Aalst De Voeding 4 rE Brussel en Voorgeborgten Verwarmde Lokalen De Pak ken. - Overstroomingen. Stads bestuur. Zaterdag. Klein Collegie. Is r 3, VREDE WA WEER Aan elk den vriendelijken goedendag; 't is de Vriendschap en de wederzijdsche Ondersteuning die ons moeten recht houden in dezen wreede tiJd.Tempirs horribile. - Te Gent liggen Appelcienen te koop aan 0,50 fr. 't stuk, Nu ze kosten dat te Aalst ook. t is voor nietMijn Collega in de Kamer, M. Flechet, Burgemeester van Warsage, die dikwijls naar bpanje ging, zegde mij dikwijls dat men er twee Appelcienen heeft voor nen eens. Sprekende van Gent, ik greet hartelijk op de Koornmarkt mijne goede Vrienden uit Oost-Eecloo en Nazareth. Te Gent spreken ze van 50 centiemen voor een Ei. Kouragie menschen, de slech ten tijd gaat gepasseerd zijn voor d'Eieren. Als ge naar den boer gaat is't een gekakel, geschrei en ge zang der Hennen die zoeken naar een nieuw nesteken om hunne kostelijke Eitjes in neer te leggen. Welkom goede, kloeke, aangename, zachte, hoogeprezen bi tjes Komt algauw terug op nen eens vijf of zes, dat wij ons harteken nog eens kunnen ophalen. Nooa scherpt de zinnen, en niet wetende wat beginnen zoo zag ik woensiag op de Koornmarkt te Gent ne termen Koekenbak slaan. - Te Ninove is groote schade ge komen op de Fakrieken door d'Overstrooming. Ninove ligt schiderachtig schoon beneden Geeraerdsbergen in de Dendervallei. Schoon niet altijd goed is... De Tante van lellen, zei het aan de Moeder van Mietje, die bofte op haar Schoonheid. Es ew Mietje schoon veur Jellen, zès zè ook schoon veur ander mannemenschen. Goed nieuws - - uit Holland30 o/o der Boter mag uitgevoerd alsook evenveel Mossels. Stadsgenoot Vlasschaert zal er rap hier mee zijn alsook met zijn lekkere Oesters.— De opvolging van Bisschop Stillemans Volgens een Hollandsche gazet zou pastoor Seghers Bisschop woi- den Donderdag 11 Januari was er nog niets geweten in 't Bisdom. - Spanje gaat een leening doen van i400 milHoen Pesitas of franken. 75 franken, sotenta y cinco pesitas. 100 franken, cien pesitas. Totweer ziens, mijnheer,hasta la vasta caballero. Goed, Bueno. Gar?on geef mij voor 20 centiemen sausissen, Mozo V veinte centimos de salchichon. Nu worden alle Amerikaansche soldaten uit Mexiko teruggetrokken. Een teeken dat men zal akkorderen zonder vechten. Vechten de Burgers, de Nijveraars, de Ambachtslieden ais zij in onverichil komen of be- nadeeligd zijn door moord of diefte Neen, de Recht banken en de Scheidsraden beslissen Waarom kan dat ook niet zijn tusschen de Keizers en Koningen en mititaire Machten Dat vechten en moorden is WILD en BARBAARSCH en moet kost wat kost uit de be schaafde Wereld. Dat zij die zeggen dat den Oorlog onuitroeibaar is en altijd zal blijven bestaan, dat zij verhuizen naar de grootste wildernissen der Wereld endaar Oorlogvoeren zoolang als zij willen. De met Rede begaafde Mensch der twintigste eeuw doet niet meer, nooit meer mee aan die vloekbare slachterij. Een Zeelandsch spreekwoord zegtMet Nieuwjaar lengen de dagen nen Hanen- schreeuw, niét Drie Koningen nen sprongen met Lichtmis een uur. Het is vL/agt?- wonder hoe des nachts de Hanen altijd -' w; op dezelfde uur aan 't kraaien gaan. Nevel in Januaar maakt een vochtig jaar. c--- Is Januari nat, dan blijft leeg het vat, en dat zou niet mogen zijn in dezen schrikbaren tijd.'