UitdQ Passie-Christi U t Amerika Het Werk der Kleeding Nieuws. Met 403 stemmen tegen 13 heeft het Huis der Afge- lardigden aan Voorzitter Wilson toegelaten de be- apeningder Amerikaansche handelsschepen. Dat is ivat Wilson vroeg. Hij is tegen den Oorlog en het merikaansche Volk deelt zijn gedacht. )x( De aankoop is beslist van 2750 kinonnen n kaliber 75 millimeters Deze kanontjes zullen op schepen geplaatst worden. )x( In Cor gres ei huis der afgevaardigden is men st besloten alies te bestrijden wat op Diktateur- :hap trekt of er naartoe leidt. )x( Door 't Congres is aan de Regeering een krediet legestaan van 535 miliioen dollard, dat is 2.675 milli- :n franken. )x( M iest er spraak zijn van Oorlog dan zal Presi- int Wilson eerst 't Congres bijeenroepen in buitrn- «t'Mie zitting, en samen met zijn Afgevaardigden kaden en beslissen. Bravo Zoo moet het zijn at is democratisch. opende Nieuws G'hebt mijne voorstellen gehoord in den Gemeen- j teraad Als het later blijkt, dat de Toestand der j Kleeding waarlijk de krachtige spoedige hulpmid- j delen behoefde, door de Democraten ge /raagd, zal de nieuwe Pil Valkeneer dan ten eeuwige dage op uw borst niet liggen ais een kanonbal van knaging en zelfverwijt Daens. Vermindering De moord van Biesmerée bij Namen, een vrouwke vaH 70 jaren wreedaar dig vermoord. Zekere Matthieu Doyen, als plich- tig aangehoudenbleef hardnekkig loochenen, maar toen de Onderzoeksrechter dreigde hem voor de tweede maal bij 't lijk van zijn slachtof fer te brengen, toen viel hij aan 't schreien e* bekende zijne misdaad, Meord te Thollembeek bij Ninove, nabij de Kerk woont daar de Familie V.., Vader, Moeder en 3 kinderen., 't Is herberg en spekslagerij; dijnsdag avond d. v. w. als de Moeder alleen thuis was, hebben 4 bandieten de Moeder doodgeslagen meteen bijl, dan doorzoch ten zij het huis, vonden 8000 fr. in bankbrieven.. Het schijnt dat ze deel maakten van de Bende der Barakkin. Reeds is een aanhouding ge schied. Ottomobiel-ramp Brussel Waarschoot Gent. Tramongeval Antwerpen. Hoenderhof geplunderd- Diefstal LE HAVRE. Vaor de Weduwen en de Weezen van den Oorlog De weduwen en de kinders der bur gers in staatsdienst, gedood of aan de gevolgen van kwetsuren overleden, zui len tot bij het sluiten van den vrede voorts het dienstgeld van den overleden vader genieten. Het dienstgeld wordt be taald door den Staat, beginnende met 1 Januari 1916,zonder afhoudingen voor de kas der weduwen cn weezen. van RANTSOEN, overal, overal min'Brood, en 't was reeds zoo scherp gepegeid, veel Menschen worden annemiek, bloedarm, bijzonderlijk in Aalst; Men beproeve toch hrt alleruiterste, voor onmiddelijke verbetering Deze week lieren menschen in 20 Bakkerijen en nc-rgeos Brood te vinden zonder Bons. Is 't waar? gaat men kloeke Soep maken voor iedereen Is er te weinig Brood, men trachte het op ander manieren te vergoeden... Dat elk meêheipe o-o Een schandig gedrag in de jeugd loopt den mensch na tot in den hoogen ouderdom en blijft hem dikwijls I in eeuwigheid bij. j' o-o Een menschenleven is een kapitaal en ais men rnen- schenievens redt,wat best gebeurt door gezondmaking. dan brengt men onrechtstreeks duizende franken in de j schatkist. Spreekplaats Soldatendienst. Maandag 12 Meert om 8 314 (Belfort) plechtige Lifkdienst in de kerk van Mijl beek, voor fan DE NEEF, gesneuveld te Sempst in Sept. 1914. Werkman JAARGANG N«2304 9 Maart 1917 Hoofdopsteller Volksvertegenw. DAENS. Drukkers-Uitgevers t-RANZ DAENS <S ZUST R II Leering De tijd der ouden is voorbij,met schrift en zeden W'ie slaaf is,rechte 't hoofd hij werd genoeg