Zaailanden oet het letisehdöfp een iöRsterdom blijven Justici Waschku alst. Nieuws. De Hop. Ons Policie. Mors sub it aDien Donsj "~TFlnjLBKEK-KERR 't Sermoen van M. den Onderpastoor De Mets een ;oote en goede indruk gemaakt heeft. Het Sermoen :p over de GIERIGHEID, eene der VII Hoofdzon- :nEr zijn menschen zoo nijg aan 't Geld verkleefd, lopreêkte M. de Onderpastoor, dat zij de eetwaren i 'een stapelen en tol kolossale prijzen doen stijgen, ïzijn er die hun Geburen laten HONGER lijden, iten Honger lijden,.. en als er menschen een almoes komen vragen, die ze wegschuppen als een ond; misschien zullen deze woorden bij sommige rnschen slecht opgenomen worden, maar 't is ons licht zoo te spreken... Inderdaad, zoo spreekt Ons leer in zijn Evangelie, zoo zou Ons Heer spreken op lezen wreeden tijd, wandeide Hij nog zienlijk op de arde. De oude Kardinaal Manning, aan welken Paus ,eo XIII dikwijls raad vroeg, schrijft het uitdrukke- '|k alsvolgtDe P-iester moet leven, als wandelde ij voortdurend aan de zijde van zijn Gcddelijken Heester. Hij is in de Wereld als Legaat of Afgezant ran Ons Heer a latere Jesu. d,üj\ -Sara, ge zucht Siska. Hoe komt da na te pas, Sara Sara.Siska, na mocht elk er een rede in, mor most het gebeuren dat de rijke menschen dispansatie kregen van de Dood, dat d'Ermen moesten sterven en de Rijken niet 1 Siska. Sara, ge zwijgtWat is er Sara. Och een krawieteling in mijn keel, Siska... Permentig, al zat er een waterrat in mijn keel te kra- wietelen.. Siska. Een waterrat, Sara. Sara. Och ja, ik sidder eraf, Siska 1 want een Waterrat is van 't grootste fornijn dat er es Ge moogt een Waterrat in 't goud en in 't zilver saddee- ren, ge moogt ze wenkelen in satijn en fluweel, ge moogt z'in een Kasteel zetten, ze blijft altijd een Wa terrat en hoe ouder, hoe wreeder en hoe valscher Siska. Mor, Sara, ge leest gij toch ook De Werk- man Sara. Alle weken, Siska; alle weken wordt De Werkman ons gebrocht door den langen Van der Meersch. Siska. -- Wij krijgen ons gazet van Jakkobus,Sara. Sara. Ons Volk staat te wachten, Siska, tegen dat De Werkman komt. En 't eerste dat ze lezen, is 't Verhaal van de jonge Notaris. Siska. Bij ons ook, Saradaar zijn bij ons al tranen om gegrezen, voor dien ouden metserdiender, en zoo rijk als Rotschild. Sara En de Zantippa van zijn wijf!. Siska. En die oude Colette En dat braaf Gra vinnekenl. Sara. Die eigentlijk het Dochterken is van den metsersgast. Touchant is 't, Siska, oprecht touchant Siska En er zijn er, Sara, die De Werkman een slechte gazet noemen. Sara. Dan zijn wij allemaal slecht, Siska. Siska. Ge vindt er, Sara, die zeggen dat De Werkman niets doet dan 't Volk opmaken. Sara. Ja, Siska, voor 't goed, gelijk Ons Heer deed, daarop maak ik mij een kruis. Siska. God zegent en beschermt ons, Sara. Sara. De Werkman een slechte gazet Siska, dat ze dat eensj zeggen in 't publiek van 't Volk, ze worden levendig verscheerd. 'Siska. Zonder mankeeren, Sara. Sara - Wel Heeren dominos noster, Siska! Ge durig de Liefdadigheid aanpreêken, d'Ellenje doen uitschijnen, schrijven voor goeden Onderstand, voor Soldatengeld en Werkmans Pensjoen. Siska. 