Parlement ïl Een goede fes Nieuws. H De Rij ks,d o mme n i ers :oat- Aalst I. O. Ij - Vrouw Hemelvaart Het grootste geluk in de Wereld Mondscliein-Souate vau Beethoven Te LUIK had een bediende van een Voedingsma- gazijn eene Vrotiw die kwam koopen, erg beleedigd en zelfs smaadwoorden gesproken tegen haar 2 Zoons die aan't Front staan.. Kadé is voor den Juge ge bracht, kreeg er 5 dagen voorwaardelijk.. Daarbij is hij zijn plaats kwijt, den stouten Slamandaris.. Wel besteed In dezen wreeden droeven tijd Dieften te Brussel Droeve ramp te Luik Kortrijk. Geitendief Wreede bittere Armoede 44' JAARGANG N" 2275 18 Oogst 1916 Hoofdopsteller Volksvertegenw. DAENS. Drukkers-Uitgevers FRANZ DAENS ZUSTER. ver- »em- ruikt Er. sec- Jan- fr. jroot c.a., tfler psch, 28 a. fr. )0 fr. 1916. 1916. Boe- Leo- KT V WAT NIEUWS TE GENT? Waren de Menschen daar benauwa Min dan buiten Gent... Hoe verder van een ramp, hoe meer schrik en angst. Is 't waar Gaan de werken aan de Dar- sen stille vallen Gedeeltelijk, men studeert op nieuwe wer ken.. De Sijndikale Kamer had voorgesteld: hernieuwing der Stadsgoten; betere water - gaz- en elektriekleiding in alle straten, ver- kooping van Stadsgronden aan verminderden prijs, op voorwaarde van aanstonds te bou wen; dit wordt onderzocht in afwachting is beslist aan de twee Darsen een kaaimuur te bouwen van 710 20 m. en een van 681-55; al de Werklieden zullen moeten op Grondgebied-Gent wonen; de Ondernemer zal moeten goed drinkbaar water leve ren, schuilplaatsen en W. C. Wat is dat, W. C. Een Engelsch woord Water-Closets, iets zeer redelijk en natuurlijk; zelfs ons Ezelken Stjaafke verstond het aanstonds, maar de oude vervallene gazet van Aalst schreef er grove uilebeestjes over.. Hoe is 't in Brussel Ei, Brussel ligt voor mij in de Maan; mijn hert doet er zeer af; vroe ger was ik er elke maand voor 2 of 3 Sagen; waartusschen een Zondag, ik zag mijn Park-Duden, de Vrienden in en rond 't Park, de Vrienden, ja boezem-Vrfenden te Brussel, ik Jton er dienst bewijzen aan de Vrienden van Aalst en Omliggende; °P Sk verkwikte mij door zielsgenoegenis; bijz. in Sint Augustinus 'frB en in Sint Alenakerk, een soort van Kattacombe in ging in op- ut'er, jspeuring naar't Arbeiders-Pensioen... En nu De weg blijft af- vaef. jesloten; de Tram naar Assche, ik hoor zijii gezucht en gekerm ot op mijne kamer.. Hoelang nog Wanneer Hoelarg nog in lie pijnlijke scheiding We zijn half Augusti.. De Velden ge- tchoren, de Winter geboren.. Met mijn gedacht ben ik zoo dik wijls in mijn Park der groene Ravijnen en in Brussel, waar ik ik nijn jonkheid één jaar gewoond heb... Moge het haast beteren!. V EN AALST Hoe is 't in Aalst Zou éen Stad van ons Land zooveel Werkeloozen tellen locveel Huisgezinnen in onverdiend lijden 1 Onmeetbaar groot 6 de nood, maar hulp, machtige hulp is erbij er wordt ieverig tewerkt in de Komiteiten; de persoonlijke bijzondere hulp is ook gn nbeschrljfbaar. Bij de Noenmalen aan de zwakke Kinderen, is v" udéSchoolsoep gevoegd Elk kind 2, malsche mastellen en oep.. AL de VRIJE Scholen hebben een Bedanking gezonden lén zaak ontbreekt in AalstOnderwijs en Opvoeding aan Vol- rassenen; een allerkostelijkste tijd gaat hier voorbij zonder nut a, met nadeel. Na den Oorlog zal Gent er sterk uitkomen voor 8 Joekhouden, voor Ambachten, voor Chimiek,Scheikunde, Mo- eur-Mekaniekkunde enz. enz. Gent zal met eigen Volk zijn voor llle werken in de Fabrieken en nog bekwaam Volk naar elders Loof «"den, aan groote daghuren... En Aalst 111??? 