Aalst Kolenhandel Scheikundige Land vetten MAX of de jonge NOTARIS Hopmarkt van Aalst. FRANSCHVLAANDEREN XIX. Op een groot kasteel, niet [veel geld In angst en wreede pijn gesteld We zijn dus rond 9 ure 's avonds in 't Notariaat Van Dael, waar aanwezig zijn De weduwe van den Notaris, de raillionnair M. Liévin, de Zoon van den Notaris Max en 't jong Gravinneke Alice, allen in d'hoogste aandoening; immers, de Millionnair komt aan te melden dat Alice niet de dochter is van den Graaf de Brives, maar de Dochter van iemand die over 20'jaar op deze Parochie een arme metserdien der was, en wel namelijk zijne Dochter, geboren in de hut uevens de wagenmakerij, waar nu de oude ge- brekkelijke Colette woont. Mijn goede Vrienden, zoo begon de arbeider, nu machtige Kasteelheer, eerst en vooral moet ik u ver klaren dat al de woorden die ik ga uitspreken, steu nen op vaste bewijzen, door de oude Colette, die alles heeft bijgewoond, door de getuigenis van den Pastoor dezer Parochie, ook door de Registers van Geborten en Overlijdens. Er ontbraken nog eenige bijzonder heden welke ik aan Mevrouw Van Dael wilde gaan vragen. Zoo zult gij niet de minste twijfel hebben dat onze lieve Alice de dochter niet zijn kan uit 't Grafe lijk Kasteel.. Over 20 jaar werden op deze Parochie twee kin- derkes geboren, twee dochterkes; het eene was 't kind van Graaf de Brives en volgde op drij broêrkes het andere was 't kind van een arme werkman, 8 maand te voren door den nood naar Parijs getrokken op vraag der Grootmoeder en Meter Colette werd het arme kind Alice gedoopt, even als 't kind uit het rijk Kasteel. Rond de eene wieg was rijkdom en weelde, rond de andere armoede en ellende, doch Martha en Colette hadden te veel eergevoel om aan iemand iets te vragen. Dit legt uit waarom de twee Vrouwen gaarne een voorstel aannamen dat Mijnheer Pierre, de intendent van den Graaf kwam doen eenige dagen na de ge horte der twee kinderen; de Voedster der rijke Alice was eensklaps ziek geworden men vreesde dat het de scharlakekoorts was met welke de drij broêrkes lagen; zoohaast mogelijk moest het kind ait de be smettelijke plaats en Mijnheer Pierre kwam vragen of Martha dit kind met het hare wilde voeden voor eenige dagen; vijf Napoleons waren het eerste loon. Het voorstel werd aanvaard en aanstonds werd de rijke Alice in de hut van Martha gebrachtin goede voorzorg werd beslist, dat niemand, buiten mijnheer Pierre, uit 't Kasteel naar de Hut zou komen en wederzijds. Eenige dagen voor de geborte van zijn kind was Graaf de Brives voor bijzondere zeer be langrijke zaken naar Spanje gesoepen, hij stelde groot betrouwen in mijnheer Pierre die het waarlijk ver diende. Eenige dagen na hare aankomst in de Hut, kreeg de rijke Alicia 's nachts vreeslijke stuipen. Martha en Coletta zorgen ervoor gelijk voer hun eigen kind, -doch 's morgends als mijnheer Pierre volgens zijn ge woonte kwam, vond hij een lijkje in d'armen van Mar tha.. Mijnheer Pierre was om de dood te sterven, want 's avonds te voren was het oudste Zoontje van den Graaf overleden en d'ander twee lagen zeer slecht. In zijn grootste bekommernis voor de gezondheid