Aals Goed en schoon Nieuws. Soep en Pap. Aalst Zaturdag. 't Verloren kind. Subiete dood. Spinagie-Bolvaar. Soldaten -geld Naar Brussel voor 't Pensioen. GENT. Verlichting. Er zal ter beschikking der gemeente besturen karbuur gesteld worden. Vrij dag zullen wij nadere inlichtingen kun nen geven. Van petrool leveren is er geen spraak. Oogst. -- Een aantal gemeenten Ie verden reeds het 1/4 deel. Men heeft er voordeel bij het graan zoo proper en zoo schoon mogelijk te leveren. Wie aldus leverde ontvangt den hoogsten prijs, 30 fr. Anderen werden slechst aan 25 fr. betaald. Daarbij komt nog dit, dat de afval mag gehouden worden voor eigen gebruik. Er wordt 8 0/0 afval gerekend. BOEKJES AAN 0,50 FR. De BELASTING op 't groot inkomen in Frankrijk en Italië voorgebracht,'t is het eenig redelijk en recht- veerdig stelsel. Goed en schoon de Tentoonstel ling der Ambachtschool in Aalst Sint Josefs-Parochie. D'Ambachtingen en de Neeringen zijn 't hertebloed van een Land; die goed zijn Ambacht kent, draagt zijn Broodgewin meê in alle Landen der wereld. De groote zaak is Zijn Ambacht kennen, zoo volmaakt mogelijk. De Capucien Pater Doktor Berthold, een Predikant gelijk Pastoor Coliin zaliger, is de Tentoon stelling gaan bezoeken en geeft in de Volksstem een merkweerdige beoordeeling. Meer daarover in een volgend Nr. Een goede Vriend van ons is er maan dag geweest en zal ons zijn gedacht meêdeelen.. Ho- nor zelo ettabori. - GOÉD EN SCHOON, het werk iet ZWAKKE KINDERENnicer dan 600 kinde- 3 3 s f ren die eiken dag een goed kloek noenmaal hebben en 30 Werkmanskinderen die nu in 't Pensionnaat van Vlierzele zijn, voor Leerzaamheid en Gezond heid.. Weze dit uitmuntend Volkswerk meer en meer ondersteund 1 GOED EN SCHOON was Zondag avond de algemeene Vergadering der Democratische Ziekenbonden; de ruime Feestzaal van Volksverhef fing die al 2 jaar douleurt en treurt, zag zich nu op gevuld van Volk gelijk op de groote dagen in Vrede- tijd en had een hartelijk genoegenVoorzitter Jan De Neve gaf een merkweerdig, verkwikkend, verheugd overzicht;Secretaris Matthieu las verslag en rekening; de Volksvertegenwoordiger, uw vriend Petrus, deed een korte vurige Aanspraak en uit de dik-opeenge- pakte rechtstaande menigte klonk een kloek en helder woord van dank aan den Bestuurder en Voorzitter Jan De Neve, die zegde enkel zijn plicht te hebben gedaan en de Dank-Hulde overbracht aan al de Leden van 't Bestuur die het waarlijk verdienen met hunnen Voorzitter. Goed en schoon ons Verhaal de Jonge Notaris, dat zegt elk; nu komt het zielsroerendste; Goed en Schoon, te Gent de inrichting van 't BROOD, al de Bakkerijen en Bakkers krijgen meel gelijk ze bons van Brood aanbrengen, niemand is gebrood roofd, elk is te vreden en 't Brood is goedin AALST zijn veel klein Bakkers gekraakt, 't Brood is dikwijls zeer gemein en na een dag of twee bedorven. De De mokraten vroegen hier 't stelsel van Gent. Gelief het te onderzoeken, achtbare Stadsgenoten, al wat de De mocraten vragen en voorsteilen, strekt tot nut voor 't algemeen... Goeden schoon is de getrouwheid der Echtgenoten en Geliefden aan de Mans en Vrienden reeds 2 jaar afwezig, in 't algemeen mag dit geschre ven worden.. Dit is voor nu een groote troost en voor later een zoete geheugenis.... Maar SLECHT EN GROUWELIJK is de OORLOG, een plaag slechter als Cholera en Pest, op de aarde geranseld uit d'helsche krochten. Reeds duurt hij 2 jaar en 49 dagen; en gedurig vecht men voort... Meer dan 500 milliards