Marie Stuart Volksparlement Scheikundigs Lar dvetten y'Uverstreummgan KONINGIN VAN SCHOTLAND, ENGELAND EN FRANKRIJK. HOOFDSTUK IV. TERUG NAAR SCHOTLAND. Werkman, 't woord Smerdissen Ja. Op groote Mannen van dien tijd Ja. Is dat niet te veel gezegd Ge -iefae menschen, ik ga u laten oordeelen In la Vie de Gregoire VII, met Nota's en Voorrede door Priester Kannung Jager, boek goedgekeurd door 't Aartsbisdom van Mechelen, staat het volgende Laat ons nu Marie Stuart volgen Zelden wai een Dochter zo» hoog verheven als zij, en zelden of nooit had e«n Dochter of Vrouw zulk grouwelijk en pijnlijk leven. Tot hiertoe wist ze niet wat smait of lijden is; ie werd met eerbiedige zorgen omringd; eerbiedig ge volgd en gelijk men zegt op d'handen gedragen als een Relikwie; maar nu gaat haren kruisweg begin nen, lang en wreed. Vele vrienden-oogen waren op haar gericht voor hare schoonheid, hare bevalligheid, hare geleerdheid en allerhande goede hoedanigheden, maar nog meer vijandelijke oogen begluurden haar gelijk de Spin de Vlieg en de Roofvogel het schuchter Duifken. Den 6 December 1580 was zij weduwe geworden en hield op Komnginne van Frankrijk te zijrt; ze telde alsdan 18 jaren. Volgens de gewoonte van dien tijd, bij Keizers en Koningen, moest zij de veertig dagen die de Dood opvolgen, in 't Paleis blijven gansch in 't wit gekleed, terwijl de rouwkamer in 't zwart behangen. Daar verbleef zij in volkomene eenzaamheid en maakte een treurgedicht in de fransche taal, elf strof kes die nog bewaard worden. Den 27 Februari 1561 verliet ze het Kasteel van Fontainebleau, om zich naar Champagne te begeven. Daar was reeds aangekomen een deputatie van groote Staatsmans uit Schotland haar natuurlijken broeder James Stuart was erbij, die James Stuart was een valsche trawant ten dienste van Engeland; de de putatie was de heift Roomsch en de helft Protestant. Nog ander Heeren uit Schotland kwamen getuige nis geven van eerbied en verkleefdheid en weldra aller herten won ze door hare schoonheid en beval ligheid. De algemeene vraag was dat ze zoohaast mogelijk zou weerkeeren naar Schotland. Uit Fontainebleau kwam ze terug naar Parijs, bij Catharina de Medecis, een Prinses uit Italië, die in Frankrijk een soort van Koninginne was ze zag geerne dat Marie Stuart wegging en gaf schitterende feesten voor hair; die Marie de Medicis was sluw, valsch en jaioersch; door veel groot Volk werd ze dan gebracht naar Calais, om er in te schepen voor Schotland. Frankrijk was voor Marie Stuart een tweede Vader land geweest; zij had er schoone gelukkige jaren overgebracht; ook zwom haar hert in weemoed als zij 's avonds met hare gezellinnen en bedienden inge scheept was. Haar handen opengespierd naar de Fransche oevers Vaarwel, Frankrijk Adieu, mon France riep en herhaalde zij gedurig. De wind ging niet meê 's anderdaags was hun Zeilschip niet meer gevorderd dan 's avondsen wederom hernam zij haar v.c-ebeklach «Vaarwel, Frankrijk, jammerde zij, zal ik u nog ooit terugzien De reis ging voort in dikken nevel en smoor ge lukkig voor haar; want de arglistige Lisabeth, Konim ginne van Engeland, was door haar Spions onder richt, men had een Eskader van Engeische Zeesche pen gezonden, om Marie Stuart op te