Medelijden Amerika Uit ander Landen Poincarré KI. Karei Öe Wolf V f i'/'# i\ Nieuws. M- )UT, LQk NO Mag dit het Medelijden stooren Moet het inte- mijtegendeel niet opwekken en versterken, tot openbare werken van MEDELIJDEN, en ook tot bijzondere, elk •i in zijn Huis en Gebuurte, aan de Noodlijdenden die wij op ons baan ontmoeten. Terwijl het Medelijden geloond en gekroond wordt, nu reeds in 't binnenste der Zie!, en later in de Ge schiedenis en in 't eeuwig Leven, zoo zal de lage Geld zucht op de pijnbank getrokken en gehouden worden door de koorden met welke Judas zich ophing. Aalst 21 Nov. Volksvertegenw. DAENS. De Aardappels .Kerkelijk Nieuws Een Bakker te Brussel aangeduid N... had in 't Voedings-Komiteit 60 kilo bloem gestolen, daarbij meer kalanten inge diend dan hij er waarlijk had, die ontvreemde Bloem verkocht hij aan WOEKERPRIJZEN, maar Vijf ander Bakkers Een derde compagnie stond ook voorde Rechtbank.. De echtgenoten C... waar de Man 1 jaar kot heeft en zijn madam 6 maand; zekere B... die meêhielpals verheeler, zal 6 maand in 't kot kunnen denken hoe slecht dieven en verheelers varen. Groote emotiete Luik Een Koe van 1800 fr. 2 Biekorven zijn gestolen 35 Konijnen gestolen Diefstal in een Koppelteken Een mensch verpletterd. Een Vrouwken van 100 jaar. ndaa h e id :n zi 'estifl l blM le e«g Doot jn al heidt Waan open Noti 44« JAARGANG N° 2289 24 November 1916 Hoofdopsteller Volksvertegenw. DAENS. Drukkers-Uitgevers FRANZ DAENS ZUSTER Dat Goddelijk Woord, schooner in 't Vlaamsch, dan in een ndere Taal Mede-lijden, lijden met het Schepsel dat lijdt [lies doen, om dat lijden te verminderen en weg te nemen Medelijden I dit woord leeft en gloeit in 't Hert van Ons Heer; Is het niet uit Medelijden dat't Woord Gods Mensch is ge- mrden De Leering. de Werken van den God-Mensch. zijn j e niet hooggeacht door Je uitmuntendste en beste Menschen al'e Natiën, al gingen zij zelfs ter Kerk niet G'hadt Jajiès, de welsprekende en hartelijke Socialistzijn 'oord Hoe dor en akelig is het Leven, zonder het hoog Ideaal er Leering Kristi En Tolstoï, de uitmuntendste aller Russen, zijn verklaring er Vrede en Vreugd mogelijk op de Wereld, dan kan dit enkel tschiedcn door de rechtzinnige beoefening der Leering Kristi. Paul Janson, de kloeke Volksman Liberaal-Radikaal, hoog- eacht, verheven en bewonderd door iedereen, de vermaarde Fori 'a,t,o]ieke Advokaat Bonnevie neemt over, in zijn Lofrede den laalsten Brief die zijne Moeder hem schreef Mijn lieve en welbeminde Paul, gij oefent in al-hare goed- en stara netheid de Zedeleer van Onzen Heer Jezus-Kristus. ja, Die wel elzt,l)as Heer was, want Hij ons geleerd heeft, in een eenvoudige, losch acflteredesierke Taal, al de VoorscOriften. en de Liefde van een zullei o"1 Geweten. Ge zijt waarlijk Zijn Leerling. En het Leven van Ons Heer hier op aarde, was waarachtig entlOefening van het MEDELIJDEN. Een ontelbare Menigte volgde Hem in de Woestijn en leed Wat HongerHij toonde zijn Medelijden voordat Volk door een groot n lm Mirakel De Weduwe van Naïm weende over de dood jvan ha nd tlren eenigen Zoon, Ons Heer had Medelijden en riep haat Kind e W1 brug tot het Leven... Te Bethania, vijf mijlen van Jerusalem, in ten Huis van welstellende Lieden, waar Oris Heer en zijn Apos- t den altijd goed ontvangen waren, was de Broeder en hoofd des Huizes ziek geworden en gestorven Ons Heer kwam daar, Hij tag dat de twee Zusters, Maria en Martha, weenden, Ons Heer aam deel