In Memoriam Zaailanden jftal-st - Maandag Nieuwen Barema van Gent Nieuws. Iteren, lerwij- pt tot n van Heeft k nu Del in maar Dp Ai ling F. :n met van VALSE GUKUCHTEAI 't Pensioen «Ier arme Ouderlingen Aalst, 24 October 1916. Hooggeachte Heer Dubois, Hoogachtend, P. DAENS. 8 ure. In Sint josefskerk, een Machinist die begra ven wordt de Middenbeuk vol Mansvolk, statig, aandoenlijk; de Lijkdiensten en Begrafenissen in de zen Oorlogstijd, een troostende Zielsverheffing zijn; o sterfelijke mensch, eerbiedig knielen voor de God heid in den vrijen Tempel der Natuur, in uw Huis, in de Kerk, is u hooger brengen dan in den groo'tsten adel In Sint Josefskerk staan al de Lijken op ren en dezelfde plaats. Treffelijk 9 en half. tl marcha. Gisteren hivernia, koud, vriezen, de waai van 't jong loof stond te bibberen en te sidderen, vandaag is 't weer veel verzacht. Langs Osbroek, Spinagieboi- vaar, aan den Haring. De KEMEL aan 't Kerkhof in een sture kostelijke korrektie gelegen heeft't Begint menschelijk te worden. Onderwege hoor ik wreede klachten o/er D'AARDAPPELS, over de Patatteren op zijn Oilstjers, de lieve Vaderianderkes zijn niet ge lukt, gelijk overjaar, maar toch zijn in Vlaanderland en in Zeeland overvloedig v*el Aardappels; en dat er menschen zijn in Aalst deestijds 's jaars, die 8, die 14 dagen zijn, zonder een Aardappel op hun tafel te zien, niets dan slecht Brood is 't niet hertve'scheurend? En dikwijls 't Ko mi te if'geeft geld in plaats van AARD APPELS. Wat doen toch de Burgemeesters Ik heb Duitsche Berichten gezien die zeggen Niemand moet bij ons komen voor de Kartoffels, de Burgemeesters hebben de macht en 't recht ze op te eisschen voor de Voeding aan den bepaalden prijs. 8 frde 100 kilo, daarbij de kosten van vervoer. De rijke Menschen en welstellende Burgers hebben hun provisie Aardappels ingedaan aan statige, meer dan deftige prijzen. De Kleine Burgerij en de arme Werkmenschen zitten zonder Aardappels. Ware het niet redelijk ze aan de menschen af fe staan aan 8 of 10 fr. of moeten ze üggen te rotten, hier en in Zee land, gelijk overjaar /rees voor groote Kiezers mag hier niet in aanm. rking komen; deeenige zaak is de Voeding. 12 ure, op Anderenbroak Een dag van rust en werkdadige Vriendschap op den stillen, ouden Bui ten, beurt op en vertroost.. Aan den Steenweg, ne vens de jonge eiken boomen, ging ik voort met een oud Boerken van Welle, zeer mistroostig, naar Aalst gekomen om zijn Verken te slachten; de gewone voor waarden zijn Pen helft houden, den helft aan 't Ko- miteit en 2 jonge rksk- ns koopen, opdat 't Geslacht niet zou uitsterven; te Welle geeft men gewillig 2 fr. den kilo; voor zijn Verken had hij over 6 m. öfr.dekil. gegeven Nu had hij. geen goudstuksken van 20 fr. in verwisseling van papier en kreeg de toelating niet. 5 ure. Terug in Aalst. Met veel Volk gesproken... Wreede lamentatiën gehoord over den Oorlog. Al 2 jaar en 2 maand. 5 ure in Aalst.. Een dag van Troost en Verkwikking geweest.. OVER HET BROOD VAN AALST AUGUST MEERT Onthulling van eenen Gedenksteen Rechtbanken KIP-RAP VAN NIEUWS Schrikkelijke Tram ramp Ie HERFFELUVGEN 7 wee Dooden Dertien gekwetsten Plantsoen van Aardappels maar e hard jansch it door i. JAARGANG N" 2285 tertian 27 October 1916 Hoofdopsteller Volksvertegenw. DAENS. Drukkers-Uitgevers FRANZ DAENS <S ZUSTER. Volksvertegenwoordiger Daens er wordt op u gekabast. lk lor het, geliefde menschep, zonder verwondering. Zonder rwondering Och ja, nademaal er zijn die van 'ne ver- nssteerteen pijl zouden maken, om mij te kwetsen of te doo rn De geruchten loopen, dat gij 5 6 Burgersjongens ge- st hebt. Waarom niet 50 a 60 Wat zegt Daens daar op? Daens