—Te Vorst, in de diepte, beneden mijn Park Duden zaliger eilaas wanneer verrijst het voor mij In 't oude Vorst heeft de Moeder Overste van 't.gevang heuren Jubilé gevierd.'t Mensch is van Tilburg, in Holland, en al 60 jaar verzorgt en troost zij daar de gevangene Vou wen. De Pauselijke Nuntius was aanwezig met al de Bestuurders der Gevangenissen. Sprekende van oude Menschen, vijf Mansmenschen en een Vrouw- ménsch moesten d'ander week in Aa'st voor het Gerecht verschijnen om uit een bosch hout gehaald te hebben ze zaten zonder Kolen, zonder Coke en 'moesten toch hun Aardappels kunnen koken en moch- tm toch hun Kinderkens niet laten doodgaan van kou; welnu die Vlierzelenaars mij bevestigden dat zekere Lucie De Vuyst, Weduwe Van Gijseghem, inderdaad 102 jaar is geworden was 't niet voor hein beenen ze zou nog uitgaan In 1914 nam ze nog deel aan de vlucht op nen wagen, nu schelt zij r.og de patalteren op 't hof Ponnet, waar ze woont. Deze regels stonden geschreven als ik hoor dat het oud Moederken over leden ^s. Brussel. Ontdekt Uit een groot magazijn van het midden der stad waren eene belangrijke hoeveelheid koop- waren gestolen. De bedienden van het magazijn werden verdacht en in een huis van Elsene deed de policie huiszoeking. Daar werden allerlei kerrevrachten waren uitgehaald stoffen, tapij ten, enz., voor wel 10,000 fr Alles werd naar de jreffie der rechtbank ter bewaring overgebracht. De daders loopen nog op vrije voeten, doch zul len welhaast aangehouden zijn. Verlaine Drongen. Doodelijk ongeval Woensdag namiddag, om 4 uren, waren booni- kappers bezig boomen uit te doen in de dreef van M. Celle, wijk Varendries. Een der boomen viel langs eene verkeerde richting en viel tus- schen vier spelende kinderen. Een dezer was op den slag dood. De ander drie zijn er met dsn schrik van afgekomen. Het slachtoffer woont op den wijk Valéndries. Antwerpen Ondersteuning der Werkloozen Groote onvoorzichtigheid Convoiramp te Gent Verstikt door den Gaz Moord te Charleroi ~~.t Vaantje steekt uit, 't is Kermis Nieuw Raadsel Gent. Diefstal itas. Tot weer- lJUH. Rijst- - !i i Ap- i gl- 't Is PERS- hit anta wasr over at of t le i-, on kort, dom. ook Q»ger VAai 45* JAARGANG N° 2297 19 Januari 1917 Hoofdopsteller Volksvwtegenw. DAENS. Geen bijzonder Nieuws, den hertelijksten goeden Dag aan de tirgeliefde Vrienden, die gedurig in mijn geheagenis zijn, ik zie 1 jen spreek ermeê door de geestenwereld zeer dikwijls ben ik li Sinter Goelen Kapel van't Venerabel of van de Moeder Gods Jnbevlekt ontvangen, of aan den Outaar van Ons Lieve Vrouw er Verlossing, waar Priester de laatete maal Mis las voor zijn iteenbaki-ers, op Siut-Pietersdag, ik ben bij ware Vrien- len op Oratori >-berg, in Zavelstraat, Koorstraat, in Sint-Niklaas- eerk, in 't Ministerie van Arbeid, in Sint-Jans-Hospitaal, in mijn Park Duden en Omliggende, in Jde voorloopige Sint Augustinus- rerk, waarnevens een groote Kerk wordt gebouwd, zeer hoog, 10a 12 breede lanen zij' ais de Stroomen naar de Zee... Brussel, n\ ik U nog zien Een Komiteit is ïgevormd voor de Slacht- jifers der Overstrooming, aan 't hoofd staan de Gezan- :en van Amerika en Nederland. Zoo kan er goed Werk gemaakt. - Zekere Abraham H. is de plaat gepoets met 45oo fr. in ju- kelen en 3000 fr. in geld, uit het Brandkoifer van zijn Schoon moeder, een Goudsmid uit het midden der Stad. Dag monfreer - Zekere heer W. uit Luxemburg is door een Sirena beroofd van |2duizend 5oo fr., die hij ,op zak had... Moest het uilskieken laarom van zoo ver komen?... Bij mavra Rosa Delvaux, in je Vosstraat, zijn gestolen voor 2000 Ir. paar Schoenen. De Stad zendt kolen om al de Lokalen te verwarmen van 's morgends tot 7 ure 's avonds. RondS ure zendt de Stad een goei jat kaffé. In Voiksverheifing zijn Leesboeken ter beschik- (ing. PAKKEN voor de eerste opgeeischte mogen deze week gebracht