Loopende Nieuws f f i 1040 Hemdens ile (Jroole lijkdiensten OORLoGS-MEUWS. Aalsl - Maandag - Brussel Raadsel-oplossingen. 500 Vrouwenhemdens en 540 Manshemdens zijn gemaakt in 't Lokaal DE VOLKSVERHEFFING, alhoewel de Christen De mokraten wreed miskend en verstooten waren door de samen stelling van 't Komiteit 5 Katholieken, 2 Liberalen, 1 Socialist, r En geen enkele Christen y Demokraat v Qjt Komiteit vroeg de hulp van groepen Naaisters; aanstonds kreeg de gewezen Beenhouwerswinkel een andere be stemming 7 a 8 Naaimachienen vveroen er aangebracnt; onder Voorzitterschap van Mevrouw Louis De Backer werd 'j^eng ge werkt en met verstandige wilskracht. Na dat de eerste 500 V rou wen hemden gemaakt waren, kwamen manshemden met zeer slecht garen; de Naaisters vroegen beter garen; er was geen be ter garen. Dan weigerden ze voort te werken, omrede, zegden ze, oat i a d'eerste wasschingen, dé hemden zouden uit den naad vallen. Dan is beter garen gekomen, door het koppig aandringen Op den diepbetreurden verdienstrijken E. H. Superior Van •Watsenhove zijnen Lijkdienst is een verandering geweest, die algemeen geprezen wordtGe gaat naar 't Sterfhuis, ge volgt 't Lijk tot in d'Hoofdkerk; nu beginnen Vrouwmis en Vigiliën 't is drij kwartuurs eer de Lijkdienst begint; buiten de Familie en de menschen die tijd te veel hebben of die sterk staan in t Medi teeren gaat elk weg en keert terug voor den Off r; de Mis wordt niet bijgewoond.. Nu was de Vrouwmis onder de groote Rouw -mis en elk bleef in de Kerk.. Goed en wel, Daens, hoor ik zeg gen; maar de Vigiliën De Zang der Vigiliën Wat doet ge met de Vigiliën De Vigiliën de psalmodische Vigiliën, dat gaat M. den Dekea aan, en zijn Onderpastoors En zijnen Zangmees 4er In Rusland gaan nieuwe Belastingen komen tot 275 millioen roebels... In 't Evangelie staatAlle Rijk dat in zicli zeiven verdeeld is, moet vergaan... En een Land in Oorlog, verdeeld, verscheurd, in tranen en bloed HorreskoEen helle van verdriet en vernie ling Nu motten Dante en Bilderdyck gelezen wor den. Griekenland heeft laten weten aan de Bulga ren dat het er geen beenen of graten in vindt hun Soldaten te laten doorgaan in den alleruitersten nood, als 't niet anders zijn kan Wilt gij voordeel, leest 'met oordeel. Uit de verschiilige Berichten aan beider Fronten blijkt, dat er geweldis geschoten wordt, (wij hooren het hier genoeg) geweldig gescho ten en van weerskanten vernielingen gedaan, zonder veel verlies van Volk en van Grond. In Frankrijk is de klas van 1917 binnen. Maarschalk VON MACKENS en is niet dood, gelijk de geruchten hier liepen, d'ander week werd hij te Sofia officieel ont vangen door den Koning der Bulgaren en bleef er dinnéeren. M Radosiavoff, een kopstuk der Bulga ren. moet gezegd hebben Al wat de Bulgaarsche Soldaat veroverd heeft blijft Bulgaar. Moge 1916 betere dagen aanbrengen met vaste ge ruste toekomst! Te endermonde zijn al 7 a 8,000 menschen terug op 10,000 't Is wonder om zien hoe ze daar wonen en leven. Het Onderwijs van werke- loozen er beter bezorgd wordt als in Aalst. In 't Ge vang zitten ze nu op water en brood. Een Aalstenaar die er 5 dagen had uitgedaan, kwam naar Aalst en viel bijna in onmacht van ilauwte. De Jenever doodt meer menschen dan den Oorlog. Woensdag in 't VLUCHT-LOKAAL, Nieuwen Boer, Koornmarkt, Ge ,t, ik hoorde echt nieuws over de Diefte der B! !OODBONS 't is kolossaal geweestrond de 35 ,000 valsche bons waren gedrukt en uitgegeven; 't was een soort van bende, bakker De Smet, van d'Hoogstraat, is de bijzonderste; hij werkte dag en nacht met 10 gasten; twee Boekdrukkers hielpen hem: Van de Sompel, Begijnhoflaan en De Vreeze, Ossen- straat, alle twee zitten in 't droog; van 40 fr. maakte die Bakker 80 fr. 