lichten ('t Verv.) Handboek der Lijdenden In ors volgend Nummer een Nieuwjaaiwensch uit Mijlbeek 1st oensdag Benzol Ie Hoop Petrol - Carbine - Benzolile PIETERS, te Baardegem Em. Bo^aerls, 3' b°IalstARI<t GEWAARBORGDE INHOUD Ook te bekomen beste BENZOLITE Bijzondere prijzen voor Uitverkoopers Huis Jan De i\eve, Lange Zoiit- str. 24, Aalsl ilauflel in Huiken Stopsels I"elite zuivere BENZOLITE Qrooten afslag, 1,50 fr. de liter alsook lampen voor Benzolite met waarbor| tegen all* ontploffing en zonder damp te geven; te beginnen aan den p rijs van 2.ÖU (r. de lamp. Te bekomen bij Em. BOGAERTS, Botcrmarki, 3, AALST deer VOLKSVERTEGENWOORDIGER DAINS Keizer Hendrik II, de bijzonderste vervolger van Paus Grego- rius, slecht opgebracht en was van jongsaf vuil van zeden, wulps en wreed; stond een Vrouw hem aan, hij deed den man vermoorden.. Al wat hem afkeurde werd van kant gebracht. Hoe ouder, hoe valscher en wreeder hij werd; Anselmuj van Cantor- berg noemt hem Nero; hij stelde als Bisschop aan de Priesters die hem meest geld konden aanbrengen; die tegen hem een woord dierl zeggen, werd als Bisschop afgesteld er waren somtijds twee Bisschappen en alle twee onweerdig... Wat zegt ge daar van. iieve menschen?. We moeten nitt verder gaan, ons Jaco- busken V, Vader vaa Maria Stuart, had een onecht-Zoon die Graaf Murray werd en in d'handen van Koningin Elisabeth een werktuig werd tegen Marie Stuart. Si«ka. Sara, wa lomme zegge van 't Brood Sara.*- 't Brood, Siska Het Hollandsch Brood nijg slecht is. Siska, En twee en dertig eens... Sara. Och God toch 1 an- neer zemmen omen goeien bo terham van voor den oorlog nog eens weer hsmmen 1 Sieka. Ja, onzen goeien bo terham Zomme nog meuge zeggen, Sara, zoogoed als brood Sara. Och God bij nee'm Daar is nievers geen brood lijk vroeger. De boeren hebben ristten flokken rogge geleverd aan de Comiteiten nu moet dat gemengrlJ en gefabrikeerd worden met ander meel, dat ook al eens gemengeld is voer het naar hier komt; bakt mij daar dan goe broed van I Siska. En bij de boeren zelf is 't al zoo slecht. Roef 1 roef 1 op twee drij dagen alles gemalen, die schoon goei terf maar half doorgekapt, verdesterd en vermsoet... Heeiemarintika toch, dien vdrdommelijken oorlog. Sera. Ja, Siska. er, wa zegde van 't Soldatengeld Siska. —As 't op ne fran en een kortjei komt, eerste klas. Sara. Mor woroin veer de vra en alleen Zijn er niet veel Awers die meer verliezen on ejer kinjeren as de vraan o» ejercn matin In veel hoizen was 't de zoon die den kost moest winnen veer klein broerkes en zusterkes. Siska. Ja, Sara, g'hebt gelijk. Sara. En wat es na a gedacht oever den Oeriogt Ze gon na verom voortvechten, hé Siska. Daten weet ik niet, Sara. Sara. h'etre God! leesde gij dan geen gazetten Siska. Zoowel as imaad. Sara. Hawel, dan hebde toch de nota gelezen dit d'aliés on Duitschland gezonnen hemmen, worin dat ze refuseeren om t'on- derhandelen. En g'hebt toch ook de proclamatie van den Duit- schen Keizer gelezen worin hij zeit dat den oeriogt voortgot Siska. Ja, ja, Sara mor ik hem ook gelezen dat er de prise- dent van Amerika tisschen zit. En dienen man die den eersten den besten niet is, zou dor niet tisschen kommen ast hij nie zeker en es van zijn