't Werk van onzen Paster Daens. Sara. - Effektief, Siska, schrijven tegen slecht Brood en slechte Soep, 't Brood meêbrengen uit Gent. Siska, ze zijn daar met den kaffé. Siska. Kaffé, Sara, waar is ons aat goed potje kaffé Als ge peist dat een pakske Peëen dertig eens kost.. Weet ge wat ik zeg, Sara Vievan de Donsjen en vievan't Werkende Volk, gelijk Paster Fonteyn altijd preêkte. Sara. Olie zal bovendrijven, Siska. Lezen, Schrijven, Geleerdheid. AARDAPPELS SISKA Sara SARA,. Wie en zou niet zuchten, Siska; als ge den metalen Man op ons Groote Merkt wel beziet, ge kunt de zuchten met pollepels van zijn wezen scheppen. Siska. Droeven, droe ven tijd, Sara. Sara. - Stska, 'k rappeleer mij, dat vroegertijd ons Toontjen met een boek thuis kwam Vrede aan de Armen Siska. En segewoordig, Sara I Sara. Segenwoordig, Siska, 't is Oorlog aan den [Armen, niê veel te bijten of te knabbelen hebben, jdoormoêr en slijk stappen. Siska. Zuchten en kermen, Sara. Sara. Siska, de Dood 1 de Dood I)c Gezondheid Aalst. Een verken gestolen. Diefte en Vergiftiging. Diefte te Wetteren. Brussel. Ne koffer-fort diefstal. Op den Ninoofschtn Stetnwtg, bij Gerard Van L..., weid den koffer-tort opengeprangd en 25 duizend 460 fr. gestolen. Daar waren 1200 fr. stukken van 5 fr. bij. 't Ander stukken v&n 2 en Een Kindje van 2 jaar Werkman JAARGANG N" 2284 20 October 1916 Hoofdopsteller Volksvertegenw. DAENS. Drukkers-Uitgevers PRANZ DAENS ZUSTER. i Hop, ja de Hop.... Er komt er weinig ter markt. De prijs lelfde van verleden week. Waarom is het voorstel der Demo- 1 onverwachts in den Gemeenteraad gebracht Aan onze p"was gevraagd te willen steunen een voorstel van Burge ier Van den Bergh, voor 1 fr. daags opslag aan AL de Leden 'olicie. Een Meerderheid in den raad was verzekerd. Wat er gebeurd zijn in 't Schepen-Collegie Mysterium. Althans lenbare Zitting was reeds half gesloten, als Raadsheer Daens -oord vroeg... Als eenige Agenten slechten dienst doen, is en rede om allen aan hongerloon te houden?.. In Januari is art. 19 van 't Policie-Reglement gewijzigd alsvolgt De mssaris 2500 iot 3500 fr.Onder-Commissaris 1400 tot fr.Agenten bij de indiensttreding 1000 fr.. Na ieder vier i goeden dienst een verhooging van 100 fr., tot een maxl- \mnl400fr. Mort Snbita. Groot en algemeen was de jeri g alhier, donderdag van d'ander week, door de tijding, roortliep als et-n bliksem, datM. Henri Aerck, uit de Molen- at, bediende in de Fabriek der Heeren Moens, gestorven was ;s'te voren had men hem nog zijn gewoon wandelingske zien ilangsheên de Vaartdien donderdag morgend was hij op abriek, moest voor zijn werk op een ladder klimmen, stuikte beneden en viel zoo rampspoedig dat zijn hoofdschedel irsten was... Geboren te Eecloo in 1864, 30 jaren op de Fa il, zeer geacht door d'heeren Moens, Vader van 11 kinderen rvan 10 nog in leven zijn oudste Zoon-Soldaat was een der Ie slachtoffers van den Oorlog een zware slag op 't hart van teêrhartigen Vader; onlangs zag ik hem in de Kapel der rfen drukte mijn bewondering uit over den Kruisweg, een kvan zijn gesneuvelde Zoon; bijna éen jaar werkte hij eraan, achtbare Overledene was zeer wijs in zijn woorden en goed r't Werkvolk Op zijn Lijkdienst in ons Hoofdkerk, een tal- tmenigte, met eerbiedig ontroerd Medelijden. Vrijdag en Dijnsdag, op straat zijnde bij 't Volk, ik hoorde ttend en verwijtachtig roepen Dien Donsj is wederom bij dat ■Jioor van Volk Is 't mijn plicht niet als VOLKSvertegen- ordiger? Overjaren in de Kamerkomende onzen onvergeet- en en verdienstrijken De Backer op te volgen, mijn besluit- ord was Ik zal mijn uiterste best doen om een WARE ILKSVERTEGENV/OORDIGER te zijn mij nooit hoogerach- dan de geringste mijner Kiezers