ekenfondsen Familiediensl alst Vrijdag, 't Verloren Kind in Nieuws. tneeskundige Beroepsvereeniging der stad Aalst dit goed en kloek besluit een groote Weldaad is or geheel de werkende klas... Eer en Dank aan geneeskundig Korps van Aalst! tneH ekentondseii der Christ. Volkspartij Kan 't Kerkhof. In Sint Martenskerk. Am bachtschool. Beroepschool. Ons Ezelken van Saffelare Man, Vrouw en 5 Kinderen dood Boeken om Fransch te leeren zonder Meester. Dieven op 't Dak. Erge Koohnijuramp. Goed, deflig. - 15 - C. tw. vr. rgh, M. OG Deke and, sec- aren me lde [.-B. mlel i en :lde, bij; der >uw- deifc Werkman j< JAARGANG N° 2279 15 September 1916 Hoofdopsteller Volksvertegenw. DAENS. Drukkers-Uitgevers FRANZ DAENS <S ZUSTER. Aalst, September 1916. Mijnheer, Wij hebben de eer UEd. te laten weten dat, ingevolge eener beslis- genomen door de] Heeren Dokters, leden van de Geneeskundige jepsvereeniging der Stad Aalst, volgenden brief is overhandigd ge- den aan al de Maatschappijen van Onderlingen Bijstand onzer Stad De hierondergeteekende Dokters te Aalst, hebben de eer UEd. te «richten dat van heden af, de vroeger aan uwe maatschappij gehech- fcóeneesheeren hun ontslag indienen. Hierdoor willen zij aan uwe Leden en aan hun Huisgezin den vrijen W van geneesheer verzekeren. Aanvaard, Mijne Heeren, de verzekering onzer ware achting. (Geteekend) Dr Bauwens, Dr VVauthier, Dr De Clercq, Dr Van de elde, Dr Hertecant, Dr Daelman, DrJ. Schelfhout, D' Ed. Schelf- out, Dr Ranson, Dr Hoorens, Dr Bolle. et zou ons groot genoegen doen, wildet gij bovenstaand schrijven in geëerd blad opnemen, om zoodoende de volle ruchtbaarheid te ge- aaneenen maatregel die de vrijheid en de waardigheid der Zieken vel als die der Geneesheeren handhaaft en verzekert. gnvaard, Heer Opsteller, met onzen dank, de verzekering onzer jachting. De Leden der Geneeskundige Beroeps vereen iging» der stad Aalst Heere Opsteller van het dagblad De WerkmanT/S veir onze Huishoudens hebben verleden Zondag hunne Familie- tostkaart ontvangen. Met deze hebben wij de eer al onze andere Leden, waarvan I hoofd van de Familie bij eenen anderen Ziekenbond is aan- loten, te melden dat zij nog voorloopig den kosteloozen Ge- skundigen dienst kunnen genieten, doch verplicht zijn bij een volgende Leden 0111 een bewijs te gaan voor Geneesheer en otheker anDeNeve, 24, Lange Zoutstraaf; Henri Matthieu, 19, Sint nielstraat; Eng. De Roeck, Ledebaan 3; Jozef Hanssens, Gent- estr. 41; Jan De Cock, ouden Dendermondschensteenweg 65; llem Van der Borcht, Bergemeerschestr. 7; Louis De Backer' lerreveldstr. 39; Karei Van Holder, St Jobstr. 19; Georges Neve, St Jobstraat; Kamiel Rimbaut, Gentschesteenweg; Jan Beul, Verwerijstraat, 13. /ij herinneren bij deze dat al onze Leden zooals vroeger, de ekeus hebben van Doktoor, 't is te zeggen al de Doktors der den den heer Doktor Van de Maele, Moorsel, alsook den idarts heer Neefs en zich bij de volgende Heeren Apothekers jen aanbieden voor hunne Geneesmiddelen We Bonner, schopstraat; De Valkeneer, Esplanade Ghysselinckx, Mo- iiraat; Quintyn, Korte Zoutstraat; Van Caelenbergh, Leópold- lat. londag 17 dezer, zal er op de Vergadering, welke zal gehou- worden om 8 uren (torenklok), breedvoerig uitleg gegeven rden over de werking. Dat iedereen