plan. Dat es één. En ik hem ook gelezen dat d'aliés in Roomen gon'n groote konfereenche haven. Dat is twee. Ja dat zijn twee punten Sara, da mij zeggen doen dor za binnen kert overeenkomst en vrede zijn. Sara. Och.God och God Siska zou da waar zijn Gedoet mij een vuist groeien. Siska. Zeker waar, Sars. De weireld is den oeriogt beu, de menschen zijn 't verdriet en d'eiremoeien d'ellende beu,, de arme soldaatjes zijn 't moorden beu... Sara. Ja, Siska, och God 1 die arme soldaatjes 't Is gemak kelijk gezeid van in den eenen of anderen rijken salon dor moet voort gevochten weirren... W'an willen nog geenen vrede....Mor de jongens die aa al zooiank in 't vuur staan, moet er den lesten dan blijven Siska. Nee, nee Sara, ge moet den kop nie meer laten han gen. Al die Notas en al dat schiijven en vrijven dat en es mor veur de frim... Ik teirf wedden veur nen zak patatten, en ze zijn zoo duur, dat NU reeds het plan van overeenkomst al gesloten is. Sara. God den Heer 1 Siska, a woorden doen mij 20 jaar jonger worden. 'kHem vandaag een koeragie om mijn handen ka pot te vrijven ;(Ze klappen nog verder over den Oorlog.) Dijnsdag avond van d'ander week is 't water beginnen te zak ken. Als ik woensdag morgend van voor 6 ure naar de Statie ging via Gent was 't water reeds van de deksteenen if. Woens dag avond waren de Vluchtelingen uit Bergemeerschenstraat reeds in hun huizekes. Rond BRUSSEL is 't erg geweest; het lage deel van Vorst stond onder water, te Sint Gillis, Tweebeek, zijn twee Voermanspeerden, die dén overzet (eden, verdronken; te Ruysbroek is de groote Papierfabriek overstroomd geweest; te Vilvoorden en Haren zag men meubels op 't water drijven 10 Gemeenten rond Biussel zijn gansch in dei donkeren ge weest omrede hunne Gaz fabriek overstroomd was; te Brussel, Antwerpschen Steenweg, stond 't Water een meter diep in veel kelders. In 't lage deel van Vorst was het maandag te mid dernacht dat de menschen moesten opspringen, om in den don keren en terwijl het voortregende, hun betje me«bels en hun voorraad levensmiddelen te redden, juist gelijk t'Aalst in de Ber gemeerschenstraat. UIT 'T LAND VAN NINOVE zijn de Waterberichten toegekomen als De Werkman bijna afge- diukt was. Spijtig, we schrijven gaarne over Ninove en omlig gende, waar wij veel Vrienden tellen. Een allerbeste jaar. Ik zou toch zoo geerne eene een reis doen naar 't Land van Ninove; doch op éen dag weg en weêr per schoenmakerstrein, 't ie ver boveh mijn kracht, daarbij de dagen vliegen weg gelijk de Mar ken; den Zondag achter d'Hoogmis naar 't Lokaal, voor de Raadpleging en Vergadering; na den noen, lezen, spel en wen- delingske, ichrijven voor De Werkman-, den maandag «n dijns dag bovenarms schrijven voor De Werkman; korte uitstapjes in Stad, op 't Landhuis brieven schrijven; den woensdag naar Gent, daar rondgaan van 8 tot 12 ure; rond 3 ure thuis; De Werkman volgen als hij op de Pers wordt gelegd; den donderdag man-af, moeten rusten, dubben, droomen, mijmeren, zuchten, al iets op schrijven voor De Werkman; na den noen uitstapkes in dè Stad of in een Volkswijk; den Vrijdag Volk ontvangen gelijk op al ander dagen, nota's nemen voor De Werkman, eens de Stad in gaan, allerhande boodschappen doen; na