fr. schuld is ge maakt, met den intrest dier som kon men aan alle arme Ouderlingen 2fr. daags Pensioen geven.. Wie kan den Oorlog voor altijd in zijn Helle doen blij ven DE VOLKSMACHT. D'Aardappels Er aan geraken is de groote 1 bekommernis van vele Huis moeders. Deestijds'sjaars, zou men kunnen gelooven dat er menschen zijn die geen Aardappels op de noentafel hebben?'t Komiteit geraakt moeielijk aan Aardappels, omdat veel rijke en welstellende Lieden te jachtig zijn voor hun provisie; Zulks doet de prijzen vreeslijk stijgen.. En de klein Burgerij, die uit de Voeding blijft, hoe droef is haar lotTe Gent stond uitgeplaktVoor elke Persoon een halve kilo per dag aan 20 c. den kilo.. Zou Holland niet mogen uit voeren Vliegende Nieuws. Een vast verminkten. Dieven op de Trams Ik hoor uit Evergem, een schoon Gemeente nabij mijn Sleydingen-zall- ger, dat op d'Hofsteê Dollaert, wijk Doornzeele, een schoone koe gestolen is en op de fabriek Hoorebeke, wijk Langebrugge, zelfde nacht 7 riemen gestolen. Wreede ramp te Luik. Ja, aartswreed Een manneken van 10 jaar, Andreasken R..., was hoog op de grilje gekropen der Universiteit, toen hij er afviel en met den rechtenarm bleef hangen in de ijzeren pinnen. Op zijn gehuil en geschreeuw werd hij verlost doer passanten en bij een Dokteur gebracht in de ge buurte. Zijn arm is erg gewond. 44e JAARGANG N» 2280 22 September 1916 Hoofdopsteller Volksvertegenw. DAENS. Drukkers-Uitgevers FRANZ DAENS ZUSTER. Bijna altijd is er Soep en Pap TE KORT... Hoe treurig en droef Van verre komen, lang wachten en met ijdele kan moeten naar huis gaan i Zaturdag, een Markt zoo droef ais een blind plakket, van week tot week min kramen en min Volk, al de we zens treurige wilgen; de eerste mensch die mij in Sint Jorisstraat aanspreekt, is de Grafmaker van Iddergem, nu woonachtig te Denderhoutem 7 en half ure, in Sint Martenskerk, buitengewoon veel Volk, 'tis een Zielmis voor Fransken D'Haese, een braaf kind, 5 jaar en eenige maanden, de goede èuders woonden op d'Houimarkt, nevens M. Barrez, in de poort-win kelken; van hun 9 kinderen zijn nog 3, enkel 3 in 't leven, hun jongste kind Fransken, een allerzoetste kind, 'tis zelden dat hij van d'Houtmarkt wegging, zondag over 8 dagen, hij gaat spelen met ander kinderkes buiten de Pontstraatpoort, rond 4 ure, er komt een onweer op, de kinderkes loopen ijlings naar huis hij is er niet bij; donderdag is 't lijkje opgekomen aan de Zeeberg- brug... Waarlijk een wreed noodlot Van uit Dorotheas Outaar, ik zag de Moeder, als een Maler dolorosa, ik zag Vader D'Haese, stompelend ten offer gaan en na hem een ontelbaar getal Mars en Vrouwspersonen van allen rangen ouderdom; hoe verheven, hoe troostend in Gods Huis de neêrgedrukte Familie rond het Lijk geknield, die eerst ten Offer gaat en den langen défilé ziet van Vrienden, Geburen en Kennissen... Het staat zoo schoon in de Navolging Kristi Daar bijzonderlijk God en de boetveerdige ziel, komen elkander te gemoet en omarmen zicli in den heiligen kus van Vrede. In lijden en in dood, ongelukkig zijn ze,zelfs d'al- ierrijkst'e n enschen die niet verzuchten Onze Vader, ons toe komen Uw Rijk..Op de Markt, de Kiekens in opslag, de tal rijke Konijnen in afslag, d'Hop, 70 balen van 40 tot 50 fr.. Och God, een mijner Vrienden, Camille Buys, uit de Zonnestraat, als hij op de Markt stond met zijn kraam, alle zaterdagen, ik kwam eens bij hem; die achtbare Ouderling komt naar huis, op de Kastanjevesten hij wordt onpasselijk en valt dood... Maandag, in zijnen Lijkdienst, de koer vol Vrouwvolk, ook zeer veel Mans- volk, een lange aandoenlijke Offer.... Hij was Voorzitter onzer Pensioenkas; Zondag op de algemeene Vergadering onzer Zie kenfondsen, had Voorzitter Jan De Neve den overleden Vriend gedankt en den Lijkdienst aangemeld. 