LIZA "1 OF DE VERDRUKTE WEES «o». vin Openbaringen der Liefde, Complotten van den Haat. Geef mij raad, dit was het laatste dringende woord van Adriaan aan zijn vriend Felix Valkenburg, 's An derdaags den 3 April 1853, kwam een raadgever Van hert en gezag; de oude Markies was na den noen aan gekomen en stond toe er te vernachten. De dag was zeer schoon geweest, zoo rein en rus tig als een Meidag; de voorjaarssleutelbloemen ston den lachend te bloemen, de boombotten zwollen open, het was een lust om buiten te zijn. 's Avonds, na den rijkelijken dinné van 7 ure, had de Baronnes voor hare dischgenoten een verrassing bereid. Een feest in de maneschijn, gelijk de jeugdigschoone Fla- vie het noemde. Het was geen maanschijn, zelfs niet een laatste kwartier, maar een nevelte nauwernood was het klaar genoeg, om de lange kronkelpaden van den hof te volgen. Men begon teleurgesteld te wor den; zelfs de oude Ridder de Fogny, zoo geestdriftig als vleiend voor de feesten der Baronnes, beknibbelde inwendig dit zonderlinge feest. Maar eensklaps veranderde de gemoedsaandoe ning;... op't einde van den tuin stond de geopende ijzeren traliepoort, noodigde elk uit in het woud te treden en daar waren bijna al de takken der boomen verlicht. De Baronnes had op geen kosten gezien; ze wilde door pracht en glans de ziel van Adriaan bedwelmen en veroveren. Duizenden lanteernen hingen aan de boomtakken en schoten hun licht door het eerste groen 't rood, 't geel, 't violet overheerschtten en gaven warme schijn die 't gelukkigste uitwerksel had. En honderd stappen van daar, te midden het bosch, vlamde een vuurgloed buitengewoon hevig; men ging er heên het was een hut, neen een groote zaal, schitterend van gekleurd licht, met oude boersche meubelsmaar achter de schragen en stoelen,in ongeschorst kastanje hout, waren mollige sofas en een prachtige tafel met fijnen thé en lekkernijen. Elk stond verbaasd en opgetogen. De Ridder kustte de hand der Baronnes en zegde Edele Mevrouw, ik roep u uit als de Koningin der Toovergodinnen éen woord van u brengt ons van 't West naar Oost Toen bracht elk zijn loftuiging bij; na in geestver rukking eer gedaan te hebben aan den fijnen theé en de lekkere taartjes, ging men per groep wandelen in de verlichtte paden van het bosch. De Markies en de Engelschman waren bij Adriaan, op zeker oogenblik de Engelschman had een andere groep gevolgd. Welnu, vroeg de Markies, heeft Menonkel zijn ontwerp veld gewonnen in uw gemoed Niet veel, Vader. Ha, ha en waarom dat Dit kan ik juist niet zeggen misschien heb ik ongelijk. Een gedacht verslond mij, dat ik hier niet vind. Adriaan, de hoogte van ons gedacht kan hier nimmer bereikt worden; nogthans is 't goed dit ideaal te hebben; zonder 't gedacht der volmaaktheid, we zouden naar het goede niet streven maar werkelijk moeten wij ons tevreden houden met hetgene enkel goed is. Nu zeg ik u als algemeenen regelGa voort op te merken en te overwegen, neem geen besluit kom naar huis achter eenige dagen om de zaak te be spreken. Nu was de Engelschman daar terug met zijn schrander fijn wezen. Alle drij gingen weêr naar de hut-salon al de convieven waren er wederom bijeen. Gewonelijk was Liza daar niet bij nu had de jonge Geneesheer Rulan haar gaan halen en wist niet wat uitvinden om de jonge Dochter te behagen. De Baronnes haar oogen waren vlammend gericht naar den Doktor en naar Lisa van den anderen kant trachtte zij hare Flavie in ge sprek te krijgen met Adriaan. Ludovic, de schoone njke zoon van Burgemeester Le Murcier, werd door zijne Mama gedurig