Oorlogswinsten Nieuws uit Gent H ET KANON cTOuderlingen Pourparlé Nieuws. Philosophie aan de Waschkuip Niel éen Bakker heeft er zijn Broodgewin verloren, elke Bakkerij krijgt meel volgens de kalanten die bij hem koopen; niemand klaagt te Gent over 't Brood, er is concurrentie om 't beste Brood; nu, wat d'Aardappels aangaat, Gent moet een groote provisie hebben voor 't Komiteit en voor al 't ander Volk, elke Inwoner is gerationneerd 1 kilo per persoon aan 19 c. de kilo; men kan Aardappels koopen bij 387 Winke liers in Stad Gent, bij 30 van Ledeberg; 24 van Gent- brugge en 27 van Sint Amandsberg.. Dat is eerste klas van goed. Het Prov. Komiteit stelt ie koop Zout, zooveel men wil, aan 0,10; rijst 250 gr. per hoofd aan 66 c.; vet 250 gr.per hoofd aan 2,30; suiker 2,20. w,e' ueuvuiiUy, s(rijd b]jjit geweldjg aan de Er beslaat geen ware vreugde onder de zondan die van een rein hartgeen ware aardsche zaligheid, dan He van een goed geweten. Zalig de reinen van hart. De verliezen zijn schromelijk, onherstelbaar, bij Burgers en Werklieden. Van den anderen kant worden groote winsten ge daan, bijz. in onzijdige Landen; zoo is uitgerekend over DENEMARKEN In de 9 Banken van Kopenhagen is van 1 Juli 1914 tot 1 Juli 1916 de som van 1,170,420,128 kroonen, te gen vroeger 568,102,607. Nijverheids Aktiën die in 1914 stonden 121 kroo nen, zijn geklommen tot 1480. De Scandia, een Soc. van Zeevaardij, stond 103 kroonen voor den Oorlog; nu 930; op éen enkele dag zijn aktiën van 50 tot 100 geklommen; de Zeevaardij Gefion heeft de 6 eerste maanden 1,172,000 kroonen meer winst gedaan dan in 1915, met een kapitaal van 1,150,000 kroonen. In ons Land, behalve eenige uitzonderingen, ligt de Nijverheid gekraakt. Doch de opbrengst van den Landbouw moet verbazend meer zijn dan voor den oorlog; en die opbrengst komtveeldeels bij de Grond eigenaars door meer waarde van hun Eigendommen, goede betaling van Pacht en betaling van achterstel len.. Eert, acht den ouden Man, En God zal het u toonen. Voor de Kinderen Schoon en goed, lofweerdig en be- wonderensweerdig is 't volgende De Amerikaansche millionnair John Roek- feller, heeft 380,000 fr. naar Zwitser land gezonden, om Belgische, Servi sche en Poolsche kinderen te onder houden, zoolang de Oorlog duurt... Reeds zijn 500 Belgische Kinderen naar 't Kanton Freiburg 500 Poolsche Kinderen en 500 Servisehe Kinderen zijn naar ander kantons. De uil- dadige Amerikaan zegtIs er te weinig, ik zal nog geven. HONOR ET GLORIA Zulke menschen mogen rijk zijn.. Zondag i October, Aalst. ^cboone Boekjes aan 0,10 fr. Boeken om Fransch te leeren zonder Meester. Bloemdieven in Brussel Werkman 44s JAARGANG N» 2281 29 September 1916 Hoofdopsteller Volksvertegenw. DAENS. Drukkers-Uitgevers FRANZ DAENS ZUSTER. Siska. Sara, welk permen- ij schoon weêrl. Slska. Och, och Gottekes Siska. Ziet eens dat zonne- tn blikkeren en flikkeren Sara. Oei, oei, mijn hert, lijn ziel I Siska. Zij-de niet wel, Sa- )V Sara. Siska,wie is er wel, eeewoordig Siska. Ge zicht, Sara, Jiebt gegrezen Sara.Och ja, Siska, mijri hert zit opgepropt van dolorum, iiik peis op over twee jaar, den zaterdag avond, den zondag, lis't Volk uit deJterken moest loopen. Siska. En as wij allen de