vertreden Mi wet is Liefde en Recht, elk krijgt een stukje Zon Ik ben de Vrijheid zelf, de eeuw'ge Levensbron 1 Bemint dan eiken mensch, hij slepe d' arbeidsketen, Or kruipe neer in 't stof uw broeder zal hij heete» 1 En biuscht de vijandschap voor 't Volk va« vreemder Land, De Liefde kent geen taal, geen nationalen band. In liefdeskring gesnoerd, leeft Rein en leeft Rechtvaardig, En werkt voor 't daaglijksch brood wie werkt, is 't voedsel Laat ieder mensch z'r, deel aan Godes breede disch, [waardig] Vertrapt geen menschenziel die arm of hulploos is... Vooral slaat niemand dood, in drift noch oorlogswoede En deelt geen straffen toe iaat God de geeselroede... Laat iedren man z'n ga, alsook z'n tijd'lijk goed Jesu, teed're Mensch, bij zulke nieuwe Leering ïraadt héél m'n boezem óp in diepe Godsvereering.... Wijl ieder Vorstendom U met kanonnen groetI V. D. Bruele. Te BRUSSEL is de Kattelijne'Markt wederom volzet gelijk vreegor, ik liep daar eiken Vrijdag noen voorbij, om naar 't wondcrVnr Vischhuis Justine te gaan spijsteren bij de te rugkomst sial: ik in du Zavelstraat mijnen kop een binnen moederke Liessens, in de Zavelstraat, ging den goeden Dag iggen nooger op aan Vriend Coppens, om korts nadien beneden de Kamer te zijn bij vriend Van Haalst, en op 't eerste geritsel er bel naar boven... Nu is 't: Dolorosa Separatus.... 'tGroensel aat af, maar 't Fruit is bra duurals ge peist dat ze t'Aalst éen an en een kwaartje vragen voor een kilóken Appelen.. Vriend au Haalsr. uit de Kamer, woont nu nabij mijn Park Duden, bij iolière-Laan, negens Straten van Paleizen. Och, wat heb ik 'door geit-den I Jet Vanden Broeck, van KERKXKEN, kopstuk lemokraat, Vriend-intiem van Priester Daens, man van moed en Mffering, wijzen Raadgever, kloeker Werker, vroom en vrolijk, onlangs overleden. Och.wat kan ik beier zeggen dan hier de 'oord.-1 herhalei uitgesptoken in Sint Baafste Gent, als onze olksbisschop LAMBRECHT daar in lijken lag: O diepbetreurde st uw geest ons beziele I Het is door Pater URBANUS, van Ifelgem, dat veel bitter Lijden verzacht is geworden. Een eeuwerik zingt bijna 2 minuien, terwijl hij hoog in de lucht lijnt. Een goede sterke zanger kan het niet langer dan 5 of 7 linuten volhouden. DENDERMONDE, is uw jonge Dichter Schilder Broeckaert ood Neen, en een zeker bewijs daarvan is dat hij nog leeft. En PPELS, bij Uendermonde, is 't waar Gaat het daar do slecht met de Voeding? Beter Nieuws mag ik melden uit i'IEZE en HERDERSEM over de S O E P die er door 't Volk eprezen wordt gelijk de Snep-Borreman, van hoogeerwaarde ge- aci.tenis, nie Soep zal lang en dankbarig in 't geheugen van ons if«- volk blijven, en 't is Bene Meritis. M iar sprekende van lerdersem, is 't Werkeloos aan d'Ouders en Vrouwen der Solda- afgeh-'iiden, v or de vermeerdering betaald is Dit is meer i konterverkeerd. Uit WKLLE, ach ons teergeliefde Weüe, lomt ten galm van Tevredenheid over de Scheikundige Land- etten van het Huis Bogaerts, Botermarkt 2, Aalst, een trouwe indervinding hunne deugdzaamheid bewezen heeft. In 't Ge- ang van OUDF/N »ARDS is wederom opstand geweest tegen de 'nrteciés verscheide Gevangenen zijn kunnen vluchten, o. a. ie beruchien Van Mol, reeds 3 maal ontsnapt. MAANDAG, 5 Maart, in 1866 schreef Meester Lieven Maarte, de Lentemaand, waarachtig wij ondervinden het, in lees Oorlogsjaar 1917 Na eenige dagen schoon Wéér, Zondig ioudr heldere lucht. Maandag wolken van droefheid in Aalst, ;oris Abondance van Sneeuw 's middags lag hij een vuist dik, Jen zou gezegd hebben Kerstdag; niet zonder rede schreef mze brave Meester Lieven Maarte, zeer veranderlijk, grimmig n grillig, ongistadig en onstandvastig, en ook niet vergeten dat et in Maarte, die men ook de Windmaand heet, niet wemig en al waaien, dat net vier keeren zal hagelen, drij keeren sneeuwen, eetmaal donderen vijf keeren regenen, en zoodanig regene at het scnuim op de plasschen staat Daarom toch, mijn vrienden, den moed niet verloren Wij krijgen naar 't oude. 