LIZA j OF DE V E R 1» fi U K T E WEES IX. D''ontroering gaat voorbij De Plicht blijft Als de Reiziger op zijn baan een hinderpaal ont- pioet, dit ziet en voelt hij; zijn oogen zeggen hem hoe diep de afgrond en de snelheid van den stroom is. In de geesten wereld, als de mensch voor den eerste maal de drift ontmoet, de kracht van de hinderpaal afmeten of de diepte van den afgrond, dat kan hij niet een stap te veel en hij is meêgesleept. Adriaan, brave eerlijke jongeling, gij volgt de in geving der reine ware liefde, die Koningin aller deugden; uw mededeeling aan uw vriend Felix u een inwendig geluk heeft verschaft; in uw ziel hebt gij de eenvoudige arme deugd verkozen boven glans en rijkdom; maar uw voornemen staat vast van zeer be hoedzaam te zijn tegenover Liza doch het faalt u nog aan ondervinding, anders zoudet gij weten dat uw goede voornemens geen vasten grond hebben, als gij naar wilt terugzien. Daags na die tooverachtige Avondfeest in 't woud, na vaarwel gezegd te hebben aan zijn Vader, die in vroeg morgend uur terugkeerde naar zijn Kasteel, Adriaan viel in mijmering, zocht d'eenzaamheid en geraaide, onwetens, naar de plaats van 't Woud, die hem zoo zoet in 't geheugen was gebleven.. Zocht hij Liza kwam hij om haar te ontmoeten?. Wie durft het zeggen De Liefde rekent niet; ze zegt nietZal zij komen Men hooptdie hoop is afgekeurd door de rede; dit bekent men aan zijn eigen niet; de hart kloppingen verdooven de vermaningen der rede. In 't Bosch zocht Adriaan de speuren der feëerieke verlichting niet; de wonderbare salon-hut liet hem onverschillig hij dwaalde en geraakte ter plaats waar de kostkoopers van Liza hun morgendeten haalden reeds waren eenige Vogels omzichtig aan- gepoot; ze namen de viucht niet, mis schien kenden zij hem reeds. Na eenige oogenblikken, Liza is daar, juist als Adriaan ter plaats was, waar zij het eten uitdeelde. Wat gedaan? Vluch ten, gebaren verwonderd te zijn En waarom? Adri aan deed eenige stappen naar de jonge Dochter. Mejuffer, zegde hij, grimlachende; ditmaal is het aan mij verschooning te vragen van als Vreemdeling op uw domein te komen. I Vreemdeling sprak Liza, op zachten weemoe digen toon, niemand meer dan ik ben hier Vreemde ling.. Laat mij anders denken, mejuffer, men is geen Vreemdelinge in zijn koningrijk, en gij hebt u nier j een koningrijk gemaakt door het recht der weldaad. O neen Ik ben hier enkel de hand die geeft, i want zelfs dit vogelzaad hoort mij niet toe. Toch hoort het hart u toe, 't is door uw hart dat gij heerseht. Over een dozijn vogelen! En over deze die de goedheid achten boven alle schatten. Uw oordeel jegens mij is veel te gunstig ant woordde Liza, zacht blozende, of liever, het is mij niet toegefaten uwe woorden te verstaan. Bedroef ik u, mejuffer Dit zou duizendmaal tegen mijnen dank zijn. Eene zaak wilde ik u zeggen: Te midden al de bekoorlijkheden der wereld, in dees paleis der Fortuin, is de Goedheid mij verschenen on der de gedaante eener jonge Dochter, die de dubbele kroon draagt van de gracie en het ongeluk, en op mij heeft dit een indruk gemaakt die er nimmermeer zal uitgaan. Och Mijnheer, sprak Liza met bevende stem en tranen in haar oogen, ik bid u, spaar mij, ik wil zelfs mijn naam van Wees niet inroepen; maar heb eerbied voor het ongeluk de eenige zaak die waarlijk in mij is! Ach, Liza, hernam ae jongeling op vurigen toon, ge dwingt mij te zeggen wat ik wilde zwijgen nu moet ik spreken, willen of niet. Liza, verre van mij u te willen vleien of beleedigen, Liza, ik heb u gezien en ik