der Gravinne, riep hij uit,dat men haar, kost wat kost, de dood van haar Aliciatje moest verzwijgen, en het arm Aliciatje ziende liggen, irisch en blozend in haar wiegske, dan voegde hij erbijAch, waarom is dit kind niet naar den anderen wereld gegaan in de plaats van de kleine onzer arme mevrouw Gjj ten minste, Martha, hebt nog drij kloeke Zoons die gij met moeite kunt voeden, terwijl onze Gravin morgen misschien zal beroofd zijn van al haar kinderen.. Hoort, brave Vrouwen,... hoortVandaag mogen wij aan Me vrouw de dood van haar Dochterken niet bekend maken.. Laat ons alle drij zwijgen als een steen. Ont snappen haar twee Zoons aan de doad, we zullen haar langzamerhand de waarheid bekend maken;. zoo niet,., dan blijft er maar éen middel over: De eene Alice vervangen door de andere Wat riskeert gij eraan, mijn goede gebuurvrouwen Herstellen de twee Broêrkes, na eenigen tijd wij bekennen aan Graaf Paul, wat wij gedaan hebben, om zijne Me vrouw te redden, en hij zal u bedanken en rijkelijk beloonen.. En bezwijken de twee Broêrkes,.. welnu, zal uw dochterken erbij verliezen aanzien te worden als het dochterken van 't Kasteel nooit zal zij ellende of armoede kennen.. Overweegt goed mijne woorden; in afwachting, zwijgen als in een grafTot morgen. 's Anderdaags bracht mijnheer Pierre de droeve tijding dat de twee kinderkes dood waren; hij bad en smeekte opnieuw voor de verwisseling, in welke Martha en Coletta toestemden, tijdelijkmijnheer Pierre ging op 't Gemeentehuis het overlijden aan melden der arme Alice, die in stilte en eenvoudig be graven werd... Martha, mijne geliefde Vrouw zaliger, arm braaf schaap, ge bleeft nog eenige dagen bij uw dochterken, maar dan... dan, och Gód 1 och God 1 Hier kon M. Liévin niet meer voort; heete tranen verstikten zijne stem... Mijn arme Vrouw, stamelde hij, terwijl Alice bijpa versmacht werd onder, haar tranen en kreetOch mijp arme goede Moeder! Mevrouw, zoo hernam de Millionnair, ge zult u die droeve gebeqrlenissen nog herinneren ('t Verv.) IJü lutLand van L\inov£. 8 Oct. Pas was ons vorig artikel geschreven over deze gebrekkige inrichting of alreeds brak de Protest- Manifestatie uit, in de Volkswijken. De Duitsche Overheid had de toelating gegeven, op voorwaarde dat er geen mannen aan deelnamen. Ongeveer 800 Vrouwen en Huismoeders, omringd van driemaal zoo veel kinderen, gingen deftig rond de Stad, smeexende op den toortocht dat de Burgerij en de Rijke Lieden zouden tusschen komen en hunne grieven bevestigen. Er komt waarlijk toch niets in den Amerikaanschen Winkel, noch vet, spek, smout of dergelijks, om een eetbaar noenmaal gereed te maken, betooging zien wij een opschriftHONGERSNOOD het was waarlijk treffend Eene afvaardiging werd op het Stadhuis ontvangen door Burgemeester en Schepenen, welke beloofden al het mogelijke te doen om de Bevolking ter hulp te komen in kwestie voeding, enz. enz.. Deze week waren er in den Amerikaanschen Win kel weeral Russische sardienen alleen te krijgen aan 2,00 fr.de kilo, anders niets... Het meel voor de naaste week, was vrijdag achter noen ook nog niet aangekomen Welke nalatigheid toch 1! i