Loopende Nieuws Gelukkig Nieüws 2SSTJS Mo» VALSCHE BANKBRIEVEN Schepene De Wolf moet dat niet weten. zegt hij in zijn eigen Eiken Woensdag, als Daens door den donkeren tweemaal Erondegem voorbij rijdt, dan Dag vriend Reyritens of beter vriend "Coppéns; ja, den goeden dag, een beter jaar aan al de Vrienden-Demokraten, door den Oorlog verstrooid langs alle kanten, van ons gescheiden en ongenaakbaar. In hart en ziel blijven wij VEREE- NIGD. 'tls'ne Coppens uit 't Land van Aalst, die als Onderpastoor van St Baafs te Gent, zoo vaar dig en zoo waardig optreedt in de groote Volksver gaderingen. In LEUVEN begint men te herbou wen- me' de Lente zal groote beweging zijn St Pie terskerk gaat niet lang wachten geopend te zijn voor den Godsdienst. Goeden moed in tegenspoed. Hel is een moedig en weerdig man, die den tegenspoed dragen kan. Ze spreken van i MILLIOEN BRIE VEN die in Engeland liggen te Caprijcke is de tijding aangekomen dat de vluchteling Leo De Vleeschhouwer, OUD 8o JAAR in Holland veronge lukt is op de baan, de Tram niet gehoord en MORS DOOD eereden. In Engeland staat algemeenen DIENSTPLICHT van 2o tot 3o jaar op het voorplan. Te NAMEN heeft Generaal Van Meldert, een Gen tenaar, zijn ontslag gegeven van Schepene. Aalst. - Gemeenteraa<lzi(tin« Zitting van Maandag 20 December, om,5 ure. Sporting-Club. Zondag 16 Januari 1916, om S' om 2 1/2 ure, groote Football- match tusschen de 1Q ploeg van Ninove en de 1* ploeg van Aalst «Eendracht» Ingang langs de 6' Kapellekensbaan van 't rede- Park. Ingangsrecht 0,15 fr. en )f 0,50 fr. Ten profijte onzer Aalster- sche broeders krijgsgevangenen in Duitschland. Meldert-11 oorsel. De baan naar 't Klooster-Affli- ghem en Brabant is ontzegd zon der pasport. In plaats van 3 fr. zijn de Kantwerksters op 1,50 ge daald. Over 't MEEL groot st verschil tusschen Moorsel en Mei- derf. Te Moorsel geen redelijke 5 klachten. Te Meldert is 't klacht „j, met de machtsomtijds is het Brood te Meldert zeer, zeer, zeer slecht. Soldateugeld. Het algemeen Christen Vakver- n bond van Gent, vraagt o. a. in je haren Brief aan het Nationaal Ko- on miteit noor Werkloozensteun m Wij vragen dat de Militaire ce' vergoeding nergens meer in aan- en merking zou genomen worden om ■°ri den onderstand te verminderen. eri De d.d. Voorziter, D L. H. NUYENS, Preekheer. *c Een reformeerd Soldaat is na terug gekeerd te zijn in zijne haardstede, gehuwd. Kan hij of zijne vrouw 't Soldatengeld niet genieten in plaats van zijn Ou ders - JA. In Engeland, te Londen een oud en vermaard Geneesheer, Toe van ons Geloof niet, Protestant, en verklaarde en teekende alsvolgtD Ik begrijp het niet, maar 't is ]?a zoo: Een ondervinding van meer en' dan 30 jaar heeft mij getoond en wee vast overtuigdNa Biecht en H. Olijsel, de Zieken veel gerus ter zijn van gemoed, in een ziekte w doet de rust veel en meer dan eens ie v is het gebeurd dat die rust een 'em faktor was van genezing. Raadsel -op I ossingeit En dat bij het begin van het Nieuwjaar is wel dat men ér ein delijk toegekomen is. Vergadering te houden onder de hoofden der Onderlingen Bijstand, om te zien waterte doen is met het voorstel van M Daens in den Gemeenteraad, omi er toe |e homen dat alle Zirkenbonden