en iemeentaraad van 2 October Sn Volksverheffing Nieuws. E rs Na lezing en goedkeuring van 't Verslag der vorige ilting, staat Schepene Moeyersoen recht en brengt w Burgemeester Van den Bergh in eenige warme ioorden Hulde en Dank voor den tweeden Verjaar- ag van zijn wijs en ieverig Burgemeesterschap. (Alg. Raadsheer Daens bevestigt de woorden namens ijnen groep. Stille waters, zegt hij, hebhen diepe ronden. Burgemeester Van den Bergh, een ware olks-Burgemeester, mag zijn eigen hoogachten en al bij 't Nageslacht zeer verdienstrijk aangeboekt ijn gelijk hij het nu is. (1) Burgemeester Van den Bergh dankt in gepaste morden en stelt voor een Brief naar Turnhout te inden, onderteekend door al de Leden, om de spoe- ige terugkomst van Schepene De Hert te vragen. Hij lier noodig als Schepene van Onderwijs. (Bijtred.) Raadsheer Daens vraagt waar de Verslagen der [ittingen van Oct 1914 toch blijven bijna 2 jaar rorden ze beloofd. M. de Burgemeester zegt dat M. Bethune altijd be- ooft en uitstelt. M. Daens. Willen wij den Sekretaris ermeê ge- asten Men komt overeen donderdag een Vergadering te ouden met Burgemeester, Baron Bethune, de Raads- ieeren Bianckaert, Van den Steen, Daens en anderen aanwezig waren in d'eerste zittingen. DAGORDE Gemeentekas. Schepene Moeyersoen. legt den toestand uit in cijf ers alles erin begrepen, openbare Werken, Stads- iestuur, zijn we tot de som van 2,841,865; kleine ont- langsten, groote uitgaven. Af. de Burgemeester. Geen opmerkingen, Hee- en M. Daens. Och, Mijnheeren, 't is zoo in alle luishoudens; kleine of geen winsten en ontvangsten zware groote uitgaven. (Al de Raadsheeren doen eekensvan bijtreding. LAGER ONDERWIJS, Begrooting 1915. Voertaal iet zijn enkel eenige kleine veranderingen door de Juitsche gevraagd; o.a. de Voertaal Vlaamsch. Aanv. BRANDWEER. 1915 en 1916 Ontvangsten 4400 f. Uitgaven 4400 fr. Aanv. BURGERWACHT. Rekening 1914. Beschikbaar 5800 fr. uitgave 3413 fr. Overschot 2386 fr. Af de Burgemeester. Geen opmerkingen, Hee- ren M. Daens. Eene enkele Die Burgerwacht is dood, en goed dood; dat zij onzen Vaderlijken zegen ontvange Requietcat in pacem. (Gelach). KERKFABRIEKEN St Martens, Sint Jozefs, O. L. Vr. Bijstand. Aanvaard zonder bespreking. NIEUWE LAAN Schepene De Wolf deelt plans en Lastencohier meê. De werken gaan goed vooruit; de Grondeigenaars zijn zeer beschikkelijk geweest. Af. Eeman. En de kemel is zijnen bult kwijt. Schepene De Wolf. M. Van de Putte staat zijne weide af aan de Werkmanstuinen voor 1000 fr. Daa rentegen wilt hij 46 aren van de Stad aan 180 fr. de aar; de Stad heeft er 150 fr. voor gegeven. Een Katholiek. En de Kerkhofbaan is beter dan En dat de Kemel toch zijnen bult vroeger. M. Eeman. kwijt is M. De Windt. Dank aan de kritieken die hier gedaan zijn. M. Daens. Heeren, het Boek der Wijsheid zegt: Wacht u van woorden zonder nut. De werken zijn gestemd en worden uitgevoerd. Later zal elk beoor- deelen. M. Schepene De Wolf vraagt toch niet dat zijn voorstellen gestemd worden zonder tegenspraak? Schepene De Wolf. Voorzeker niet, M. Daens. Af. Daens. Ik blijf van gedacht dat de kleine berg een natuurschoonheid daar stelde en een bescherming tegen ongevallen. Er moest voor 't Kerkhof geen schup grond verlegd worden. Nu zijn de onkosten schromelijk. Veel Volk heeft er werk bij; ware 't niet Pfr beter geweest dit geld te gebruiken voor nuttige wer ken L BURGERLIJKE GODSHUIZEN ie; 1914-1916. Schepene Moeyersoen geeft verslag. Rekening en Begrooting zijn in orde met bewijsstuk ken. Goede verbeteringen