Tram. Trein. De Soep. Blokken. Brood. Aardappels Kolen. Boeren en Boerinnen. In Cajé Risj. HUISMEESTERS Godsdienstig Aieuws. AALST. - FOOTTBAL-CLUB. RAADSEL: Em. Bogaerts, 3'BOïf GEWAARBORGDE INHOUD Ook te bekomen beste BENZÓLITE Bijzondere prijzen voor Uitverkoopers Huis Jan De Aleve, Lange Zout- str. 24, Aalst Amerikaansche Petrol. Petrol Petrol Handel in Kurken Stopsels EEN VERHAAL UIT o—:—:—o Gegronde klachten over den Amerikaanse/ten Winkel. Sedert weken is er hier noch sniout noch spek te verkrijgen om noenetën tê maken zeep of suiker niet. De kleinste Gemeenten van het omliggend! hebben alles in hunnen Winkel en dit iedere week te Ninove allee$ komt er volstrekt niets. Eene petitie is in omloop onder de kleine bur gerij, waarop eene protest, manifestatie zal volgen, om over dien onüit- staanbaren toestand te klagen bij de bevoegde Overheid, ledereen zegt hier met rede Veel beloven en weinig geven doen de zotten in vreug; de leven enz.. Kortom dit werk zou moeten veel beter beheerd worden eo dit Komiteit samengesteld uit ernstige en meer hervaren lieden, ge sproten uit alle standen der maatschappij. Dien wensch van het Ninoof- sche Volk zou alles doen beter gaan. Neg éénmaal daags rijdt de Tram. Weinig Volk op de Treins. 't Wordt waarlijk Isola doma. D'ander week had de Soep be ter manieren, dikwijls wordt ze vervangen door Pap, die zeer wel aanstaat. Is er nu Soep en Pap voor elk Ja. Pro ficiat. Als een klank van gezangk in d'ooren,verdwijnt al des wertldlspratl. (Vondel). Terwijl het te Ninove Geertsj- bargsche straat, oorlog is met blokken door Vrouwvolk," eilaas 1 Engslschsit en dierschsit mengen in den m»nsch zich êndersen. (Vondel), hier in Aalst komt groot gebrek aan blokken; en wie kan nog aan Schoenen geraken 't Leder is van 6 8 tot 30 h 40 tr. Zonder de blokken uit 't Land van Waas moeten de Volke ren hier barrevoets loopen. 'T BROOD VAN AALST op zijn beste, kan niet kampen tegen't gewoon Brood van Oent... In 't groot Komiteit van Gent zijn een Katholiek en een Socialist, ware er een Demokraat bij, hij zou een stuk brood van Aalst meidragen, het nevens het Brood van Gent leggen en vragen Wat denkt uHeeren Te Gent hebben al de Bakkerijen hun ka lanten behouden.. Maandag stond in ons straat Volk, om brood van aan de Bakkerij tot rechtover 't Hop-Magazijn. j Gent gaat elk naar zijn Bakkerij of krijgt zijn Brood thuis. De Prijs der Aardappels te Gent in 335 Groenselwinkels is i, 19 c. Eerbie digt H zelve, eerbiedigtal uw medemenschen, bijzonder de zwakke en de nederigen. (Pater De Qroot, Leeraar van Universiteit te Amsterdam) Gaan wij sukkelen met de Kolen gelijk in den Winter van 1914-15? Julle- ken, 't peerd van Louis is er ziek van geweest, men hoorde het kermen in zijn Stalleken Kolen, zonder Kolen, ach een peerd zeu ervan dolen; al wie Van der Meersch ziet, roept Zijn de Kolen daar nog niet Een Schip Kolen voor Volksverheffing was weg op 24 uren; alle slach van wagens liepen storm naar 't Ma gazijn, gelijk in de Koolstraat, als de malsche vette mossels van Vfasschaert aankomen. Al de Fabriekmenschen zijn nu Boeren en Boefinnen geworden. De SPINAG1E BOLVAAR gaat nu voort nevens 't Kerkhof, tot aan Sint Jobs en Mijlbcek vraagt ook een SPINAGIE-BOLVAAR. In Café RisjJan, de 3024 fr.! Ja, Franz. Cm de boekhou- derij te onderzoeken van den overleden Ontfanger der Hos- piciën. Ja, Sis. 3024 fr. Jan, dat ie gee- nen kattestront. Neen, Sis. 