Stad moesten uitloopen, met Aver- Ingen en met Zieken, met de Kinjeren, platteen andere, g'heel den Gentschen Steenweg tot aan Oordegem was strijkende vol. Sara. Wreê strikses waren 't, Sara. Sara. Och heere.och erremen, Siska, ik zie ons daar nog op- marcheeren. Siska. Gelijk vlichtende Saldoten uit Moskou. Sara. Geladen als Ezels.. Siska. Gelijk 't Ezelken van Saffelare, dat zoo verstandig sprekt met onzen Donsj. Sara. Siska, ik zie ons te Gentj, in't Feestpaleis en eenige logen loter te Zulte, te Kortrijk, bij dat braaf goedhertig Volk. Siska. Sara, dat mag gezegd zijn, we zijn wij rond Sottegem jtweest; den Onderpastoor, die brave ziel, liep zijn beenenaf, om «na goed eten aan te brengen.. Sara. Dank en glorie zij hem, Siska, en allen die ons, errem ioolaars, geholpen en bijgestaan hebben.. Siska. En sedertdien, Sara, op die twee jaar Sara. Och zwijgt ervan, Siska, as ik daar mijn zinnen op z«t, ik kan zitten grijzen als een Genoveva van BrabantDat elk itillekes begost on zijn brootken te komen; en na met dien ver- iojnmelijken Oorlog.... Siska. Wel gezeid, Sara. Sara. Zonder prée zijn, al twee jaar lang, zonder prée van den man en van de jonge lieden. Siska En ons jongens, al twee jaar weg van huis! Sara. En veel jonge mans ook, Siska; wij zijn ongerust; maar zij, aan de Fronten, in de Kampen, daar op bivak staande, hun gedachten zijn hier. Siska. Sara, wreê tij den beleven wij... Sara. Siska, ze spre ken van molsters, van tie- gers maar is er een mol ster, een tieger, een hiena zoo wreed als dien Oor log Zeg, Siska, is het zoo, ja of neen Kprlêpliik IVipiiw« De heilige Pastoor van Ars, neiKfl.Jh. l.HUWh vereerd in de Kerk van Aalst- Mijlbeek, dat uitgemergeld wezen, die goedhertige klare diepe oogen treffen en ontroeren; die Pastoor kwam op een Parochie met veel ongeloovig Volk en na eenige jaren ging elk er naar de Kerk; aanhoudend was hij bekommerd met de lijdende, bedrukte en arme menschen; zeer zelden zag men hem in de rijke huizen; hij muntte ujt door ootmoedigheid en eenvoudigheid Paro chianen, zoo preêktejiij meermaals, de Godsdienst is de kost baarste schat; hij troost den mensch in het ongeluk en mengt eene hemelsche zoetheid tusschen de bitterheden des levens. OCTOBER, de maand van den Roozenkrans in de Nav. Christi staat Ons Heer deelt licht en sterkte meê aan d'eenvou- dige Zielen. De Roozenkrans is het schoonste aller gebeden, eenvoudig, in schijn arm, maar rijk aan troost, moed en genade. Sint Antonius Padua zijn woord was Strijdt voor de Recht- veerdigheid en bemint uw Parochiekerk. Hij preekte liefst [in Pa- rochiïkerkan. -r-w—.v- -ia-. fïvpi* ilnii Oiu-liHr geen doorslaande Nieuws 1 De Somme en Verdun. Aan den Ijzer, geen verandering. >en dichtstuk door Bert Van den Bruele. Meer dan vijfhonderd exempla- en zijn reeds verkocht. Nog een honderdtal stuks zijn voorhanden, rijs 0,15 c. Te bekomen bij onze Uitverkoopers. Nu bijzonderlijk. In Aalst hebben d'oude Mannekes groot verdriet, omdat de goede Zusters weg zijn. Vele Ouderlingen hebben bittere tranen gestort.. Dankbaar zijn, is toch niet verboden.. Sprekende van Ouderlingen, veel oude menschen worden disparaat Och, vroegen er dees week, zou er apprencie zijn dat ons betje