en mij gansch opofferen om Volk te helpen en aan dat Volk mijn wederliefde te têonen. Ja IDERLIEFDEI Want zelden is aan iemand vuriger liefde be nd en heldhaftiger hulp, gelijk aan Priester Daens en aan mij.. tijden van nood en druk, ik zou gerust thuis blijven II.. or dit geschoor van Volk zou ik mijn bloed en mijn leven moe- reven. Besppt, veracht en vervolgt Petrus Daens zoovsel wilt, hi'* is gelui'kig te wérken en te lijden voor dat geschoor Volk, door Pater Stracke genoemd DIT BEMINNENS- 1ARDIG VOLK. ln ons volgend Nr Niets kostelijker dan den Tijd... Eén ooger.blik verloren kan niet aan- geko.ht worden met honderd of duizend millioen franken... 1 ijd is geld, geleerdheid is genot en geld... Over AALST, bij de Bloksehool in de Klapstraat is :.u een Leergang gekomen voor lezen en schrijven. Eerste klas van goed... Op 't Stadhuis is een Leergang van Fransch... In Sint Camille-chool. Osbroek, zijn Zondag- en Avondlessen... In de Nijver heid-School zijn Avond- en Zondaglessen. Bij de Socialisten, Saskaai, zijn ook Avondlessen... Alles kosteloos... Waarom niet in d'Ambacht- school In VOLKSVERHEFFING, Lange Zoutstraat, is nu bij de ge- wo ie Leering, een L'chool geopend voor de Studenten boven de 14 jaar, voor welke de Stadsscholen gesloten zijn. Volgens een Duitsche veror dening is de prijs 8 fr. waarbij de kosten van vervoer en van verkoop. Nu de rijke Menschen en de welstellende Burgers hun provisie binnen hebben, nu hangt het de Burgemeesters af, de klein Burgerij en de Voeding te voorzien van Aardappels aan betamelijken prijs. Her is beter jen dief bulten de deur te houden dan hem eerst binnen te laten en dan te zoeken. Men moet zich daarom zooveel mogelijk harden, om voor ziekten bewaard te blijven. De harding geschiedt door verstandige kleeding, barrevoetsgaan en koud water, ze moet niet ineens, maar langzamcrbant plaats hebben. Hij, die zich heel gezond gevoelt, geen koude kent en altijd vol doende natuurlijke warmte bezit, zich steeds krachtig gevoelt en goeden eetlust heeft, moet geen geregelde waterkuur onderne men Zoo heb ik gedurende vele jaren, zells in den koudsten winter, geen dag verzuimd om een wateraanwending te nemen; in den vorigen winter heb ik echter niets gedaan, in de eerste plaats, omdat ik het niet koud had, hoewel ik geen overjas, pelskap, wollen kleedingstuk of jagersvest droeg (winter en zomer ben ik in een eenvoudige toga gekleed), in de tweede plaats, omdat ik mij voortdurend krachtig genoeg gevoelde. Toen het ademhalen mij in 't voorjaar moeielijkerviel, nam ik aanstonds een paar be gietingen en de zaak was weer in orde. Wanneer men 70 jaar telt, heeft de blaasbalg al veel geleden een locomotiel heelt na 25 jaar al last van het blazen. Pastoor Kneipp. Vrijdag der verleden week, op den Padden hoek te Aalst, bij boer Haelijdt.is des nachts een verken gestolen. Z'hadden een deel van den muur afgebroken en dan de deur'opengeprangd. 't Verken was ongeveer vijf maanden oud. 't Zijn in alle geval goei brokken in dezen tijd. T'Asscbe, de oude Brabantsche Gemeente (8778 zielen), zijn bij den Bakker-Winkelier Cornelis Eylenbosch, op SWalfergem, gestolen 5 zakken meel en een vaatje vet. En in dito Assche was over 4 weken Petrol gegoten in een waterput. Den 4 October werd die put gereinigd, met veel moeite en 'onkost; drij dagen nadien, denk toch eens welk valsch lafhertig schelmstuk, drij dagen nadien is die put wederom vergiftigd door petrol.'t Moet een wraakneming zijn tegen den bewoner Verycken. 