijftIk aarzel niet te bevestigen dat de Martela ren min afgezien hebben, dan de Ontuchtigaards in de slavernij hunner eerlooze driften. In TEMSCHE is de Voeding veej, veel, veel beter dan in HAMME.. In Temsche is een redelijke Volksmacht. In DEN- DERHAUTEM gaat de Voeding beter dan in HAAL- TERT Werkende Menschen, laat ons goed indach tig zijn De Barometer der deftige VOLKSHULP is VOLKSMACHT, waar Volksmacht is, is Volkshulp uit eerste hand. In Frankrijk wordt 't Suiker niet meer gekwoteerd ter Beurs; de prijs is 75 a 82 fr. NOORWEGEN, gansch buiten Oorlog, heeft 5 mil- lioen dollars geleend aan Amerika.. En die krimineele som is reeds o..p.. op. Te MECHELt-N gaat de Stad Aardappels leveren aan 8 fr. de 100 kilos, op voorwaarde niet meer dan 9 c. en half Ne vragen per cilo. Treffelijk is't I Misdaad te La Louviere. Doodelijk ongeluk te Nederbrakel. Door hun kleinzielige handel- de- öïiitre. - Voetbal, JVinove- Huur- aarsbeiangen. VOOR DE NOODLIJDENDEN Oorlogsnieuws De millisnnair Ford van Amerika was naar Europa voor een REIS TOT VREDE hij zap gaen hoop van welgelukken, is disparaat ge- worden en terug gekeerd naar de Nieuwe We- KEIZER WILHELM is door een lichte onpasselijkheid verhinderd naar 't Westfrond te komen. In Aalst aanhoudend 't gedom- nielsel der kanons, zelfs op Hoogdag en Zon- dag; m Kristene Landen. Dat alle Menschen van goeden Wil toch werken om de groote Macht te worden der Wereld,en 't is voor altijd gedaan met die monsterachtige Oorlogen I Riak-Almanak Raadsel-oplossingen. Nieuw Raadsel. ze den houten barreel afgekapt aan 't Land van Marinus Meert; hun plan was de koeibeesten te slachten in de nieuwe Huizen tus- schen Groenstraat en Rozendreef, in een straat genoemd straat Longé. Maar de Policie van Aalst was in 't geheim onderricht van de diefte, en Onder-Kommissaris Gits was in den donkeren met vier Agenten naar de plaats der beraamde vdsdaad getrokken, hun bergplaats was in 't huis-Mergan; ten 8 en half werd de Familie- Meert verwittigd over hetgene ging plaats grijpen.. 9 ure, 9 en half, alles doodstil; 10 ure, daar komen de Dieven langs verschillige kanten en sluipen den stal binnen de Policie laat ze begaan en hun misdaad beginnen. Dan komt Chef Gits laat ze Degaan en nun misaaaa oegmnen. uau koiiii vnei uiu> met de 4 Agenten den Stal omsingelen en vallen de Dieven aan, 'twas hoogen tijd, want reeds hadden de Beesten de teugels aan, •m weggeleid te worden. Bij het zien der Gewapende Macht, de Dieven, jfie alle inbre- kersgerief bij zich hadden, een breekijzer, een gifoote hamer en messen, richten hunne woede naar de Policie; een der drij sloeg naar Chef Gits met den hamer om hem den kop in te slaan, de vier Agenten springen moedig toe, 't Volk van den Huize komt helpen, weldra zijn de drij booswichten tot onmacht gebracht en stevig gebonden; het eerste gedacht was ze dadelijk naar Stad te voeren, reeds waren ze tot aan 't Slot gebracht, doch men vond het beter terug naar den Olm te keeren, alwaar ze onder strenge bewaking bleven en rond 6 en half 's morgencjs met den donkeren werden binnengebracht. De Beesten, schoon kalfkoeien, hadden elk een waarde van 8 a 900 fr. De Agenten waren M. Gits, Chef; Barrez Jozef, Van Hoe- - ver Hector, Van de Meerssche Petrus, Renneboog Cam De drij dieven zijn Temmerman Frans:Jan, oud-veroordeelde De Cock Camiel, -Van Goethem Jozef, Wauters Benolt, oud-veroordeelde n° Smedt Alfons, verheelder. Maandag is 't Parket ter plaats gekomen. E. H. VAN WSSEA1HOVE om zoo te zeggen een Aalstenaar. geboren in 't Land van Aalst, te Ressegem, in 1872, Leeraar geworden in St-Martens-Gesticht te Aalst in 1897, Bestuurder van dat Gesticht in 1906, aldaar door ieverige geleerde leiding, het werk van Superior Van der Schue- ren voortgezet en hetgelukkiglijk gebracht tot den hoogen rang der grootste Collegien van ons Land, ziek gevallen door over- •panning van geestesarbeid, in Sept. 1915 zijn ontslag gegeven bij zijn Schoonbroeder M. Van Mol aan de Zoutstraatpoort gaan wo nen en er overleden op Kerstdag. Zijn Begraving in St-Martens- kerk was waarlijk indrukwekkend en zielsroprend Geestelijken, Kloosterlingen, wereldsche Personen van Overheid en van allen rang, maar het allerluisterlijkste en dieptreffendste was de lange, lange rij der Studenten die met hunne Leeraars ten Offer gingen' op hun wezen geprent hebbende Eerbied en Liefde voor hunnen Superior, Priester Van Wassenhove, die t'Aalst in reine en zalige teheugenis zal blijven. Dit weze, in haar smartend verlies een roost voor de aehtbare Familie. Volksvert. DAENS. I Zondag nacht ziin drie boosdoeners ia 1 de woning gedrongen van M. Gilson, kunstsmid. Door het gerucht gewekt, kwam