zijn uitgevoerd. D'Hospi- ciën lijden ook door den Oorlog; een som van 32,400 frank, in deze Begrooting, is gewettigd door vroegere uitgaven. M. de Burgemeester. Geen bemerkingen, Hee ren M. Daens. Er is geen Zitting der Sektie ge weest, spijtig Vluchtig de stukken naziende, heb ik bemerkt op art. V, Buitengewone uitgaven Éereloon van den Rekenplichtige, gelast met het onderzoek der boekhouderij van den gewezen ontvanger 3024 fr. Eenige woorden uitleg a. u bi. Af. De Windt'. Is dat van 't Stadsbestuur, M. Daens, den overleden Ontvanger? Neen, Mijnheer De Windt, daar was 't 2000 fr. Eereloon. Die som 3024 fr. staat in de Begrooting der Hospiciën. Schepene Moeyersoen. Ziehier de zaak, Mijne Heeren; den Ontvanger kwam er voor niets tusscben; doch er is een nieuwe boekhouderij ingericht, dit vroeg opzoekingen tot 15 h 20 jaren, een groot en zeer voordeelig werk. Af. Daens. Wie was die rekenplichtige? Ik weet juist de naam niet, 't was iemand uit Brussel. Af. Daens. Me dunkt toch, Heeren, dat met d'Evenredigheid al die onkosten niet zouden noodig geweest zijn Af. Eeman. Ha ge zijt daar wederom met uw nieuwigheden. Af. Daens. Och, M. Eeman, elk weet dat gij een kolom zijt van 't oud Testament. (Gelach). Af. Eeman. Wij hebben uw hulp niet noodig om goed te besturen Neoit zullen wij van u willen. Af. Daens. Niemand kan loochenen dat d'Hospi- ciën lange jaren een zwaar kruis geweest zijn voor 't Schepen-Collegie. Af. De Windt. De vanorde in dit Bestuur kan niet geloochend worden. M. Schepen Moeyersoen schreef eens een allerstrengste Brief tegen die wan orden. Af. de Burgemeester. Art. 8 der Dagorde Ge meente-rekening 1914. Gemeente-begrooting 1916 De Jaarwedden der Polieie-Agenten Moord te Nazareth boven Gent (5001. Zielen) voor een wegelken tusschen de woonsten De Keyzer en Vertriest, ten 5 en half 's morgends ging Kamiel De Key zer volgens gewoonte naar zijn werk bij de we duwe Van Poucke, Vader Vertriest ontzegt hem dat wegelken, ze vallen aan't kijven; zoon Ri chard Vertriest komt toegeloopenDe Keyzer trekt een mes uit en brengt hem twee steken toe in de borst.dat die jongeling neervalt, morsdood. Grammoedigheid en overdaad Brengen misbaar wreed en groot. Diefte-Mirakel JAN, VAN DEN MOLENDRIES eek. eid is 'aarop dopt 1 eten (jej. neer >ogen- gends eenen r was relna; nada- I was 18 utstr, M. RGH 70 fr. (7 gani- -OOF iwea ijner sel- ge- it- list gen, gel Hen, mgtj Werkman I4e JAARGANG N" 2282 6 October 1916 Hoofdopsteller Volksvertegenw. DAENS. Drukkers-Uitgevers FRANZ DAENS <S ZUSTER. Om 3 ure Belfort. 3 ure Burgemeester Van den Bergh staat aan de poort zijn Raads- iren af te wachten; hij zegt aan Daens kwest of wij in getal zullen d. M. Bethune heeft doen zeggen dat hij te Gent moet zijo. M. Van legem kan ook met komen.. Ik heb M. Geeroms doen roepen. In zaal is niemand dan Schepene Moeyersoen met den Sekretaris.. Zouden de Raadsheeren den Verloren Maandag in 't lijf hebben Om 3 ure 25 zijn aanwezig de Schepenen Bauwens, Moeyersoeo, De olf; de Raadsheeren Bianckaert, Boone, Daens, De Somer, Eeman, leroms, Vernaeve en Valkeneer, en de Zitting ken geopend worden.) (1) Zaterdag werd het Burgemeesterschap Van den Bergh herdacht in Café Riché; 18 Convteven o. a. M. Bethune; Zondag huldigde de Pollcie haren Burgemeester op 't Stadhuis en hcêd hem een schilderij van 3 me ters hoogte; de Madonna van Murillo door Petrus Van Nuffel, een stuk van verdienste. Schepene Moeyersoen geeft een uitgebreid verslag Ont vangsten in 1914 1,040,424 fr. Uitgaven 1,075,579 