's Nachts, in 't Magazijn van M. Gussemé zijn 1200 stukken Eilegoed gestolen zonder een rijtuig konden ze dat niet wegvoeren de doch ter Gussemé had gerucht gehoord, doch meinde dat het volk van den huize was zelfde nacht is dewaschin 't Hospitaal gestolen, voor 500 fr. waarde bij M. Louis werden kiekens gestolen. S achtoffer van zijn plicht. Agent Pelleman, van Schaerbeek-Brussel, deed een Dronkaard naar den amigo onderwege werd de Dronkaard wreed boos en stampt# den Agent zoo erg dat hij twee breuken had; naar 't Gasthuis gebracht, is hij bezweken in de ope ratie. Die in dienst zijn voor d'openbare veilig heid, zijn dagelijks in doodsgevaar, ze verdienen dus een deftig loon. 1 fr. en Balgische en Duitsche bankbriefje». Ze zullen bij mij zooveel niet stelen. Men denkt dat de diefstal aan het licht zal komen. ZWARE DIEFTE. In de Gazetten van Gent staat dat te Meerbeke, bij Ninove, 6 Ossen en 2 Koeien gestolen zijn uit de stallen van M. den Burgemeester. De dieven zouden ermeê naar Brussel zijn. Er zijn onnoozelaars die er hur, ple zier in vinden valsch nieuws in den wind te gooien. had te Tamines, in de Walen, een zeer treurig einde dit kind strompelde in een geburenhuis en dronk uit een flesch die er op tatel stond in die flesch ivas strychnine, een sterk vergift... Waarom toch zulke dingen laten op tafel staan 't Is bijna ongelooflijk... En een kind van 2 jaar 1 OPENBARE VERKOOPING van De Notaris DE WINDT, te Aalst, zal ter tusschen* komst van zijnen ambtgenoot Notaris EEMAN, te Moorsel, openbaar verkoopen STAD AALST 1. Land op den Bergekauter, sectie F. Fr 685, groot 31 aren 90 centiaren, palende zuid de Bergekauter- baan, oost de wed" Bisschop-Van Mieghem, noord met den voetwegel aan de wed. Frans Coppens-De Smet en west M. Rom. Van der Vast. Gebruiker M. CamilleVan Geem. 2. Land op den Hovenierskauter, sectie E, Nr 414a, groot 25 a. 20 c.a., palende noord M. Felix Boone en M. de Craecker, oost Mijnheer en Juffer Peireboom, zuid over den weg dezelfde en Camiel Van Mol en west M. Felix Boone. Boompnjs fr. 100. Gebruiker M. Camiel Van Geem. GEMEENTE EREMBODEGEM 3. Een perceel Land en Bosch, ter plaats genaamd Breedestraat, sectie A, Nrt819, 820 en 821, groot 33a. 50 c.a., palende noord de kinderen Bruylant, oost de erven Eeman, zuid Severien Verdoodt en west M. Gus- taaf Van de Maele. Gebruiki-ter de wed. Roeland aan 21 tr. 'sJaars. GEMEENTE NI EU WERKER KEN 4. Land op Moortelveld, sectie B, Nr869, groot 15 a. 80 c.a., palende west en noord pe Moortelstraat, oost M. Valery Baeten en west dame Théodoor Moens-De Coen. 5. Land op de Penne, sectie B, Nr 1322, groot 22 a. 20 c.a., palende noord M. Callebaut, Bernard De Gendten M. Gustaaf Spitaels, oost M. Rom. Moyer- soen, zuid consoorten Sterk en Bernard De Gent en Elisa Roelandt. Gebruiker Van Overmaet, te Nieuwerkerken, Dries. 71THAOCM Instel Dinsdag 24 October 1916. Zl 1 DAUEN Verblijf Dinsdag 7 November 1916. Telkensom 2 ure nanoen, ter herberg De Vier Winden te Aalst, Keizerlijke Plaats. Voor verdere inlichtingen wende men zich bij ge noemde Notarissen. De konpers moeten zich voor zien van hun trouwboekje of uittreksel uit hun ge- boorteakt en van hun contributiebrieven. God zegen u, zei een neef tot zijn oom. Domme jongen, ik nies niet, 't is mijn oude hoest. Nu, God zegen u dan niet, oom.

De Werkman | 1916 | | pagina 1