't Is laat, maar lief te LAAT.Men luistere toch naar wijze kritiek.. Omdat het imven jlorlog is, moeten daarvoor de Oogen gesloten worden nijnér nde monden gestopt De Kritiek is het zout der Be ren.. -EN D'HUISHUURDERS Worden door den band gerust gelaten.. Eer en dank aan de toote meerderheid der Huismeesters 1 doch er zijn er,niet veel "h er zijn er aangedre/en door den iivel der Geldzucht, die liggen te loe- als de Hulp aan arme Werkeloozen lts of wat vermeerdert, die durven in- fcisitorialen in de Hulp-Komiteiten laken zij hun eigen niet verachtelijk nC «ongelukkig? Na den Oorlog, de Irtlooze Haismeesters, zullen ze niet AAT,8 let den vinger gewezen worden ie Vos. En ons Ezelken van Saffelare aartus- Woensdag,'t stond wederom op a voor jVeerlcplaatsken.. Een schoon beest grijs wit.. Ware dit Ezelken een Vogelken, men zou het Goud- ikske noemen.. Ik bleef staan... Ik riep Stjaafken I Mijn lal Ezelken!. Geen woord, geen teèken Het zag of herkende niet... In Aalst komen, juist viel mijn hand op een boekwerk: moires d'ttn ane, par Mm' la Comtesse de Ségur, née Rostop- ine. In dit boek staat o. a. Een ezel wil gerust gelaten wor- als hij In overweging is.... Daarmeêwist ik genoeg. i —v»i| "ii m nrprr iet ligt in den aard der Rijkdommen alle voorrechten en alle ïrdeelen te willen hebben. Als Christus hier de menschelijke Kuur had aangenomen en Zijne Godheid toonde door een on- dige almachtige Goedheid, (de daden dier Goedheid werden th zoo treffend aangehaald in de Vasten-Meditatie van 't Col- OLEN, ne), toen de God-Mensch tot de Volkeren sprak; een rijke We- lagazljn fce naderde tot Hem; zij had twee Zoons en ze vroeg aan Ons Ier een goede plaats voor alle twee hare lievelingen in 't Rijk il huls-«Hemels, de eene aan den rechten kant van 0ns Heer en de inende, tere aan den linken kant... In't Volk stond deze week te lezen genten Ite Kortrijk Rijke-Nlenschen den voorkeur wilden hebben kr Boter en Eiers, aan Zieken bestemd... T'Aalst ook onlangs - Jen Amerikaanschen Winkel, een achtbare Werkmansvrouw iels Bd op te schuiven voor beschuit; reeds waren er voor haar kt !aan! de voorraad scheen tekorten; nu was ze d'eerste en de P hkeldochter vroeg aan iemand die achter haar stond Ma te, wat zal er u believen De Werkmansvrouw zegde dat hare beurt was... Daarop viel een woordenwisselingske, want Werkmans-Vrouwen op hun tong niet gevallen zijn; doch een inwin- er Winkeldochter uit den Amerikaanse! en Winkel, die een Jjs stal erikaansch hert heeft ds tot Eerlijkheid en Vrijheid, waar DnYecht niet kon verdragen, zegde VrSken, ik zal ik-ik u komen lellen.. En wat is 't gevolg geweest? Op de aanklacht der Ikeldochter die de Rijkdommen diende, werd de Familie der rkmansvrouw gestraft.. Wat zal ik zeggen Telemaclus sei in ge le. dagen, Engèl- iptjten, Lange ïopt er schrijft Het Ongeluk der koningen en der Grooten dezer Aarde is dat zij te veel luisteren nanr Vleiers en Fladdijers.. De Vleiers der Grooten zijn 't Verderf der Volkeren. Ons Heer geneest