in dat Lijden Hij weende met die Menschen, en hoewel Lazarus al vier dagen dood was, toonde Hij daar Zijn almaGht, gaf aan Lazarus het Leven terug. En zoo ging de Zaligmaker voort, overal zijn Medelijden oonende, bijzonderlijk aan het Volk, gelijk advokaat Bonnevie lanhaalt. Misereor super turbas De geest van 't Heidendom kende 't woord Medelijden niet in de Kristenheid staat dat woord Medelijden op den Throon. Nu, in deze droeve lange Tijd van Zuchten en Lijden, van frevatieen Doodangst, van Versmachting en Verscheuring, ais v. Mwijnu in de groote Steden, de Hulp zoo mild en zoo machtig 0« kien toestroemen, is het niet, omdat de Kristene gevoelens van Medelijden doorgedrongen blijven in merg en been Ondanks alles, het blijft hier een Kristene Samenleving. En hier bij ons, in 't arm ongelukkig Aalst, Stad en Land, Öpe welke groote en vaste bewijzen van Medelijden Dat Voeding- en Steun-Komiteit, met hare Vertakkingen mor Kleine Burgerij, voor zieke en zwakke Kinderen, voor jonge arme Moeders, voor Krijgsgevangenen, al die kostelooze Zorg Toewijding, roept het niet luidruchtig het woord Medelijden En bij ons Werkende Volk, 'als wij hooren en zien, dat er arme WerkendeOuders zijn, die hun beste hemde, hun broek, hun schoeneihun eenig leste brood meegaven aan hunne Ge liefden, moeten wij bij dit aandoenlijk Medelijden 'niet uitroepen SKOimet Pater Stracke Volk van Vlaanderen, ondanks uw verwaar loosde geest en uw verarmoed lichaam, ge zijt beminnenswaar- ilg; weerdt U, ontwikkelt uwe Ziel, versterkt uwen geest door Kennissen en Wetenschappen, om bekwame en weeidige Man schappen te worden der VOLKSEEUW, door Kardinaal Manning aangemeld. - 12 elstr. spot1 ij m) rga» LX 1KT Terwijl Ons Heer gedurig zijn Medelijden toonde, en Zijn Evangelie predikte, bijzonderlijk aan de Armen, onder de Twaalf Mannen die Hij zelf had gekozen en opgeleid, was een Geidprij, een Judas. Is het te verwondere Jdat in onzen Tijd, naast een bewon- bewonderenswaardig Medelijden een afschuwelijke GELD ZUCHT voorkomt Wie is nu gekozen Wilson, de aftredende Voorzitter. Mag dat zijn Ja, éénmaal. Waren de geruchten niet van Hughes Ja, maar de vliegende bode was daarmee afgekomen doch de kreupele bode bracht de waarheid, SWilson heeft eene groote meerderheid nooit waren zooveel Kiezers opgekomen. In 10 Staten hadden een millioen vrouwen gestemd. Wordt de Kiezing niet betwist Er is spraak van geweest, doch Hughes heeft zijn partij- genooten verzocht met hem Wilson's Kiezing te herkennen. Nu zal hij hartelijk de hand drukken van zijnen tegenstander. Hebben wij niet gehoord dat de Kiezingen daar eeuwig veel geld kosten Jaeen leger van agenlen loopt rond, ze worden rijk betaald om te werken door middel van OVERTUIGING, want ten eersten de Kiezing is GEHEIM en ten tweede, al wat DWANG is, wordt verafschuwd in Amerika. Zal Wilson nu den oorlog doen eindigen Zijn wil is goed maar kan hij In alle geval hij is altijd bereid ais Middelaar op te treden met het Opperhoofd der Chris- tene Wereld. Men schrijft ook dat Wilson een plan heeft om alle moeilijkheden in Europa te verheffenen door een eerlijk scheids gerecht, gelijk het in Amerika geschiedt. In de Nieuwe wereld zijn de 41 Staten vereenigd. Kunnen de Landen van d'Oude Wereld zoo niet vereenigd zijn De 276 Afgevaardigden van Wilson werden gekozen door 8.863.750 kiezers, elke man één stem. Vraagt het woord in De Werkman en verklaart 1Dat hij nooit geklaagd heeft in 't Comiteit