worden in 't oud-Hospitaal, woensdag, reeds voorbij als De Werkman verschijnt en Donderdag 18 Januari. De Overstroomden der BERGEMEERSCHESTRAAT waren 3 dagen nadien terug in hun Huizeken. Van de Stad kreeg eik Huisgezin twee lieters Kolen en van hunnen M. de Pastoor een Mark. Voor 191-4 had 't Schepen-Collegie voorzien al« Ontvangsten 1,345,266 tr. en 82 centiemen, en als uitgaven 1.342,633 fr. 32. Maar de Oorlog is zijnen slagtand komen slaan in d'Ontvangsten, terwijl d'Uitgaven schrikbarend zwellen. Zaterdag was in en Stad Buitenvolk in schromelijk groot getal; als 't Buitenvolk ee- de nige weken de Stad niet gezien heeft, dan loopt het mistroostig, terwijl 't Stadsgolk hinkert naar den Buitenlucht; immers De locht sterkt de long en 't zenuwgestel In het Veld is Gezondheid te rapen. - In't KLEIN COLLEGIE zijn Zondaglessen. DONDER DAG 18 JANUARI, om 8 1/4, openbare Voordracht in de Vier Winden, door Frani Thiry, van Geit, over hst laatate Vlaam- sche Boek. sten aan ganl- ïarki borf ven; imp. Casimierken, gij die altijd op reis zijt, die overal gaat. Zet adire, menschen, zoover mijnen pa» duurt. Al gelijk, gij die zooveel menschen hoort spreken, zeg ons toch wat er is van den Oorlog en van den Vrede Van den Oorlog, brave men schen al te saam; na de 29 maanden van armoede en verdriet, van bloedvergieterij en geldvermorserij; dat honderdeduizenden Familiên in stukken getrokken worden, als alle Oorlogen nu niet naar al d'helsche duivels verwenscht worden dan is de we reld een zothuis. En Vrede, Casimierken, wordt het Vrede ?- Onvermijdelijk, over 3 4 400 jaar waren de Krijgers al naar huis aeloopen. Wat gebeurt er nu Terwijl degrond davert van t ge schut, terwijl al d'onzijdige Landen naar Vrede roepen De vechtende Mogendheden spreken ook door Nota's; hotse-bo.se, vin gramschap en woede ja; maar dat koleriek spreken een eer ste teeken Wat licht is, wordt zwaar, als men het ongewillig doet. Wat is de Godsdienst een zoete Gezellinne voor dsn Mensch die hier op aarde lijdtEn wie lijdt hier oist? In Etterbeek gaan ze nu Soep maken, goede kloeke Soep, seliik de Brusselsche, kosteloos voor de Noodlijders en aan vijt centiemen voor alle man. Nu d'ander week was de Soep van Aalst tamelijk goed met nog al Aardappels in. t Antwerpen gaat beetensiroop zijn, 400 gr. rantsoen per hoofd aan 20 centiemen V°0rTe Gent; Ledeberg, Gentbrugge en St Amandsberg is er voortdurend boter, 1 4 kilo aan 1,25 fr. is 5 fr. de kilo. Holland mag nu 30 ten honderd van zijn boter uitleveren Over Brussel wordt gemeld dat binnen kort elke week 41 5 waggons met 5000 brooden uit Holland zullen aankomen. De brooden zullen ieder 1 kilo wegen. Aalst heeft ook brood gekre gen uit Holland. Het was te slecht om aan d'honden gegeven te worden. Zulk brood zou bij de Brusseleers nen post pakken. Het Werkeloos wordt overal dankbarig ontvangen... Hoe komt het dat te Wieze het-Werkeloozengeld afgeschaft is door den Burgemeester M. Callebaut Ik maakte dit bekend te Gent op 't Stadhuis men kon het niet gelooven Men vroeg Is daar geen Komiteit Durft cjaar niemand reklameeren Die deelmaakt van een Comiteit en hij ziet onrecht, het is zijn plicht te spreken Uit Ninove komt ons een schrijven toe waarin weerlegd wor den de klachten gedaan over den Stedelijken De ^her van den brief, sprekende in naam van den groep Christen Demo craten van Ninove, die benevens Kath., Lib. en Soc. vertegen woordigd zijn in de Besturen, geeft ons de stellige verzekering, dat ieder zijn beste doet en dat de Volksmeemng op een dwaal snoor is daar waar ze meent bedrogen en bestolen te worden. Steller