de Lichamen om de Zielen te raken en tot Hem te trekken. Kardinaal Dechamps Het Komiteit van Onderzoek vond mirakuleuze genezingen bij honderden. Henri Lasserre in zijn boekwerk: Notre Dame de Lourdes. Menschen die te Lourdes woonden, Marie Daube, Bernardina Soubie, Fabien Baron, lang ziek te bed, werden schielijk gene zen door O. L. Vr. van Lourdes. Jeanne Crassius had sedert 10 jaar een lam hand, ze gaat r-aar de Grot, steekt haar hand in de bron en is schielijk genezen. Louis Bourriette, steenkapper te Lourdes, was sedert 20 jaar blind in zijn rechte oog; hij kon niet meer werken, zijn linker oog is ook bedreigd. Elk wist het, elk had medelijden met hem. Korts na de Verschijning in 1858, hij krijgt 't gedacht: Ons Lieve Vrouw zal mij genezen.. Hii doet zijn dochter om water gaan naar de Bron. Hij zet zich op zijn kniën en bidt. Hij wascht zijn zieke oog met dit water.. Eensklaps hij ziet... Hij loopt 't steêken van Lourdes in en roept luidkeels Ik zie 1 ik ben genezen. Zijn Dokteur, M. Dozous hoort het en komt bij hem M. den Dokteur, ik ben genezen 1 ik zie 1 Onmogelijk, Vriend, uw recht oog is ongeneesbaar en dood. M. den Doktoor, ik ben genezen 1 Onmogelijk, zeg ik u 1 Doktor Dozous haalt zijn schrijfboekje uit, hij schrijft er eenige woorden op met potlood, dan legt hij zijn Jhand op 't slink oog van Bouriette en zegt hem Als gij dit lezen kunt, zai ik u gelooven. Er kwam veel Volk rondstaan. De Steenkapper aanschouwt dit papier met zijn doode oog en leest zonder aarzelen of haperen Bourriette a une amaurose incurable et il ne guérira jamais. Bouriette heeft een ongeneesbare zwarte star op zijn oog hij zal er nooit van genezen. Dr Dosous stond als van de bliksem geslagen 't Is bovenna tuurlijk, zoo zegde en getuigde hij overal en altijd. is ONGELUKKIGE menschen troosten en helpen, goed doen aan de menschen die met ons leven. De wereld is een dal van tranen in d'oogskes van een pasgeboren kind ligt een traantje; er wordt meer gezucht en geweend op den aardbol als gelachen en gevro- lijkt. Daarom heeft de Schepper God Almacht een geheime onbe grijpelijke vreugd gelegd in het goed-doen. Conscience beschreef het zoo schoon in zijn boekje Wat een Moeder lijden kan. Nu kunnen de rijke Menschen hunnen Oogst opdoen voor Tijd en voor Eeuwigheid. De Rijke Menschen, zeg ik, en iedereen: Er zijn er in Aalst en overal, die het weinige dat zij hebben, meê- deelen. door Jef Crick, verschenen in de Drukkerij Van de Putte-Goossens, en te koop aan 35 centiemen. Een gedicht zeer leerzaam, zeer merkweerdig. Een vluchtige lezing toont dat wij hier voor een merkweerdig gewrocht staan. Hoogleeraar David schreef Wat veel werk en studie vraagt om op te stellen, vraagt ook een herhaalde aandachtige lezing, om goed ge vat en begrepen te worden. is 't Lokaal der Kristene Demokraten waarlijk een ziels-verhef- fing. Alle dagen LEERGANGEN, gansch kosteloos.. Eiken Zon- dag-morgend Studiekring vrij voor iedereen, sedert eenige weken is 't Les %foor beschaafde Nederlandse uitspraak; zeer merkweer dig en leerzaahi, in de bovenzaal. Zelfde Zondag morgend in de beneden zalen Herhalingen van 't Muziek. Van na d'Hoogmis is de Volksvertegenwoordiger daar,om raad en hulp te geven, troost en vriendschap; ook zijn