Pensioen nog zal komen Apprencie, menschen, wees gerust, het zai komen, daar is geen de minste twijfel aan te Brussel en omstreken is't al 3 weken afgeleverd en de beurt van Aalst Stad, Kanton en Arrondissement gaat komen, zoo ze ker als wij de maand October gaan hebben.. Voor alles is tegen woordig veel patience van doen. Werkman, ge spreekt niet meer over 't Park van Vrede, zit het scheef met u Och neen, neen, geliefde menschen, dit Parkin mijn hert geschreven blijft.. Het verbetert gedurig; nu zijn de W. C. bijna opgebouwd. Haaaaa, de W. C. Dit Park, op éen jaar, door Werkvolk uit Aalst, op een goed Plan, onder een goed Bestuur, elk bemint en bewondert het.. En ïond 't Park, die werkmanstuinen, d'Aardbe- werkers van Aalst die Hoveniers geworden zijn; op dorre grond vol steengruis, hebben ze goed Qroensel gewonnen en Aardappels, er zijn er van 2a 3 zakken Aardappels... En wat zal't zijn op den SP1NAGIE-BOLVAAR meer dan 200 Huishoudens hebben daar elk 10 vierkante meters grond; 't is daar een wemeling van Werkvolk, jong en oud, vrouwvolk en mans volk... 't Is mervilloso Eenige der droeve dagen vliegen voorbij, in leven en beweging.. Ook, in dankbaarheid voor M. Miserez, dat magen moet openbaar gezegd. markt, Aalstkamping tusschen Aalst-Herdersem en Hofstade, om 2 1/2 ure stipt (Torenklok). Prijzen: Stoelen 0,15 eerste rang, banken 0,10 tweede rang, banken en wa gens 0,05. Spinagie-Bolvaar, nevens 't Park, luisterrijk om zien. filn versch, van elk geacht, door Meester Vlasschaert aangebracht. De Kleine Kabinet-Sekretaris. 225 allerschoonste Raadsels. Het Waarzeggersboekje. Het Droomboekje. Het Lollekensboekje. Het Qoochelboekje. Duimken. Vlaamsch-Engelsch. Koning Welbe mind. Vlaamsch-Fransch. De Schaduwbeelden. De Kaartspeler. Reglement van het Grave-Jassen. Bloemenspraak. Ezelsvel. Stekjes boek. Gnnoozele grapjes. Die zoekt vindt, of beeld-raadsels. Rozet van Tannenburg Sinds lang had men vermdedens van Bloem dieven met valsehe bons. De Policie geraakte eindelijk op goed speur en de voornaamste plich- tige is gevonden te Sint Gillis, in een geheime bergplaats zijn gevonden 2500 kilos Bloem., 't Is de moeite weerd..Een gazet Idea Nationale van Napels voorzegt Aardbeving en Vuurspu- wing van den Vesuvio in October aanstaande... Wie zou niet beven, bij de slachting van Volk die wij beleven In d'Hooge Pyrenëen van Frankrijk-Spanje zijn benden grijze wilde BEE- REN.. Reeds zijn 40 Schapen verslonden. De Berglanders vormen kloppartiien, en te Gent, Brabantdam, zijn nog altijd aangemeld 100,000 hemden; z'hangen allen 100,000 aan een koorde ken... BRUSSEL. Een bedriegster ging in een winkel 100 eieren koopen aan 0,33 fr. 't stuk. Als alles ingepakt was, maakt de bedriegster aan de wir,keivrouw wijs dat ze heur geld vergeten heeft en ze vraagt of heur dochterken mag mee gaan onv't geld. De winkelvrouw stemt toe, en zendt heur kind meê. Onderweg gaan ze een her berg binnen de bedriegster gaat naar den koer, neemt de eiers mee en laat 't meisje der winkel- vrouwe in de herberg zitten schilderen. Zij was langs den koer weggevlucht. Voorwaar, men hoort in d'oorlogsdagen Van niets dan van bedrog gewagen. SCHAARBEEK. De wisselagent C... zat op den tram met 900 