den noen, als 't goed weir ie, naar 't Park van Vrede, onderwege hier en Jaar binnen stappen; eensejoeren naar den Spinagie-bolvaarsomtijds naar 't Kerkhof gaan; thuis komen, lezen, schrijven, opzoeken; mij meren en denken aan d'Afwezigen... Waar zijn ze hoe mogen zij het stellen Leven ze nog Hoelang gaat de Oorlog blijven duren?.. Dan komt de Zaturiag.. Een Lijkdienst van Bermher- tigheid luidt; als 't zén kan, ik ga er... Mijn raadpleging in 't Lo kaal, op de Markt gaan, rnet Volk spreken in 't Lokaal en Thuis; beginnen schrijven voor De Werkman daarbij alle dagen twee Gazetten lezen, boeken lezen, en als 't goed weei is, een wande- lingske doen, bij Vrienden die droef of ziek zijn of die ik moet spreken of raadplegen.. Zoo gaat de week voorbij.. Te NINOVE dijnsdag, na langen standvastiger Regen was 't waterpeil der rivier 31 centimeters boven 1880 Ninove stond omzet van Water, tal van Koeien zijn verdronken op de Weide; weinige kelders zijn gespaard gebleven; veel menschen in den Os, de «Nedenvijk,» van Herlinkhove zijn op de verdiepen moeten vluchten. Oultre heeft ook zijn deel gehad. De Molen beek is in de Geerdsbergsche afraat geloopen een Soldaat is daar bijna verdronken; op Burchtdam was de houten Brug be dreigd; in de Pabr. Union Allumetterie, Stichelmans Br. rilterie moderne en andere is de schade onberekenbaar; veel bootjes moesten levensmiddelen aanbrengen; de Tram op Brus sel kon niet rijden. Op 17 plaatsen tuischen Aalst, Ninove, Geerdsbergen er Ath is de Dender uit aijn bed geloopen kleine huizekes zijn geborsten of ingestort; een ware ramp.. Als 't Wa terzijnen duivel scheert, ia Ninove altijd goed bedeeld. F1 Et P E (bij Aalst 3020 zielen, 23 manslieden, geleerd in 't Fransch en 45 Vrouwen, in 't aanpalen de Erondegein kennen 42 manslieden Fransch en 23 Vrcuwe volgens d'optelling van 19L0). Wat is er nu van Erpe In Moor se! is 't gebeurd dat voer den. Jubilaris der Hoogmis-Affligem, de Mis duurde tot 3 ure nanoen tn Zondag gep .sseerd voor een Erpenaar duurde d'Hoogmis in zijn Parochiekerk tot nï 4 ure. 't Is nogtana 'ne Man kloek van taal en van hert en in staat door eenen bero van botir te loopen. door t.-M.-L. Vandin Bosch, bijna 50 jaar Pastoer geweest in een Hospitaal te Tongeren, elfde uitgaaf, Leuven, drukkerij von Karei Fontein, die ten gronde afgebrand is,'ik heb de puin- hoopen gezien. Dit merkweerdig Boek is uit den Handel, neg zes afdraksels blijven mij over ze zijn van groote waarde, ik laat ze aan den ouden prijs 1 fr. 50, 358 bladzijden, de middelen om gezond te leven en in kleine ziekelijkheid u ze/ven te helpen. Cfllt l« <la*Gem«enfawinkels worden nu Rijst. koeken--.rkoebt aan 60 ceetiemen j, een groote fruitwinkel nabij de Koornmarkt lagen Ap pelen te koop, eleine veinoeajtlde, geblutste en ge rapte en ier neusde aan 70 centiemen de kilo. 