of nooit op de tafel geslagen over onze flauwe vertegenwoor liging in Gent. 2 Dat hij integendeel meer dan eens hulde he«ft ge bracht aan de verkleefdheid en de toewijding met dewelke onze Vertegenwoordigers de belangen van ons I ulp- en Voedingsco- miteit in handen hebben genomen en verdedigd. Waarvan akte. De haat, het verdriet en de jaloerschheid zijn hartstochten die den mensch afknagen naar ziel en lichaam. Te Gent is het rantsoen 1 kilo f er hoofd voorde winkeliers is de prijs 11 Ir. de 100 kilos om 13 centiemen per kilo te verkoo pen. Te Gent hebben de Bakkers en Groenselwinkeliers al hun kalanten behouden. Dit schoon en goed stelsel werd in Aalst voorgestaan en verdedigd door de Christene Democraten. Spijtig dat het niet aangenomen werd. Te Koekei berg worden de gronden rond de Basiliek afge perkt voor Aardappelland, Aalst-Mijlbeek vraagt ook een Spinazie-bolvaar gelijk stad OSBROEK we zijn al einde November, dan December, Januari, Februari en Maart. Einde Maart worden er al patatten geplant. De partijtjes land op Spinazie-boulvaar worden heel goed verzorgd. Op vele plaatsen is't erg kwade grond afgevoerden klei doch met eene flinke bemesting gedurende of na den Win ter, zalmen ook wel flinke aardappels winnen. Misschien zou men daar proefnemingen kunnen doen om twee oogsten aardap pels te verkrijgen. Wat het Plantsoen aangaat, zonder twijfel zal Ml Mizerez daar goed voor zorgen. Verders aan alle Steêmans die land te bewerken hebben, geef ik den raad het boekje te koopen De kunst om te Hovenieren, met de werkingen, de plant- en zaaiingen in al de maanden van het jaar, kort, klaar en goed uitgelegd, aan den prijs van 10 centiemen. Vraagt dit boekje aan de verkoopers van De Werkman en 't wordt u t' huis besteld. In Aalst, rond het Park zijn dees jaar op éen roede grond 100 kilos patatten gewonnen. Dit is wel de hoogste opbrengst die men verkrijgen kan. Schokskens van aardbeving te Ancona, Ravenna, Terano en Acerato in Italië, allen zonder slecht gevolg. Tusschen Ca lais en Duinkerken een treinbotsing 1 doode en 10 gekwetsten. In Parrai, Mexiko, zijn Ameriksanders vermoord door gemeen volk. Generaal Carranza vraagt aan Amerika 100 millioen dollar in leening. In Australië en in Ierland is geweldigen strijd tegen verplichtenden Soldatendienst. In Duitschland gaat dc Reichsdag bijeenkomen einde November voor burgerlijke al gemene Dienstplicht. Griekeland heeft op dit oogenblik twee legers. Een leger van den Koning en een leger van Venize- lcs. In Rusland is spraak van al de Petrolbronnen aan den staat te nemen. Een excellent gedacht, volgens mij. Doch de Mi nister van Financiën komt er wat tegen omdat de opbouwingen nu zoo kostelijk zijn. De Keizer van Oostenrijk, Frans Jo zef, zoo oud als de straat, t'einde de 80, ligt ook ziek met eene zware Kattarra. Het Fransch Opperhoofd heeft dezer dagc-n te Parijs met al zijn Bondgenooten eene bijzondere samenkomst gehad. Het schijnt dat het hes! belangrijk is geweest, doch alles wordt geheim gehouden. De heilige ootmoedige Pastoor van Ars preekte: Beminde menschen, ge zegt met mij Niets schooner dan de kleine kin- derkes te zien bidden! en waarom zijn er onder U die niet mee bidden Laat ons toch redelijk zijn en aan de kirderen 't goed voorbeeld geven. Pen en inkt doen menigwerf, Wat mond en tonge niet en derf. dit vuil en oneerlijk loepen moeten het ras bekoopen. De Bakker is als echte rakker veroordeeld tot 7 maand gevang en de kosten; hij zit al in de groote moeilje der Justicie. zaten op 't Banksken voor dergelijke misdrijven. Van V... heeft 2 jaar gevang, Gast. 1 jaar, L. en M.. elk 6 maand en Sam. 4 maand. door een vreeslijke inbraak. 