eiflr Studie over den Oorlog 1 - •s s I 5 O |j 44c Jaargang 3 a 3- B- 2 Juni 1916 BOEKEN OM FRANSCH te leeren zonder Meester, aan 10 c., aan 1 fr. en aan 3 fr. 50. Men neme nu de gelegenheid vaar. Uit het Heilig Schrift Die bedroefd is (zelfs door zijn schuldwacht u wel hem nog meer te bedroeven. (Heden zijn wij omringd van ontelbaremenschen die onverdiend tijden) Wij beleven dus een Tijd, dat de woorden van den Opperheer ons hert moeten raken Wat gij den minsten der Mijnen doet, Ik zal het beschouwen als aan Mij gedaanOnze hulp aan de Noodlijdende is het allerkrachtigste Gebed. Het gaat 2 jaar zijn dat hij duurt, monster achtig wreed; 2 jaar van Vernieling, van Moord, van Lijden en Uithongering der Volkeren. Dat moest ervan komen; gewapende Natiën worden vechtende Natièn, dit moet volgen ge lijk de pijn op den slag.. Groote Legers, lange Oorlogen; en als het oud Europa, bloedloos, gerabraakt, afgemarteld, doodarm, gedwon gen gaat zijn, Vrede te vragen, dan zal op alle lippen liggen het groot woord van den Vader der Kristenheid en van den Voorzitter der Re publiek van Amerika OntwapeningOntwapening 't Beschaafd Europa gaf 20 milliards fr. per jaar uit, om een wilde moorderij te bereiden H? Hoe is dat mogelijk geweest De Oorlog, geboren in 't bloed van den On- schuldigen Abel; de eerste Oorlog werd door de Godheid vermaledijd als een GODDELOOS werk... En zou die God van oneindige Liefde, een GODDELOOS (1) werk plegen om een Zondarige Wereld tot Hem te roepen Dui zendmaal neen 1 Zijn eigen Bloed gaf Hij, zijn eigen Hert liet Hij doorsteken... Lange jaren werd de Oorlog verheerlijkt in Boeken, in Scholen, in de Geschiedenis, somtijds ook in Kerken, door de GELDMACHT die alom heerschtte; maar de opkomst en de sterkte der VOLKSMACHT voor altijd ons verlossen zal van die lange wreede Kaïnnerijen. Zoo spreekt de Paus van Rome, zoo spreken de Volkeren overal. Ondertusschen overal bitter verdriet, vlie menden angst, wreede armoede, scherpe uit hongering.. Een jonge Aalstenaar, sedert eenige jaren te Nederbrakel, kwam onlangs in Aalst, en zegde mij op den Tram Aalst St-Lievens-Hautem Er zijn Vrienden die ik niet meer herkende, zoo waren ze vermagerd. In een Volkswijk van Aalst, rond 8 ure 's morgends, een Vrouw liep al weenende op straat.. Een kleine Burger deed haar binnen komen.. Wat is er toch Ons... ons Brood is op... Twee van ons Kinderkes zouden moeten zonder eten naar School gaan en schreeuwen dat uw hert zou breken.... En zoo is 't in j duizende huizen. OORLOG dat is uw werk 1. Den j Oorlog verwenschende, laat ons helpen, 1 helpen door de Komiteiten en in 't bij- zonder, om het Lijden te verzachten... I Dit wordt overal gedaan!. Er is woeker handel, wreedheid overal., er zijn groote Boeren die gedurig spekuleeren naar op slag in levensmiddelen, doch er zijn er ook die veel, veel geven, meer dan ie mand weet... Indien wij in Aalst de wreede daad hoorden van een jonge we- duwe, die gelijk Ons Lieve Vrouw te Bethlehem op straat werd gezet als ze gaat Moeder worden (2); van verschillige kanten hoor ik ook dat de overgroote j meerderheid der Huismeesters genadig, zeer genadig handelt en zelfs geen half Huishuur vraagt of wilt, waar geen an- der inkomen is dan Komiteit en Werke- loozenfonds. In 't geval, hooger aangehaald van een j Moeder die al weenende op straatkwam, omdat haar Kinderkes zonder eten moes- ten naar School gaan, de Burgersvrouw j droeg aanstonds al haar Brood, op ri- s siko van zelve dien Dag zonder Brood te zitten. Zullen de wreedheden van dezen Oor logstijd niet eeuwig in ons geheugen blijven Ja, maar daarnevens ook de daden van Goedhertigheid en Men- schenliefde Daens. Wi-je na wa weten AALST IS VERKIJKT met een tweede