zou niets zeggen, omrede Wat komt van liegen, dat moet vervliegen, Maar hoe het gaat, de Waarheid staat. Doch vermits er ondervraging is, ziehier mijne antwoord Het in mijn bereik of in mijn gedacht niét iemand te lossen voor- ichtis onrecht; sedert veel jaren schrijf, spreek en stem ik voor: Ik gelijk aan den dijk... Wat de geloste Burgerszonen aangaat, aarvoor heb ik geen woord gesproken, geenen vinger verroerd, ikel voor mijn letterzetter en drukkersgast, Hector Neirinckx, in Sint Jobs, heb ik een certefikaat geschreven, bij M. den Bur- emeester doen wettigen en aan de poort der Commandantuur af- egeven Verders niets, niets, NIETS. Daens. Algemeen bestuurder in 't Ministerie van Arbeid. In antwoord op uwen geëerden brief van 8 Oct. jl. Ia,debetaalbrieven zijn hier aangekomen en aanstonds 'ondgestuurd bij de arme Ouderlingen die uw naam iankbarig in hun hert geprent houden. Uw woord In 1916 wordt 1915 en 16 uitbetaald, dit woord is uitge voerd in weerwil alle moeielijkheden. Nu de 65 jr. werden door de Kamers gestemd als een minimum. Ik bid u Tracht de 25 fr. die ontbreken dus 50fr. dezen Winter te doen betalen de nood is toch zoo groot en al de arme Ouderlingen uwen naam zullen zegenen. iVinnVP vi f'ipJïfPïJ De klachten over den Ameri- AHUOTC r launtetl. - kaanschen wi*el klinken tot in Aalst. Na zes weken wachten is er wat spek en smout toegekomen, doch veel te weinig de zeep is, bij vergissing, zegt men, in Eecloo toegeko men vleesch voor zieke menschen nietPatatten nietSuiker niet! Krijgt ge geen goesting, lezers, om naar Ninove te gaan wonen Er wordt grouwelijk over geklaagd. Is er dan toch geen middel om in 't groot Comiteit te Gent het brood van Aalst nevens 't brood van Gent te leggen. De klachten van 't Volk opnemen, is dit misschien ook Volkiophitserij Zondag 29 October aanstaande, om 4 uren (Belfort)namiddag, heeft de onthulling plaats van eenen Gedenksteen op het graf van den Aal- sterschen dichter AUGUST MEERT. Wij noodigen de inschrijvers in kennissen vriendelijk uit te will en bijeenkomen aan de kerk der Eerweerde Paters Capucienen, St Job, om 3 3/4 u.(B) vanwaar men zich stoetsgewijs naar het Kerkhof zal begeven. De Gedenksteen, een kunstwerk van waarde, werd naar het plan van bouwmeester V. De Smet, gekapt door Joris De Neve en versierd met een prachtig medaillon-portret dat wij te danken hebben aan de vaardige beeldhouwershand van kunstenaar Jan Wéry. Maandag 30 Octobr, wordt er tot zielelafenis van den overleden Dichter eene Requiëm-mis gezongen in St. Josefskerk, om 9 1/2 uren (Btlfort). Al de vrienden zijn dringend verzocht deze Mis te willen bij wonen. Wij nemen de gelegenheid te baat om een hartelijk dankwoord te sturen tot de talrijke inschrijvers die zoo mild hunnen penning hebben gestort voor dit edel werk. Het Comiteit. Opgemaakt dooreen Komiteit, bestaande uit al de machten en krachten der Stad Sehepene Heyndrickx, Kanunnik De Baets, namens 't Bisdom, M. Steyaert, Voorzitter der Rechtbank van eersten aanleg; M. Peelman, namens de Liefdadigheid, de Kerk- hoved'Exaarde, namens Sint Vine. Paula, M. Temmerman, na mens de Zonder naam, niet zonder hert, M. Leys, namens de Domeinen; M. Huyshauwer, namens de Kristene Werklieden, M. Verschraegen, namens de Socialisten, verscheidene andere bekwame Heeren. Na verscheidene Vergaderingen is alles voor gelegd en verbeterd doorden Gemeenteraad en eindelijk is 't vof- gende Barema gestemd Samenstelling Onderstand van het van het huisgezin Nat. Korait. J persoan(volw.) 3 2 pers. (1 huish.) 3x1,50-4,50 2 pers. iv.) 3x3-6 3 pers. (1 huish.) 