dus de Vergadering bij tte. Het Bestuur. EN, izljo per tFRlTiüT HET XLACHTEN'COMITEITacht het noo- dig aan het publiek de volgende punten van t Reglement te herinneren j° De huisgezinnen of personen, gedurende den Oorlog uit een an- e Stad of Gemeente te Aalst gevestigd, kuonen van den Stedelijken derstand hoegenaamd niet genieten. De personen, sinds 6 weken geen onderstand genoten hebbend, eten zich opnieuw laten inschrijven, Brusselschestraat, 61, iederen [van 10 tof 12 uren 's voormiddags, indien tengevolge van verminde- hunner inkomsten, zij denken meer recht te hebben op onderstand. 4 De sommen, als straf of voor andere redenen afgetrokken van litie- of Werkloozengeld, zullen als inkomsten bijgerekend blijven )rhet toekennen van den Onderstand. Het Klachtencomiteit. Vrijdag 8 Sept. na den noen, ik doe mijn wandeling langsheên n Dender; boven de Zeebergbrug, er staat veel Volk aan beide ivers, in de Vaart staan verscheide mannen op een Ponte, ze schen naar iets, met sterke ijzeren haken alle oogen volgen f aandoening; die werkingen gebeuren door 't Stedelijk Be iur, naar't verloren Kind FRANSKEN D'HAESE; d'Ouders «en op d'Houtmarkt, nevens M. Barrez; allerbraafste wer- nde menscten; van hun 9 kinderen zijn er 6 dood Fransken het jongste der 3 die nog thuis zijn; Fransken, een uitverkoren aaf, verstandig kind; Zondag 3 Sept. na 2 ure, het gaat spelen tl ander kinderkes; rond 4 ure het is nog niet thuis; Vader Haese gaat zien aan Zeebergbrug, hooger op; Fransken is aan Avenu gezien geweest; gezocht, gevraagd, als 't avond werd, de Policie gegaan; samen gezocht rondden Avenu,in degrach' en beken, in't Park, in^Osbroek, overal; vruchteloos! Den cht overgebracht zonder hun lief Fransken in huis... 's Ander- igs gezocht, gevraagd, vruchteloos; ge kunt denken hoe die iders dagen nacht gepijnigd zijn door allerhande wreede ge- Ehten; Fransken had een grijs vestje aan, wit en zwart karro- Jtk, lange zwarte kousen en zwarte schoenen.. Onmogelijk te schrijven op welke wreede pijnbank de goede Ouders liggen.. Policie heeft haar uiterste best gedaan, waarvoor Dank; elk is Imeê bekommerd... Indien men toch iets wist I maar niets 1 lts I -- Aan 't KerkhofDe Kerkhofbaan is gesalveerd, met veel kost, maar 't omliggende Er zijn diepten gegraven van neter 60... Wacht u, zegt de wijze man, wacht u van woorden tiler nut... Alea jacta est; 't lot is daar geworpen, de toekomst 1 leeren; doch in alles raad na daad komt te laat.... In SINT ARTENSKERK, drii luisterlijke hemelsche dagen geweest lor Ons Lieve Vrouw v,an Lourdes; aandoenlijk en opvoerend; in deze dagen van treurige weedom en droefheid uit de Kerk Ijlt, verliest Zielentroost en Zielsvreugde.. Veel Volk uit Jde drij pchien.. Een uur voor den dienst geen stoel te krijgen," in de Gebuurte moeten loopen, nooit was dé hooge Outaar zoo schoon versierd; Pastoor Redant heeft gepreekt gelijk vroeger Pastoor Collin; een Processie gelijk te Lourdes met aanroeping; aandoen lijk Volksgezang; doch er zijn er die te nijg schetteren en schreeu wen; de Volkszang moet zacht, harmonieus zijn.. Deken Roe- landt heeft eer en dank voor zulkej geestelijke Vertroostingen en Verheffingen aan zijn Volk; lk ben tweemaal in d'AVIBACHT- SCHOOL geweest op Schaarbeek; ruime schoon