Burgemeester! Iets ter overweging aan de IIH Bestuurders van het Voedings-Komiteit en Werkloozenfonds. Is verschenen en te koop aan 12 centiemen, In ons Bureel en bij de Uitverkoop. De Heks der Heide *S3 -Si S e Werkman S:- t: 5 3 2 U53B. s Ï2. r\> Sf to a Hoofdopsteller Volksvertegenw. DAENS. Drukkers-Uitgevers FRANZ DAENS ZUSTER. - f, >:v (1) Het deed de Bevolking van Aalst een innige vreugd als Onderpastoor Van Ongeval in St-Marteis-Kerk preêkte Die zeggen dat de Oorlog een straf van God is, LASTEREN den dodadieist... Dat zijn eckt orthodokse weerden. (2) Hierover schrijft M. Britton, van Ninove, mij: Heer Daeas, ik las Zondag in De Werkman dat eene brave Weduwe der Ledebaan te Aalst werd buitengezet uit haar huis, om reden van niet betaling der huishuur. Sedert het bestaan van onzen Bond, is hier te Ninove, geene buitenzetting meer mogelijk. De experiencie heeft ons geleerd wat wij daarvoor moeten doen; onze Leden weten het-best. Indien er te Aalst geen Huuraarsbond be staat, en indien er te Aalst zulke dingen in de lucht hangt bij uwe Vrienden, zendt die tot mij met uwe adreskaart, ik zal alles in regel stellen om die zaken tot niet te doen komen Gij zult het zien I. Beste groeten, L. B. Iemand uit zijn huis zetten met meubels en al 1 Vroeger gebeurde dit zeer zelden tegen ongewil lige Huuraars, na langen UITSTEL en VER MANING. En nu wordt het gepleegd, op zijn on verwachts, IN AALST die in dit droef geval vallen, dat ze AANSTONDS BIJ MIJ komen. DAENS. Ja, hij heeft zijn eigen genommeerd In de Watering der Graanmarkt... En 't schoonste van al (er is toch maar éen Aalst in geheel de wereld)onze tweede Burgemeester is terzelvertijde Landuiten Landin.... En moest de tweede Burgemeester lukken, hij is 't nog niet, maar wie weet hoe een Boer in den Hemel komt! als 't lukt, kalft de Os; moest die zelf-benoeming in een water-closet geldig blijven, in 't Evangelie staatNie mand kan twee Heeren dienen; maar dan zou mijnheer Staafkentwee Burgemeesters moeten dienen.. Cum dixit... In het Bestuur van 't Werkloozenfonds is me» er op uit zooveel mogelijk geld in de Stad te doen binnenkomen, hetwelk heel loffelijk is, daar me» op die wijze de Stad ontlast voor een gedeelte der Voeding en tevens de ongelukkige Werk- loozen wat geld bezorgt voor het onontbeerlijke zich aan te schaffen. Toch dient men rekening te houden in dezen ongelükkigen tijd, dat de ver meerdering welke men geeft in 't Werkloozen fonds geene straf mag zijn, want 't gebeurt dat de ongelukkige die moet ondersteund worden, meer verliest dan hij krijgt. Zoo vertelde mij een ongelukkige Werklooze zijn geval over aftrok die 't Voedings-Komiteit gedaan gehad. Deze per soon had een kind die 16 jaar wierd, hij ver haaste zich een Certificaat van Werkloosheid in te dienen, het Komiteit vond het in regel en ver leende hem 6 fr. alle 14 dagen in plaats van 1 fr. zoodaf hij 5 fr. meer trok dan vroeger doch 't Voedings-Komiteit, steunende op 't Reglement, trok hem voor de 5 fr. die hij meer ontving 6,36fr. af, of 8 brooden en 12 kilos aardappels. 8 broo- den aan 42 centiemen 3,36 en 12 kil. aardappels aan 25 ctm. 3, 3,3613 fr.6,36 fr. welke men dien persoon aftrekt voor de 5 fr. die hij meer getrokken heeft. Denken de HH. Bestuurders niet dat het hoog tijd is dat er daar verandering aangebracht wordt Zij weten dat het leven dagelijks koste lijker wordt, want moest men daar geen verande ring aanbrengen, dan zouden de Werkloozen soms meer profijt doen met wat min in geld te trekken maar meer in de Voeding. En dit zou het omgekeerde zijn van 't geen men van 't Werk loozenfonds verwacht, 't is te zeggen, de ontlas ting der Stad. door H. A. Banning. Volledig in één at).

De Werkman | 1916 | | pagina 1