't Is uitgekomen met dat in 't Komi teit veel meer Bons terugkeerden dan er uitgegeven waren Eerlijken handel is gerusten wandel; maar die valschheid en diefte doet, zijn eigen verachten moet. Ze spreken in AALST van een DIEVENBENDE 30 MAN STERK; in ons vorig Nummer heeft men ge zien hoe behendig en kloekmoedig onze POLICIE is geweest om drij Dieven aan te houden, juist als ze twee schoon koeibeesten gingen stelen in de Binnen straat. Het is bijna gelijk de aanhouding van 9 Bin ders teTERALFENE in Jan Clercker.. Eenige dagen later had onze Policie de Dieven vast, die gestolen hadden November in de Fabrieken Terrière en Van de Putte. In d'Ambachtschoo! zijn de groote rie men gestolen... Een ongestrafte diefte is een zaad van nieuwe Misdaden... Van Diefte tot Moord is de af stand dikwijls zeer klein... LOF en DANK aan onze waakzame en moedige Policie!. Een goede GELD- PREM1E daarbij, ware rechtmatig en voordeelig... Valsch verraderlijk inbreken, bij ongewapende men schen, 's nachts, in den donkeren, als zij in slaap zijn, welke ruige en vuile lafheid!. Daarbij, men steelt niet om te leven in huishouden, maar om te brassen en te drinken in slechte koten. De K1EKEREN, hebben ze den Oorlogsctirik er zijn wreed weinig Eieren. Nu was er vrijdag te GENT nog al Boter en 2 korven Eiers te koop. Koopers ontbraken. Die niet LEZEN of SCHRIJVEN kan, is maar half-mensch. In Aalst zijn er zoo honderden en honderden. Nu is er een allerschoonste gelegenheid. Dat zij in MASSA naar d'Avondscholen gaan, men zal nieuwe avond scholen MOETEN inrichten.. Het is recht en rede dat Onderwijzeressen en Onderwijzers voor buitenge woon werk buitengewoon betaald worden. Ik lees in 't VOLK dat te Gent een Vrouw is, genaamd RE- PUBLIEKE Philomena, Te BRUSSEL staat de vermaarde WIL MART voor't Beroepshof. Lusti gen Nestor heeft twee ver maarde Advokatenze pleiten om zijn straf te brengen van 10 jaar op 5. De Lezing der stukken duurt zonlang als de week voorSinxen. JENEVER is langzaam vergif. Oei, de Goldzielen gaan lekkerbekken In Transvaal, bij Pretoria is een groote Diamantmijn ontdekt. Maandag 7 ure, ruige wind, smoddigen regen, demster en vuil gelijk aan Ostdorkoz Ouragan, de standplaats naar Siberia. Weinig Reizigers, Metsers uit Moorsel en Haaltert dienaar Brussel gaan tot za terdag. ander Werklieden, allen zwaar geladen met knapzakken, hun eten voor de gansche weekuit Haaltert-Eede hooren we dat gister Zondag avosd 'ne man is aangehouden voor een Haas in '1 veld door hem gepakt. De arme man heeft 6a 7 kinderkes en zit in grooten nood. Erembodegem, Hekel gem, de tijd is uit dat men daar mocht opstappen zonder pas port. Assche, een sterke karavaan stapt moedig op,te voet; ik vinde een goed gesloten rijtuig, uit den mond van een statige gestrenge Heer hoor ik dat M. Kurth, de beroemde geschiedschrijver, gevaarlijk ziek ligt, zelfs in stervensnood zou zijn. Demokraat gelijk Pries ter Pottier, goede Vriend van Priester Daens later hoor ik op den Tram dat die Heer de Vrederechter is van Assche afgestapt langs Meulebeek kerk naar Koorstraat; onderwege Schepene fcibers gezien die mij zeer vriendelijk aanspreektMolenbeek heeft Aardappels gekregen met hulp der Duitsche, doch nu zijn z'op. In Koorstraat en de schaduwe van Sinter Goelen-Kerk, warme diepe oprechte \riendschap, waarover eeuwigen dank. Te Brussel, 't leven op zijn Ooriogs 3 affichen met veroordeelingen, o. a. de Pater Jesuiet Vermeulen tot 8 maand gevang voor op roerige schriften; Onderpastoor Petit 6 maand Juffer Laura Acaer, naaister te Gent, levenslang gevang, de doodstraf werd niet uitgesproken wegens haar jeug digejaren; M. Josef Freylinkx, oud Directeur van 't Ministerie van Oorlog, tot de doidstraf, voor spi- onneering, Die gezond, is, weet niet hoe rijk hij is. in de Prévoyance et Solidarité geweest, Brabantstr.; geen centiem te bekomen; de Sociëteit is slecht bestuurd geweest; gaat ze FAILLIET, alles is verloren; men gaat trachten overeen te komen met een ander Sociëteit, om te redden wat redbaar is. In de Bureelen der PENSIOENEN geweest, men is aan 't schrijven der KWITANTIËN in een Bureel van Onderwijs