fr. bankbriefjes bij zich. Het was geweten door nen pick-pocket en op min als een kwartierken was den wisselagent zijn briefkes kwijt. LOKEREN. Vrouw Bonaerens, had nog petrol te veel om «r heur stoof meê te ontsteken. De stoof ontploft, de kleederen der vrouw vatten vuur en steken ze in brand. Heur echtgenoot springt toe en met veel moeite kan hij de vlam men uitdooven. Doch de vrouw is heel erg ver brand. En 't schoonste van dal geval de vrouw had 1000 fr. bankbrieven in den zak die ook verbrand zijn. GENT. Pas is de Benzol onder liet volk gekend of d'er zijn ai malheuren meé. Te Gent de vrouw van Dist Pieter giet Benzol op heur stoof, het vuur ontploft, vat de kleederen der vrouw, die zoo erg verbrand werd dat zij dees week overleden is. Gevaarlijk, voorzeker, 't gebruik van Petrol, Gevaarlijker nog is 't gebruik van Benzol. GENT. De genaamde van Driessche werd door een zware karre overreden in den omtrek der Ster. De ongelukkige werd zoo zwaar toege takeld dat hij 's avonds overleden is. Het slachtoffer was een echtgenoot met tal van kinderen. 't Is ook een miserie als men zoo aan zijn dood moet geraken. BERLAERE. In Berlaere ook een vrouw verbrand met petrol op de stoof te gieten, 't Is de genaamde Serafiena Beurms; de sukkel is er van gestorven. Is er om de liefde Gods dan toch geen ander middel om de stoof te ontsteken dan altijd dien petrol, petrol en nog petrol, al staat hij 5 56 fr. de liter. ANTWERPEN. Nen grooten hotelhouder van Antwerpen werd geknipt onder de verden king van 2000 meters elastiek en kantwerk gesto len te hebben., 't Bedrag beloopt meer dan 2000 fr. GENTBRUGGE. Den 13 October 1916 wordt Julia Impens, wed. van Charles Colman 101 jaar.Men gaater een plechtig feestop vieren, FRANKRIJK. De stad Reims telt loo,oo« inwoners daarvan zijn er nu nog 15,ooo in de stad Al de anderen zijn gevlucht. Die 15,ooo menschen wonen in de groote, ruime champagne kelders, twintig, dertig, veertig voet diep. Daar wordt er geleefd zoo goed het gaat. Men leest er mis, doet school, geeft concert, cinema, enz.. Boven in de stad ontploffen aanhoudend de bom men. Alles in puin. Geen trams rijden nog, geen verkeer in de straten, gras, distels en netels groeien te midden der verwoesting. De Duit- schers liggen slechts op 2 mijlen van dagr. r ZWITSERLAND. 5oo Belgische kinderen zullen in Geneve een onderkomen vinden. Schoo- ne, brave daad voor de Belgische bloeikes 1 ENGELAND. De kleinzoon van den be roemden Engelschen schrijver Dickens, is ook gesneuveld in den oorlog. ITALIË. De vuurberg, den Vesuvius, is met geweld beginnen te werken. Hij slingert zijn gloeiende lava hemelhoog de lucht in. De bevol king in den omtrek is met schrik bevangen. CHINA-JAPAN. Men weet dat het spookt tusschen die twee landen. Tusschen Chineesche en Japaansche soldaten ontstond een conflikt. Japan sprong daarop te peerde en stelde vele eischen en vorderingen aan China. Het schijnt nu dat China al die eischen formeel gaat van de hand wijzen. Jorgens, jongens toch, er is nog geen ruzie genoeg in Europa Gf zijn de gele menschen een beetje jaloersch over den dooden- dans der blanken In alle geval, de lucht steekt overal vol donder en onwcêr I

De Werkman | 1916 | | pagina 1