HP Scheikundige Meststoffen olenhandeT JL f*fs5 Pastoor Heldewijs H L OF DE VERDRUKTE WEES XXIII. De Misdaad ontmaskerd. De Baronnes rechtte zich half op uit de sofa en nam van de schouw een waaier om te verbergen dat zij eensklaps bleek van Kleur werd, de Engelschman sprak voort en zegde Van over eenige jaren meikte ik op de zonder linge toestand van een persoon, die, hij alleen, onder de dienstboden buitensporige voorrechten genootde anderen gehoorzaamden, hij had hier het hooge woord de anderen beefden, hij had het recht van onbeschoft te zijn zijn leven was verbonden aan dit van Van mijn Schoonbroeder, puur en simpel. Laat mij uitspreken, Mevrouw, bid ik u zijn leven, zegde ik, was verbonden aan dit van eene jon ge Dochter, hier gebracht door hem, beschermd door nem, geëerbiedigd door hem... die niemand eerbie digde. Niemand zag er klaar inik heb naar Sint Pe tersburg geschreven ik heb dien persoon doen klap pen. Ha, onderbrak de Baronnes, met haren ouden trots, gij hebt hem doen klappen, Mijnheeren gij komt hier met zijnen klap... den klap van een dienst- knecht... En daar vindt gij stof in om een Vrouw te j komen beleedigen, in haar huis Hier, mijnheer, on der mijn dak komt ge mij beschuldigen, komt ge mij bedreigen met schande en straf De Engelschman fronstte zijn lippen om een schie lijke verontweerdiging te bedwingen, dan sprak hij kalm en ernstig In Gods naam, mevrouw, houd op, ik bid u straks zoudt gij betreuren een zaak te verdedigen die verloren is voor u... Dien man heb ik doen spreken, gelijk ik u zegde... Zijn woorden tellen niet voor u... Goed, weinig bekreun ik n ij om zijn woorden... Ik heb hem benauwd gemaakt... Welnu de schrik ont sluit niet enkel den mond, zij opent de handen en het gebeurt dat uit die handen geschrevene bewijzen ont snappen. Woorden of schriften van een ellendeling, mijn heer, ik veracht ze gelijkelijk... Ge veracht ze Als 't u blieft, Mevrouw, zoudt gij ook verachten een brief van Louis d'Arsoix, uw man, door allen diep betreurd... Zoudet gij, bij geval, niet weten dat hij schreef den 30 October 1831, aan Elisabeth Kashine, zijne schoonzuster geworden, een brief, waaraan het origineel nu nog kan bestaan Is u niets in 't geheugen gebleven van de gebeurte nissen waarover die brief sprak Mijnheer, hoe kunt gij uw vermaak vinden in een ongezonde plagerij, die gij nu verricht 1 Verschooning, Mevrouw, wat ik nu doe, is plicht voor elk eerlijk man, des te meer dat het hier geldt een verdrukte Wees. Die het belang niet verdient, welke gij in haar stelt, Mijnheer; dezen nacht nog zullen u zaken ken baar worden, die in haar belang niet pleiten. - Mevrouw, ik versta u niet Wacht nog eenige oogenblikken, ge zult weten welke rol dit schoon sujekt hier speelde. Mevrouw, ik aanzien mejuffer Elisabeth als een eerbare deugdzame jonge Dochter; in alle geval mijn plicht van eerlijk man wil ik vervullen tot het uiter ste.. Mevrouw, wist ge niet dat uw schoonbroeder baron Antoine, in 't geheim getrouwd was met de Dochter van graaf Gashina wist ge niet dat de Va der van Elisabeth Gashine, een strenggeloovige, nooit zou geduld hebben dat zijn dochter met een Roomsch Katholiek trouwde, dat zij daarom met hare tante mevrouw Gloukowski van Memel, naar Cams- bork, op de Poolsche grens gekomen was, dat baron d'Arsoix daar ook was aangekomen en dat ze daar ge trouwd zijn voor Wet en Kerk... De Baronnes werd zoo bleek als een gewitte muur en zweeg. Heeft uw man u er niets van gezegd, dat hij een jaar later, den 23 Augusti 1832 nogmaals schreef aan zijne Schoonzuster om haar geluk te wenschen over de gaborte van eene dochter, genaamd Elisabeth en die de arme Moeder eenige dagen nadien moest Wees laten Weet Mevrouw daar niets van Gij hebt het recht niet mij te ondervragen, sprak de Baronnes met geschokte stem. Mevrouw, ik heb het