met steun van de Stad een Memkinder afdeeling stichten voor de kinderen hunner Leden, alsmede voo. alle kinderen van behoeftige Ouders, om ze te geven kostelooze verzorging van Geneesheer en Medicamenten binst den Oorlog. Het zal niet noodig zijn, denk ik, om hier nogmaals een plei dooi te doen ten gunste van de edele menschhevende zaak. Werpen wij een oogslag op onze omgeving, die zal ons aan zetten het onmogelijke te beproeven, om die instelling in leven Heelen van de Onderzoeks-Commissie, laat mij toe uwe aan dacht te roepen, op een verschijnsel dat dagelijks in 1?°®- asemt, vooral bij de werkende klas der Steden weldrahebben /wij zijn op weger naartoe; raadplegen wij de geboo "kinderbepeTking, zedeloos verschijnsel onzer 'eeuw wraak der olechte zeden, schuld van het verval der Natiën, gebrekaari va derlandsliefde, verzaak der gemak- en praalziekte bij het Volk, dit alles wordt dagelijks op alle toonen herhaald in de bladen. Ik zal nu niet beweeren, dat dit alles er voor mets tusschen is als •orzaak der vermindering der Geboorten. Maar wat elk moet zien, is dat dit verschijnsel, om zoo te ze„ gen, algemeenen regel wordt, niet alleen bij deze imet slechte ze den, of gemakzuchtige en praalzieken, maar zelfs bij kristelijke deugdzame menschen. i Spreek aan iemand met een talrijk geztn die aan zijn btood komt, en die het geluk heeft zijne kinderen te zien goed opbollen, die meer ten Vleeschhouwer bezoekt dan den Geneesheer, die ®uders zuilen fier zijn over een talrijk kroost. „.na vragen wij aan Ouders die geen of eentje hebben, zij zullen antwoorden dat het een geluk is, wat zouden wij gaan doen, zie eens naar deze, die heeft er al vier, hij werkt om zoo te zeggen dag en nacht, hij heeft geen broek aan zijn lichaam, hl) verprost zijn laatste cent aan den Doktoor, neen, neen, ik heb er genoeg V8Nud rndne heeren, als ge met mij tusschen het Volk leeft, dan zult gij ook weten dat er veel ongelukkige huwelijken zijn, die van malkaar vervreemden, omdat de man of de vrouw er ver schillend over denken, over hun hijwelijks plichten. Die verkeerde begrippen vau hun ouderplichten tegengaan door alle middelen is plicht van elk die er iets kan toe bijdragen. En dat zult gij, heeren, met de instelling van den Onderlingen Bijstand uit te breiden; weet, Heeren, dat er veel welstellende -werkmenschen, met wel te werken, goed aan hun brood komen, en door te sukkelen met de Kinderen, voor altijd op den achter grond komen, daar zij hun laatste centen bij den Geneesheer laten. Dit in de mate van het mogelijke voorkomen, door de uit breiding van den Onderlingen Bijstand, zult gii, Heeren. Daartoe zal van Stadsweg, noch van u, Voorzitters, eene op- •ffering te groot wezen, hoop ik, of liever ben ik verzekerd. Onderzoek dus alle voorstellen die zullen gedaan worden in uw ■lidden, met de meeste zorg. Onderzoek eerst, zoo nauwkeurig mogelijk, wat dit zou kos ten, dat niet de geldsom u afschrikke, zonder vaste overtuiging door nauwkeurig onderzoek, hoeveel deze wel zoude bedragen. Ik ben het eens met den heer Schepen dat de geldelijke toestand der Stadskas droef is, dat al het beschikbare geld noodig is voor de Voedin". dat daar op niet kan gespaard worden, zeer