6x1,50-7,50 3 peis. (v.) 3x3-9 4 pers. (v.) 4x3-12 5 pers. (v.) 5x3-15 6 pers. (v.) 6x3-18 7 pers. (v.) 7x3-21 8 pers. (v.) 8x3-24 9 pers. (v.) 9x3-27 10 pers. (v.) 10x3-30 11 pers. (v.) 11x3-33 12 pers. (v.) 12z3"36 Bijleg van de Stad Nood bare ma aangen. door de Kommissie Barema voorgest. door her College in geldbons in Soep 3 1 ratioen 8 fr. 8 fr.' 3x1,50-4,50: 2 rat. 13 14 3x1-4 2 rat. 14 14 3x2,50-5.50 3 rat. 19 19 3x2-5 21/2 rat. 19 19 3x3-6 2 1/2 23 23 3x4-7 2l/2» 27 27 3x5-8 2 rat. 30 30 3x6-9 1 1/2 rat 33 33 3x7-10 1 rat. 36 36 3x8-11 jl/2 rat. 39 39 3x9-12 42 42 3x10-13 i 46 45 3x11-14 50 v 48 Het zal uitgevoerd worden van 15 October. Elke ondersteunde Familie of alleenstaande zal moeten bewijzen ten minste gedeelte lijke huishuur te betalen de alleenstaande en gezinnen van 2 en 3 personen 1 frank, de talrijker gezinnen 2 frank per week. Zoo is de droeve huishuurkwestie opgelost. «a: ■---I-.:. a':. *3- Te Kortrijk had de Rechtbank een zekere Medard De Splenter, van Beteren, 10 maand gevang geven voor Konijnendieften, Flavie De Splenter had 3 maand, 't Beroepshof van Gent heeft de straf van Medard gebracht op 4 maand en Flavie de voorwaardelijk heid toegestaan,'t is te zeggen tot 6 jaar is de straf uitgevaagd. oor 't namaken van Gentsche briefkes van 20 fr. heeft Leo Van Durme, bediende te Gent. 5 jaar kot; zijn medehelper, Frans Ongena, koopman te Lokeren, 3 jaar. Cornells V.., bakker uit de Notelaarsstraat, te Brussel, die 2 zakken bloem kreeg voor meel en ze verkocht aan 120 fr. den zak, krijgt daarvoor 8 maand in den bak, op zijn gemak. Eerlijk duurt 't langst, en wie diefte of onrecht doet, het vroeg of laat uitboeten moet. DE MELK is zeer dun en nog altijd zijn er die hun melk doopen, maar straks nadien moeten zij het bekoopen, door boet en ge vang, met schand hun leven lang. Overal worden de Melkverval- schers streng veroordeeld. Eug. V M., van Denderleeuw, een tweede maal ontsnapt is. Te Baardegem heeft een rijke Land bouwer tot 2 maal 100 dagen gevang en groote Boet, om Graan ingehouden te hebben. In Doornik hebbende menschen Aardappels zooveel als noo- dig aan 15 eender en Approbatum Te LBik in St. Margare- tha-kerk, onder't plechtig lof,'t sermoen was gedaan, en pas toor Dutioux kon naar den Auiaar niet gaan,omdat hij dood was. Hij was een man van werkende opoffering. In Engeland is Tiet verbruik van papier streng geregeld. Uit Londen wordt bericht dat reeds drie zonen van den protestantschen Bisschop van Bir mingham gesneuveld zijn. Woensdag hoorde ik te Gent Er zijn bakkers en pasteibakkers die nog kunnen meel koopen aan 200 fr. den zak. Doch Antwerpen laat weten Door de jongst ge nomen verordenning is het pasteibakken onmogelijk gemaakt. Een braaf en gehoorzaam kind, wordt van iedereen bemind. In Antwerpen mag geene omhaling gedaan worden of't zijn in ge- slotene en toegezegelde bussen. Op AALST-Kerrebroek, is een oude vrouw-weduwe van 85 ja ren, die gansch alleen woont, al heur kinders zijn getrouwd, over twee jaren, met de vlucht, kwam zij nog te. voet van Brugge naar Aalst. Dat was toch straf Den 18 Oct. in den avond, werd de gsmcent» Herffelingen, in de nabijteid van Ninovt, hét schouwspel van eens vreeselijks ramp. Toen de laatste reizigerstram de wisselnaald van Herffelingen naderde, liep de locomotief met drie rijtuigen over de riggels op den muur der melkerij werden de voertuigen in splinters gesla pen, de overige wagens werden tegen den muur derTmargarinefabriek van M. Schellekens, stuk geslagen. Uit de verbrijzelde kompartimenten klonken hulpkreten en gehuilen; de vensterruiten waren gansch bebloed hetgeen deed veronderstel len dat er vele slachtoffer» moesten zijn. Reizigers liepen in alle richtingen, zooals beze tenen eene groote