recht u in te lichten over uw belangen. Daar ontlast ik u van., en daarmeê uit Daarmeê uit Heel wel, Mevrouw, dit ware mogelijk indien het enkel uw belang goldt. Ingezien uw beleefde en aangename gastvrijheid in dees kasteel had ik eerst en vooral uw belang willen inzien; ge weigert, tot daar toe Doch een ander plicht heb ik te vervullen. Gij hebt een Weezekind van hare goederen beroofd. Mijnheer, riep mevrouw d'Arsoix opvliegende, dit gaat alle palen te buiten 1 Het is uw misdaad, mevrouw, zoo sprak de Engelschman op droogen en scherpen toon, 't is uw handelwijze die alle paal en perk overschreidt; indien ik niet zeker ware van al wat ik zeg, geen woord zou over mijne lippen komen; en wilde ik uw verderf, het is aan u niet, maar elders dat ik mijn openbaringen zou doen. Edoch, ik ben zeker, zóó zeker, dat ik hier twee brieven heb van wijlen uwen Echtgenoot, ge schreven en geteekend door hem. Wat gaan mij die brieven aan, zegde Mevrouw d'Arsoix, haren waaier hevig in beweging brengende, uit beleefdheid gaf mijn Echtgenoot de naam van Zus ter aan een jonge dochter van goede opvoeding, hij verontschuldigde hare rout, maar zulks bewijst de re gelmatigheid niet van het huwelijk. Over dit huwelijk, Mevrouw, schijnt gij al de bewijzen vernietigd te hebben, zonder eens te denken dat uw Schoonzuster, wel wetende in welke netelin gen toestand zij was, alle mogelijke voorzorgen geno men had door Jgeschrevene bewijsstukken gij hebt niet gedacht, Mevrouw, dat Maubert Zijn getuigenis herken ik niet. Dat Maubert, zeg ik ude brieven van zijn Meester behandigd had,maar die zijner Meesteres be houden had als een wapen tegen u. 6e zegt, kreet de Baronnes. ('t Verv.) en zijn Ezelken Drama te Erembodegem, 44c j Aalst. - Gent. - Woensdag. Zc krïn j lezin voor Simon van Cyrenen Delaioi lerie-Daens, Roozemai iju- stia.l. Aieuwe Zomerstoffen. Landbouwers, bemint uwen intrest Bijzondere prijzen voor Uitverkoopers Mr Ivmiel Bo^aerls, 3,J?°/ALstA-kt Bijzondere prijzen voor Voortverkoopers. EM. BOGAERT, botermarkt, aalst. Bijzon- j APOTHEHERSBONü.BA\°^^d^Va"ktCALLB' CO» eaaai^=a3a4»i<as6Ssa&»isg»aasat3a«BE»^sse5=«sai*3Sir n*n-|<loi-lviil!<km Nugaatheter schoon met 't Vleesch, iifluiGiii iedere week. De Verkens worden uitge kapt in 't Gemeentehuis; die den vriend van den Keizer is, krijgt het Vet en't geregeld; de anderen kunnen 't mager vleesch krijgen. Doch wat doet een Boerenmensch, in dezen tijd, met mager Vleesch Kan hij daarmeê koken Bn 't is toch voor te koken alleen dat de menschdn wat Verkenvleesch begeeren I Zoo hadden de wijken Vondelen en |Anderenbroek geen spierke Vleesch dees week. Met andere wijken wai 't zelfde geval, 't Was ver leden week nog erger. Wie leert ons nu de kunst om een stukske vet of geregeld te krijgen Oftewel, wie leert ons koken met mager Varkenvleesch Een van die vragen moeten onze Opperbazen ons absoluut leeren of 't zal er, ver domd, in een der volgende weken stuiven.... Sommige jongens uit Anderenbroek, die beschaamd waren met ledige hai den huiswaarts te keeren, hadden'ne koppel steenen in een pakske geamballeerd en deden nadien of ze van 't schoonste Vleesch gekregen hadden. En Moeder, thuis op een stukske Vleesch verlekkerd, was in den hoogsten hemel; heur wezen blonk als 'n roos, doch eens 't paksken open, de ontgoochelde Moeder werd paarsch en bleek, om 't verlies van 't begeerde erfdeel I.. Dat komt er van In 1715, geboren te St Kruis bij Brugge, in 1765 overleden als Pastoor van Lapscheure, een Parochie in de Noord-Oosthoek van West- Vlaanderen; zijne herinnering is steeds leven dig in West-Viaanderen gebleven ais een ware Vlaming, kluchtig, verstandig en heldhaftig in menschenliefde. Hij leefde in woelige Oorlog, het was gedurig Oorlog, armoede te lande, hon gersnood, wanorde en geen Policie of Justicie. Het was aUdan dat Jan De Licht een Dievenbende inrichte van meer dan 100 Leden, Mannen en Vrouwen en op de Markt van Aalst gehalsrecht werd, in November 1745. Ik lees in 't wonderbaar Leven van dien Vlaamschen Pastoor Hij gaf zijnen lesten eens weg, al zijn Sermoenen waren voor de Nood lijdenden; gedurig ging hij rond, om te bedelen en uit te deelen. Zekeren avond kwam hij thuis. Meester, zei Klara de meid, Meester, Weldoen is schoon. 