waar. Als ik den heer Schepen goed versta, dan willen die woorden zeggen Ware het geen Oorlog, wij konden oogenbhkkelijk over gaan met de instelling, de Stad vraagt niets beter dan dit menschlievend werk te steunen. Eens die verzekering gegeven, kunnen wij het aandeel van Ieder vaststellen, of liever de Stad zou tot .twee maanden na den Oorlog de last der uitgaven schuldig worden, aan de maatschap pij te betalen na den Oorlog, als hun inkomsten terug regelmatig geworden zijn, in alle geval, 6 maanden na het eindigen van den Oorlog. Zoo de Maatschappijen niet per kas zijn, zouden zij kunnen vragen aan de heeren Geneesheeren om met hunne rekeningen Seheel of gedeeltelijk te wachten tot na den Oorlog, a|,s de bij ragen der Leden terug betaald worden. Ook zou de Commissie zich kunnen verstaan met het Natio- ■aal Comiteit, die gaat toelagen geven om eetmalen te bezorgen aan de kie ne; ik veronderstel dat zij over de kapitalen beschikt, gezien ze nu ook de 10 die de Stad bij te dragen had in het Werkeloozenfonds, kan daar laten. Ware dat mogelijk, Heeren, en wie zegt neen het ware de iastelline der nationale menschllevendheid bij uitmuntendheid, de verzekering van het behoud van ons kloek en gezond Volk »an België. EEN DEMOKRAAT. J De Briig aan 't Graven-Kasteel is De IjGDti Onthoofdings-Brug... Daar is menig hoofd afgekapt, 't moest niet aangenaam zijn, d'handen gebonden achter den rug, op den blok gelegd worden en 't hoofd afgekapt, in 2 of 3 keeren. Woensdag werden AAR DAPPELS verkocht onder toezicht der policie aan 12 c. Ko- aijrtjes hingen te koop aan 2,50 tot 3,10 de Ajuin aan 22 eens en half den kilo... Overal wordt de Ajuin meer gezocht en be mind dan t'Aalst in 't Ajuinland... Die van verre komt, is gauw profeet. In de BIJLOKE is Marie Beaumont, weduwe De Vo- geiare doodgevonden in haar BED. Subiete dood is zachte dood. De beste bereiding tot de dooit is een eerbaar, eerlijk leven. I De dagen van Nieuwdag, tot Dertiendag, zijn gelengd, binst dat een hond over 'nen tichel springt. Maandag kwam uit GENT de tijding eener groote diefte, namelijk van 20 fr., nagemaakt in groot getal en uitgegeven te Overmeife, Calcken, Donck-Zele, Beriare, enz. Zekere Frans Ongena, bees tenkoopman van Lokeren, 32 jaar, maakte veel van zijnen neus, kocht zonder afbieden Koebeesten en allerhande waren en kadé betaalde altijd met Gentsche bankbrleven van 20 fr.. Dit sprong weldra in d'hoog en mijndeken werd woensdag d. v. w. Ie Gent geschabernakt in een hotel, zijn kameraad in schurkerij is zekere Leon Verdurme, 22 jaar, Gentenaar. Men rekent dat reeds voor 50,000 fr. is uitgegeven, de bankbrieven zijn gedrukt op slecht papier en de roode waterdruk gaat af, als er water aankomt. Hopilorrpm Het lijk der jonge Schipperinne nog 'lclr:* 'c,u" „jet „jet gevonden is. Kwest is het in de Schelde niet gespoeld. De Schipper is voortgevaren. Vriend Van der Vorst zoekt achter den naam. 't BOSCHVELD ligt onbe- gargbaar het zou geen groote kost zijn met eenige karren schramoelje en eenige dagen werk ware 't gedaan en dan zouden de menschen niet moeten alom gaan op de Boeren hun land en er groote schade aanbrengen. Men zakt er dikke 2 voet in de sloeten. 