Lokalen; ver standig zorgdragend Bestuur; ieverige en bekwame Leeraars teekening en handwerk in hout, ijzer en staal; kennissen in elec- triciteit en mekaniek, hedendaags zoo nuttig om eigen Volk te hebben in nuttige vakken; voorden Oorlog had de vrije onder steunde Ambachtschool meer dan 100 Leerlingen, meest van den Buiten, droef om zeggen, maar 't is zoo.. Werkende Jonkheid van Aalst, nu is 't een kostelijken tijd vergeet niet dat een geleerd Volk machtig wordt en welvarend. In d'Onderwijsstraat is een vrije Beroepschool door de Damen van Maria na de lagere School de Vak- en Beroepschool. In de Beroepschool voor jonge Dochters, men leert allerhande Handwerk,'! Boekhouden, 't Snel- schrijven, 't mekaniekschrijven, voor eigen Handel en 't beklee- den van plaatsen. In Amerika zijn Beroepscholen bijna in alle Dorpen. (op 't Veerleplaatsken te Gent) Hoe is 't, braaf Ezelken Altijd even droef, I-han, overal waar ik gt?, 't zijn droeve lange, .scherpe gezich ten, en veel mansvolk niet geschoren. En uw Meester, Sjaafken Mijn Meester, i-han, ge ziet hem daar staan als een krokkedilje. Maar, Sjaaf ken, hoe oud zijt ge wel Hoe oud? in de wereld der Ezels zijn geen Almanakken, maar overtijd, 1-han, 't is al lang geleden, mijn Meester wilde mij verkoopen, volgens hem was ik dan tien jaar, en nu ben ik nog altijd 10 jaar, I-han Maar als een Ezelken iets mag vragen Waarom niet, Sjaafken, de vraag is vrij... Ge zijt mij, I-han, zoo. VLiende' ji'? Och, Sjaafken.. Wie zijt ge toch, I-han 1 mag ik weten wie ge zijt I-han Sjaafken, ik ben-ik Volksvertegenwoordiger Daens van Aalst.. I-han Volksvertegenwoordiger wat voor 'ne stiel is dat Sjaafken, er zijn er alzoo 178 in ons Land, die in den naam van de 7a8 millioen menschen, klein en groote, bijeenkomen om de Wetten t« maken.. De Wetten te maken.. I-han; in de wereld der Ezels is maar éen Wet en die Wetblijft altijd dezelfde... I han I.. En uw werk is altijd nieuwe Wetten te maken Ja, Sjaafken, gedurig, gedurig Dan zullen er, I-han, op den duur zooveel Wetteu zijn als Men schen... Volks-ver tegen-woordiger, I-han Ja, 't rijk Volk noemt dat in 't Fransch Membre de la Chambre; Député. Ha... Deppeté.. I-han, deppeté... Ja, ja... ja... I-han Wat is er. Sjaafken Vroegertijd ben ik nog aan de Zee ge weest... ten dienste van rijk Volk... voor de rijke Kinderen die op ons ,eden.. I-han 1 zoete kinderkés, maar grillig en krabillig, ons karesseeren en ons slaan; ik ben veel liever bij werkende Volk;- en een der Papa's werd ook Deppeté genoemd, hij was schoon gekleed, had 'ne gouden bril.. I-han, een dikke gouden ketting, I-han. een grootegou den maddölje, 1-han, elk salleweerde voor hem tot op den grond, 't Was altijd: Mosjsje le Deppeté.. En gij, gij I-han - Zeg het maar, Sjaafken I Ge zijt, I-han, niet beter gekleed als mijn meester.... Sjaafken, dat komt, omdat ik in de Kamer zit voor 't klein wer kende Volk, voor d'arme menschen.Ik zal u dat later eens uitleggen... Uw Meester gaat komen.. Och, ja, den droeven Sukkeleer, I-han, ik voel het, hij is al een derde ver magerd.. I-han Sjaafken, geen nieuws over 't kasteel verken van den Brusselschen Steenweg, beneden Bouchoutberg Toet, I-han... Een kameraad Ezel van aan Meldert-Vijver hier met zijn mees ter overgesmokkeld