't Is onze heilige plicht, Klara. Jawel, jawel. maar... Ah, er is weer een maar bij. Had ik 't niet gedaeht Ik weet wat u verontrust. De geldkas is bijna leeg, niet waar Ja, en de kelder.. Er is niets meer in Klara, kan, mag ik spijzen in den kelder laten liggen, als ze zoo noodig zijn in de magen van mannen, vrouwen en kinderen I. Klara, Klara, ik heb 't u altijd gezegd werken kunt ge voor drie, maar naden- f ken, dat laat nog al veel te wenschen over.. j Mijnheer de Pastoor, wij moeten toch ook leven. Wees gerust, meiske Morgen is er geld. Gaat gij een voorschot krijgen op uw jaarwedde Neen 1 dat ware een pnt graven, om een anderen te vullen. Waar gaat ge dan geld halen Eigenlijk behoort het niet tot uw ambt van keukenprinses en dame van den bessem en dweil. Nieuwsgierig als alle Vrouwen i. Maar ge moogt het toch weten.. Ik zal mijn Ezelker. verkoopen. ('t Verv.) De Woorden zijn ijdel als zij de uitdrukking niet zijn van deug den en opoffering. (Pater Didon). ERKELWK NIEUW! GodsdienstighedenOns Hoofdkerk Sint Martenskerk, van overoudstijdei vermaard is door de aandoenlijl Diensten op Witten Donderdag ei Goeden Vrijdagop Paschen ten ure Plechtig Lof, 't Gebed opgestek door Paus Benedictus, Gezang door 't Volk en Sermoei door den Augustijner Pater Isidoor; een der vier grooti Vlaamsche Predikanten van Gent; de anderen zijn Pa ter Rektor uit de Jesuieten; Preekheer Pater Rutten, die in Canada is en E. H. Coppens, van Denderhoutem Dries, Onderpastoor van Sint Baafs en die onlangs eei Voordracht gaf aan de Vrouwen-Vereeniging. In d'an der twee Parochiekerken van Aalst aandoenlijke Dienstel Op Goeden Vrijdag, ten 3 ure, die heilige uur, Kruis weg in de Kerk van 't Collegie, Vereering van 't H. Krui en Sermoen op Kristus, stervende aan zijn Kruis. 0| SINT JOBS, die wijk van Aalst, de oude Kapel van Sin Jobs, moest vroeger een wijdvermaarde Bidplaats zijn nademaal in 't jaar 1688, Sint Martenskerk, door de ge durige Oorlogen in zulken grooten nood was dat zij dei Tempel niet kon onderhouden en te Mechelen van dei Aartsbisschop de toelating kreeg om het jaarlijksch over schot der St Jobskapel te gebruiken voor de noodige her stellingen aan d'Hoofdkerk van Aalst. Nu is op Sint Jobi een Klooster van Capucier.en met groote schoone Kerk de Devotie tot Sint Antonius is er redematig ingericht ei dijnsdag begon er de Novene der 9 dijnsdagen. Sint An tonius d Padua, geboren in 1196, werd eerst Pater Au gustijn, doch in Juli 1220 ging hij naar 't Orde der Vrij willige Armoede. (Zie het Boekje Sint Antonius a Padm en Bisschop Lambrecht, door Volksvertegenwoordige Daens, oorlogsprijs, o,2o c. bij Aalst. Zondag middag had op de grensscheiding van Vlaanderen en Brabant, op het gehucht Den Hoek een drama plaats, ziehier in welke omstandigheden Een persoon poogde zonder reispas 'in Brabant te ge raken, toen hij verrast werd door een Duitsche wacht, die hem zijn papieren vroeg. Deze niet in regel zijnde, verzocht de wacht den man hem te vergezellen naar den naastbijgeleeen postde soldaat ging voorop, gevolgd van den onbekende die hen eensklaps een mes in den rug plofte de soldaat stortte ten gronde, waarop de aanvaller hem nog tweesteken ia de borst gaf, ijlings zijn papieren namen wegvluchtte. Het slachtoffer werd eenigen tijd later gevonden uit de lijkschouwing bleek, dat hij op den slag moet gedood geweest zijn. Her lijk werd Zondag avond naar de