heb u bemind; luister goed, Liza, ik bid het u ik bemin u met al den eerbied die een man van eer heeft voor deze die hij voor de reine gezellin zijns le vens zou willen. Moesten tusschen ons onoverwin bare hinderpalen komen, mijn hert zal ze ;overwinnen en tot mijn laatste snik zal ik getrouw blijven aan een eeuwige geheugenis Liza, aan u is het hart van Adriaan de Ia Roche Lehan; zeg toch, hebt ge geloof in mij en als gij in mij gt looft... Ach, vergeef mij die vraag... gij ook, bemint ge mij De jonge Dochter scheen or; bekwaam te antwoor- j den; zij had plaats genomen op de bank; en daar, het j aangezicht overdekt van tranen, den zakdoek voor I haar oogen, daar ademde zij koortsachtig, i Na eenige oogenblikken Ziehier, zegde zij ziehier mijne hand dieu ja antwoordt in alles. Maar,och God is hetgeen droom? Een droom o neen, Liza, o neen" veel goud werd mij aangeboden, ik droomde van veel liefde als ge mij bemint, gelijk ik u brmir.d, Liza, dan is mijn droom vervuld De jonge Dochter droogde haar tranen af, wierp op Adriaan een lange diepe oogslag, dit is de rechte taai der Ziel, voor val -chheid is daar geen plaats.. Voor taan was alles gezegd tusschen die twee zielen. Op ditoogenblik hoorde zij een licht getrapsei zij zag dertig stappen vandaar ging de Baronnes voor bij, stijf en majestueus; zij hoorde haar zeggen Ha, 't ondankbaar schepsel l'ingratecréature voldoende voor mij. Liza verschrikte zichtbaar. Wees niet bevreesd, verhaastte Adriaan haar te zeggen; door mij alleen is deze samenkomst geko men, dit zal ik luidop zeggen. O, vergist u niet, antwoordde Liza, zacht haar hoofd schuddende; mijn handelen is eenvoudig ge weest, God weet het, dit is mij genoeg Maar als men tracht u te misleiden, als men u misleid!. Aan alle lij den ben ik gewoon, maar dat Alen zal mij niet misleiden, Liza. Daar reker, ik op; doch als ik u iets vragen mag? Liza, het is ti toegestaan uit ganscher harte. Hier zal ik niet meer kort en, ge verstaat waarom! Wie zou mij beschermen tegen een wreed woord Ha, dan zal ik alleen komen Gij zult dan alleen komen, maar van alle ver moeden redden, deze die hier op aarde niets bezit dan hare eer.. Die eer is mijne eer. Dank dank, laat mij dus toe u te verlaten. Liza, is 't een vaarwel, zonder weerziens? Wellicht zou de rede het eischen.. Heb ik geen ongelijk gehad naar een ontroerend woord te luiste ren De ontroering gaat weg; rede en plicht blijven.. Ja, ik heb ongelijk gehad. Adriaan de la Roche, ik geef u uw woord terug; maar de weerklank ervan be waar ik als een uur van vreugd in de droefheden mijns levens.. Ge zijt vrij, wees gelukkig, ik zal bid den voor degene die u een geluk zal geven, dat de arme Liza u niet kan verschaffen Dit zeggende stond de jonge Dochter recht; de tra nen die uit haar oogen biggelden, haar bleek gelaat getuigden van hevigen zielestrijd. Adriaan plaatste zich voor haar, richtte zijne oogen in de hare en sprak met een stem die klonk van wils kracht Liza, gij hebt mijn woord, het blijft onverander lijk; mijn oude Vader bedroeven, dat zal ik niet, maar ik zal wachten; moet het zijn, ik zal den last der ja ren dragen, het oog vast gericht naar de toekomst; vaarwel nu, vaarwel, mijn welbeminde! Neen, onder de kap van den Hemel is geen schepsel dat in mijn oogen de liefde van een eerlijk man verdient gelijk gij. Vaarwel, antwoordde Liza weggaande, ik ge loof in u, Adriaan; van nu af ben ik aan u, in de oo gen van God ('t Vervolgt) Advoka it Plaucquaert zal zijnen Zitdag van Januari houden, niet den eersten maar den tweeden Zaturdag in Aalst en den tweeden Zondag te Ninove. J&ieiigelingeu. Geesten. Hij alleen. Verstrooid. «g On eei Te koop in ons Bureel grootmoeders vertellingen af Z Zuivere beste PËTRÏMlE Prijzen van den dag te bekomen bij Emile ROGAERTS (Brusselsch Hof), Botermarkt, 3, AALST li leerverwerij en Aieuwwasschen alsook Bonnetterie en Espadrille waren Justin en Dominique BAEYEN. MARKTEN «0» y,.