frank, te kort 35,164 fr. In 1916 is voorzien 887,507 fr. ontv.; 883,801 fr. uit gaven; batig slot 3,796 fr. Gelief te bemerken, Heeren, dat vele cijffers enkel oppervlakkig konden genomen worden. AI. De Windt. De heer Schepene van Financiën zegt heel wel dat veel cijffers oppervlakkig zijn, weshalve alle onderzoek overbodig is, daarbij ook ontijdig; al onze aandacht moet geves tigd zijn op de Voeding der arme noodlijdende Bevolking, meer en meer ten prooi aan onverdiend lijden. Spreker wekt den heer Schepen van Financiën op onze medehulp in zijne lastige taak. Af. Daens. Dat de heer Schepene niet scherp maar breed en mild weze De Voeding is onvoldoende, zelfs met de persoon lijke hulp de allerwreedste ramp voor Aalst ware eene bloedar- me, ongezonde Werkersbevolking te hebben. En nu de droeve Winter die daar is overjaar in den Winter per tram komende, zag ik op den Gentschen Steenweg op 30 huizen 27 zonder licht. Hoe wreed in den donkeren en in de koude van 5 tot 8 a 9 ure. Dat de heer Schepene toch de Voeding helpe om lichtte bezor gen. Valt er nu veel te betalen voor iets dat onmisbaar is, later zal hij groote hulpgelden ontvangen voor Park en Lanen, en an dere hulp zal niet ontbreken. Kan hij ook de Voeding niet helpen om eenige schepen Aardappels te doen komen uit Zeeland, ze zijn er overvloedig en zoo zou de wraakroepende oekerij met Aardappels op den Buiten moeten eindigen. De zeer redelijke prijzen worden overschreden, men spreekt van 18, van 20 fr. En zelfs 25 S 30, klinkt een stem uit de Katholieke Groep. Af. de Burgemeester. Mijnheeren, ik ben gelukkig u te mo gen aanmelden dat de Aardappelen gaan genomen worden door het Duitsch Bestuur en elke inwoner 300 grammen daags zal be komen. 't is weinig. Af. Bianckaert. Met een goed stuk vleesch bij, ware het ge noeg; maar voor werkende menschen is 't veel te weinig. Af. de Burgemeester zegt dat men zal aandringen voor meer. Af. De Windt spreekt tegen 't feit dat Scholieren uit de Stad zouden gedwongen worden naar de School der Binnenstraat te gaan. M. Daens vraagt waarom al de Scholieren van 14 jaar weggezonden worden. Schepene Bauwens zal dit onderzoeken. De openbare Zitting gaat gesloten worden en de kleine Burge meester heeft reeds 't Publiek beleefd gesalueerd om weg te gaan, als M. Daens 't woord vraagt en spreekt over het zeer be langrijke punt van Vervolg daarover in ons volgend Nr. De Demokraten stellen voor 1 fr. daags vermeerdering. De vraag is niet geweigerd,doch ontijdig verklaard; er bestaat een Reglement van Verhooging, dat zoo aanstonds niet veranderen kan tot ons volgend Nr. gaan Leergangen geopend worden voor de Scholieren boven de 14 jaar. die naar de Stadsscholen niet meer mogen gaan; vier dagen per week van 8 en half tot 11 en half ure. Den Maandag Nederlandsch, natuurwetenschap den Dijns- dag Aardrijkskunde, rekenen, opstel in 't Nederlandsch; den Woensdag Natuurwetenschap, rekenen, fransch spreken den Vrijdag Fransch lezen, schrijven, geschiedenis, gezondsheids- leer en scheikunde. Alles kosteloos. Inschrijving Zondag 8 Oct. van 10 tot 12 ure. DENDERLEEUW. In deze gemeente is verleden Zondag overleden, de moeder der fami lie Van der Weeën. De vrouw was de oudste der gemeente met den hoogen ouderdom van 96 ja ren. Onze hartelijke deelneming aan de familie Van der -Weeën met den wensch dat zij het zoo lang zou volhouden als hare moeder, grootmoe der en overgrootmoeder. GENT. Och God I... Een kindeken van 7 jaren, Margarethaken Coppens, door den tram overreden, 't Kindje is geweldig