't aloude gebruik, in Maarte ten minste iwaal/Zomersche dagen W« zien, gelijk vroeger, rondom ons beluik' 't Kersouwken, de Primula Veris ontluiken. Wij hooren den Merelaar schuifelen, en Daarbij nag 'l profijtig gekakel der hen. Wat zou Meester Lieven nn zeggen, nn dut èen Ei 25 a 30 cen tiemen kosten in den Winter 't was 40 en 50. Ziehier M. Valkeneer's brief gelijk hij waait en draait Comité d'Alimentation pour Alost Société Cocpérative Siège Social ALOST Alost, te 17 Februari 1917. Mijaheer Petrui Daens, Waarde Heer, Ik heb de eer UEd. te laten weten dat de Kleedingscotnmissie den Heer Wailly als lid heeft bijgenomen om de Christene Volkspartij in ka ren schoot te vertegenwoordigen. Mijnheer Wailly is reeds in bediening getrffden en heeft reeds deel genomen aan de werkzaamheden der Com missie. Het is deze niet mogelijk uwen wensch te gemoet te komen, ook in dezelfde hoedanigheid in haar midden te treden; er zouden dan geene reden zijn om niet ook ten gunste van andere politieke partijen, het ge tal harer leden te vermeerdeien, maatregel die volkomen nutteloos zou zijn. daar de gang harer werkzaamheden op meer dan voldoende wijze is verzekerd. Daarenboven het getal leden ervan willekeurig en onbeperkt vermeerderen, verre van dien toestand te verbeteren zou hem integen deel schaden; in bestuurlijke instellingen hoeft niet meer personeel werkzaam te zijn dan het noolig is. De Commissie doet nog en bijzon derlijk opmerken; met het oog op den aard der taak haar opgedra gen, dat Mijnheer Waii v die zijn volle levenskracht bezit, in staat is haar een degelijke en doelmatige hulp te verleenen; ten andere zijde meent zij dat hij genoeg verkleefd is aan de Christene Volkspartij om te beletten dat de behoeften harer partijgenoten worden miskend, iets overigens dat nooit zeifs in liet gedacht van eenig lid der Commissie is gekomen enals een ware wandaad zou moeten geschanvlekt worden. Gelief te aanvaarden, waarde Heer, de veizekering mijner hoogachting De Voorzitter, V. De Valkeneer. Santa Simplicitas. O die eenvoudige Christene Demokraten I Als onze Sekretaris Rikus Matthieu in d'Apotheek Valkeneer ons rekenin-gZiekenfonds ging betalen en als M. Valkeneer hem zeg de De complementen aan Jan De Neve en dat de Demokraten haastig, haastig, twee Leden zouden noemen voor 't Komiteit der Voeding, dan dacht elk bij ons,dat het was om te helpen bestu ren; gelukkig dat M. Valkeneer veertien dagen heeft gewogen en overwogen,en dan zijnen Brief gezonden... Laudamus, M. Valke neer, eeuwigen dank zij u I zonder uwen Brief, ziet ge den ouden Daens daar g'heel den dag heffen en leggen, zware pakken dra gen op risiko van herniés, lombagos, suffokos I 't kon zijn dood gekost hebben... En die zoete vooruitziende M. Valkeneer I Niets ontsnapt aan zijn helder doorzichthij schrijft aan M. Daens dat daar voor hem geen plaats is... Dank daaivoor.. Ziet geden ouden Volksvertegenwoordiger daar staan, terwijl d'ander Ko- miteits-leden hun zware zakken en pakken op den grond werpen.. Zonder twijfel, Daens ware èr geblutst en gebuild van onder ge- komm. M. Valkeneer, in uw Apotheek gelijk in alle Apotheken zijn tal van Pillen; g'hebt de Pilien-Balsem, de Pillen