Zaailanden 2 October Gemeenteraad van Nieuws. Over :d'Aardappeien Samenspraak met den Oorlog Uit d'ander Lauden. 44' JAARGANG N° 2283 13 October 1916 Hoofdopsteller Volksvertegenw. DAENS. Drukkers-Uitgevers FRANZ DAENS ZUSTER. ten 3 ure. (Vervolg) De Zitting kon beginnen om 3 ure 25 kwaart voor 5 ure, Voorzitter Van den Berg ging de openbare Zit ting sluiten, toen Raadsheer Daers 't woord vroeg en zegde Mijne Heeren, ik heb nog een zeer belangrijk artikel te behandelen. De Voorzitter-Burgemeester 't Woord is aan mijn heer Daens. Raadsheer Daens. Mijnheeren, ik aarzel niet u te zeggen: de schande,'t schandaal van Aalst, dat zijn d'Hongerloönen in Foiiciedieust; Ziehier dé droeve bewijzen op de 33 Agenten zijn er 14 aan 83 fr. 33 per maand; 2 aan 91 fr.; 3 aan 100 fr. 75; 12 aan 108,33; een Onder-Commissaris met 26 jaren dienst heeft 1700 fr.; de tweede Onder-Com missaris met 16 jaren dienst heeft 1600 fr. Heb ik ongelijk te zeggen, Mijnheeren, Schandaal Schreeuwende Hongerloonen Aalst staat aan 't hoofd der laagste loonen Te Sint Nikolaas beginnen d'Agenten aan 100 fr. Te Dender- monde begint de Onder Commissaris aan 2000 fr.; Ie StNikolaas aan 2200 fr.; te Gent aan 3300 fr.; en hier, in de trotse sta'd Aalst, na 26 jaren dienst, de som van 1700 fr.. Hoe is dat toch mogelijk Agenten aan 84 tot 108 fr. per maand; éen mensch alleen kan daar- meê niet leven.. En onder 33 Agenten zijn 30 Huisva ders met 2, met 3, met 4, tot 5, ja 7 en 8 kinderen... Hoe leven die menschen Om niet te verhongeren met Vrouw en Kinderen, ze moeten bijwinsten zoe ken, bedelen of stelen. Mijn woorden zijn wreed, Hee ren, maar zijn ze niet gewettigd Maakt een referen dum in Aalst en d'eenparigheid zal verklaren Die Hongerloonen, over welke a! te lang geklaagd, moe ten wég. onmiddelijk.. Daarom, Heeren, is het uit drukkelijk voorstel der Christen Demokraten Ver meerdering van 1 fr. daags vooral d'Agenten. En daarvoor vragen wij de stemming. Raadsheer Eeman. Ik vraag ik 1 mark daags dat zal nog beter zijn. Schepene Moeyersoen. - Mijnheeren, wat M. Daens daar voorstelt, op zijn onverwachts, zonder ons te verwittigen, is zeer belangrijk. Raadsheer De Windt. t Zou op 12 duizend fr. komen. Schepene Moeyersoen. Het ware de wanorde in de Begrooting... Weet Mijnheer Daens niet dat wij gehouden zijn door een barcma van jaarlijksche ver meerdering Zijn al de cijffers die hij aanhaalt, echt Men mag ook niet vergeten dat d'Agenten aanzien lijke voordeelen hebben o. a. de kleeding. Wij heb ben de praming van M. Daens niet noodig om be kommerd te zijn met hun lot; terwijl er zijn die zeer slechten dienst doen, is het stelsel der Premiën thans ingevoerd; zoo zullen wij langzamerhand tot een be hoorlijk loon komen. Schepene De Wolf is van 't zelfde gedachtEr zijn Agenten die slechten 'dienst doen. Al jaren lang is daarover vruchteloos geklaagd; dikwijls hebben wij daarover gehandeld in 't bchepen-Collegie. Ons ge dacht is verhooging en lotsverbetering door 't stel sel van Premiën. Ik ben altijd voor goede betaling mits goeden diens'. Reeds is het stelsel der Premiën in werking. Burgemeester Van den Bergh is ook van gedacht dat de toestand der Policie-agenten merkelijk moet verbeterd worden. Af. Eeman. Ik vraag 1 mark per dag meer, dan zal ik nog beteren vriend zijn met de Champetters dan M. Donsj daar.. Burgemeester Van den Bergh. - Als 't u blieft Mijnheer Eeman; ik moet ook bekennen dat er Agen ten zijn die slechten dienst doen g'hebt de kas die wij maken uit d'opbrengst van aangeslagen goed... Welnu, daar ook