gecit toe dat de winkel anderhalfjaar te laat is inge richt en dat het nu moeilijker is om aan koopwaren te geraken Hst is dank aan de oprichting van den Gemeentewinkel dat de woekerhandel met minder omvang woedt. Wij houden nota van die terechtwijzing. Drukkers-Uitgevers FRANZ DAENS ZUSTER Eene bende bandieten is binnengedrongen bij twee ouderlingen, de gebroeders Hewrard, die gekend zijn eenig geld te bezitten. De gasten waren met revolvers gewapend. Op het geroep der oudjes, die hun geld niet wilden afgeven, zijn de deugenieten op de vlucht gegaan, van den trouwen waakhond achtervolgd. Met een kogel in den rechten poot is het brave beest te ruggekeerd. Men gelooft dat er in de streek eene beide be staat, met het doel bij alleenwonende oude men schen te stelen en desnoods te moorden. Het parket heeft de noodigo maatregelen ge nomen. Maandag avond werd Fr. H..., 59 jaar, aan gehouden. Hij vervoerde eene stoot.kar waarop lagen 32 kilo booien en 85 kilo rijs. Men ge looft dat die waren aan het Nationaal Komiteit toebehooren.. Aan ondersteuningsgelden voor de behoeftige werkloozen, werd tot op einde van het pas afge- loopen jaar, 227 millinen 14 duizend 9 ïrank en 34 centiemen uitgegeven. Alleen in de maand December bedroeg da ondersteuningsom elf millioen 463 duizend frank. Te Oent, Kaateellaaa, Vrouw Braem zette op den grond het scheel der stoof, gloeiend rood. Een kind van 3 Jaar, Raoulken speelde en viel achterover op dit gloeiende scheel. Men kan denken welke pijn dit kiad afzag en hoe de Moeder huilde en kermde; 't arme schaap is seffens naar 't Hospitaal overgebracht. In Sint Pieters-Statie stapte een soldaatje af langs den verkeerden kant en werd door een sneltrein in stukken gereden. Op kerten tijd zijn te Brussel veracheide ram pen geweest door den Gaz; d'ander week nog ie op Elsene de Beeldhouwer Gaston Michaux, 22 jaar, doodgevonden, 's morgends in zijn bed bij zijn menonkel, Marsveldstraat, 's morgends hij kwam niet beneden, men ging zien gelukkig zonder licht; de kamer stonk naar den Gaz. De Wed. Muylaert, beeuhouwster op d'Hon- denmarkt, 4, is dijnsdag avond d. v. w. ver moord door twee gemaskerde manskerels de zoon der weduwe woont in Holland; de loopjon gen lag gebonden; doch waarschijnlijk is 't ko medie geweest; hij, zijn broêr en zekeren August Scory zitten vast; bij Scory zeu 't gestolen goed gevonden zijn. 2500 fr. in papieren geld en ee- nige goudstukken. Kobe, Kobe Wat is dat nu Uw hemd steekt wel eene hand lang door uw broek -- Dat is niets, mijn heer, ik wild» wel dat er zoo dertig ellen uithingen, antwoordde Kobe. Een nuttig, ja, «misbaar dier Ziet ge in ket eerste heden hier; Aan vele vruchten, beste vriend Men 't volhend deel van 'f raadsel vindt. Als men de twee te samen slaat, Dient 't he»l aan kerken tot lieraad. Zaterdag morgend werd in den Amarikaan- schen winkel der Salvatorstraat vastgesteld dat 's nachts dieven waren binnengedrongen en voor ongeveer 1800 frank koopwaren, boonen. zout, enz. ontvreemd hadden. Dieven onbekend. AALST- iURGBLUKEN STAND GEBOORTEN 1 Mannelijk :8; Vrouwelijk 4; 12 Huwelijken j.Corthals, broodb. met A. Bastiaens br. VIRLIJ.ENS M. Stuyver w. Van der Poorten zb. 74 j. aasthuisstr. C. Van Hoorebeeck, hophand. 41 j. Statiestr. C. Dierick w. Spaens zb. 72 j. Hoven.str. C. Never s vr. De Smedt, zb. 61 j. Hoven.str. M. Kiekens vr. Wnuters, zb. 64 j. Brus?elstw. M. De Smedt vr. De Grez, zb. 63 j. Schoolstr. M. Van Stichel vr. De Paepe zb. 35 j. Aib. Lién.str. P. Solia w. Van denBossche zb. 64 j. Bergenkouter 5 kind. onder de 7 jaren

De Werkman | 1917 | | pagina 1