naar Flavie gebracht. Is eep uitleg hier nöodig Voor de Lèzeres§en «er gewis niet. De Baronnes-Kasteel dame was een wonder van scherp zinnigheid. Een gevoel van liefde had ze nooit gekend, maar trots heid en berekende wilskracht. Voor haar had alles tot heden gezwicht. Ze zag klaar en verre, van 't eerste oojenblik had zij ontwaard dat er samenneiging ging ontstaan tus- schefl Adriaan en Liza. Dat moest Verhinderd worden, kost wat icost; haar plan was ge maakt Liza zou (rouwen met de jonge Geneesheer, aanvallig, maar zonder fortuin al moest het haar honderd duizend franken ja veel meer kosten - van Ludovic, de schoone jonker en pronker, eenigen Zoon van den rijken Kasteelheer Burgemeester Le Murcier, wilde ze niet; Flavie zou trouwen met Acriaan zoo was 't beslist, met den suikernonkel Millionnair. Tot heden was alles gelukt in alles, en zou zij in haren zielsdroom mislukken Voorzeker neen Rond tien en half verlieten allen het glanzend ver lichte woud, in geestdriftige vreugd, behalve Adriaan, die verslonden was in weemoedige mijmering, een rein liefdegevoel had zijne ziel ontvlamd. Nauwelijks op zijne kamer, hij nam pen en papier en schreef Geliefde Vriend Felix, Ik ben hier terug, voor eenige woorden Mijn brief van eergister zal u toegekomen zijn.,. Ge gaat mij antwoorden dat ge maar al te wel raadt wat in mij gebeurt.. Dat ik opeen slechte helling slib ber.. Dat het hoog tijd is mij stil te houden; dat ik mijne toekomst verniel.. Vriend, doe dit nietschrijf me, maar niet meer over die zaken, het is te laat. Ja, Felix, ik bemin haar.. Gij hoort het? Flavie is het niet, maar haar bemin ik... Ik heb het willen ver bergen aan mijn eigen, ik wilde achteruit, ik dacht aan mijn oude brave VaderMisschien zal ik hem een toestemming vragen, moeielijk voor hem ze te geven; 'tis waar... Weigert mijn Vader, aandringen zal ik niet, in vrede zal hij zijne lange schoone loopbaan eindigen. Maar haar. Felix, ik bemin haar, moet ik het haar zeggen Heeft ze dat niet gelezen in mijn ziel, niet gevoeld door den toon mijner stem Is 't niet beter miin Vader te polsen, zijn wil te hooren, vooraleer opentlijk het hert aan te willen van een jonge doch ter, zoo onbeschermd als ontwapend Zal ik haar vragen zich voor mij te offeren Moet zij ook, gelijk ik, slachtoffer zijn der convenantiën, die mij zullen binden Zou het edelmoedig zijn haar hart te binden, als ik wederkeerig niets geven kan dan een onvrucht baar gevoel 't En nogthans moest ze mij ontnomen worden Ik zal trachten te zwijgen. Maar, ik bemin haar, ik bemin, ik bemin haar... Vaarwel, Felix, berisp mij niet, verwijt mij niet, 't ware vruchteloos. Gansch aan u ADRIAAN. Cerqueux, 5 April 1853. ('t Vervolgt) Ad vo ka at Plancquaert zal zijnen Zitdag van Januari houden, niet den eersten maar den tweeden Zaturdag in Aalst en den tweeden Zondag te Ninove. Welk is het lot van eenen mensch, die noch le zen, noch schrijven, noch rekenen kan Moet hij niet alles gelooven, wat men hem wijs maakt Hij kan immers niet lezen of het waar is. Wanneer hij zich in den vreemde bevindt, moet hij dan niet de mededee- lingen, den raad, de waarschuwingen van ouders en vrienden ontberen Hij kan immers geen briefwisse ling houden. Is hij daardoor niet veroordeeld om maar enkel de ondergeschikste diensten te kunnen bewij zen Men kan hem zelfs niet naar de markt zenden, dewijl hij niet rekenen kan Te koop in ons Bureel HERDERSEM. Zuivere beste PETROL Prijzen van den dag te bekomen bij Emile ROGAERTS (Brusselsch Hof), Botermarkt, 3, AALST Kleerverwerij en AT ieu w wasschen alsook Bonnetterie en Espadrille waren Justin en Dominique BAEYENS, «nTTrmnriiiirwiria .