Si U K T E W E E S ^RiT^iUSTIlcr AAA 'T KERKHOF. Re Lente. ::i iul V OF DE XXVI. Die zich verheft Vernederd wordt De.Votsche Baronnes met haar ge slepenheid, met haar behendigheid, met haar diplomatie, met hare mede helpers, meitide nu in de hoogste en zekerste glorie en viktorie te zijn, ze dacht het eenvoudig en braaf Weeze- kind Liza vernederd, door hare li-ten en lagen, vernederd en in schande om te kunnen trouwen was ze heime lijk gevlucht naar Engeland, daar was haar huwelijk in geregend met Do<tor Rulan; nu zou hare duurbare dochter Flavie weldra trouwen met Adriaan, om te beginnen igingen de jonge getrouwde een millioen ontvangen. Verlovings- en huwelijksfeesten gingen plaats hebben die alles zouden overtreffen wat tot he den in die liefelijke Vallei had plaats gehad al hare wenschen waren vervuld. En nu Flavie was weg in plaats van Liza; van haar vroeg ste jaren had Flavie gezien in hare Moeder een Vrouw van -coppigen trotsen wil. Zoo de Moeder zoo de Dochter; zoo de tronk zoo het jonk; zoo de boom zoo de vrucht; zoo het hert zoo de zucht. Ik bemin Ludovic ik vertrek met hem... Ging de Baronnes nog onder d'oogen durven ko men ven den Ridder, haar bondgenootEn de moe der van Ludovic, de stijve hooveerdige Burgemees; ters Mevrouw, door haar zoo diep vernederd, hoe zou ze nu oogen van misprijzen en uitdaging naar de Ba ronnes werpen En op dit Kasteel waar zij zoovele jaren geheerscht had als opperste meesteresse, nu was dit Kasteel, met alles wat erin was, aan Liza En indien men eens rekening vroeg van het twin- tigjarig gebruik Vijf minuten bleef de Baronnes zoo koud als ijs, zoo stijf als marmer, meteen onbeschrijfbare inwen dige foltering. Neen I neen neen sprak ze dan tot haar eigen, die Moeder verraden in hare teedere en innigste ge voelen, neen Ze zullen het genoegen niet hebben mij vernederd te zien,., ik zal niet buigen,... geen zucht zullen ze van mij hooren,... geen traan zullen ze zien,... recht staande blijf ik tot het uiterste;., hoo- ger blijt ik dan het ongeluk Met die gedachten daalde ze den feesttrap af, en ging in den Salon. Daar was het zoo stil als in een graf... De Baronnes was zoo bleek als een raap, zoo schoon als een wildernis, hare oogen waren schitte ren f maar droog, ze ging zoo recht als een standbeeld, men hoorde mets dan het gefrommelsel van haar zij den «leed op de tapijt voortschuivende. Flavie is onpasselijk, zoo sprak ze, bij het gezel schap genaderd zijnde, zij zal niet beneden komen en heeu mij gelast u haren vaarwel te brengen. Allen zwegen een poos, toen zegde Markies de la Rocne Lehan, de Vader van Lehan, mevrouw, we stonden u hier af te wachten om afscheid te nemen. In naam van allen druk ik u ons spijt uit van door ons aanwezigheid u gestoord en ontroerd te hebben, op het oogenblik dat het u eindelijk mogelijk was een lange dwaling te herstellen. Mijnheer, was de koele antwoord, in mij is geen de minste ontroering en ik wil niets herstellen. Als't zoo is, Mevrouw, sprak de eerbiedwaarde Grijsaard, op strengen toon, Iaat mij toe u diep te be klagen; meer hoef ik niette zeggen. Dit gezegd hebbende, zeer koel, dit bewijs van me delijden kon hij niet weigeren; al de andere volgden zijn voorbeeld en bogen zwijgende en droef, gelijk op een Begrafenis in een Sterfhuis. In de voorzaal wachtte Adriaan zijn Vader af met Liza, welke hij op de kamer van den Engelschman was gaan roepen. Een kwaartuur later trilde de ruiten van 't Kasteel door het dof gerof van twee rijtuigen die wegreden. Ze zijn dus vertrokken, zegde Mevrouw d'Arsoix met snijdende stem; elk van zijnen kant draagt een brok meê van mijn fortuin en van mijne eer, doch zwak hebben ze mij niet gezien, en nu nog ik bra veer ze Edoch, aan alle menschelijke macht staan palen. Die trotsche Vrouw, uitgeput door den strijd, bleef recht zoolang zij tegenstrevers voor haar zag, maar nu, alleen zijnde, ze bezweek; neervallende op eenen zetel, ze