7 (Vervolg en slot.) 1° Teekenschool. Rekening 1914, 13,6(10 fr.1916 I 16,640 fr.; Muziekschool 914, 8,437fr. 50c. ;1915, I 11342 fr. 50 c„ Goedgekeurd. De jaarwedden, enz. in volgend Nr. 2° Kant- en Borduurschool. Rekening 1913-14 De Stad 1500 fr.fnschrijvingen 927 fe.de Provincie 488 fr.de Staat 1970 fr. Raadsheer Daens vraagt 1» Waarom dit verslag ia 't Fransch is, terwijl heel 't Gemeentebestuur Vlaamsch is 2» Nu bijzonderlijk, dat veel jong Vrouwvolk wer keloos is, kón die School groote diensten bewijzen, en juist met den Oorlog, ze verdwijnt. Schepene Moyersoen. M. Daens moet weten dat reeds van overjaar ik geen hulpgelden voor die School vroeg. Schepene De Hert. Veel Leerlingen zijn naar de Fabriek Labor gegaan daarbij men kon de Kant werksters niet betalen die Kantens-hooi is dood. Raadsheer Daens merkt op dat de Stad nu de vruch ten moest plukken van hare groote hulgelden... De verdwijning dier Kantenschool een droeve en wreede zaak is. Schepene Bauwens komt ook op tegen dit verslag in 't Fransch. NOTA. Die School is dood omdat haar patroon en woordvoerder dood is voor Aalst. ADVOKAAT BOSTEELS is immers de eerste gevlucht uit Aalst en blijft weg... Ziehier de rekening Teekening Mej. Wellekens 800 fr. Kantwerk Mej. De Maerschak 675 fr. Mej. Dortant 1000 fr. Borduurwerk Mej. Gommers 700 fr. Mej. Ginderachter 200fr. Bestuur 50 fr. Meubels Modellen 552 fr. Bibliotheek 5fr. Prijsdeeling 185 fr. Onvoorziene uitgaven 106, 69 fr. Eenige dagen na de Zitting was ik op 't Sekreta- riaat. m. de Sekretaris wist mij niet te zeggen hoeveel Leerlingen in de School-Bosteels waren... Schepene De Hert kwam juist binnenhy ook kende het geta. (Zie vervolg bl. 1' kol.) ik< Ei uis lee art W est Z( P<, out evc I NIEUWJAAR 1916. Wat verschil met vroegere jaren Als het dan eens Nieuwjaar was Al wie zorgde, kon wat sparen En geen gebrek was in de kas. Kwam men dan een Nieuwjaar wenschei Of men kreeg dan soms bezoek, Men trakteerde toen de menschen Met een schelleken peperkoek, En een druppelken werd geschonken Men zag zelf op geen sigaar, t arnen werd dan eens gedronken Op de gezondheid van 't Nieuwjaar De tabakfakkels aangestoken Op de baan van 's morgens vroeg, Men zag dan sigaren rooken Dat den domp de locht in vloog; Nu in deze Oorlogstijden Wij zitten in een arme kluis, Niets om ons wat te verblijden, Noch drank noch peperkoek in huis Wij zijn blij te kunnen eten Stomp en pap of rijzenbrij, En schier zonder het te weten, Is het Nieuwjaar weêr voorbij Nu zit ieder vol gedachten En te peizen 't is toch droef 'k Ben een werkman vol van krachten En 'k moet zitten bij de stoef, Als ge kolen kunt vergaren Of ge zit nog zonder vuur, Nu spreekt men van geen sigaren Want den tabak is te duur, Hoort nu al de menscgen klagen 't Is de schuld van den Oorlog, En het duurt reeds zooveel dagen Wie weet hoe lang duurt het nog, Laat ons op d'arme broeders denken Die ginder strijden in 't gevaar, Mocht God hun ook de Vrede schenkel En een gelukkig Nieuwjaar. Frans De Rybel, Aalst-Mijlbeef ns Di ieer ;n c oor -pk elei vij 2 D; «ne D; {ij si vers irïj (traf lanj: )ij n A( selfd ntut ifsta icht ivelk Ti fcijn ben W ziek Jen' geer uwe laat. V alles uit r Um D noot

De Werkman | 1916 | | pagina 2