■uw.vawfu JELLEN ek MIETJE, gevolgd door een avondpartijtje, in Gent sehen tongval. Nieuwe uitgaaf. Zeer kluchtig en leerzaam 0,75 Keizer Karei en Kwaabette 0,25 Nieuwe Kabinet-Sekretaris, in de Vlaamsche en Fransche Brieven 1,00 Helena en Griseldis, of de Vronwenperels 0,50 jan van Parijs 0,50 Carkenus en Peccavia 0,50 -- Zondag zijn een JO tal democraten naar Herdersem geweest, om aldaar het Tooneel- feest bij te wonen in de zaal De Kletser, ten voordeele der Belgische Krijgsgevange nen. De zaal was gestampt vol, wij erkende» onder het publiek, verschillende Leden va» de omliggende gemeenten, die er ook aa» gehouden hadden het edel werk der Spelerë- Tooneelisten, door hunne tegenwoordigheid te steunen. De uitvoering is uiterst goed geweest, waar lijk, wij wisten niet dat Herdersem een zoo puik tooneel bezat. Al de stukken zijn glad Van stapel geloopen. De versjes, door de kinderen opgezegd, vielen wel in den smaak, en toont een vaste toekomst voor het Too neel. In de stukken, werden de Vrouwrallen allen opperbest vertolkt, over de Mannenrollen ook niets dan lof ProficiatWij bieden da» ook onze welgemeende gelukwenschen aan de Tooneelspelers, met hun puike uitvoering, en hun menschlievend werk. V... Te bekomen op ons Bureel. Schoone Boekjes aan lOcentieme». Vlaamsch-Fransch, in 8 oefeningen. Goocheiboekje, of een groote keus va* tooverkunsten. De geleersde Kat en Asschepoetster. De schoone koopmansdochter. Ezelsvel. Blauwbaard Koning Welbemind. Lollekensboek. Bloemenspraak. Stekjesboek, of verzameling van aantrek- kelijkekunstjes met phosphoorstekjes. Schaduwbeelden. De Kaartspeler, om het jassen te leeren. De kleine Kabinet-Sekretaris. De Kunst om servetien te vouwen. Complimentenboekje, in verzen en proza. Kegelboekje. Beeldraadsels, of een boekje van rebusse*. Duimken en de Toovernimf. Roodkappeken. De behendige Princes. GROOTMOEDERS VERTELLINGEN aan 10 centtemen SNOECK'S VERHALEN 48 bladzijden aan 10 centiemen. Om een ge dacht te geven van den inhoud deel 2 be helst de Metseldar, eene Tijgerjacht, David Rizzio of de zanger van Maria Stuart, de Graf kelder, hoe het in Mexiko gaat. In deel 3 heeft men De Dochter van den Veroordeel de, Scherpzinnigheid van een Schildwacht, het Godsoordeel, een Dochter op zoek naar den moordenaar haars Vaders. APOTHEK ERSBOND - ZONDAGRLST. Zaterdag aanstaande (Nieuwjaar) M. BONNER, Bisschopstraat, Zondag aanstaande 2 Januari 1916, zal de apotheek van M. GHYSSELINCKX, Molenstraat, openblijven van 12 's middags tot mid dernacht. Bijzonder zwart voor rouw. In werking sedert 1880. Onverbeterlijk, onafgaaa- baar, schoon en goed werk. St JÖRISSTRAAT, 35, AALST (Een 2otal meters van de Botermarkt) BURGELIJKEN STAND DER STAD AALST. GEBOORTEN Mann. 12 Vrouw. 3 15 HUWELIJKEN A. Schoonjans, handel, met L. De Pelse- maeker, zb. E. De Man, broodb met C. Van der Spiegel, stikster. A". Redant, bakk. met J. Herman, tw. P. Van Geert. kass. met C. Herman, tw. J. Poep, verwer, met M. Van den Spiegel, br. F. Van den Spie. gel, tw. met M. Van de Meersche, br. J. Van de Meerssche, tw. met L. Vermeersch, leurster. OVERLIJDENS V. Van der Steen, dagbladl. 41 j. wilgenstr. M. Barrez, v'Van Opdenbosch, zb. 45 j. Scherrev.str. A. Van Wassenhove, pries ter, 43 j. Geeraerdsb.str. C. Bruyneel, a. DeClippel, landw.m. 50 j. Zoutstraatp. P. i De Cock, m. D'Haeyere, slachter, 71 j. Ge*t- i schestr. i ,l kisd. ender de T jaar. Aaitt, drukkerij Pr. Daan Zuster.

De Werkman | 1915 | | pagina 4