Defense, de Pillen De Cock, de Pillen Delacre, de Pillen De Pratere, de Pillen Du- puis, de Pillen Foster, de Pillen Grez, de Pillen Holloway, de Pillen Midy, de Pillen Diktateur, de Pillen Morsette, Pillen Noël de Pillen Roman, de Pillen Standaert, de Pillen Anderson, de Pillen Rufus; de Pillen Craminckx, de Pillen Scott, de Pillen Toins, de Pillnn Walthery, de Pillen Vergauwen, de Billen Bland, de Pillen Vallet, de Pillen Piiick, de Pillen Orientalis, de Pillen Nationales, de Pillen de Kinderre, de Piilen Méglin, enz. Maar de Pillen, gevormd en beschreven door Apoiheker De Valkeneer.de PiWen-Diktateur om Alleenheersching te bewaren in een Komiteit, zij overtreffen, waarlijk alle verledene tegenwoor dige en toekomene Pillen. Voor die Pillen verdient Apotheker Valkeneer zijn Portret nevens dat der 5 Burgemeesters. Nu eeri enkel woord aan Raadsheer en Voorzitter Valkeneer nabij Dinant, Doktoor Mabillc e» zijn zoon die den 30 Mei 1914 uitreden en in botsing kwamen met den Otto van M. Longly. M. Mabille en zijn zoon werden nog al erg gekwetst. Doktor Lon gly en dame kwamen eraf met den schrik en zijn nu verwezen tot 260 fr. boet en 8000 fr. schade vergoeding. Ten nadeele van den heer advokaat V., da Lochtstraat, werd gedurende zijne afwezigheid uit eene lade een omslag gestolen, 21,000 fr. in houdende. Een dezer nachten werd een diefstal van aard appelen gepleegd bij Th. De Ruyter, wijk Bosch straat. De heer poiicie-kommissaris, vergezeld van zijne veldwachters, ontdekte de dieven op de wijk Oostmoere. De aardappels werden aange slagen. Vrijdag 2 Maart, rond 8 ure, kwam een tram rijtuig van de St Pietersnieuwstraat, de Lammer- straat afgereden, toen eensklaps de frein niet meer werkte. De reizigers riepen om hulp en een gedrang ontstond waardoor verscheidene op den grond vielen. De vrouw Gussens Clemence, 44 jaar oud, wonende Verdedigingstraat, 9. werd erg gekwetst aan beenen en aangezicht. Een ge neesheer verzorgde haar. Door middel van beklimming werden ten na" deele van L.., uit een hot der Weistraat, 27 ko" nijnen (prijsdieren), 58 kiekens, twee pauwen, 4 eenden en 200 kgr. kiekeneten gestolen. De dieven namen op den hoop toe een aldaar staan- den stootwagen mede. Te St Truiden zijn onbekende dieven in de melkerij gedrongen ea hebben er omtrent 50 kilo boter gestolen. Dr. Vermeulen in zijr boek Eene praktische Gezonds- leer voor 't Volk van alle standen. Gen», Sifier, 1914. 4l'none.i'»r Oeioeiis't de winter die terugkeert? n ULUSi.iij, Al de sneeuw is weg maar 't lieeft hard gevrozen. De wind huilt vervaarlijk uit den Oosten - Te Gent zijn de zeemeeuwen terug op de waters. Een Gentenaar mij zegde Be- I iert lit t niet wij zijn allen kapot I Vr. te B. hertelijk dank, ja ik zal schrijven... Wanneer toch zie ik u allen eens terug Droevè dagen voor elk; laat ons moed en troost zoeken in het overwegen van 't Bitter Lijden ook met Sintjosef te aanrsepen bijz. nu in de maand Maart, als Voedster-Vader van den God-Mensch is hij zeer machtig bij den Heerv De bovenna tuurlijke wereld is wonderbaar onbegrijpelijk, de Wereld der Zielen. LANDBOUWBELANGEN Plantaardapr elen. Of er zullen komen we ten wij nog niet. Er wordt nu aangeraden de planten in de serren te kweeken of de lange keesten te verdeelen, enz. Is er langs dien kant iets te doen Iemand heeft de keesten tot drij- maal afgezet in goede teeltaarde en de opbrengst was gemiddeld 1/2 kilo per struik. Het uitboren der aogeH kan uitslagen opleveren, klein plant goed kan goed zijn, doch te nat of te droog we der heeft er een grooten invloed op.

De Werkman | 1917 | | pagina 1