't Is den BOLVAAR Park-Kerkhof die uitpakt; donderdag is M. Miserez, dezeer erva rene ieverige Landbouw-Ingenieur, groote weldoener van Aalst, de verdeeling en afperking komen doen; Aanstonds is 't moedig Volk van Osbroek aan 't werk gevallen, 't was schoon om zien, ge zoudt gezegd hebben: De Goudzoekers in Kaiifornie, elkwerkt daar Mans, Vrouwen en Kinderen.. Ons werkzaam moedig Werkvolk Onmiddelijk gaat men Winterspenagie zaaien, M. Miserez heeit gezorgd voor zaad en die Baan wordt genoemd: Den Spinagie-Bolvaar.. Aalst, 17 September 1916. Geliefde Heer Dubois, Volgens uw goed woord heb ik onze oude Vrienden en Vriendinnen aan gemeld dat de 40 fr. voor 1916 gingen aankomen, ze snakken ernaar want Aalst is de NOODLIJDENSTE Slad van ons Land. Als ik u bid den mag, geliefde Heer, voor de uitdeeling aan Aalst en omliggende. Hartelijke groeten, Petrus Daens. Bieboek. Jan van Parijs. Cabonus cn Peccavia. Boterlaricf. Snoeck's Liedjesboek. Snoeck's Raadselboek, 700 Raadsels. De nieuwe Troost der Armen. -5 «s 5* 2£ - ra Ol nT co T— Cj 5" cs £1 0.0 P Cl frq 55 ci. N O Ï3 Vrede en rust aan de Reinen van hart. Aan de Reinen van inzicht is de overwinning. Bij Leerzaam heid van groot en klein, zal voor deal en zal vreugde zijn. Te DENDERMONDE, op de 8000 In- wonersmoeten er 6000 ondersteund, ten goede kloeke Soep wordt er mild uitgedeeld. In de Schelde- en Denderstad heerscht edelmoedige geestdriftige Broederliefde. Te NINOVE springt de Amerlkaansche Winkel op krukskes. Te GENT wordt ieverig gewerkt voor licht in den Winter, die aan de deur staat. De GAZ helpt meé, nademaa! de Gaz er aan de Stad is; in AALST is de Gaz afgestaan voor 30 jaar, in 't Land der Uilen zou dat nooit kunnen gebeuren... Een Sociëteit die den Gaz overneemt, heeft 3 artikels 1« Geld winnen 2' Geid winnen 3e Geld winnen Waasmunster is verlicht door den Eiektriek de plaatsing kost er 15 fr.Elverseleheeft elektrisch licht; W ortegem ook; Aalst datmen toch in Aalst studeere en zoeke voor Licht in den Winter die af komt op zijnzokken. Te SINT GILLIS-BRUSSEL, Jeanneken V..., 3 jaar en half, dat met Zusterken en Broêrken was gaan wandelen op Waterlooschen Steenweg, is verdwenen men denkt dat 't Kindje gestolen is. Die nu mild kan geven, gelukkig is voor heel zijn leven. Te Montignies in de Walen hebban M S Mers, Servais-Bonny, Ingenieur eener mijn, DUIZEND FRAN KEN gegeven voor schoenen aan behoeftige Schoolkinderen Te BRUSSEL is 'ne zekeren heer Jules Ruhi, President'der Dteren-Bescherming nu vrijft en schermt en schrijft en redevoert hij voor d'Honden, om ze niet meer te gebruiken als Trekhond... Bon-sa! men zal d'Honden een schoon Suba- rOken geven en in 'ie Saion zetten, gelijk't VERKEN van RONSEVAAL, - voor welke beest het altijd goed wefir is... Very fine weath Lede bij Aalst. Woensdag d. v. w. hoorden wij op den Trein dat in de Boschstraat vrouw Bonjour door een ongeluk met petrol zeer erg verbrand lag in 't Hospitaal. Als ge dat eens peist. Te Brussel is 'ne kadé die ai een jaarlang rondgaat als verminkten sol daat van 't Eerste Jagers. Omdat t'Elsene de kom- missaris twijfelde of hij waarlijk verminkt was, dreigde mijn-deken hem te slaan met zijn kruk... De