Gilson beneden. De drie kerels losten verscheidenerevolverschoten waar door M. Gilson getroffen werd aan de longen. t Denkende van erkend te worden, vluchtten de drie bandieten. De toestand van M. Gilson is zorgwekkend. De poli cie heeft het parket van Bergen verwit tigd. De genaamde De Pessemier, 30 jaar oad, boomsnoeier, wonende te Opbrakel, gehuwd en vader van vier kleine kinde ren, was woensdagnamiddag bezig met boomen te snoeien te Nederbrakel. Eens klaps brak de tak waarop hij stond. De ongelukkige stortte beneden en werd verscheidene ribben, de beenen en den schedel gekloven. Hij bezweek kort na dien. Een Paard der Voermans Petit, van Munck- zwalm, is vrijdag doodgevallen op de Nij- verheidslaan. Vrijdag 24 Dec. honden weer, zeer weinig Volk op de Markt. Geen Boter, enkel 2 Boeren met epnige kilos, 4,40 is deofffciëele prijs. Overvloed van Groen sel, de Fruitmarkten verminderen; in de Winkels staan de colnar- 2'?.32 cA°d ■n,']alve kil,°- De Ajuin 36 a 39 fr. de 100 kilos in t klein 38 a 44 c. per kilo. De Gemeenteraad heeft met 27 st tegen 5 de rekening en begrooting der St Nikolauskerk verwor- P<?- In d'Hospiciën is 't Budjet voor 1916 Ontvangsten 60s Ito no56' f'fr 2,343r429,56 bijgevolg een tekort van 608,459,02... Is dat te verwonderen met de duurte der Levens middelen M. Arthur Verhagen is te Wezel, in de Forteres met nog 5 Belgen o. a. Graaf de Beaufort. WEZEL aan den Khijn, alwaar de Seminaristen vnn Gent gevangen zaten in 1812 Zeer getrouw is dit verblijf beschreven in een boek door Pater Van der Moereen gedrukt t'Aalst in de Peperstraat; M. Goemare van Brussel had hier zijn Drukkerij.. Gent voert de nieuwe Sehoolwe, uit, zooveel mogelijk. Voor het Onderwijzeud Person nel zal 883 100 fr. voldoende zijn, dees jaar. De Onderwijzersin marfffer hebben de 2/3 of 1/3, volgens zij getrouwd zijn of jong- Ter gelegenheid van Kerstdag werd een match gespeeld op het gemeente ter rein, tusschen den sporting F. C. Ninove II en di Footballclub van Oultre. De Ninovieters konden hunnen tegenstrever kloppen met 5 om 1 goal. De scheids rechter der partijen was M. Moni Bel- paine. Op Kerstdag-avond had in een lokaal der Edmond De Deynstraat, eene belang rijke vergadering plaats van onpartijdige burgers, welke hunne belangen bespro- ken op huishuurgebied in dezen huidigen droeven tijd. Er werd besloten eenen Kantonalen Burgersbond te stichten bui ten alle politiek, waarvan het bestuur, in menschlievenden aard, voor zijne ledea zou optreden, samen met de Maatschap pij der Eigenaarsbelangen, om in ieder geval een middel op te zoeken, de we- derzijdsche belangen ineen te smelten en eene vredelievende oplossing te vindea die ieder zal vergenoegen. Het zij wel( verstaan de Huuraarsbelangen komen niet op tegen de Eigenaarsbelangen, in tegendeel I Het voorloopig bestuur is gekozen en bestaat uit de heeren Leopold Britton, Amedée Cobbaert, Paul Ponnet en Pe trus Steppe. Eene tweede vergadering zal plaats grijpen, zaterdag aanstaande, om 7 uren des avonds, in 't lokaal Het Land van Aalst, Kerkhofstraat. Een schatrijke Heer leefde jaren en jaren in feesten en verma nd We? 21jn L overste!Pt van verveling en walg; hij wilde dood zijn.. Een vriend hem zegde Ge walgt van 't leven! uw rijk-zijn verveelt u Gebruikt uw geld eens om d'armen te hel- U:"' °m die ,n diepste verdriet liggen, gelukkig te maken De lust en vréugd8 raad en weldra was ziin hert vol moed, koop0ér°s2 ff' Te bekomen °P ons Bureel en hij ons «itver- MAAS AAS AS. O Maas, o pronksieraad van 't Walenland U zagen wij tegen de rotsen zegevierei, Gij schept paleizen, wijdsch en groot j En behangt de wanden, naakt ea bloot, Met kralen van saphieren. Gij zoent en koestert uwe boorden, Het landschap en de mollige beemdei, Gezichten, die 't ooge streelen en 't harte i En afwisseling geven in d'aarsche smarte Gi>zijt een lok-AAS voor de vreemden. Gij zijt een bron van weeide en voorspoed De AS, waarop de neering draait Immers, wie kent er niet de grot van Han Die toont wat toch de tijd nu kan, Door jaren en door eenwen. H. T. MAAS AAS AS. Met vier letters is 't de maas Een der beroemdste waterstroomen Waar soms paling, snoek en baas In het water ligt te droomea Met drij letters is het AAS Waar de visschen naar verlangen, Tot hun ongeluk, helaas, Worden zij ermeê gevangen Met twee letters zult ge vragen Wel dat wist ik ook alras, Er bestaat geen enkelen wagen Of hij heeft ten minste een AS. Frans De Rybel, Aalst-Mijlbeek] Acht letters, d'eerste vier Een dorp niet ver van hier, De tweede vier, niet plat, En 't heel een soort van Stad, Veel Volk van Aalst vond er een schu En die het vindt, en is^een uil.

De Werkman | 1915 | | pagina 2