't Is schoon geld. Daarbij Jan, zijn in Aalst geen Compta bels, geen Chefs-Comptabels, geen Sekreta- rissen, dat ze daarvoor moeten 'nen Brisseleer doen komen Ja, ja. En wie mag dien 1 Brisseleer zijn die hier met ons schoon geld 1 m weggaat. Tracht dat eens te weten, Jan. 'k Zal 't doen, Franz. Het overgroot getal der Huismeesters handelt genadig, goedhertig ze willen geen geld dat moet dienen voor de Voeding; er zijn voorbeel den van ware Edelmoedigheid; doch er zijn er, erg aangedaan door de Qeldziekte, die liggen te loeren als er [eenige vermeerdering komt van Werkeloos.. Is 't waar dat een Sociëteit van Huismeesters vastgesteld heeft Wij moeten ten minste 1 frank per week hebben?. Zelfs uit den mond van Vrouw en Kinderen!. Een Sociëteit van Bloedzuigers zou niet wreeder handelen.. fiPilrnG(rrlp KiL'pIs beschikbaar in 'tLandbouwer s- UCUlUU^Ut; B^lkeis hulsteQentgepletterdaan45fr. de 100kilo, als Voeding voor zwijnen, kiekens en paarden... Onlangs te Erondegcm zijnde op Gentschen Steenweg, Ik hoorde dat de kinderen die eikels van de boomeri schudden en oprapen voor 5 eens den kilo. D'Hop lijdt ook door den Oorlog, gelijk alles in alle geval d'Hop een vaste goede toekomst heeft. Zaturdag werd 't begin der Markt op gejaagd door den Burgemeester van Moorsel. Daarop volgde trage ver koop Maandag nog al beweging aan de Waag. (»CUt D'Aardappels een Huishouden van 3 personen heeft 6 kilo Aardappelsal de slechte moeten in de Winkels uitgeraapt worden. - 't BROOD slaat 0,60 c. de 1050grammen. De nederige Pastoor van Ars, die'wonderbare Predi kant en Biechtvader, hij zat biecht somwijlen 18 uren daags, van 100 uren ver kwamen ze biechten bij hem, die heilige Manpreêkte Óch in ons lijden, In ons mis moedigheden, we zoeken troost bij de mcnschen en wtj vergeten den oppersten troost in 't Huls van Ons Heer, in de Kerk, alwaar tegenwoordig is den God-Mensch, die ons toeroeptKomt allen tot mij die belast en be laden zijt, en ik zal u verkwikken. In ons groots en schoone Sint Martens-Kerk t'Aalst komt redelijk veel Volk naar 't schoon en kort Lof van 5 uremaar te weinig Werkvolk. Vrienden, denkt aan 't woord 'van Priester Daens op zijn sterfbed Vrienden, blijft vrije Demokraten, maar goede Kristenen. Zondag 22 Oct., groote wedstrijd tusschen Aalst en Ninove, op gewoon Plein en gewone voorwaarden, om 4 ure stipt (torenklok). Kaarten van 15, 25 en 50 c. op voorhand te bekomen bij den Schrijver, Maurice Franck, Roozemarijnstraat, 3, en bij den hulp-Schrijver, Gaston Van de Putte, Korte Zoutstraat. NINOVE. Zondag 15 October opent Sporting F. C. Ninove zijn sportselzoen met een belangrijken match, tusschen zijne eerste ploeg en Gèrard A thletlc Club van Geer aardsbergen, op het plein van den Den der hautemsche Steenweg. De inkomgelden ten voordeele van het Komiteit voor de Krijgsgevangenen. KAATSSPEL. Zondag 