't !s voor niet. Aan t int Mi.hitUp'ants, nabij 't Lappers FORT, stonden korte bugiën te koop aan 5,50 fr. kit pak van 6. Mevrouw d'Alcanta ra, eigenarea van 't groot buis in de Buchtstraat waar nu de sensuur ie der drukpers, Gie priases is nu over leden in Hollaed. .Zoo gaat eik eens de markt af ol kovrt aaa de laatste statie vaa zijn Kruisweg want I vei is I i t a. Ach, zegt de Navolging Cluisti-, c.. gelukkig en ellendig die niet verder zi-. n dan nit kort, brooa laven Dat is de ineige stem vaa 't Menschdom! Degelterde en welsprekeade socialist Jaures riep ooi uit Hoe wreed en\engeiukkig te leven zonder hoorn Ideaal!... Gf \illOVP Iu de Qemeeatewiakal blink, aoat, 1 verdufte peper, enz. maar met zulki Gemcentewinkel op leder boek der straten moeten de bewoners van henger sterren. V Deze week ia er niets geweest in den Amerikati- e schen wiake: (Waag) geen spek of vet. aieta. V Geen bleem of geen vleosch voorde zteke mee. sches. 1'e Ninova zijn al de instellingen opgebrekkt- lijke wijze beheerd. Velleden zendag na de mil van 8 ure was het in it oeeraerdsbergache etraal kaarkepluk tuaschen de juf vrouwen St. es Dep. eenerzijds totgenoegen, ander zijds tot ergernis van veel volk. Kwatongen bewereo|rd'l,r' :it. 't Ie wel de moeiti -er. teen n Si )nbi er V jteer len i terk Park dat er een tiefdesbisterte onder zit. 't li wel de moeiti weerd om daarvoor ons deftige Ceeraerdsbergscbt straat in een Marolleukwartier te herschapen. AALSBURGELI1KEN STAND GEBOORTEN Mannelijk 4, Vrotwelijk 2; 6 OVERLIJDENS C. Dt Smet, m. Van Sande,herb*rg,62 j. Ho«gYest«n C. Van Asschc, dienstkn.64 j. Oud.d.rn.stw. M. De Ryck, stiikst. 61 j. De Gheeststr. J. Roelandt, we De Bolle,zb. 80 j. Doolhofstr. 1 kind. onder de 7 jaren tal i offer ten 2 veel brofc 1 12 d daar deV \POTHE EHSBOISY Leepoldstraat. Zondag 14 Jan. M Vai Caelet b«rg Als er mogen pakken verzonden worden aan d'Opgeeischten, zal 't Comiteit Hulp en Trooit zich daarmee gelasten JA Drabbigen klisj klasj van kouden natten regen,met dwerrelwlnd In Volksverheffing is de zaal goed ver warmd van 's morgensaf, elk mag komen rond 5 ure zal een goede tas koffie aangeboden wor den. Leesboeken liggen ter tafel. In den namiddag grijze, donker, dikke wolken, die dreigend komen afgezakt uit 't Noorden en 't Oosten. Gaat er sneeuw komen Dit zal ik de naaste week weten. Bij OMER DE SMET, te Haeltert (statie) aan 1,50 fr. den liter. Echte Amerikaansche Petrol, extra Caibure en gezuiverde Benzolite, en eene groote partij bruine Petrol aan 3 fr. 25 de lieter; ook alle soorten van Benzolite, gebreveteerde lampen en bekken van af 2 fr. in 't groot en klein. 3 STIKSTOF, be-taande uit ammoniak en organi sche stikstof, voortkomende uit BLOEDMEEL. 7 PHOSPHOORZUUR oplosbaar in water. 2 POTASCH oplosbaar in water. Deze meststof is bijzonder gemaakt voor het Looï (Rapen) Landbouwersgij allen welke, mij uw vertrouwen hebt willet, schenken, er. den goeden uitslag mijner landvetten hebt kunr-er vaststellen bij het eerste sei zoen, moogt in alle vertrouwen deze landvetten ge bruiken voor het loof. Qebruikwijze Men strooit 1 1/2 kilos per roede. groote keus van behangpapieren, ijzereu Engtl- schen bedden, groot en klein, met toebehoorten, wiegen, zetels, mattenen car petten, foyers, trap- loopers, toile-cirée, tapijten in feuter en to ik cirée, enz, enz. aan genadigen prijs. Gelast zich met hei plaaisen van Rouwkapellen. Lange Zoutstraat, 24 Louis DESCHRYVER, «In de Klok Hopmarki Aalst. 45' 0 's m goei king geb' D Ove «ad twei -Voo 1,34 Maa terw Star nige terw DA- Wii sch relt On gel ach vet vai ste

De Werkman | 1917 | | pagina 2