wordt door sommige Agenten mis bruik van gemaakt. Reeds is er 900 fr. in die kas. Ik ben zeker, als wij voortgaan met premiën voor goe den dienst, dat na eenigen tijd niet meer zal geklaagd worden. Raadsheer De Windt denkt dat die kwestie der loo nen van de politie zou moeten besproken worden en dat den tegenwoordigen toestand aan verandering vatbaar is. Zooals M. Daens ze hier stelt is niet ont vankelijk er bestaat een reglement dat het barema der loonen vaststelt en 't is dat reglement dus dat zou moeten herzien worden. In de stemming gevraagd door M. Daens zal hij zich dus onthouden- Raadsheer De Somer. Er moet iets gedaan wor den voorde Policie, maar ik'heb volle betrouwen in de voorstellen van 't Schepen Collegie. Raadsheer Daens zegt dat de'allereerste voorwaar de voor goeden dienst moet zijn goede betaling hij aanziet de hulpkas als lapzalf en dringt aan op de stemming voor zijn voorstel. m.a Schepene Moeyersoen denkt dat de Raad niet mag stemmen; Schepene De Wolf zegt Die stemming onnoodig; M. de Burgemeester heeft volmacht Raadsheer Eeman lk ben er met tegen dat er voor de Policie iets gedaan worde; nogthans als de Folie zoo erg te klagen heeft, hoe komt het dan dm M. den Burgemeester zooveel Champetters kan krijgen al hij wil voor éen plaats zijn 30 aspiranten (1), t eni allemaal dat niet; menheer Donsj heeft ander ïnzich ten; we zien 't alle weken in zijnen Werkman, t Vo k fladdijen en 't Volk opmaken voor zijn eigen, dat zijn zijn inzichten; ik heb ik meer Vrienden bij de Policie als Donsj met zijnen Werkman. M. de Burgemeester. Willen wij de zitting sluiten Af. Daens staat recht en zegtMijnheeren, ik ben gedwongen de zaal te verlaten, uit afkeer voor M. be man die de weerdigheid van Raadsheer niet begr jp en in dezen tijd van Godsvrede voortgaai met zijn lompe onbeschofte persoonlijke aanvallen. Af. Eeman. Gij zijt een onbeschofterik, gij. Af. Daens. Voor dat M. Eeman teruggekeerde was elk ten uiterste voldaan over de zittingen een tweede rede, Mijnheeren, om welke ik de zaal ver laat, is uit spijt, Mijnheeren, dat gij allen, la allen uw hert verontweerdigd zijt over de houding van M. Eeman en uw afkeuring niet durft toonen.jA ge- meene stilte Raadsheer Daens verlaat de Zaal en den Raad treedt in geheime Zitting.) (1) Tot over 30 jaar liep ons Werkvolk naar Fabrieken die halve daags gaven,en smeekte 't Volk om kinderkes van 9, zelfs va J te mogen Tneêbrengen. op de Boeren die hun Aardappels wegsteken en wreedehooge prijzen durven vragen.. Zulke Ser moenen verheffen ons Kristen Geloof.. Maar de Burgemeesters van den .Buiten, doen zij hun plicht Aan 12 of 15 fr. een zeer deftige prijs, waarom dwingen zij de Boeren niet Aardappels te leveren voor den Buiten en voor de Stad DAENS. AALST- BEROEPSSCHOOL. Twee jufvrouwen-leerlingen der Beroepschool der Damen van Maria, Onderwijsstraat ter Stede, hebben met groote onderscheiding hun Examen afgelegd en hun Diploma ontvangen in Machien-schrijven. Het zijn mejuffers Hanssens Irena, Gentschestraat, en Van de Velde Maria, Brabantstraat. se Ze zijn geopend met een schoon Morgentiiessei» geta| ieerlingen en een puike inleiding, tol de studie van het Nederlands en Natuurwetenschappen. Inschrijvingen worden nog aanvaard tot en met Zondag m t Lokaal Volksverheffing In Aalst heeft 't Stadhuis zijn Ons Pensioentje, uiterste best gedavn doch ijzer hrPken met ziin handen, dat kan niemand d'ander week waren de man- daten gekomen doch 't geld nietniet vergeten dat wij in Oorlogstijd ziin Aanstonds is geschreven, geloopen en