voelde haar hert verlammen, haar oogen vie len toe en viel neêr,,in een soort van lethargie of dood slaap; een klaar begrip der gebeurtenissen had ze niet meer enkel had zij een vaag gevoel eerier diepe en ongeneesbare wonde Een korte tijd later, kwam ze uit dien halven slaap en onmiddellijk stond devreeslijke wezenlijkheid voor haar oogen.. Toen sprong ze recht. Kom. sprak ze, het' moet gedaan zijn.. O Cer- queux 1 Cerqueux 1 Een laatste maal wil ik zien. Zij nam een licht, doorliep de zaal, de voorzaal, de eetzaal, de dienstzaal, het gelijkvloers; dan ging ze op d'eerste stagie van d'een kamer in d'ander. Alles was er ledig, ijdel, koud, geen levende ziel, een stilte als op een kerkhof, in een graf De beroofde kasteeldame schiep behagen in dat droef tafereel. Zij daalde neer, eindelijk, en ging in de zaal Ha, ha, ha, zegde ze met een scherpe grijnslach ik heb alles gezien; die prachtige woonst was mijn werk; ik laat ze aan deze die mij uitplunderen. Ik haat ze. ik veracht ze 1 Het was twee ure van den morgend; zij riep hare dienstboden op, deed een rijtuig inspannen, nam haar juweelen, haar geld en hare papieren en vertrok. Een uur van daar moest het rij uig. niet ver van La Roche-Lehan. Er was nog licht aan eenige vensters van 'toud Kasteel. De Baronnes zag uit. Daar zijn ze nog op, dacht ze. daar lachen en schateren ze 1 Daarmee viel ze neër in 't rijtuig. (Slot volgt) Assisen Hof van Oost-Vlaanderen De MOOR Victor heeft 5 jaar voor valsche briefkes van 1 fr. Joris De Meyer, die te Gent den 4 Oogst 1914, de genaamde Bertha Senecaets doodschoot, die dan in 't water sprong aan de Minneweide- brug, die aan dèn anderen kant van 't water door de Policie werd ge- sch^jernakt. Hij is schuldig herkend voor Moord zonder voorbedacht heid en krijgt 15 jaar gevang. Dan kwam de zaak van René VAN DE VELDE, Hovenier te Herzele, beticht in den nacht 10-11 Maart 1912, het huis van zijnen gebuur en schoonbroeder Jan Battist Killemoes in brand te hebben gesteken. Eenige minuten te voren was hij daar kom n eten vragen; men liet hem niet binnen; hij begon de ruiten kapot te slaan en terwijl zijn Schoonbroer om de Gendarms liep, stak hij het Huis in brand, 't Is 'ne mensch met booze gedachten; hij had levenslan gen dwangarbeid gekregen om zijn eigen Vrouw vermoord te hebben. Na 19 jaar laat men hem los en ge ziet wat hij uitrecht; Van de Velde verscheen in 1912 voor d'Assisen, de zaak werd verdaagd; nu zit hij in een Gesticht; men zal er hem laten zijn droef leven eindigen. Cyriel Carryn, van St-Maria Lierde, gevlucht over eenige jaren on der de beschuldigi g van moord, op Petrus Van den Bossche, werd nu geknipt, voor't assisenhof gebracht en veroordeeld tot 12 jaar dwang arbeid. Uit Liefde voor de Ottomobielen komt 8» daar de Kemel Hollofernus. De Grondeigenaars raisonneeren en zeg gen W'heböen onzen grond geprezen om bouwgrond te hebben, maar wie gaat bou- wan, nevens die diepte van 1 meter en half Lindebloesem. De thee van lindebloesem is behalve de vlier thee de meest bekende zweetdrank. Bij een verouderden hoest, bij ophooping van slijm in longen en luchtpijp, bij lastige aandoeningen in het onderlijf, die uil verstopping in de nieren ontstaan, werkt lindebloesemthee voor treffelijk. In plaats van lindebloesem maak ik dikwijls gebruik van St- Janskruid, met of zonder bijvoeging van duizendblad. De Lente is het eerste en het aan genaamste der jaargetijden. De koude van den Winter is verdwenen. Geen ijs, geen sneeuw, geen lange nachten meer. De lucht is zacht en geurig. De zon schittert in eenen schoonen blauwen hemel alle dagen wordt de warmte grooter. De boomen versieren aich met bladeren duizenden bloemen verspreiden aangename 'geuren de bieên zuigen hunnen honing uit de bloemen de vogelen zingen hunne schoonste liedjes de visschen zwemmen vroolijk in het waterde lammeren huppelen op het frissche en bebloemde gras.

De Werkman | 1916 | | pagina 4