daar onze Afgevaardigden van de ver- schillige Komiteiten. Niemand moet er drinken, elk wordt vrien delijk ontvangen. Ge moet niet verlegen zijn, Stads- en Rampge noten, komt maar binnen. DAENS. Koolcfinpipn T'Herdersem na een zeer groote kamping, m\ «ld la» pc IC li Aalst-De Moor 7 spelen tegen 7 spelen 30 aan Moens Martin van Aalst moet opgaan hij slaat 3 ballen in salvo en Aalst is gewonnen. Op 't Plein Blok-Borreman, Aalst, beeft Moens gewonnen tegen De Moor in felle kamping op Mijlbeek heeft De Moor Sint-Gillis afgespeeld, Herdersem en Hofstade. Zondag 21 Augasti (Aalst). Groot Kaatsspel, Verkemarkt, tusschen Herdersem, Hofstade, Erembodegem en Moorsel. Zondag 8 September te Denderhautem, Vondelen, groot jaarlijks Kaats spel met den dikken bal, naar 25 fr. gewaarborgd. Inleg 1,25 fr.. Om 5 ure (Kerkuur). 1IIO VP ver Sfadswerken. Verledene week was de Ste- ivlUUTC* delijke Commissie vergaderd over de werken door de werkloozen te verrichten. De Voorzitter, M. Leon Van Inipe, oud-Sche- pene van openbare werken, stelde voorde Herlinckliovestraat, zoolang uitgesteld, eens den voorkeur te geven niet al de werken uit te oefenen die noodig zijn, ingezien al de vereischtte materialen niet beschikbaar zijn, maar dringende verbeteringen ten einde de talrijke Inwoners te be letten zich dagelijks hals en beenen te breken. De welving van de brug der Beek moet ook verhoogd worden daar bij eiken slagregen de over strooming van gansch het Gehucht verzekerd is maar daar die Brug de grensscheiding uitmaakt tuss hen Ninove en Oultre moet er onderhan deld worden met deze Gemeente, die dan ook een deel der kosten moet dekken, enz., enz.. Een lid deed opmerken dat zulks niet gebeuren mocht, om rede dat daardoor een deel der Geeraardsbergschestraat on der water zou gezet worden.... doch weet men niet dat het water die voor de brug staat, er nevens loopt, over de straat vloeit en verder terecht komt in dezelfde beek Wij zeggen dat de inwoners der Herlinckhove- straat al lang genoeg moeten in de modder en het wa ter pladderen ons dunkt dat persoonlijk belang moef terzijde geschoven worden en meer dan tijd is dat men iets voor dit belangrijk Gehucht doet, om er de huizen bewoonbaar te maken en verdere ziekten te vermijden. Huiszoekingen. Door geburen ingelicht heeft onze Stedelijke Policie huiszoekingen gedaan op Herlinck- hove en bij Victor D... en Daniël G... karrevrachten tarwe, rogge, schrokkeloon, aardappelen, enz. aange slagen, voortkomende der dieften in de hovingen van MM. P. De Smet en Van Muylem. Proces-verbaal is opgemaakt. Altijd velddiefstallen. Bij M. Slagmuylder zijn 150 kilo ajuin gestolen, alsook persen, peren, enz. bij M. Gustaaf Vandenheule zijn het de aardappelen en den ajuin bij W* De Wit is den hof der Haag- kens letterlijk geplunderd. Men zoekt de plichtigen op. In den Ouden Os bij M. Van Strythem zijn een twintigtal kiekens verdwenen de nest-eieren zijn uitgezopen. Toekomende week uitslag van 't Kaatsspel. Pamel-bij-Ninove. --- Een aftroggelarij van 10,000 fr. - Een onbekende had zaturdag met den heer Coulon, dezer streek een accoord ge sloten voor den verkoop van 5 koeibeesten die op eene nabij gelegen weide liepen en waarvan hij beweerde eigenaar te zijn. 