deze week zijn de Beta- lineen kunnen gedaan worden. Nu eens urtgezren naar o achterstellen 2 maal 25 is 50 fr.. De heeren Bethune en Moyersoen zullen geerne hun medehulp verleenen. f. I ACj0ii Ze rekenen dat de g'Allieerden AaOrlOgS-HUal reeds 200 milliards schuld heb ben- Italië heeft reeds tot einde October 11 milliards krijgskos- ten Niets kostelijker en schadelijker dan vechten en proce- deeren De verliezen door den Oorlog zijn onschatbaar; laat ons Aalst nemen 2 jaar lang al de Fabriekwerkers zonder winst, elk huishouden ten allerminste 1800 fr. verlies; en de meerdere uit gaaf aan mondbehoefte I. En de Werkgevershoe grof en zwaar zijn hun verliezen 11 Oorlog 1 Oorlog die in Europa meer dan 100 millioen menschen op de pijnbank legt; die 't kloeke Mansvolk wegmaait gelijk 't koren op -t vejd. Van waar komt ge toch Van nergens en van overal. Wie zendt u? Niemand, ik kom uit mijn eigen. Wie heeft u gebo ren ik ben niet geboren. Wee heeft u doen ontstaan De slechte driften der menschen. Zijt gij cr noodig? Oorlog, zijt gij er noodig? Zinnelooze vraag, is 't noodig dat er menschen zijn die twisten, krakeelen, vechten, vernielen, moorden Oorlog, Oorlog, hoelang nog Hoelang nog In Neêrlands-Indië moet de opstand nog al erg zijn, want reeds 12ooinboorl. gedood zijn. De opstandelingen zijn meest ie Ba- tang-Hasi en Tungkai. Vele dorpen zijn verlaten. De rede van den opstand wordt niet bekend gemaakt. De Keizer van Duitschland was d'ander week aan 't Oostfront bij de troepen van den generaal-overste von Lissingen, die bestormd worden door de Russen... 't Is wreed gelijk daar slachtoffers vallen. Op den Stoomer Vera Nora is een ketel ontploft. Men vreest voor Passa giers en Bemanning. De wilde Eenden, die gewonelijk deestijd uit het Noorden naar het Zuiden van Duitschland afzakken, zijn in veel min getal. Die wilde Eenden zijn verschrikt van de Vlieg tuigen. in Mexiko vraagt generaal Carrarzade volledige weg trekking der Anterikaansche Troepen. Voorzitter Wilsbn aarzelt.. Nu reeds roepen zijn tegenstrevers dat hij veel te veel toegeeft aan Mexiko. De brave Wilson zoekt niets dan Vrede, die belangrijke zaak, ontvang ik een lang artikel. Wat is een Volkstafel zonder Aardappelen De Briefwisselaar keurt het ge dacht goed van Aardappels te vragen aan Zeeland. Over 8 da gen, zoo schrijft hij. liep ik Maal, Nieuwerkerken en Meire af, om 300 kilo patatten te koopen voor den Winter, ik hood 15 tot 20fr., nikste maken; een oud boertje van 82 jaar zalfde mij met te zeggen dat er van hun Komiteit geen patatten van de Gemeente mochten gaan; anders zou hij wel de 300 kilos kunnen doen, doch was dit wel de prijs men spreekt van 22 tot 25 fr.. Is dat geen wraakroepende Zonde?.. Er zijn overvloedig veel Aardap pels; rond 't Park zijn op 1 rooi land meer dan 100 kilos Aardap pels'gewonnen... Over jaar zijn hier en in Holland honderden duizenden kilos Aardappelen gerot. Onze Briefwisselaar vraagt Waarom de Geestelijken niet preêken tegen de wreede uithonge ring van 't Volk... Zondag is daarop gepreêkt, met vuur en kracht, door Onderpastoor De Mets, in 2 Missen; op de rijke wel stellende menschen die de arme Christenen niet indachtig zijn, die de armen van hun deur stooten erger als waren het hónden; Een paard gestolen te Lede, bij Aalst (6319 Zielen, v. w. 3046 van 't mannelijk geslacht kun nen lezen en 3273 van 't vrouwelijk), een jong paard uit't Hospitaal, een paard donkerbruin, met witte ster op 't hoofd en zonder hoefijzer. De Policie van Aalst werd verwittigd en Onder- Commissaris