'Echtgenoten B.., wonende op Boulvard Anroy, warer op soirée gegaan, bij hun kinderen, was gebleven de dienstmeid.. Ten 11 ure, Mijnheer en Madam B. komen thuis, de deur staat open, binnen" zijn pakken bijeengebonden.. Mijnheer loopt boven, hij vindt de meid gebonden en de mond toege- propt; de kinderen waren slapen. Toen de meid verlost was, deelde ze meê dat een Heer daar gekomen was met een boodschap, achter die Heer kwamen 3 manskerels die haar vastgrepen en .aan hun dievenwerk begonnen. Daarmeï reeds ver gevorderd zijnde, hoorde zij een ge schuifel op straat en namen ijlings de vlucht. De Policie is op een goed speur om de schelmen te vinden. was gestolen te Hansbeke, boven Gent, bij We duwe Van Hulle; maandag hoorde de Policie- Commissaris van Drongen een onbekende met een koe gekomen was bii de Familie De Cleedt en gevraagd had het dier daar op stal te zetten, dat hij uitging om ze te verkoopen... 's Avonds keerde hij weer, maar de Policie was verwittigd, waarop hij de vlucht nam, doch achtervolgd werd en vastgegrepen, 't is 're zekeren Van der Linden, 50 jaar, van Lootenhulle, dief van be roep en gevlucht uit 't gevang. Hij had de koe willen verkoopen voor 700 fr. WEL VERDIEND Een Vrouw van 44 jaar, die in ANTWERPEN ontuchtigen handel dreef, is tot 8 maand gevang veroordeeld en stoute pede op staanden voet vastgezet. Het gemoed zulker menschen een helle moet zijn. te Drongen, bij de weduwe Van Daele en 3 kie kens. Men heeft al de Biën verdronken gevon den. Het Bieboek mei volledigen uitleg is te koop in ons Bureel aan 0,50 centiemkes. Gestolen Zink Te Cureghem, bij M. B. heeft den eenen of anderen schavuit 200 stukken zink gestolen als ook een groote partij lood ter waarde van 5000fr. Geen spoor van daders te vinden. 't Is nen termen pak'in tijd van oorlog en in 't gat van den winter, 't Is te Zele (Heikant) bij Van Cauter, wed. De Vylder en Meerschman dat ze de lieve beestjes gerobberd hebben. Doch het schijnt dat men op het spoor is der daders. De dieven vinden zal misschien nog al gaan,doch de konijntjes weervinden, dat 's een ander zaak. Twee jonge krawatten hebben te Berlaere in een kapelleken gebroken om geld te hebben voor cigaretten te koopen. De politie heeft hen aan gehouden. 't Is ook een vermaladijde plaag voor kinderen, dien drift naar cigaretten. En van langs om aan wordt het cigaretton rooken bij de kinderen algemeeneren van'langs om aan zijn zij jonger als zij daar al met een cigaret tusschen de vingers loopen. Er zou wel iets mbgen ge daan worden om dit te beletten. Te Melle, de genaamde P., oud jonkman, is verleden zaterdag door een maneuvreerende lo comotief gevat geworden tusschen de buffels. De ongelukkige werd gansch gepletterd en bleef op den slag gedood. Ja, ze zijn er zoo raar als de witte raven, doch soms schijnt Pietje de Dood er eenen te vergeten of geeft althans een paspoort van langen duur. Zoo is er nu te Diepenbeeck, in Limburg, een zeker vrouwken overgeschoten, Anna-Maria Holsteyn. Zij heeft het rootje van 100 bereikt. Zij is nog tamelijk flink op den Jubeldag, die heel plechtig is gevierd geworden op het dorp Die penbeeck, is het 100 jarig vrouwken nog 20 mi nuten ver te voet naar de kerk gegaan.

De Werkman | 1916 | | pagina 1