-i Meeste.Jan, hoe ziet er een geest uiti Jan. Juist als onze soep, meester. Meester. Hoe komt ge daar aan, slimme jongen Jan Een geest is iets dat geen vleesch I a en beenen heeft, en dat heeft onze soep ook^ Van Snul had in een zothuis gezeten e* as er uitgelaten, met .een getuigschrift, dat hij genezen was. Eenigen tijd nadien kreeg hij twist in eer.e herberg, met eenige vrienden. Een dezer zei, zonder erg Och. zwijg, gij zijt zot. Zot riep van Snul. Ik ben de eenige i» 't heele gezelschap, die een getuigschrift heeft, dat hij gezond van geest is. Een verstrooid gevangenisdokter tot eei gevangene Gij zijt zwaar verkouden, ma», niet uitgaan, hoor. Te bekomen op ons Bureel. Schoone Boekjes aan 10 centieme» Vlaamsch-Fransch, in 8 oefeningen. Goochel boekje, of een groote keus vai tooverkunsten. De geleersde Kat en Asschepoetster. De schoone koopmansdochter. Ezelsvel. Blauwbaard Koning Welbemind. Lollekensboek. Bloemenspraak. JELLEN en MIETJE, gevolgd door een avondpartijtje, in Gent- ij schen tongval. Nieuwe uitgaaf. Zeer kluchtig en leerzaam 0,75 j Keizer Karei en Kwaibette o,25 t Nieuwe Kabinet-Sekretaris, in de Vlaamsche en Fransche Brieven 1,00 Helena en Griseldis, et de Vrouwenperels 0,50 Jan van Parij6 o,50 Garkanus en Peccavia ajso t P ten uiucmciispraaK. HEF Stekjesboek, of verzameling van aantrek- Zw€. kelijkekunstjes met phosphoorslekjes. drii U Schaduwbeelden. J*:fj De Kaartspeler, om het jassen te leeren Öltte De kleine Kabinet Sekretaris. Wijl De Kunst om servetien te vouwen. ziels Complimentenboekje, in verzen en proza. Kegelboekje. Onvt Beeldraadsels, of een boekje van rebussen. DCIT Duimken en de Toovernimf. tpn Roodkappeken. i' De behendige Princes. 0' aan 10 centtemen n SNOECK'S VERHALEN 48 bladzijden aan 10 centiemen. Om een g«- 'JltV dacht te geven van den inhoud deel 2 6e- I. helst de Metselaar, eene Tijgerjacht, David Rizzio of de zanger van Maria Stuart, de Graf kelder, hoe het in Mexiko gaat. In deel 3 heeft men De Dochter van den Veroordei de, Scherpzinnigheid van een Schildwae het Godsoordeel, een Dochter op zoek n den moordenaar haars Vaders. APOTHEhERSROIVD. - ZOADAGRLST. Zondag aanstaande 9 Januari 1916,. zal de apotheek van M. VAN CAELENBERGH, Leopoldstr. openblijven van 12 's middags tot mid-^ dernacht. Bijzonder zwart voor rouw. In werk; sedert 1880. Onverbeterlijk, onafg baar, schoon en goed werk. St JOR1SSTRAAT, 35, AALST (Een 2otal meters van de Botermark BURGELIJKEN STAND DER STAD AALST. GEBOORTEN Mann. 4 Vrouw. 8 12 HUWELIJKEN F. Klinkenborg, bed. met V. Van den Stee», modem. F. Corbesier, werkm. met E. Va» der Meirsch, tw. OVERLIJDENS B. Van der Haegen, verwer, 18 j. St-Job* j T. De Brucker, v' De Meersman, zb. 71» Koolstr. P. Renneboog, m. Wallefr grondw. 47 j. Gasthuisstr. M. De N| zb. 26 i. Gasthuisstr. M. Geeraert, v7 Acker, zb. 41 j. Duivekeetstr. 1 kind. onder de 7 jaar. AALST Zaterdag 5 D ec. Aardappelen de 100 kilo 11,00 a 0,00 Ajuin de 100 kflo 00,00 a00,00 Boter per 3 kilo 12,00 a 00,00 BSere de 25 3.&0 a 0,00 Vigg. per kopp. (250 stuks) 0,90 a 130 Aafst, rakker ij Fr. Deens Zus Jsch, aan nen C

De Werkman | 1916 | | pagina 4