9 October was het groote lutte mee den dikken bal op de Kaal veel Volk was op gekomen, wat dan ook een milde ontvangst bijbracht voor onze Krijgsgevangenen. Ziehier den uitslag 1' prijs Herdersem 2' pr. Geer aar dsber gen 3e pr. Denderhautem4' pr. Ninove. AALST. Op de Varkensmarkt heeft Herdersem maandag gewonnen voor slot van 't kaatsjaar. De kamping op Blok-Borreman ts uitgesteld tot in de Lente 1917. Mijn kop en staart zijn gansch gelijk, Mijn hertje vindt men in een lijk, En mijn geheel telt menig Vriend, Die mij zeer zottelijk bemint. Solo-slim is gespeeld te Ninove bij Gustaaf Wach- telaer, door Joseph Leemans, met 11 troeven, harten haas en harten vijfmedespelers Alfred Wachtelaer, Victor Paul en Jules Van den lossche. AALST. BURGELIIKEN STAND geboorten Mannelijk 3; Vrouwelijk 5 HUWELIJKEN. H. Vonck, borstelm. met I. Cornand, tvyijnster. OVERLIJDENS E. De Leeuw, schol. 7 j. Bergemeerschestr. A. Cokquereaux, winkel. 56 j. St-Jorisstr. B. De Sae- deleer, landb. 87 j. Paddenhoek. A. De Schutter, schol. 8 j. won. te Melre. R. Van Oost, raeestarg. 28 j. Gentschenst.w. J. De Buysseher, wr Smeken», bierhand. 32 J. won. te Meire. P. Morcoen, zb. 14j» Groénstr. G. Amant, m. De Vleesehauwer, dag blad verk. 56. j. Lange Ridderstr. M. De Raymae- kers. we Fredrix, zb. 58 j. Veldstr. C. Verburgh, vr Terrier, zb. 54 j. Gheeraerdtsstr. C. Daelman, m. Verheecken, houtz. 77 j. Breedestr. 1 kind onder de 7 jaran. APOTHEKERSBOND. Nieuwstraat. Zondag 13 Oct. M. RENNEIOOG 3 STIKSTOF, bestaande uit ammoniak en organi sche stikstof, voortkomende uit bloedmeel. 7 PHOSPHOORZUUR oplosbaar in water. 2 POTASCH oplosbaar in water. Daze meststof is bijzonder gemaakt voor het Loop (Rapen). Landbouwersgij allen welke mij uw vertrouwen hebt willen schenken, en den goeden uitslag mijner landvetten hebt kunnen vaststellen bij het eerste set zeen, moogt in alle vertrouwen deze landvetten ge- bruikan voor het loof. Qebrulkwijze Men strooit 1 1/2 kilos par roede. Behangpapier aan den ouden prijs; nog eenige dagen want de groote voorraad bijna weg is. Verders Engel- sehe beddens met rest or, wiegen, zetels. Tapijten, matten, stors, gordijnen aan den ouden prijs. Lange Zoutstraat, 24. VOLKSVERHEFFING grove HUISKOLEN, aan 39 fr. de duizend kilogr. 38 fr. in het Magazijn genemen. Qeene zakken inbegrepen. Landbouwers, voorziet u allen voor den win ter van Petrool, welke aan hooge prijs zal verkocht worden. Wendt u aanstonds tot Emiei, BOGAERTS, Botermarkt, 3, Aalst, waar gÜ den I'etrool per vat en liter kunt bekomen aan den prijs van den dag. Deze week bijzondere aankomst van1 versdie schoone MOSSEL S ^detï" H. VLASSCHAERT, Withuisstraat, 42, Aalst. In 't groot en 't klein. Gewaarborgd versch Te verkrijgen Zuivere Amerikaansche Petrol, per liter en per vat, aan zeer voordeelige prijzen, bij EDMOND MATTHIJS, Meire (bij Aalst). PP11 Inkomen bij Casimier «UIMIiakei IJ VERBEI REN, Nazareth- straat, 51, Kaasvorm, Thermometers, Meetglazen, Matjes, Kleursel, Stremsel, van eerste hoedanig heid Stremmende 3000liters melk (gewaarborgd). Louis DE SCHRYVER, «In de Klok Hopmarkt Aalst.

De Werkman | 1916 | | pagina 2