Gits is in opspeuring geweest te Brussel. Dank aan onze Policie van Aalst, zitten de twee dieven van 't peerd vast, bij de Pupillen achter het gestolen peerd zijn 2 onzer Agenten 2 dagen te Brus sel in opspeuriog geweest. Te Balgerhoeke, in 't Meetjesland, vrouw Geirnaert moest 's nachts opstaan voor een ziek mensch zij ontstak een lamp met Benzol die ontplofte, waardoor zulke erge brandwonden, dat men vreest. Ramp door Benzol. -- Te Knesselare gebruikte een vrouw der Hoekstraat Benzol om hare stoof f'onsteken de Benzol ontplofte, de kleeren der Vrouw schoten in brand en zij is overleden in d'afgrijselijkste pijnen haar kindje van 4 maand is ook verbrand. Te Maldegem, in 't Meetjes land, boven Sleydinge en Evergem, te Sleydinge zijnde ik ging dikwijls te voet naar Maldegem, daar is een oude Vrouw vreeselijk verbrand door den Benzol. Afgebrand te Meire, Oostdorp vrijdag avond orn 9 ure de woonst van Frans De Brouwer en van de Weduwe Van der Heiden, die afwezig was. 5 Ossen en 2 Koeien zijn gestolen op een Weide te Impegem om ermeê weg te geraken, hebben ze den ouden Dender opgevuld met grond. Zondag waren de dieven nog onbekend. Die dwaas loopen moeten het bekoopen, en zat endwaas bedrijf is verderf voor geest en lijf. Te Brussel, Frans De Leeuw, landsman van O. L. Vr. Lennick, had goed verkocht en goed gedronken, 's Avonds valt hij in slaap op een bank der Entrepolaan, schiet om 4 ure wakker.en loopt zat-weg de Vaart in korts nadien is zijn lijk opgehaald. Ziedaar de gevolgen der Dronkenschap. Een Koe is gestolen op een weide te Houdeny-bij-Charleroi, 's nachts de dieven hebben de koe gedood ter plaats, in stukken gesneden en de kwartieren meegedaan.. Ge zoudt zeggen Hoe is 't mogelijk OPENBARE VERKOOPING van De Notaris DE WINDT, te Aalst, zal ter tusschen- komst van zijnen ambtgenoot Notaris EEMAN, te Moorsel, openbaar verkoopen STAD AALST 1. Land op den Bergekauter, sectie F. Fr 685, groot 31 aren 90 centiaren, palende zuid de Bergekauter- baan, oost de wed" Bisschop-Van Mieghem, noord met den voetwegel aan de wed. Frans Coppens-De Smet en west M. Rom. Van der Vast. Gebruiker M. Camille Van Geem. 2. Land op den Hovenierskauter, sectie E, Nr 414a, groot 25 a. 20 c.a., palende noord M. Felix Boone en M. de Ctaecker, oost Mijnheer en Juffer Peireboom, zuid over den weg dezelfde en Camiel Van Mol en west M. Felix Boone. Boemprijs fr. 100. Gebruiker M. Camiel Van Geem. GEMEENTE EREMBODEGEM 3. Een perceel Land en Bosch, ter plaats genaamd Breedestraat, sectie A, Nrs819, 820 en 821, groot 33 a. 50 c.a., palende noord de kinderen Bruylant, oost de erven Eeman, zuid Severien Verdoodt en west M. Gus- taaf Van de Maele. Gebruikfter de wed. Roeland aan 2i fr. 's jaars. GEMEENTE NIEUWERKERKEN 4. Land op Moortelveld, sectie B, Nr869, groot 15 a. 80 c.a., palende west en noord pe Moortelstraat, oost M. Valery Baeten en west dame Théodoor Moens-De Coen. 5. Land op de Penna, sectie B, Nr 1322, groot 22 a. 20 c.a., palende noord M. Callebaut, Bernard De Gendt en M. Gustaaf Spitaels, oost M. Rom. Moyer soen, zuid consoorten Sterk en Bernard De Gent en Elisa Roelandt. Gebruiker Van Overmaet, te Nieuwerkerken, Dries. 7iTn»rcM Instel Dinsdag 24 October 1916. Verblijf Dinsdag 7 November 1916. Telkensom 2 ure nanoen, ter herberg De Vier Winden te Aalst, Keizerlijke Plaats. Voor verdere inlichtingen wende men zich bij ge noemde Notarissen. Ce koopers moeten zich voor zien van hun trouwboekje of uittreksel uit hun ge- boorteakt en van'hun contribütiebrievén.

De Werkman | 1916 | | pagina 1