kasern der pupillen, te Aalst, overgebracht. Ho Nog altijd Westerwind, nog altijd koude en regen Dender staat vervaarlijk hoog E-pe ligt in 't water lijk Venetia de Landijen zwemmen in 't r,atte Gent hebben ze maar 85 4 90 tot 100 grammen vleesch per week de rijst staat al 2 fr. in plaats van 9 kilos per 14 dagen zijn er maar 5 kilos te koop gesteld eiken Don derdag komt «en «chip fijne en kloeke plaatjes ook mos sels, maar de haring is zeer duur. Donderdag 't Weêr schijnt in beter manieren t« ko men 't Wordt hoogeu, hoogec tijd. Aan elk den goedsn dag, hartelijk. Geen Burgerstand. De Bureelen waren Woensdag nanoen gesloten. Te koop op ons Bureel De Gasthuisnon volledig in één aflevering o,12 Het Bloemcngraf o,Ï2 Maria van Brabant door Pieter Daens o,2o "Ehomas Moras door Pieter Daens o,2e Qnschuldigter dood veroordeeld o,2o Di wore scha begi Her moo Gen de E Nu geb ginf 't al zijn van Het te g zw; koe Sp< Vo me ge* nis da vei ter tig m; Zielsroerend aangehaald in de Meditatie van Zondag.. Simon werd gedwongen het Kruis des Heeren te helpen dragen; hij deed dit eerbiedig en met liefde en werd goddelijk beloond... Leven is lijden, nu bijzonderlijk; zware kruisen zijn te dragen.. Den j;Even- mensch troosten, hem helpen zijn Kruis dragen, hem ondersteu nen, is alsof wij Ons Heer hielpen in het dragen van zijn Kruis, dus met Hem naar de Verrijzenis en hef eeuwig Geluk. ONS LEVEN GAAT RAS VOORBIJ, en van ons dagen hier op aarde blijft niets meer dan ons lijden en strijden voor een heilige zaak. (Pater Didon). l\inoVP ^ere aan die ,ieve Dendersta(1 1 Daar is een moedige en verstandige Bond, voor eerlijke be scherming der Huuraars. Baude maandag in Aalst was en ons melding maakte dat te Ninove al d'herbergen verboden zijn aan de Duitschers, die aldaar hun Soldaten-heim hebben. WED. FRANZ ROGSEN-DE LUYCK. Is woonachtig bil hare Oaders Bisschopstraat, 0, en heeft er cm winkel geopend van VROUWENHOE- DEN en at wat den artikel betreftFormsValtetten, enz. ZIJ beveelt zieh tn de gunst van 't geëerd Publiek. GROOTE KEUS van BEHANGPAP1ERS, Stars en4 Gordijnen, aan den ouden prijs, bij JAN DE NEVE, Lange Zoutstraat, 24. Aalst. Leven van St-Antonius den Groote, doer Priester Daens o,2o LEVEN VAN PRIESTER DAENS (prijs gedurende den oorlog) o,5o Beste samengestelde meststof, met verzekerde inhoud van 3 t. h. totale Stikstof5 t. h. Phosplworzuur 3 t. h. zuivere Potasch, kalk en watervrije minerale zouten. Deze meststof is de rijkste en goedkoopste volledige welke men in deze droevige tijden zou kunnen vinden. Landbouwers en Tuinbouwers 11 Wilt gij uwe opbrengsten ver dubbelen gebruikt deze meststof, welke de kostbare eigen schappen bezit om de aardappelen te doen knollen en do groen ten te doen kroppen met een merkbare snelheid. Deze meststof wordt verkocht als samengestelde meststof, gewaarborgd zuiver, in geblombeerde zakken met gewaarborgd gehalte op factuur, volgens de voorschriften der Duitscho Over heid, in balen van 75 kilogrammen, zak inbegrepen. Deze meststof is ook te verkrijgen met kleine hoeveelheden bij VOLKSVERHEFFING grove HUISKOLEN, I I aan 38 fr. de duizend kilogr. 37 fr. in het Maga- JJ zijn genomen. Geene zakken inbegrepen. Voor geene andere wagens dan deze der Volksver- heffing zelf, blijven wij verantwoordelijk voor het ge- wicht der Kolen. Het Beetuur. Deze week bijzondere aankomst van versche schoone bij den Mosselhandelaar H. VLAS* gCHAERT, Withuisstraat, 42, Aalst In 't groot en 't klein. Gewaarborgd versch andel in Kurken Stopsels, LOUIS DE SCHRYVER, In de Klok, Hopmarkt, 15, Aalst ankomst van echte Hollandsche ANKER-ZEEP, komsnde j£ X uit Rotterdam. Te bekomen in kassen van 50 doszea. Ook nog te bekomen Marseillesche Zeep, 72 t. h. VIT* TESTOFFEN, zooals voor den oorlog, bij dere prijzen voor Winkeliers.

De Werkman | 1916 | | pagina 2