geweest! daar gehoord dat in de drij WO- LUWEN mijn ideaal is ingerichtgelijk Van Maer- lant schreef Voedsel voor lijf en geest I Verder geloopen, bij een Vriend, getrakteerd met eenige lekkere wafels; de pakkagie meêgenomen; ten 5 ure uit de verlichte stad naar Berchem, te Berchem, beter weêr, in een karrecheesken met 10 man, verlicht met een blaf dompend lampken j naar Assche ge schokt gelijk over 1000 jaar; op den Tram gehoord dat 13 Reizigers zonder pasport, er waren 2 Nonne- kes bij, 13 Reizigers aangehouden, 5 20 mark boet gehoord dat er veranderingen zijn aan de Trams, te begin, met 10 Januari. 8 ure 20 in Aalst, beter weêr. Elk den goeden avond. Daens. Anderlecht. Diefstal. In het slachthuis is nogal een be langrijken diefstal gepleegd. M. M.., slachter, woonachtig te Molenbeek had in zyne broeiplaats 1358 frank verborgen. Toen hij het geld wilde terugnemen, was de som verdwenen. Van de daders geen spoor St-Gillis-Brussel. Mevrouw weduwe Brentenierster had haren neef, 161/2 jaar oud, geher bergd. Het kereltje heeft de plaat ge poetst, een ijzeren koffertje zijner moei meenemende, bevattende 36 Russische roebels, 2000 fr. in goud stukken van 101,0,20 en 10 fr., 2000 fr in banknoten van 500 fr., 1200 frank in banknoten van 10 fr. der Société Généralezes gouden ringen versierd met edeisteenen, en nog andere ju- weelen. Brussel. Moordpoging. Zaterdag, rond 8 ure 's avonds, be vonden zich de echtelingen V..., oud 55 en £4 jaar. langs het kanaal van Charleroi, nabij de Vlaanderenpoort, toen tusschen hen twist ontstond. Op een gegeven oogenblik nam de man zijne vrouw vast en wierp haar in het water. Voorbijgangers gelukten er in de vrouw te redden, die naar eene na burige woning werd overgebracht. Na van kleederen verwisseld te hebben kon Mad. V..., naar hare woning, Mont- seratstraat, terugkeeren. De dader is aangehouden en opge sloten. Een nijveraar van Escanafles had naar Brussel twee vaten olie gebracht, ter waande van 2CÖD fr., die hij voor- loopig geborgen had in een magazijn van een hotel der Oude Graanmarkt. Toen de kooper bezit der vaten wilde nemen, waren zij verdwenen. Ik heb uw raadsel overwogen Waarlijk zie 't is niet gelogen, 't Is geen uil die 't vinden kan Zoo staat het in den Werkman Ik dacht zoo in mijn eigen Hoe flt dat klaar ging krijgen, Ik was er gansch over tevrede D'eerste vier is het dorp Lede De tweede vier is nogal erg Zij is niet plat want 't is een Berg, De twee vieren bijeen dat Is toch wel een soort van Stad, Waar er velen mijner vrienden Dachten een schuilplaats te vinden. Lede-Bekg. Alb. Van den Brempt, St-Jofe. i.jj Wanneer wij in vroeger tijden, Met de treinen konden rijden, Vlogen wij Lhde snel voorbij, Om te gaan kijken naar de tij In Oostende of Blanken-BERG, Maar, voor in Gent aan te komen Aan de rijke Scheldezoomen, Groeten wij, o ja Ledeberg Waarin het raadsel ligt verbergd. Mod. Luycx. LEDEBERG. Het heeft de menschen toch verdroten Ais onze Stad hier werd beschoten, Door het groot kanongerucht Al het Volk ging op de vlucht Tot zelfs de die van tegen Lede En ieder dreeg zijn paksken mede, Men vluchte langs de Gentsche baan Om alzoo naar Gent te gaan En een verblijfplaats gaan te vinden Bij hun kennissen of vrienden, Het zat dan vol in 't Feestpaleis Van kinderen, menschen oud en grijs, Geheel de Stad was ingenomen Door vluchtelingen aangekomen, En dat was toch nogal erg Zoo was het ook in Ledeberg Er waren er nog na eenige weken In Brugge en in andere streken, Zoo liep men hier van Oost naar West Maar 't huis gebleven was nog best Als 't gevecht hier was gedaan Sprak men van weer naar huis te gaan, En velen kwame:. naar Aalst terug Met hun paksken op den rug. Frans De Rybel, Aalst-Mijlbeek. Nieuw Raadsel. Mijn eerste is niet oud, Ik zeg het vrij en stout, Mijn tweede is oud en jong, In 't heele, reeds een sprong Zijn wij met wensch en beden Treurmoedig ingetreden.

De Werkman | 1916 | | pagina 2