is.. Dat Verken, als Bóeren-Verken zeer braaf, krijgt nu als Salon-Ver ken leelijke vuil manie ren.. I-han, z'hebben dat Verken de naam van 'ren heiligen gegeven... Maar Sjaafken, dat strijdt tegen de Religie.. Och, I han, 't Ezelken van Meldert zegde voor zijn rede Hun Re ligie, de Religie van die nisse Kasteelheeren is een Bank-Religie. I-han 1-han I-haa iaaaan Vï Ja,'t is verschrikkelijk; te Meirelbeke, bij Gent, op de Heide, Gontroodsche Steenweg, woont de Familie Frans De Vogelaere, landbouwer en bloemist; er was een deftig Broodgewin, zelfs kleinen welstand, maar door den Oorlog was dit Huisgezin, ge lijk duizende andere, uitgeput, ja in armoede gedompeld. Don derdag van d'ander week werd elk onpasselijk in die Familie daags nadien stierf de oudsle Zoon; maandag moest de Vader naar't Hospitaal; opvolger.tlijk werden de Moeder ziek en d'an der kinderen; Doktor D'Haenens meesterde met al de kracht der Geneeskonst; vruchteloos; de Moeder en al d'ander Kinderen stierven weldra, de Vader alleen leefde zaterdag nog in 't Hospi taal..'t Parket is ter plaats geweest; de lijken zijn ontgraven... Wat mag dat toch zijn Is 't vergiftiging door d'een of ander spijs Men denkt neen: wat mag het dan zijn T'Assche, Asbeek, zijn bij Van den Borre 50 kiekens gestolen, den Haan en al den Ajuin. Te Hamook kanton Assche, werd bij boer Helpeis een paard gestolen, om 't paard in goei compagnie te brengen, gingen de dieven bij een andere Landbouwer een karre pikken. In Schaarbeek, Brussel, Rubensstraat, nabij 't nieuw Stadhuis, waren dieven in een rijk on bewoond huis. Als de policie het huis binnen liep, de twee dieven die er pratikeerden, namen de vlucht naar het dak twee agenten volgden een der dieven zat achter een groote schouween agent greep hem vast, maar de dief spande al zijn krachten in om den agent in de diepe ruimte te doen vallen, gelukkig dat de tweede agent zijnen kameraad kwam verlossen. Zoo werden de twee dakloopers geschabernakt, zijnde Louis B... en Henri BI... Hoog klimmen, diep vallen. Brussel. Een wreed ongeluk is voorgevallen op de Emiel Bockstaellaan. Het 8 jarig jongentje N..., viel onder den stoomtram en werd letterlijk in twee gesneden. Het ongeluk is weeral te wijten aan de kinderen, die de trams tegenloopen om van de reizi gers de trambriefjes te krijgen. Sint-Gillis-Brussel. Doodelijke val. De heer Jules P..., handelsbediende, wonende Jef Lambeaux- laan, steunde met de ellebogen op zijn balkon. Door zich te ver over te buigen verloor hij het evenwicht, stuikte ten gronde en was op den slag dood. De onge lukkige was slechts 30 jaar oud. Brussel. Slachtoffer van een pick-pocket. M. Van R..., bakker, wonende Saxe-Coburgstraat, te St- Joost-ten-Noode, had donderdag morgend het geld weest ontvangen van zijn paard dat opgeëischt was. Op een gegeven oogenblik ontstond er een gedrang en een pick-pocket nam van de gelegenheid gebruik om hem zijne geldtesch, inhoudende 1100 fr. te ontstelen. Carnleres. Tijdens het onweder van zondagavond zijn dieven in de apothekerij gedrongen van M. Mahy, Statiestraat. In den winkel hebben zij zich meester ge maakt eener som van 15oo frank, in eene schuiflade geborgen op het eerste verdiep hebben zij al de meu belen opengebroken en uit eene kas eene som van 17oo