menigte kwam toegesneld. ledereen stelde zich onmiddellijk aan het werk. De eenen snelden naar de omliggende gemeen ten om de geneesheeren te verwitligen. Onder- tusschen werd het lijk gevonden van eene dame, D., Ukkel bewonende haar vader, die nevens haar zat,werd letterlijk den rechterarm uitgerukt haar zoontje had geen letsel bekomen. Een ander zwaar gekwetste student gaf den geest in de ar men zijner redders. Er zijn nog twaall andere zwaar gekwetsten een hunner is naar zijne woning overgebracht ge worden, de anderen werden bij bijzonderen bin nengedragen en verzorgd. Het was dut wel een echte ramp 1 Burgemeester en andere overhe den waren weldra ter plaats om de orde te hand haven en de politiemaatregelen te nemen die noo- dig schenen. Het parket was reeds des anderendaags ter plaats en het beheerlljk onderzoek is ook onmid dellijk begonnen. Uit de verslagen zou het blijken dat het vre» selijk ongeluk aan noodlot moet toegeschreven worden. In DOORNIJK is eene der grostste drukke rijen afgebrand. 90,000 fr. schade, maar alles goed g'assureerd... Als 't niet gaat gelijk IN AALST, waar geen centiem betaald worden vdor Brandrampen die geen Oorlogsbranden waren. Al de Brandverzekeringen zouden moeien aan den Staat zijn of Vereenigde Steden en Gemeen ten.. 'k Ben zeker dat uit Aalst drij honderd dui zend franken per jaar weggaan voor Brandver zekeringen.. En er zijn bijna geen Brandrampen. Het is de gioote bekommernis der boeren. Nieuw plantsoen is er strikt noodig. overal. Had men beter plantsoen gehad de aardappels zouden beter gelukt ge weest zijn. De krol is 't gevolg van slecht plantsoen. Voor den Spinagie-boulvaar mag men gerust zijn» M. Miserez er voor zorgen zal. OPENBARE VERKOOP1NO van De Notaris DE WINDT, te Aalst, zal ter tusschen- f komst van zijnen ambtgenoot Notaris EEMAN, te 1 Moorsel, epenbaarverkoopen STAD AALST 1Land op den Bergekauter, sectie F. Fr 685, groot 31 aren 90 centiaren, palende zuid de Bergekauter- baan, oost de wed' Bisschop-Van Mieghem, noord met den'voetwegel aan de wed. Frans Coppens-Dé Smet en west M. Rom. Van der Vast. Gebruiker M. Camille Van Geem. 2. Land op den Hovenierskauter, sectie E, Nr 414A, groot 25 a. 20 c.a., palende noord M. Ftlix Boone en M. de Craecker, oost Mijnheer en Juffer Peirebóom, zuid over den weg dezelfde en Camiel Van Mol en west M. Felix Boone. Boomprijs fr. 100. Gebruiker M. Camiel Van Geem. GEMEENTE EREMBODEGEM 3. Een perceel Land en Bosch, ter plaats genaamd Breedestraat, sectie A, Nr* 819, 820 en 821, groot 13a. 50 c.a., palende noord de kinderen Bruylant, oost de erven leman, zuid Severien Verdoodt en west M. Gus- taaf Van de Maele. r Gebruikster de wed. Roeland aan 21 fr. 's jaars. GEMEENTE NIEUWERKERKEN 4. Land op Moortelveld, sectie B, Nr869, groot 15 a. 80 c.a., palende west en noord pe Moortelstraat, oost M. Valery Baeten en west dame Théodoor Moens-De Coen. 5. Land op de Penne, sectie B, Nr 1322, groot 22 a. 20 c.a., palende noord M. Callebaut, Bernard De Gendt en M. Gustaaf Spitaels, oost M. Rom. Moyer- soen, zuid consoorten Sterk en Bernard De Gent en Elisa Roelandt. Gebruiker Van Overmaet, te Nieuwerkerken, Dries. 7ITHAPPM Instel Dinsdag 24 October 1916. l\ lUAUtiN Verb,^f Dinsdag 7 November 1916. Telkensom 2 ure nanoen, ter herberg De Vier Winden te Aalst, Keizerlijke Plaats. Voor verdere inlichtingen wende men zich bij ge noemde Notarissen. Ce koopers moeten zich voor zien van hun trouwboekje of uittreksel uit hua ge- boorteakten van hun contributlebrieven. God zegen u, zei een neef tot zijn oom. Domme jongen, ik nies niet, 't is mijn oude hoest. Nu, God zegen u dan niet, oom.

De Werkman | 1916 | | pagina 1