geschalloterd aan het onderlijfje, 't Is spoedig gotd verzorgd en naar 't hospitaal gevoerd. Men hoopt het te kunnen redden, doch 't zal geminkt zijn voor 't leven. Dat men toch oppasse voor de trams, want 't is zoo gevaarlijk in die groote steden. Zelfs in zijn nieuwstijdingen kan Vooruit zijnen Godsdiensthaat niet bedwingen. Zoo in 't Nr van 27 Sept. haalt Vooruit aan dat te Marchienne- au-Pont een rentenierster naar d'Eerste Mis ging en terwij! ze t'Onzen Heere ging haar handzakje uit haren bidstoel werd genomen; er was 2000 fr. in... Daarop roept Vooruit MIRAKEL., 't Is t'onnoozel om dood te doen; maar het toont de geaardheid. BRUSSEL. De tooneelspeelster juff. De Cock, had op hare kamer in een kofferken hare juweelen en 1200 fr. geborgen. Op ne» avend der verleden week is dat kofferken gestolen met 't boeltje, of beter gezegd het schatje, dat er in zat. Men heeft gezocht en herzocht en 't koffer- ken gevonden ook, doch de waarden waren de pijp uit. Nu zit dat bestolen kindeken Te greizen bij heur spindeken 1 Twee schooljongens, Pieter Van den Broeck en Jozef Van der Kindere, worden sedert enkele dagen onder het ouderlijk dak vermist. Men heelt tot hiertoe de knapen te vergeeis doen zoeken. Ze zijn beiden 14 jaren oud. De Kerk van de HH. Joannes en Nikolaas, in de Brabantstraat, te Brussel, zijn zondag nacht fel bestolen. Dieven hadden zich des avonds laten insluiten en zijn de pijp uit met de volgende waarden Vier kelken in zilver, een aantal zilveren lepelkens, acht zilveren kruikjes en 23 fr. in geld, verder werden al de offerblok ken opengebroken en geroofd De stoelkeszetter ontdekte des morgens eerst den diefstal hij ver wittigde terstond politie en kerkfabriek, doch van de daders geer enkel spoor te ontdekken. Heiligschendend is het werk Te gaan stelen in Gods kerk 1 VORST. Mej. Alice F... was voor een tijdje naar Luxemburg gaan verblijven en had hare woning in Vorst terwijl opgesloten. Dees week kwam zij thuis nu, en vond heel haar boeltje overhoop en alles wat eenige waarde had, ge stolen. In deze tijden 't is een raad Zorgt dat uw huis alleen niet staat I KORTRIJK. De boer Verhaeghe reed met eene karre aardappels door de Stacegemstraat eene bende viel hem op, alhoewel het klaar dag was, ze roofden heel den hoop aardappels en ga ven den boer op den hoop toe nog eene ramme ling. De policie heeft al die mannen in 't droog gezet. Na twee jaren oorlog geen kwader vrinden Dan Boeren en Steëniansen zijn er te vinden. Bij Arthur Debbaut, nen winkelier uit de Veldstraat, te Kortriik, hebben dieven uit den winkel geroofd 4 hespen, 20 kilos boter, 250 eieren en 5 fr. in geld. Nog a'l nen goeien pak den dag van vandaag. LUIK. Op de tramlaan van Jemeppe is een kindje van 6 jaar door den tram morsdood gere den. De ouders zijn om den dood te sterven van droefheid. CHARLEROI. Ten nadeele van den kool- put van Courcelles-Noord, is de bagatelle van 20,000 franken gestolen, 't Zijn allen bankbrief- kens die gerot-berd zijn. De policie zoekt naar stig en het schijnt dat er gaan aardige zaken aan 't licht komen. Woont gij in kasteel of kluis Houdt uw handen altijd thuis I had maandag eenen logistgast ontvangen, en daar hij medelijden met zijn hondje had, die toch zijn meester zoo schoon naar een stukje brood smeekte, zei de kost ganger een boodschap in de Stad te mosten doen en 's avonds om 7 ure terug te komen Jan wachtte met ongeduld tot 11 ure, maar die niet terug kwam uit medelijden voor dit hondje, was de vreemdeling.

De Werkman | 1916 | | pagina 1