's Anderendaags leverde de aftroggelaar een valsch kwijtschrift van 10,000 fr. af. onderteekend met den naam Berlangé van Aspelare, een welbekende koop man. Na die som ontvangen te hebben, zegde de onbekende naar de W. C. te moeten gaan, doch hij kwam niet meer te voorschijn, was met het geld op de vlucht. Men zoekt hem ieverig op. Denderleeuw. - In vrijheid gesteld. -- Rigaux is terug in vrijheid gesteld. Hij werd door de Duitsche Overheid beticht van spionneering en aangehouden. Na 6 dagen in het gevang van St Giliis, is zijne onschuld kunnen bewezen worden. Haaltert. Diefle met teruggave. Verleden week werden er ten nadeele van De Rouck Alt. (Eeckent), 48 mandelen graan gestolen. Dees week op een nacht hoort De Rouck ru moer rond zijn huis.... hij staat op en vindt de 48 mandelen graan terug aan zijn poort. De dieven riepen van verre dat ze mis geweest waren, een plek graan mispakt, en dat ze nu 't gestolene terugbrachten. Dat is wel, dat 1 Op d'Hoogstraat, rue haute, terwijl d'Echte- lingen P. van huis waren, is 'ne manskerel op hun kamer gedrongen en heeft er gestolen 520 fr. in goud, 300 fr. in 5 frankstukken. 1000 fr. en 5,000 fr. in papierengeld, mitsgaders nog 5 gou den ringen.. Hij zal niet lang uit den bak blij ven.. De dief is gezien en gekend, vuetconnu. In de Brouwerij Herinckx, Jobijstraat, zijn 18 zakken malt gestolen, elk van 100 kilo drie kerels kwamen zeer zwierig, als werkten ze voor den Eigenaar; ze brachten de zakken malt op eenen wagen die wegreed langs Antwerpschen steenweg.. 2 gebroêrs, Henri Schmidt, 12 jaar, en Jules Hardy, 13 jaar, waren gaan zwemmen in de sa menvloeiing van Ourthe en Maas, gingen te ver, geraakten In eenen draaikolk en verdronken. Twee Kortrizanen E. M.., uit de Schaeken- straat en D. M. uit de Sint Antoniusstraat, zijn de Geit gaan stelen van Vitalus Van de Bogaer- de, in de Stacegemstraat.. Ze zitten alvast, de twee laffe dieven. Is verdronken te Sint-Gillis-Dendermonde, Rudolf Van den Abeele, ijzerenwegbediende, die was gaan zwemmen in de waters der vesting, die ongemakkelijk werd, zonk en verdronk. Magere Diepe, t'Aude'gem, bij Dendermon- de, bij landbouwer Petrus De Grove, drongen dieven binnen langs de venster, kapten de kas open en vonden in 't al en geheel 14,5Q11. Binst de Oogstwerken is te Mellet, bij Charleroi, de boerenknecht Gust Duprieux, 32 jaar, onder de wielen van den wagen gevallen en de borst verpletterd was dood op den slag Iaat een weduwe met 3 kinderkes. Vuile vatsche geruchten. Te Wetteren had een slangentong uitgestrooid dat een inwoner der Gemeente een Duitsche Soldaat had vermoord en ingedolven medeplichtigen hadden geholpen. Opdelvingen zijn gebeurd, niets is gevonden, maar veel Aardappelvelden zijn vruchteloos ver nield. Jules De Steunder en Arthur Wienen van Gent, 6 maand gevang om bloem vervalscht te hebben met krijt. Remon Sedeyn en Valerie Peter Gaver, elk 1 jaar gevang, om bij de Wwe Piens.Dikkelvenne.een verken gestolen te hebben. in AALST! Een oude arme Vrouw mij onlangs zegde Ik ben ziek van gebrek... Geen pleksel op mijn brood, geen vet bij de Pataten,.. 't i»om van flauwte dood te vallen... Brood, Aardappels, Soep, zelfs nog zooveel een Huishouden noodig heeft, is dat genoeg om te leven

De Werkman | 1916 | | pagina 1