bedrieger is een Hollanderken, Jet D... Zon der vaste woonplaats en zonder zelfendekaart... Hij zit vast. zijn er menigvuldig. Een Ingenieur van Herve ondervond het dijnsdag over acht dagen. Aan Daiilyplaats moest hij afstappen en zag met schrik dat hem ontstolen waren 3750 fr. en han delspapieren...'t Is nog al een itemmeken. Dik wijls zijn die dieven, heeren en dames, rijkelijk gekleed en met manieren van Ambassadeurs. Brussel. Iemand betaalde 43 fr. voor vier flesschen fijne olijfolie, en foen die olie werd na gezien was het slechts gekleurd water. Een koopman van Nijvel keerde in gezel schap van een ambsgenoot met een zwaar pak koopwaar naar zijne streek terug. Ondefweg ge baarde de ambsgenoot verschrikkelijke hoofdpij nen te hebben en verzocht zijn makker in eene apotheek eenige pillen te willen halen. En toen de koopman terug kwam was de hoofdpijnlijder met de koopwaar verdwei en. En daar stond hij nu te kijken met zijn hoofdpijnpillen. Leuven. Op de Namenlaan, te Heverlea, staat de villa van Majoor Cambier, sinds den oor log slechts door eene gebuurvrouw bewaakt. Toen die vrouw haar bezoek van eiken dag kwam doen, vond zij de binnengrendels voorgeschoven. Zij riep de boerenmenschen die daar op het land aan den arbeid waren ter hulp, en de villa werd omsingeld. Binnen zat een inbreker in een reis koffer verscholen, de andere was op het dak ge vlucht. Al het kostelijk huisgerief stond gereed ingepakt. De deugnieten zitten nu in het gevang. Gent. Verdronken. Het kindje Ambagts- heer Teuntje, oud 3 jaar, wonende met zijne ou ders aan boord van het schip Karei Schroers, 28, gemeerd in de darse n» 2, Farmanplein, is van het schip in het water gevallen en verdronken. Het lijk is aan boord van het vaartuig gebleven. Te St-Arnandsberg bij Gent, de tandmees ter A. Seyts gaat Zondag achternoen met zijn vrouw en dochter naar 't Kerkhof gekomen zijnde aan 't hekken, hij zakt ineen en is dood... Inexorabilesatum... Vasten gewis niemand een uur zeker is. Antwerpen. Ge vindt toch walgelijke mea- schen. Een vuile smerdis, zekere L. T..,, woon achtig te Berchel, die in een Clnemaal vererger nis had gegeven door zedeiooze gebaren, is aan gehouden en achter de grendels gezet, ais ge vaarlijk schepsel gelijk hij is. La Buissiere. Niettegenstaande het streng verbod ztfner ouders, was de 14 jarige Emiel- Ernest Adaut in den Samber gaan zwemmen. Hij was nog geen twee minuten in het water of hij werd door krampen aangedaan en verdronk Een uur later werd het lijk opgevisch. Te Charleroi is aapgehouden 'ne zekeren Norbert Van Weiteren, 45 jaar, uit Yperen, land- looper, hij zou een paard gestolen hebben en met een valsche zelfenjekaart reizen, onder den naam van Pol Van Wuytenberg. BaJUisPÏS Oplossing. De pannekoeken worden enkel langs eenen kant ge- bakken in de straten, waar geen huizen staan langs den anderen kant. Nieuw Raadsel, 'k Ben ais de wind zoo rap en sneï Gij ziet mij niet doch voelt mij wel 'k Ga overal, bij arm en rijk, Behalven in het hemelrijk'. Gocdkoopc remedie. Rhumalism en jicht. Ge kookte selderijknollen meermaals daags geëten, heb ben veel menschen van die plaag verlost. Een aardig uithangbord. In 't fransch is 't vol gende in cijffers uitgedrukt 0. 6. 0. 9. wat gelezen, verstaan kan worden alsvolgt aux eis eanx neut». In de School. De Meester. Zeg eens, Jan wat hebt ga daar altijd, met uwe zwarte krabben, in 'uwen luizekop te zitten Jan. 't Zijn zij altoos die beginnen, meester,.

De Werkman | 1916 | | pagina 1