frank genomen uit een klein koffertje hebben zij eenige juweelen en een gouden uurwerk geroofd. Bij hunne tehuiskomst zagen de bewoners dat zij be stolen waren. Het gestolene had eene waarde van 3ooo frank. Antwerpen. Doodelijk ongeluk. Woensdag avond viel de genaamde Carolina De Graaffwonende Gemeenteplaals, 18, van de trappen harer woning, met het ongelukkig gevolg dat zij eene schedelbreuk bekwam. Zij werd naar het Stuivenberggasthuis over gebracht, alwaar zij 's anderdaags overleed. 8 Slachtoffers. In den put Le Cerisier,te Marci- nelle-Noord, is men bezig den put die 805 meters diep is, te verdiepen. Men is reeds tot 18 meters gekomen. Zes werklieden zijn bezig met delven terwijl twee an deren op de hoogte van 805 meter, alwaar een plan kenvloer ligt, bezig zijn de aarde, die van de werken voortkomen, te verwijderen. Om de werklieden te bevrijden van den afval van metselwerk, want 80 meter hooger was men bezig met metsen, had men tusschen de twee gtoepen werklie den eene afsluiting geplaatst, samengesteld uit zeven tien ijzerenwegriggels, waarop men beton gelegd had tot eene hoogte van 80 centimeters. Daarop stond de stelling der metsers. Opeens hoorden de metsers een gedruisch onder hunne voeten. Met drie sprongen zij op de ladders en konden eene bovengalerij bereiken, terwijl een vierde, H. B. Dupont genaamd, op den plankenvloer terecht kwam. Qelukkiglijk kon hij een koord vastgrijpen en alzoo boven klauteren. Nauwe lijks was hij vijf meter hoog op den plankenvloer of hij stortte in. Gansch den nacht verliep in anstige spanning. Om 5 ure 's morgends gelukte het aan vijf redders, een der werklieden, Ernest Prince, van Dampremy, welke tus schen riggels en aarde lag, te verlossen. De ongeluk kige gaf een half uur later den geest. Een ander slacht offer kon rond 8 1/2 verlost worden. Deze leefde nog. Het was de genaamde Maurits Bosmans, van Montig- nies-sur-Sambres. Hij had kwetsuren over gansch het lichaam en werd naar het gasthuis van Montignies overgebracht, alwaar zich reeds bevond Alexander Bouton, van Dampremy, die het rechter been gebroken was. De redders haalden nog het lijk hoven van Leon Hembuse, van Montigny-le-Tilleul. Er blijven nog vier werklieden in de diepte. Men heeft geen Jroop hun levend terug te vinden. Het zijn Allard 'Valentin en Salme Remy, van Montignies-sur-Sambre. Laurent De siré, van Nalinnes en Vantighem L., van Mont-sur- Marchienne. Nadere Bijzonderheden. De volgende lijken zijn nog bovengehaald Ernest- Jozef Prince, geboren te Limal de.i 20 September 1879, gehuisvest te Dampremy Désiré Laurent, geboren te Nalines den 22 September 1889 en daar gehuisvest Van Tigem Louis, geboren te Doornijk den 14 Juni 1880, wonende te Mont-sur-MarchiennesValentin- Emiel Allard, wonende en geboren te Montigny-sur- Sambre den 7 Oogst 1874 Remy-Désiré Salme, gebo ren te Mont sur-Marchiennes den 25 December 1875, allen gehuwd en vaders van kinderen, en René Arthur Hembise, ongehuwd, geboren te Mont-sur-Marchien- nes. Deze lijken werden naar hunne wederkeerige woonsteden overgevoerd. Op de laan Park-Kerkhof gaan Werkmanstui- nen komen. Men schrijft in bij M. Van de Velde, Stadhuis, oudeSalon-Pierre. Over dit be sluit eer en dank aan Schepene De Wolf.

De Werkman | 1916 | | pagina 1